Autor Wątek: Gwiezdny Krążownik Chryzogon  (Przeczytany 3718 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« dnia: Września 20, 2021, 01:20:32 am »
Postanowiłem strzelić sobie spejs operę i dopracowuję fizykę:
Będzie hiperprzestrzeń ale bez żadnych fal podprzęstepnych itp. bezpośredniej łączności. Tylko statki kosmiczne.
Prędkość zależy od odległości od dużych mas.
Zastanawiam się nad prędkościami i odległościami. Jest jakaś tabela do WARPa.

Założenia są takie: rożne grupy ludzi zakładają kolonie w kosmosie i dalej i się spotykają z ufem. Kto jest załogą kosmolotu? Np. trapiści albo kameduli.
I są replikatory.
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2021, 01:25:34 am wysłana przez Smok Eustachy »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #1 dnia: Września 20, 2021, 09:36:02 am »
Będzie hiperprzestrzeń
Jest jakaś tabela do WARPa.

Ale jedno czy drugie, bo co innego przewidziane przez TW efekty obserwowane w praktyce, a co innego dodatkowe wymiary. Choć w pewnym sensie jedno z drugim się wiąże:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/utkany-z-czasu-i-przestrzeni-162654
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2021, 01:17:06 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #2 dnia: Września 20, 2021, 12:04:03 pm »
Funkcjonalnie jest to bez różnicy: przestawiasz wajchę i robisz wziuuuuu

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #3 dnia: Września 20, 2021, 01:10:24 pm »
Tylko jeśli pójdziesz w "Starwarsa", a nie we "Fiasko":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=534.msg25849#msg25849
(A da się tak pisać spejsoperę, by porządną SF przypominała, dowodem powieści pani Cherryh - z na czele.)

ps. Wracając do:
Kto jest załogą kosmolotu? Np. trapiści albo kameduli.

Stąd nazwa statku?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzogon_(męczennik)
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2021, 01:17:38 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #4 dnia: Września 20, 2021, 08:21:56 pm »
Stąd nazwa statku?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzogon_(męczennik)
Albo też literalnie:
χρυσός - złoto.
γόνος - potomstwo.
Zatem Chryzogon - zrodzony ze złota.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #5 dnia: Września 20, 2021, 09:27:45 pm »
Tylko jeśli pójdziesz w "Starwarsa", a nie we "Fiasko":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=534.msg25849#msg25849
(A da się tak pisać spejsoperę, by porządną SF przypominała, dowodem powieści pani Cherryh - z na czele.)
Dawałem już wyraz poczuciu, że Lem się wyraźnie męczy brakiem haj spida. Ogólnie SF eksploracyjna z tymi hibernacjami, paradoksami dziadka, powrotami po wiekach ma wyraźny problem z rozmachem.
Niezwyciężony etc.

W Fiasku Lem wprowadził cofanie się w czasie, co jest wg mnie gorsze i bardziej niebezpieczne dla Science.

Cytuj
ps. Wracając do:
Kto jest załogą kosmolotu? Np. trapiści albo kameduli.

Stąd nazwa statku?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzogon_(męczennik)
Tak w sumie. Chryzogon jest wymieniany w liturgii mszalnej w prefacji. Ale ta nazwa będzie ku czci nowego Chryzogona, założyciela zakonu w 22 wieku.

Wejście w hiperspeeda będzie wymagało rozpędzenia krążownika do prędkości rzędu 0.1 c  i odlecenia od mas rzędu gwiazdy. Będzie miał charakter paradoksalny, bo lecąc do odległej gwiazdy możesz się bardziej rozpędzić niż lecąc do bliskiej. Dlatego czas lotu do każdej gwiazdy będzie zbliżony i będzie to paradoks. Od zapasów paliwa będzie zależał.

Co do WARPa to jest to kupa bzdur bo skąd biorą antymaterię i obsłużenie takich mocy wymagałoby pól magnetycznych tak potwornych, że wszyscy by kwiknęli od razu.

Będzie oczywiście beka ze Star Treka, z Tichego, będą dwudziestowieczni ojcowie materializmu kosmicznego jak Genek Roddenberry. No i będą ufoki i apostrofy:

Maar'donian: Jezus przyszedł też do nas.

Kapitan:  Dwa kościoły pełne świętości, zbawienia i Woli Bożej. To się musi skończyć wojną, rzezią i ogólnym rozpasaniem. Nie darują sobie tego.

Kapelan O'Brian: uśmiecha się kwaśno.

Natomiast trapiści żyją w takich warunkach, że bez różnicy im czy siedzą w klasztorze na Ziemi czy w rakiecie w kosmosie. Nawet nie zauważą róznicy.



Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #6 dnia: Września 20, 2021, 10:51:56 pm »
Ogólnie SF eksploracyjna z tymi hibernacjami, paradoksami dziadka, powrotami po wiekach ma wyraźny problem z rozmachem.

Ja wiem czy to problem? Jak się za bardzo rozmachać to "Hyperiony" i inne bajki wychodzą. Pewien - bo przecież wciąż na skalę kosmiczną - minimalizm jednak sprzyja problemocentryczności i zakorzenieniu w rzeczywistości.

Co do WARPa to jest to kupa bzdur bo skąd biorą antymaterię i obsłużenie takich mocy wymagałoby pól magnetycznych tak potwornych, że wszyscy by kwiknęli od razu.

Prawda, zamiast M/AM powinna być materia egzotyczna (nie pomnę czy linkowałem stosowną pracę Farnesa), a zakrzywienia czasoprzestrzenne rzędu warp 10 to są jawne bzdury z paru dobrych powodów.

Edit: a nie, linkowałem tylko Alcubierre'a (Wayback ma kopię), Farnesa jest to:
https://arxiv.org/abs/1712.07962

Natomiast trapiści żyją w takich warunkach, że bez różnicy im czy siedzą w klasztorze na Ziemi czy w rakiecie w kosmosie. Nawet nie zauważą róznicy.

Jak chcesz zakonników w kosmolotach, to - poza wiadomymi utworami Lema, Dukaja i Huberatha - sięgnij po - zmiażdżoną przez Mistrza - "Kwestię sumienia" Blisha i powieści "Wróbel" + "Dzieci Boga" p. Mary Dorii Russell (dwie ostatnie mam za wydziwioną grafomanię, ale wszystkie o duchowieństwie międzygwiezdnym ;) ). Będziesz mieć punkt odniesienia.
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2021, 11:38:54 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #7 dnia: Września 21, 2021, 03:42:25 am »
Ale ja chcę pisać a nie czytać.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #8 dnia: Września 21, 2021, 09:07:21 am »
Sądząc ze zdradzonych założeń może bardziej będzie pasował Chryzostom, od Paska.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #9 dnia: Września 21, 2021, 12:56:26 pm »
A, tak. Wmieszanie w to superbohaterów wydaje się b. na czasie  8).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Gwiezdny Krążownik Chryzogon
« Odpowiedź #10 dnia: Września 24, 2021, 11:38:30 pm »
Szukałem fajnej mapy nieba i jakoś nie ma. W 3D
Dalej: jestem zwolennikiem wielkich krążowników gwiezdnych 3 kilometry długości minimum.
A statek kolonijny ilu kolonistów powinien przewieźć? Ze 100 000 chyba na raz.

2. Koncepcja haj spida jest taka, że jak lecisz w nim to motory muszą być włączone i przyśpieszasz cały czas. Wypadnięcie z niego to wyłączenie motorów hiperprzestrzennych. Zastanawiam się nad prędkością w normalnej przestrzeni po wyjściu.