Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 397631 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2019, 06:02:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1 dnia: Października 06, 2011, 07:25:13 pm »
Ja Wam mówię, cała Polska to 36 spl. Nikt nie ma uprawnień do kierowania, lecimy na autopilocie i jest mgła...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #2 dnia: Października 06, 2011, 07:34:40 pm »
Dam głos (na forum), lecz nie teraz, sorry.
Wyszczekany
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #3 dnia: Października 07, 2011, 12:45:24 am »
Ja Wam mówię, cała Polska to 36 spl. Nikt nie ma uprawnień do kierowania, lecimy na autopilocie i jest mgła...
Pozostaje nadzieja, że programowaliśmy GPS w odpowiednich współrzędnych...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #4 dnia: Października 10, 2011, 12:50:37 am »
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=874
Dobranoc :-(
VOSM (Very Old Stupid Męber)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #5 dnia: Października 10, 2011, 02:14:51 pm »
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=874
Dobranoc :-(
VOSM (Very Old Stupid Męber)

No ale emocji trochę Pan miał przynajmniej, a to chyba o to w hazardzie chodzi, nie?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #6 dnia: Października 10, 2011, 04:38:05 pm »
Teraz dwa pytania:
1. co stanie się na - b. szeroko pojętej - lewicy? (czyli: czy Palikot skonsumuje SLD?) bo tylko tak może się wylonić alternatywa dla PO;
2. ile lat w opozycji wytrzyma jeszcze PiS i - ukłony (Panie) Rem. - czy oderwanie od rzeczywistosci jego elektoratu będzie rosnąć czy maleć?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #7 dnia: Października 10, 2011, 05:07:43 pm »
A może PO skonsumuje SLD i RP, a PIS Korwina i co tam jeszcze z prawa zostaje (Marek Jurek...), i powstanie system dwupartyjny? Tak czy inaczej z PiSem bym się nie żegnał jeszcze. Postaw się na miejscu ich wyborców: słuchasz Radia Maryja, chcesz ratować Polskę przez żydomasońskim spiskiem - jaki masz wybór? Tylko PiS. Chyba żeby Jarkowi się znudziło... no ale co on ma robić? Na emeryturę iść?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #8 dnia: Października 10, 2011, 05:21:27 pm »
Powiem Wam, co się stanie, bo parę razy to obserwowałem. PO przerządzi (pozytywnie mam nadzieję) kryzys - i przegra następne wybory z różnych względów (głównie znudzenia publiki). PiS dorwie się wówczas do władzy (chyba, że nie będzie w stanie stworzyć koalicji, bo nie bardzo będzie miało z kim). I będzie grał na odbiciu gospodarczym - zupełnie tak samo jak ostatnio.

P.S. I jestem pełen podziwu, że począwszy od II tury ostatnich wyborów prezydenckich badacze opinii publicznej dokonali wielkiego postępu i wyeliminowali inne obserwowane przeze mnie zjawisko - mianowicie niedoszacowanie partii, których liczącymi się wyborcami są mniej wykształceni z małych miejscowości.
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2011, 05:26:23 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #9 dnia: Października 10, 2011, 05:48:44 pm »
A może PO skonsumuje SLD i RP, a PIS Korwina i co tam jeszcze z prawa zostaje (Marek Jurek...), i powstanie system dwupartyjny?

Tylko że w takim wypadku powstanie - de facto - system monopartyjny z krzykliwą opozycją*. A monopartyjność tego typu oznacza politykę b. zachowawczą, wynikłą z chęci przedstawienia oferty akceptowalnej dla tzw. szerokich mas od prawa do lewa, wręcz postpolitykę. (Oznacza to też, że jedynym kontrolerem moralności ludzi PO będzie prywatne sumienie Donalda Tuska, luksus jakiego nie miała np. ekipa Leszka Millera...) Może to być mniejszym złem, ale nie wiem czy może być dobrem...

(PiS ani Jurek, ani Korwin - ten to dopiero jest wytrwały ;) - nie dodadzą opowiedniej ilości procentów.)

Tak czy inaczej z PiSem bym się nie żegnał jeszcze. Postaw się na miejscu ich wyborców: słuchasz Radia Maryja, chcesz ratować Polskę przez żydomasońskim spiskiem - jaki masz wybór? Tylko PiS. Chyba żeby Jarkowi się znudziło... no ale co on ma robić? Na emeryturę iść?

Tylko, że tu większym problemem niz PiS, jest tych 15% spoleczeństwa, nie sam Jarek (który zdaje się być zakładnikiem mentalnym swojego elektoratu: pamietajmy, że karierę zaczynał jako - owszem, komuchożerny - prozachodni chadek; ergo: jemu sie od wyborców udziela, tak jak im od niego zresztą). Ta grupa nie wyłoni sobie innej, w warstwie ideowej, reprezentacji. Może być reprezentowana przez coś w rodzaju obecnego PiS (pamiętasz stopień obciachowosci Samoobrony i LPR, zanim PiS sie tym zaraził?**), albo nie reprezentowana wcale...

(Stąd zresztą podkreślam problem tzw. wykluczonych. Jedyny lek na PiS to zadbanie o starców, stworzenie perspektyw rozwoju młodym wykluczonym, nawet jeśli wykluczeni są na własne życzenie oraz delikatny powrót do patriotycznej - acz nie patriotyczno-antysąsiedzkiej - retoryki. Znaczy: włączenie tych - często domyślnych - postulatów PiS, które mają jakiś sens do przestrzeni publicznej. Histerie okołokrzyżowe - przez swą, w dużej mierze, oddolność - pokazują jasno, że problem jest znacznie szerszy niż osoba prezesa J.K***.)


* krzykliwość oznacza tu pozbawienie samego siebie możliwości wygłaszania potem traktowanej poważnie krytyki, skoro już oskarżyło się PO o mordowanie, zdradę i spiski, nie da się potem wiarygodnie wytknąć np. tego, że poseł Iksiński wziął w łapę, albo, że projekt którejś ustawy jest bublem...

** i jak tu nie być marksistą, gdy byt tak świadomość określa ;D

*** za którego istnienie modły można wznosić do Urojonego - wyobraź sobie te same propozycje ideowe realizowane przez bardziej skutecznego polityka
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2011, 07:02:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #10 dnia: Października 10, 2011, 08:40:42 pm »
Na marginesie:
- nie wiem w jaki sposób PO mogłoby skonsumować RP - skoro Palikot właśnie wyszedł z PO i w ciągu kilku miesięcy zdobył poparcie równe około 1/4 poparcia dla PO - nie oceniam jak i z jakim elektoratem...
- nie martwiłabym się tak ofertą dla 15% społeczeństwa, jak tą dla  ponad 50 % części, która została w domach,
- systemy dwupartyjne są właściwie monopartyjne (jeśli rzecz w programach) - pojęcie prawicy i lewicy jest tutaj dosyć rozmyte - nie byłoby to zatem jakieś novum w polityce.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #11 dnia: Października 10, 2011, 09:00:54 pm »
Teraz dwa pytania:
1. co stanie się na - b. szeroko pojętej - lewicy? (czyli: czy Palikot skonsumuje SLD?) bo tylko tak może się wylonić alternatywa dla PO;
2. ile lat w opozycji wytrzyma jeszcze PiS i - ukłony (Panie) Rem. - czy oderwanie od rzeczywistosci jego elektoratu będzie rosnąć czy maleć?
Na czym polega i czym sie objawia oderwanie od rzeczywistosci elektoratu PiS? I czy tylko elektorat PiS jest taki oderwany? Zaintrygowales mnie, Q  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #12 dnia: Października 10, 2011, 09:02:43 pm »
Mogę ja? Na tym, że nie sądzi, iż Kaczyński nie nadaje się do niczego, poza demontażem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #13 dnia: Października 10, 2011, 09:15:10 pm »
Aaa... ale malo to konkretne. Czyzby Kaczynskiego koledzy z innych partii nadawali sie do czegos innego? Albo tak duzo mniej do demontazu?
Gdyby oceniac poziom oderwania od rzeczywistosci elektoratow poszczegolnych partii, tych ktore juz rzadzily, trzeba by porownac to co partie obiecywaly i jak sa przedstawiane w mediach z tym co RZECZYWISCIE zrobily i robia. I wtedy mozna by ocenic czy dane elektoraty sa oderwane od rzeczywistosci czy nie. Czy glosujac, elektorat bierze pod uwage roznice pomiedzy rzeczywistoscia, a PR-owska nibyrzeczywistoscia czy tez nie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #14 dnia: Października 10, 2011, 09:35:57 pm »
Pracuję nad wynikami komparatystyki sądarzowej (nie chciałbym się pomylić), ale wtrącę, że są dwa fundamentalne aspekty: opis rzeczywistości (jak jest) oraz wyraz poglądu (jak być powinno).
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )