Autor Wątek: Z Lema cytaty  (Przeczytany 22805 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Z Lema cytaty
« dnia: Czerwca 08, 2017, 11:41:29 pm »
   Pomyslalem, ze mogli bysmy wrzucac tu cytaty z Lema, ktore nam w pamiec zapadly, albo jakas istotna nute w nas poruszyly, albo w jakikolwiek inny sposob rezonuja I sa warte pochylenia sie nad nimi, a nastepnie rozwineli sami jaka  mysl za nimi stoi, nie obawiajac sie experymentu z rozwinieciem I przedluzeniem Lemowej mysli we wlasnym zakresie.
Przy czym apeluje (zwlaszcza do Q  :) ), zeby byly to cytaty krotkie I tresciwe.

Cytuj
Najłatwiej oczywiście zwalić wszystko na diabła i powiedzieć, że to on osobiście jest odpowiedzialny, że zło wstrzykiwane jest naszemu gatunkowi przez jakieś osobowe Belzebuby. Mnie się zdaje, że ono jednak siedzi w nas i że całkowicie go usunąć nigdy nie zdołamy.

Przy okazji tego cytatu, musze ponownie zareklamowac Jordana Petersona, ktory jest najlepsza rzecza jaka odkrylem od czasow Lema. Przy czym sam Peterson nie robi nic innego, jak tylko zbiera I laczy wiedze juz istniejaca I przedstawia ja w swietnej formie, majac bardzo solidne podstawy naukowe I empiryczne, w czym tez Lema jako zywo mi przypomina. Czesto tez sluchajac wykladow napotykam na to, co u Lema wyczytalem, czasem w takim samym kontekscie, czasem w troche innym.
 Co do cytatu, taka mysl odnosnie historii szatana:
Koncepcja wywodzi sie z jednej strony z personifikacji zla, z drugiej z jego uabstrakcyjnienia. Jest tez powiazana nierozerwalnie z pojeciem dobra, jako przejaw obserwowanej dualnosci swiata I natury ludzkiej. Pierwotnie dla ludzi zlem bylo to co bylo niebezpieczenstwem, a wiec glownie drapiezniki. Nie wiadomo jak bardzo mozna by sie cofnac w czasie, ale zapewne mowimy o dziesiatkach, albo nawet setkach tysiecy lat. Mozna by sie cofnac nawet dziesiatki milionow lat, kiedy nasi przodkowie byli jeszcze malymi malpiatkami, bo obwody detekcji drapieznikow musialy istniec praktycznie od zawsze w ich mozgach.  Ale skupmy sie na czlowieku kiedy juz czlowiekiem sie stal. Po rozpoznaniu zla jako drapieznika, okazalo sie ze obcy (inni ludzie, spoza naszej grupy/hierarchii spolecznej) sa jeszcze bardziej niebezpieczni niz drapieznik zwierzecy. Nastepnie okazalo sie ze wsrod czlonkow naszej grupy (zwlaszcza gdy populacja rosla) znajduja sie ludzie niebezpieczni, a wiec zli. Moglismy mowic: Ten czlowiek jest zly, tamten jest zly, tamten… Potem okazaalo sie, ze ten drapiezny, wezowy pierwiastek mozna rozpoznac w srodku roznych ludzi, a wiec poniekad istnieje on jakos niezaleznie od czlowieka, jest pewnym odrebnym bytem, ktory zyje swoim zyciem. Powoli wiec zlo mozna bylo traktowac abstrakcyjnie, jako odrebna kategorie, ktora najlatwiej bylo opisac I “ogarnac” za pomoca personifikacji, chocby tylko metaforycznej, zwlaszcza ze to zlo mozna bylo rozpoznac u siebie samego, wewnatrz wlasnej duszy. Nikt oczywiscie nie przyzna sie chetnie ze jest w nim czesc, ktora jest zlem I jest to czesc jego samego, zawszec to lepiej wyglada kiedy diabel nam cos podszeptuje I naklania, a nie  my sami jestesmy zli. 
Zlo miewa tez rozne wymiary, nie tylko na zasadzie czegos/kogos kto chce nas ukatrupic, ale istnieje tez jako cos co zagraza naszemu srodowisku spolecznemu, strukturze spolecznej w ktorej zyjemy, naszym wartosciom de facto. Te zagrozenia ideologiczne sa rozpoznawane za pomoca tego samego obwodu detekcji zagrozenia, ktory wyksztalcil sie w nas miliony lat temu, do wykrywania drapieznikow I co bardzo ciekawe ochrony przed chorobami zakaznymi. PLOS1 (zajmuja sie chorobami zakaznymi) przeprowadzili historyczne  badania krajow porownujace wystepowanie chorob zakaznych mogacych powodowac epidemie lub powodujace  I wystepowanie systemow politycznych tamze o tendencji totalitarej typu faszystowskiego/nazistowskiego skierowanych przeciwko “obcym” . Korelacja wyszla 0.7, a wiec b.duza, co w sumie nie powinno dziwic, bo w momentach wystepowania epidemii, a jeszcze lepiej przed, spolecznosc musi sie izolowac, by przetrwac, choc oczwiscie takie podejscie nie bylo odpowiednio skierowane.      Podobnie w przypadku Hitlera, o ktorym gadalismy gdzie indziej, cala jego narracja antyzydowska I skierowana przeciw jego przeciwnikom, miala wzelkie znamiona porownywania I opisywania wrogow w kategoriach chorobowych. Niemcy narodowo-socjalistczne byly zywym, zdrowym organizmem, atakowanym przez robactwo, pasozyty I bakterie uosabiajace sily zla, bo oczywiscie on, jego ludzie I Rzesza, to bylo czyste dobro.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 08, 2017, 11:49:06 pm »
Nex, a może tutaj? Bo jakoś mi, że podobne  :)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=862.0
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 09:16:09 pm wysłana przez Q »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 08, 2017, 11:56:21 pm »
Scalamy? Scalamy. I to scalamy dubeltowo, bo jeszcze jeden taki wątek był (a szkoda by te cytaty tak w rozproszeniu funkcjonowały, może i z nich kto jaką antologię zrobi?):
http://forum.lem.pl/index.php?topic=104.0

I od razu dodaję linki do cytatów wrzucanych (głównie) w lemoniadowym wątku, by nie umknęły nam i one:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=396.msg17356#msg17356
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1081.msg54680#msg54680
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1081.msg54988#msg54988
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1081.msg55073#msg55073

Z czego najbardziej rezonują we mnie jagódki (z "Obłoku...") i jaskinie (z "Fiaska"). (Choć jeszcze bardziej działa na mnie cytat o wieszaniu się z "Pirxa", ew. o wieszaniu się Pirxa ;), który Prog przywołał, jeszcze w 2005.)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 08:48:55 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 09, 2017, 04:40:03 pm »
A ja bym właśnie nie scalal, bo zamysł tego wątku był inny, niż tylko wrzucanie cytatów  :'(. Chodziło mi o to, żeby za cytatem wpisać swoje własne rozwinięcie tegoż, jakieś przemyślenia, powiązane z nim fakty, obserwacje i w ten sposób zacząć na ten temat dyskusje, od Lema wychodzącą.
Czyli: Cytat---->rozwinięcie -----> dyskusja. Niech ten poprzedni temat sobie zostanie jak jest, gdzie cytaty są wrzucane ot tak sobie, a ten niech będzie osobny w takiej formie, jak napisałem wyżej.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 09, 2017, 04:50:15 pm »
NEX, mogę ciachnąć znowu, mnie to rybka ;) (a klient nasz pan). Tylko pojawia się pytanie - na ile części. Bo w wątku oryginalnym, skrzatowym, cytowanie na żywca szło, ale czasem i refleksja jaka się trafiała (najładniejsza - ANIIEL-i). A znów chmura wzywał do cytowania może z komentowaniem (w praktyce ograniczało się do cytowania, aż do ostatniego fragmentu, który qertuo wrzuciła, bo tu z miazo w refleksje poszliśmy)?

Przemyśl, dostosuję się, co mi tam ;). (Aha: przemyśl też czy może nie awansować tego Twojego wątku do "Akademii Lemologicznej" np. jako "Akademii Cytatologicznej" - Term chyba nie będzie miał pretensji skoro wątek o ilustracjach był - bo wygląda mi na to, że chcesz nas do konkretnej dyskusji zmotywować.)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 04:52:58 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 09, 2017, 06:22:58 pm »
Tez tak myślę - jak Nex - jego i chmury wątek to cytat + komentarz + ewentualna dyskusja. Wątek skrzata to cytat + źródło.
Mogą sobie koegzystować.
Poza tym zanim się cokolwiek scali, zlepi - wypadałoby poczekać na odpowiedź zakładającego wątek:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 09, 2017, 06:24:39 pm »
Nadal myślę, że osobny wątek, specyficznie pod dyskusje byłby lepszy. Czy w akademii? Może być. Nie wiem czy akademia nie jest trochę omijana przez użytkowników i czy wątek też przez to nie byłby omijany?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 09, 2017, 06:36:28 pm »
No to czuję się dostanięty po nosie za nadgorliwość. I chyba na nowo podzielę ma trzy (rozumiem, NEX, że wolisz osobny, nie z chmurą ;)?

No, chyba, że jednak chmurę ze skrzatem sparować (technicznie na to samo wyszło)? ;)

Nie wiem czy akademia nie jest trochę omijana przez użytkowników i czy wątek też przez to nie byłby omijany?

Użytkownicy to my, prawda? Jaki modus operandi sobie wypracujemy - taki będzie. W każdym razie ja tam bym proponował się "Akademii..." nie bać. (Owszem, wypada tam szczególnie zważać na słowa, ale to czasem dobra odmiana.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 09, 2017, 08:41:11 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"

Zastanawiam się czy nie jest aby odwrotnie? 8) :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 09, 2017, 08:52:28 pm »
To jakieś zachachmęcone :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 09, 2017, 08:58:28 pm »
Faktycznie - aż sobie dałam w pierwszy opis;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 09, 2017, 09:14:16 pm »
Dobra wszystko przywrócone jak było* i nie bijcie (ani nie chachmęćcie, wystarczy, że ja tym razem namieszałem) ;).

* Z tą różnicą, że się numeracja wątków pozmieniała więc musiałem dokonać podmiany linki ;) w livowym poście, by sens wypowiedzi został.

(Przy czym po raz kolejny odczuwam niniejszym głębię owego pirxowo-wieszatielnego cytatu. Bo jest w nim specyficzna mieszanka poczucia bezsilności - także bezsilności wobec własnych wewnętrznych ograniczeń - i nieadekwatności zarazem ;).)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 09:29:54 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 09, 2017, 09:47:47 pm »
Teraz zastanawiam sie... Kiedy ktos wrzuci cytat, rozwinie go, a ktos inny wrzuci zaraz nastepny I go rozwinie, to troche sie moze zrobic groch z kapusta, jak bedzie kilka cytatow I bedzie w jednym watku kilka dyskusji na raz. Jakis pomysl?
No, dobra. Na kazdym zebraniu jest tak, ze ktos musi zaczac pierwszy...

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 10, 2017, 12:12:51 am »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Zastanawiam się czy nie jest aby odwrotnie? 8) :-\
Cytuj
Teraz zastanawiam sie... Kie
Zastanawianie się musi być dość atrakcyjnym zajęciem, ę?
Zaś co do remitum
By uniknąć oskarżenia rasizm/seksizm...dobre dobre...ta cytata...jest rozjazd językowy w kwestii pojęcia "fakt", ewentualnie "mężbieta". Już  sam nie wiem gdzie się rozjechać. Gdzie wolałbym...
Ale od czego inspiracje?
http://plejada.pl/newsy/agata-mlynarska-na-niebiesko-na-premierze-ksiazki-moja-wizja/pt9m6v
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Z Lema cytaty
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 10, 2017, 09:42:51 am »
Ten cytat trąci myszką i chyba pochodzi z epoki, w której kobiety nie zajmowały się "walką o byt", tylko domem (nie że dom to nie walka, tylko chłop był od tego co na zewnątrz, a kobita od tego co wewnątrz, nieco odfiltrowana od brutalnej rzeczywistości). Współcześnie, kiedy panie prowadzą biznesy i tak dalej to ja bym powiedział, że chyba jest odwrotnie. To właśnie faceci mają nieraz jakieś chore ambicje i zadry, a panie często są praktyczne i potrafią działać jak cyborgi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).