Autor Wątek: Lem w szkole  (Przeczytany 84128 razy)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #135 dnia: Września 02, 2021, 08:51:17 pm »
Autor nawiązał do jednej ze scen którejś wersji „Planety małp”… Ale lody też im smakują:)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #136 dnia: Września 17, 2021, 02:54:10 pm »
Uczniowie Liceum Stanisława Lema w Kowarach świętują 100. rocznicę urodzin patrona naszej szkoły. 2021 rok został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema. W Kowarach już powstał z tej okazji mural z wizerunkiem pisarza. Przygotowujemy także spektakl teatralny na podstawie "Bajek robotów". Premiera już wkrótce!




Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #137 dnia: Września 28, 2021, 11:31:30 pm »
Profesor Miodek w ZSO? Nic prostszego. A wszystko dzięki organizatorom XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki,  ponieważ wykłady odbywały się w tym roku online. Dziękujemy!



Wykład Prof. Jana Miodka:

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #138 dnia: Września 29, 2021, 08:20:07 pm »
Fajne zdjęcia - dobra robota:)

Ale - spróbowałam posłuchać prof. Miodka i napotkałam pewną trudność. Intonacyjną? Jakbym mszy słuchała...albo przynajmniej kazania - taka melodia a la ksiądz...czy tylko ja tak słyszę? By covid nie tylko węch i smak, ale i słuch...atakował? :-\

Tak- siak pierwszy raz - albo jak zwykle: zapomniałam - usłyszałam o debrach...orazże Lem tak mawiał...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #139 dnia: Września 29, 2021, 09:46:40 pm »
A oto fragment z wykładu prof. Miodka, który zwrócił moją uwagę:

"I pomysły słowotwórcze:
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszcza...
Tworzy się "kotkiszcze" od "kota"...
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszka...do kotkiszcza i na amen je wyparzyło. Rozłożyło się to kocisko na kocian sody."
(14:27)

No nie wiem. Otwieram Korzenie i czytam:
Wazelinary: Przypisują to naszemu sockotowi, Marfaszy. Kocisko ześlizgnęło się do kotliszcza...
Literówka w notatkach pana profesora, czy jak? ???
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2021, 09:52:40 pm wysłana przez Lieber Augustin »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #140 dnia: Września 29, 2021, 10:20:07 pm »
Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)
Trzymając się żanru miodkowego.
Cytuj
Ale - spróbowałam posłuchać prof. Miodka i napotkałam pewną trudność. Intonacyjną? Jakbym mszy słuchała...albo przynajmniej kazania - taka melodia a la ksiądz...czy tylko ja tak słyszę? By covid nie tylko węch i smak, ale i słuch...atakował? :-\
Jeszcze całego nie posłuchałem. A co? Nie słyszałaś go wcześniej? On tak zawsze... teatralnie. Na tym zresztą, jak mniemam, zbudował swą popularność medialną. Ok...może wiekiem bardziejszy...osunął się w melodyszcze. Już bardziej operowe...operetkowe? Tobie, że kościelne?  Trójmiodek wytrawny douszny (Figaro, Figarooo, Figarooooł! ;) )
A oto fragment z wykładu prof. Miodka, który zwrócił moją uwagę:

"I pomysły słowotwórcze:
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszcza...
Tworzy się "kotkiszcze" od "kota"...
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszka...do kotkiszcza i na amen je wyparzyło. Rozłożyło się to kocisko na kocian sody."
(14:27)

No nie wiem. Otwieram Korzenie i czytam:
Wazelinary: Przypisują to naszemu sockotowi, Marfaszy. Kocisko ześlizgnęło się do kotliszcza...
Literówka w notatkach pana profesora, czy jak? ???
Rajt - celna uwaga.
Wtedy kotliszcze od "kotła" w które to kot ten się obsunąłwszy.
Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2021, 10:28:37 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #141 dnia: Września 29, 2021, 10:45:50 pm »
Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)
Dołączam się :)

Cytuj
Wtedy kotliszcze od "kotła" w które to kot ten się obsunąłwszy.
Niewątpliwie. To kotliszcze, moim zdaniem, jest wystylizowaniem na język rosyjski. Kotliszcze = duży, olbrzymi kocioł, jak дом > домище, сапог > сапожище, itp.
Cytuj
Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\
Wystąpił, a jakże :)
Mały Pyzio, ten, co fruwa odrzutowo i mówi f zamiast p (flaneta zamiast planeta, ale za to - spodnie planelowe), wrzucił - teraz się dopiero okazało - kota do zbiornika z sodą, która pochłania nam dwutlenek węgla. Biedne kocisko rozłożyło się na dwukocian sody.
(Podróż dwudziesta ósma)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #142 dnia: Września 29, 2021, 10:52:14 pm »
Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)
Dołączam się :)

I ja ;).

Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\
Wystąpił, a jakże :)
Mały Pyzio, ten, co fruwa odrzutowo i mówi f zamiast p (flaneta zamiast planeta, ale za to - spodnie planelowe), wrzucił - teraz się dopiero okazało - kota do zbiornika z sodą, która pochłania nam dwutlenek węgla. Biedne kocisko rozłożyło się na dwukocian sody.
(Podróż dwudziesta ósma)

Macie pamięć :). Sprawdziłem szybko "Kongres...", do którego taka substancja b. by pasowała, jako środek dla chcących odczuwać przyjemności kohabitacji z Feli(k)sem ca(c)tusem, i miałem właśnie raportować, że ni ma. A tu jest, i to w Tichym, tylko gdzie indziej.

Edit:
Wedle życzenia - reszta dyskusji poszła do "Poradni językowej":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg89413#msg89413
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2021, 10:28:24 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #143 dnia: Listopada 16, 2021, 10:58:48 pm »
Choć imię Stanisława Lema nosi dopiero od 14, nasza szkoła istnieje już 70 lat! Z tej okazji 29 października spotkaliśmy się z ludźmi związanymi z liceum i wspierającymi je. Zaczęliśmy od spektaklu "Wielkie lanie 2021" opartego na "Bajkach robotów", a wyreżyserowanego przez nauczyciela wosu, geografii i etyki Adama Walesiaka. W role aktorów wcielili się uczniowie i nauczyciele ZSO.  Po przemówieniu dyrektora Janusza Tymińskiego oraz prezentacji dziejów szkoły przez nauczyciela historii i języka angielskiego Grzegorza Schmidta rozpoczęła się część nieoficjalna - rozmowy i spacery korytarzami "starej" szkoły. Goście z rozrzewnieniem wymieniali się wspomnieniami, odnajdując się na  starych fotografiach prezentowanych w holu.

Galeria zdjęć: https://www.lem.zso-kowary.pl/album/#photos:album:86

Artykuł w lokalnej prasie: https://www.jelonka.com/czworka-krasicki-lem-to-juz-70-lat-100706



Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #144 dnia: Listopada 17, 2021, 01:00:00 am »
No, proszę jak prosto przerobić ucznia-aktora amatora na Trurla/Klapaucjusza - wystarczy podkoszulek ze stosownym napisem ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #145 dnia: Maja 11, 2023, 10:57:10 pm »
A było tak (in brevi): W cesarstwie chińskim przetłumaczono „Cyberiadę” i „Solaris” na język chiński. Kiedy Cesarzowa dowiedziała się, że jej poddani czytają książki o świecie, w którym nie ma cesarstwa, kazała je wszystkie spa-lić, tłumaczy wychłostać, a jednego ściąć „dla przykładu”. Taką wersję baśni H. Ch. Andersena „Słowik” zaproponowali uczniowie kowarskiego LO im. Stani-sława Lema w roku 2023. Tytułowy słowik też występuje, ale nie ma ochoty śpiewać i złośliwie milczy.






liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #146 dnia: Maja 11, 2023, 11:13:51 pm »
Cześć Piekarski! - gratki. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana