Autor Wątek: Biblioteka Stanisława Lema  (Przeczytany 165127 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #135 dnia: Maja 12, 2021, 12:04:55 am »
Kierując się zawartością dodatkowej półeczki w bibliotece lemologa, myślę sobie, że powinniśmy i naszą - czy tam Mistrza - bibliotekę uzupełnić o dwa tytuły Norberta Wienera:
- "Cybernetyka: Sterowanie i komunikacja w zwierzęciu i maszynie"
https://mitpress.mit.edu/books/cybernetics-or-control-and-communication-animal-and-machine-reissue-1961-second-edition
(to chyba bez konieczności dodatkowych uzasadnień)
i
- "Ex-Prodigy"/"I Am a Mathematician" (znane też zbiorowo jako "A Life in Cybernetics")
https://mitpress.mit.edu/books/norbert-wiener-life-cybernetics
Tu za uzasadnienie niech robi ten lakoniczno-soczysty cytacik:
Cytuj
Norbert Wiener zaczął swoją autobiografię od słów I was a child prodigy, byłem cudownym dzieckiem; ja mógłbym tylko I was a monster, byłem potworem.

"Wysoki Zamek"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #136 dnia: Maja 15, 2021, 12:13:59 am »
Cytuj
Kierując się zawartością dodatkowej półeczki w bibliotece lemologa, myślę sobie, że powinniśmy i naszą - czy tam Mistrza - bibliotekę uzupełnić o dwa tytuły Norberta Wienera:
Może być. Ten autor niewątpliwie ważny dla Lema, a może i kluczowy; co nie zaskakuje, ale...już Cervantes?.. trochę bardziej  :)
A oto pokłosie linki zapodanej przez lemologa, do nowo udostępnionych archiwów. Zerknąłem na razie dość pobieżnie.
Jest tam między innymi obszerny wywiad udzielony dla rosyjskiej gazety (jakiej?). Pod koniec rozmowy autor przeprowadza krótką ankietę, która pozwalam sobie przetłumaczyć ;
Pozwólcie, że na zakończenie zadam kilka krótkich pytań
- ulubiony dział sztuki?
SL – Literatura, teatr, rzeźba
- Najcenniejsi uczeni, pisarze, malarze, kompozytorzy?
SL – Norbert Wiener, Wiliam Szekspir, Hieronim Bosch, Fryderyk Chopin.
- ulubiona książka?
SL – Trudno wybrać jedną z wielu...może Don Kichot?
- Bohater literacki?
SL – Hamlet
- ulubiony aforyzm?
SL – „Człowiek miarą wszechrzeczy”

tu całość
https://www.aan.gov.pl/lem/#page/76
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #137 dnia: Maja 15, 2021, 12:31:45 am »
No to "Hamlet" chyba też. I wypadałoby (weźmy się i zróbcie ;) ) zrobić kwerendę, co też Mistrz pisałmówił o jego autorze, bo może się co jeszcze z dorobku Willa S. dobierze? ;)
A z tym aforyzmem jednak zaskoczenie - czyli - wbrew pozorom - humanista, nie antropoperyferiorysta...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #138 dnia: Maja 15, 2021, 09:33:44 am »
Jest tam między innymi obszerny wywiad udzielony dla rosyjskiej gazety (jakiej?).
"Советская культура", grudzień 1965.

https://bukvica.org/wiki/Библиография:Культура

A z tym aforyzmem jednak zaskoczenie - czyli - wbrew pozorom - humanista, nie antropoperyferiorysta...
Nie należy zapominać, że Lem udzielał wywiadu w Moskwie, dla radzieckiego pisma. Chyba nie wypadało uchodzić w oczach radzieckich czytelników (i cenzury) za antropoperyferiorystę. Więc nie wykluczono, że mówił nie to co myślał, a raczej to co od niego chcieli usłyszeć.
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2021, 10:09:39 am wysłana przez Lieber Augustin »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #139 dnia: Maja 15, 2021, 10:31:59 am »
Cytuj
"Советская культура", grudzień 1965.
He, dzięki LA.  :)
Tak czułem, że widniejące w sygnaturce z lewego górnego rogu S - znaczy właśnie to co napisałeś  ;)
Mam wrażenie, że odpowiedzi Lema były trochę "na rympał" i nie traktowałbym ich śmiertelnie powżanie.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #140 dnia: Maja 15, 2021, 10:29:57 pm »
Nie ma za co, livie. Cała przyjemność po mojej stronie :)

A gdzie tam S w sygnaturce? Tracę wzrok... nie widzę... ::)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #141 dnia: Maja 15, 2021, 10:49:11 pm »
Cytuj
A gdzie tam S w sygnaturce? Tracę wzrok... nie widzę...
Może nie w sygnaturce, a w ręcznym dopisku. Lewy górny róg - SK 11 XII 65
Trenuj oczy  :D
Fakieł Prometeija - ładny mitologiczny tytuł.
To teraz Ty pozgaduj (wątek mitologiczny, rosyjski i dziaderski) w ramach rozgrzewki ócz. Bo...rozgrzewka ócz - uczy!  8)
Za współczesnością  nadążamy
jak Kreuza za swym Eneaszem
ujdziemy  trochę – odpadamy
zwolnimy  krok i tyły nasze

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #142 dnia: Maja 15, 2021, 10:59:06 pm »
Nie należy zapominać, że Lem udzielał wywiadu w Moskwie, dla radzieckiego pisma. Chyba nie wypadało uchodzić w oczach radzieckich czytelników (i cenzury) za antropoperyferiorystę. Więc nie wykluczono, że mówił nie to co myślał, a raczej to co od niego chcieli usłyszeć.
Mam wrażenie, że odpowiedzi Lema były trochę "na rympał" i nie traktowałbym ich śmiertelnie powżanie.

Tak, wyglądają te wypowiedzi jak rzucane na szybko, może nawet na odczepnego, choć w/w "miarę" można próbować rozumieć i ironicznie - że niczym innym nie jesteśmy w stanie wszechrzeczy mierzyć (czyli, że luster szukamy).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #143 dnia: Maja 16, 2021, 09:47:19 am »
Cytuj
Może nie w sygnaturce, a w ręcznym dopisku. Lewy górny róg - SK 11 XII 65
Aaa! dopiero teraz dotarło do mnie, że znaczek, który brałem za jedynkę, to w istocie litera S.
Starzeję się.
Starość nie radość... marazm nie... etc 8)
Cytuj
Za współczesnością  nadążamy
jak Kreuza za swym Eneaszem
ujdziemy  trochę – odpadamy
zwolnimy  krok i tyły nasze
Taa... nadążać za współczesnością to to samo co uganiać się za zjawą.
Ładny wierszyk. Czy Waćpan sam go ułożył?

karynakruk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwca 27, 2021, 08:29:22 pm »
Noemi Madejska – Malarstwo i schizofrenia
fragment Książka ta nie jest beznamiętnym poszukiwaniem prawdy, stronność swoją ujawnia zwierzchnią intencją wtajemniczenia porozumiewawczego, co oznacza, że wywód jest nie tylko częścią gnozy, lecz także etyki wykraczającej poza czyste poznanie.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2021, 04:44:50 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

karynakruk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #146 dnia: Lipca 03, 2021, 04:39:26 pm »
Jeszcze nie było chyba w temacie Koniec akcji „Arka” braci Strugackich o której Lem wspominał w Tako rzecze Lem tylko pod innym tytułem – Małysz czyli mały, młody.
Nie mam niestety cytatu, ale mówił mniej więcej że jest tam dziwacznie postawiony problem prób nawiązania kontaktu z istotami które tego nie chcą.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #147 dnia: Lipca 06, 2021, 09:26:55 pm »
Nie mam niestety cytatu, ale mówił mniej więcej że jest tam dziwacznie postawiony problem prób nawiązania kontaktu z istotami które tego nie chcą.

Wspomogę ;):

Cytuj
W „Fantastyce i futurologii” znęcał się pan nad zachodnią SF, czego dowodzi zamieszczony tam diagram, ale niewiele się można z niego dowiedzieć o radzieckiej science fiction.
— Właściwie poza paroma książkami, takimi jak Piknik na skraju drogi Arkadija i Borisa Strugackich, nie znalazłem w niej nic takiego, co by mnie zafascynowało. A ich Piknik… wzbudza we mnie rodzaj zazdrości, że to ją powinienem był ją napisać. Z punktu widzenia narracyjnego jest szalenie pasjonujący, choć autorzy pewnie nieco przesolili. On dlatego jest tak dobry, bo przynosi oryginalne, nowe podejście do klasycznego tematu, rozwiniętego wcześniej przez Wellsa w Wojnie światów — inwazji Obcych na Ziemię. To jest bezsprzecznie ich najbardziej udana książka, choć nie można odmówić wartości beletrystycznych Trudno być Bogiem. Jej odbiór bardzo utrudnia mi założenie autorów o pełnym podobieństwie tych nieznanych istot do ludzi. Ja w to po prostu wierzyć nie mogę! Chyba że jest to bajka, ale jako taka zupełnie zbija mnie z pantałyku.
Jest jeszcze inna ich książka, zatytułowana Małysz czyli Malec, ale u nas wydana jako Koniec akcji „Arka”, stawiająca dziwacznie problem niemożności skontaktowania się z inną cywilizacją, która jest zamknięta i nie poszukuje żadnego kontaktu.
"Tako rzecze Lem"

Swoją drogą ciekawy przypadek ten "Малыш". Strugaccy - z tego, co można wyczytać - wstydzą się tej powieści, mając ją za niekonieczną, mnie się zapamiętała jako średniak (górnopółkowy średniak jak na SF, ale średniak*), a Lem najwidoczniej coś w niej dostrzegł (nie tyle znowu, by się rozgadywać, ale dość, by wspomnieć), a trafiłem i na b. pochlebną jej recenzję:
https://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=71

* Lepszy jednak, niż bazujący częściowo na podobnym pomyśle, ale łączący go z kandydo-prostaczkowaniem, hippisowaniem i mesjanizowaniem, "Obcy w obcym kraju" z przeciwnej strony wiadomej kurtyny.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2021, 10:44:35 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

karynakruk

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #148 dnia: Sierpnia 20, 2021, 09:17:05 pm »
Jonathan Carroll Kości księżyca
Opinia Lema: Bajeczny skok z naszego świata w transcendentną cudowność i horror.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #149 dnia: Stycznia 19, 2022, 01:58:59 am »
"Last and First Men" wyszli w całości po polsku ("Starmaker" zresztą też), może warto rozważyć dodanie do listy?
http://www.galgut.eu/18-mgnien-ludzkosci/

ps. Tekst b. ontopiczny, tytułową bibliotekę pokazujący (na zdjęciu):
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2132202,1,stanislaw-lem--zarloczny-czytelnik.read
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2022, 03:20:05 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki