Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1941929 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2130 dnia: Października 08, 2008, 10:57:28 pm »
Byle tylko nie pomylili sepulki z pipokiem ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2131 dnia: Października 09, 2008, 11:18:50 pm »
Dowiedziałam się dzisiaj że człowiek nie jest w stanie stworzyć w swojej wyobraźni czegoś, co nie miałoby nazwy. Konkretniej, czegoś, co nie dałoby się przyporządkować do istniejącego zakresu pojęć. Tyczy się to też fantasmagorii. W pierwszej chwili ma się ochotę zaprzeczyć. Ale rzeczywiście, spróbujcie sobie taką rzecz wyobrazić. I co? Wychodzi na to, że jesteśmy ograniczeni przez rzeczywistość, w której żyjemy...

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2132 dnia: Października 09, 2008, 11:23:26 pm »
Hmm, Sapir-Whorf, dlatego kiedys wspomnialem o tym, ze dzieciatka pochodzenia Murzynskiego, z ktorymi mialem do czynienia, nie byly w stanie pojac nawet podstawowej matematyki. Przynajmniej do poki nie nauczyly sie nowego jezyka, ktory mial wszystkie desygnaty nazwane...

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2133 dnia: Października 09, 2008, 11:33:36 pm »
Na tej podstawie zawsze zastanawiałem się jak myślą dzieci które nie umieją mówić.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2134 dnia: Października 10, 2008, 01:30:07 am »
Dowiedziałam się dzisiaj że człowiek nie jest w stanie stworzyć w swojej wyobraźni czegoś, co nie miałoby nazwy. Konkretniej, czegoś, co nie dałoby się przyporządkować do istniejącego zakresu pojęć. Tyczy się to też fantasmagorii. W pierwszej chwili ma się ochotę zaprzeczyć. Ale rzeczywiście, spróbujcie sobie taką rzecz wyobrazić. I co? Wychodzi na to, że jesteśmy ograniczeni przez rzeczywistość, w której żyjemy...

No i to tłumaczy mój problem z ideami platońskimi, o którym kiedyś mówiłem maźkowi i Hoko.

(Zresztą również nie umiem wyobrazić sobie Boga, który wymyślił Wszechświat od zera.)
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2008, 01:32:19 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2135 dnia: Października 10, 2008, 01:31:38 am »
Hmm, Sapir-Whorf, dlatego kiedys wspomnialem o tym, ze dzieciatka pochodzenia Murzynskiego, z ktorymi mialem do czynienia, nie byly w stanie pojac nawet podstawowej matematyki. Przynajmniej do poki nie nauczyly sie nowego jezyka, ktory mial wszystkie desygnaty nazwane...

A to w "Babel-17" (polecam) pięknie literacko rozwinięte było...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2136 dnia: Października 10, 2008, 01:32:57 am »
Na tej podstawie zawsze zastanawiałem się jak myślą dzieci które nie umieją mówić.

Pewnie tak samo jak wszystkie nieme zwierzęta...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2137 dnia: Października 10, 2008, 11:58:46 pm »
Dowiedziałam się dzisiaj że człowiek nie jest w stanie stworzyć w swojej wyobraźni czegoś, co nie miałoby nazwy. Konkretniej, czegoś, co nie dałoby się przyporządkować do istniejącego zakresu pojęć. Tyczy się to też fantasmagorii. W pierwszej chwili ma się ochotę zaprzeczyć. Ale rzeczywiście, spróbujcie sobie taką rzecz wyobrazić. I co? Wychodzi na to, że jesteśmy ograniczeni przez rzeczywistość, w której żyjemy...

Osobiście uważam że to nieprawda... Gdyby tak było, nigdy nikt by nie wymyślił czegoś nowego, czego nie było (chociażby: pćmy i mrukwie, bozon, kwanty, fotony, podwójna helisa...). Nie da się tylko tego OPISAĆ innym bez użycia istniejących już pojęć ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2138 dnia: Października 11, 2008, 12:48:54 am »
Osobiście uważam że to nieprawda... Gdyby tak było, nigdy nikt by nie wymyślił czegoś nowego, czego nie było (chociażby: pćmy i mrukwie, bozon, kwanty, fotony, podwójna helisa...).

To tylko nazwy.

Nie da się tylko tego OPISAĆ innym bez użycia istniejących już pojęć ;)

No ale wychodzi więc na to, że ta nowość jest składanką istniejących pojęć jak - nie przymierzając - gigerowski alien.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2139 dnia: Października 11, 2008, 01:32:17 am »
Na tej podstawie zawsze zastanawiałem się jak myślą dzieci które nie umieją mówić.

Pewnie tak samo jak wszystkie nieme zwierzęta...
Pokładam sporo większą wiarę w dzieciach. Masz dzieci?

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2140 dnia: Października 11, 2008, 04:38:59 am »
Pokładam sporo większą wiarę w dzieciach. Masz dzieci?

Ja nie, ale większość kolejnych miłości mojego życia miała. Mam za to 10 kotów i psy.

Masz zwierzęta?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2141 dnia: Października 11, 2008, 01:32:24 pm »
jeżeli chodzi o rekację na znaki to w którymśtam miesiącu jak delfin, kiedy indziej kojarzy związki
przyczynowo-skutkowe jak pies, itd. etc. wiem o czym mówię, bo właśnie sobie to obserwuję :)

więc porównanie do zwierząt Q jest jak najbardziej trafne.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2142 dnia: Października 11, 2008, 01:40:13 pm »
Z tymy delfinamy to jest jeszcze zabawniej, bo (z racji ich skomplikowanego mózgu) nadal nie wiadomo czy "zwykłe" zwierzęta, czy odmienny Rozum tyle, e trudny do zidentyfikowania w swej rozumnej naturze (bo pozbawiony przez ewolucję możliwości - a w sumie i potrzeby - produkowania narzędzi. (Tak, "Solaris" się kłania.)

Skoro z ziemskim gatunkiem istnieje tak trudność, to cóż dopiero będzie jeśli się jednak do tych gwiazd wybierzem? (Ale była już o tym mowa...)

ps. http://www.sciencedaily.com/releases/2008/10/081010092318.htm
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2143 dnia: Października 11, 2008, 03:38:26 pm »
Mam kota :)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2144 dnia: Października 11, 2008, 03:52:17 pm »
A Hindusi maja rybki...

Cytuj
Ryba-mutant atakuje ludzi
2008-10-10 20:36 (akt. 07:13)

Jak podaje brytyjski "The Sun", gigantyczne sumy polują na każdego człowieka, który wejdzie do rzeki Kali płynącej przy granicy między Indiami a Nepalem.

Naukowcy twierdzą, że apetyt na ludzkie mięso wywołali u sumów sami hindusi, którzy tradycyjnie wrzucają niedopalone szczątki zwłok do rzeki Kali. Ryby na tyle przyzwyczaiły się do smaku ludzkiego mięsa, że nie przepuszczą żadnej okazji, żeby skosztować go ponownie.

Z tego założenia wychodzi także brytyjski biolog Jeremy Wade, któremu udało się złapać ponad 3-metrowego i ważącego 73 kilogramy potwora z rzeki Kali. Jak zapewnia "The Sun" Wade: "To nie jest największa ryba, która grasuje w Kali i morduje ludzi" i ostrzega przed kolejnymi przypadkami ataków.

"The Sun" podaje, że ofiarami sumów padło już dwóch nepalskich chłopców.

(thesun.co.uk)
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=531827
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki