Autor Wątek: LGBT  (Przeczytany 80678 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
LGBT
« dnia: Lipca 23, 2019, 01:37:42 pm »
To jest forum miłośników pana Stanisława Lema.
Od dłuższego czasu – ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich miesięcy, a zwłaszcza dni – w polskich doniesieniach medialnych „czołówkuje” problematyka LGBT.
Ciekaw byłem, jakie poglądy miał Mistrz na ten temat, i w tym celu wpisałem te cztery litery do forumowej wyszukiwarki. Pokazało się cóś koło dziesięciu linków, ale przeglądając je, trafiłem tylko na konkretniejsze dwa:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1033.msg68843#msg68843
 
https://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg68597#msg68597

Teoretycznie można być (z różnym natężeniem) za lub przeciw LGBT oraz mieć do LGBT stosunek obojętny. Moim zdaniem, Lem był wyraziście przeciw, a dobitnie świadczy o tym cytowany wpis Znawcy-Lemologa sprzed dwóch lat.
Jeśli się mylę albo coś istotnego przegapiłem/pominąłem, to przepraszam.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 23, 2019, 01:45:44 pm »
Lem był za, napisał wyraźnie, że to prywatna sprawa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 23, 2019, 02:00:33 pm »
trafiłem tylko na konkretniejsze dwa:

Dorzucę trzeci (poniekąd swój ogonek chwaląc):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1033.msg74712#msg74712

A poza tym temat był już - jak widać - wałkowany, więc nie widzę sensownego powodu zakładania wątku.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2019, 02:11:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 23, 2019, 02:59:19 pm »
Cytuj
Lem był za, napisał wyraźnie, że to prywatna sprawa.

Lem był za LGBT???
Uważać LGBT za prywatną sprawę = być za LGBT??? Uważać istnienie Pana Boga za prywatną sprawę = wierzyć w Pana Boga???

Wbrew panu Q, temat przez kilkanaście lat istnienia Forum praktycznie nie był w ogóle ruszony. Nie ma linków.

SJP PWN: a już "wałkować", to "mówić ciągle o czymś, omawiać, rozstrząsać coś wielokrotnie, długo, do znudzenia"

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 23, 2019, 03:03:55 pm »
Widać mamy inne progi nudy.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 23, 2019, 03:45:34 pm »
To jest forum miłośników pana Stanisława Lema.
Jestem zdumiona:)

Co do meritum - uważam, że trudno  orzekać kto był za czym 20 lat temu...problem LGBT przed paroma dekadami w Polsce - w przestrzeni medialnej, społecznej - praktycznie nie istniał. Albo był w powijakach.
Pytanie czy ostatnie lata przyczyniły się do poprawy zrozumienia problemu czy przyniosły efekt wręcz odwrotny - tzn. w zbudziły niechęć i irytację społeczeństwa, a może nawet pewną radykalizację.
Jak ostatnie lata wpłynęłyby na uprzednie sądy? Trudno powiedzieć.
Nie mam na myśli stosunku do poszczególnych ludzi - tylko do całego ruchu i polityków, którzy go wykorzystują do swoich celów.

Kompromisowo przeniosę wątek do HP - nie jest to jednak temat ściśle związany z patronem.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 23, 2019, 04:20:15 pm »
Po mojemu to się nazywa obłuda - grzech śmiertelny przeciw Duchowi Świętemu.

Cytuj
„nie cierpię pederastii (...), widok całujących się namiętnie brodaczy wywołuje we mnie obrzydzenie”, „homoseksualizm jest sprawą ściśle prywatną i nie powinien się przekładać na żadne ustawowe regulacje. Jestem przeciwny legalizowaniu związków pseudomałżeńskich, a już zgrozą napawa mnie możliwość adoptowania przez takie związki dzieci”

To nie są słowa pana Lema? Te wypowiedzi "nie są ściśle związane z patronem"? Forum po polsku nie zawiera setek wątków, które z braku zainteresowania zdechły po kilku-kilkunastu wpisach? TVN, Polsat i TVP, a także czołowe portale nie są ostatnio przepełnione doniesieniami o LGBT? To jest zakłócanie porządku Forum? A może naruszanie wolności słowa? Mistrz wprawdzie przed śmiercią coś o tej wolności mówił, ale może - gdyby żył - zmieniłby dziś zdanie?
Cytuj
uważam, że trudno  orzekać kto był za czym 20 lat temu..
Ja, na miejscu moderatorki olkipolki, wystąpiłbym do właściciela i zawiadowcy forum po prostu o zbanowanie Remuszki, raz i na zawsze.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 23, 2019, 04:31:24 pm »
Ja, na miejscu moderatorki olkipolki, wystąpiłbym do właściciela i zawiadowcy forum po prostu o zbanowanie Remuszki, raz i na zawsze.

Kuszący pomysł, lecz mimo wszystko dziś byłbym przeciw, dowcip o Straussie (abstrahując od ew. intencji z jakimi wrzucony był na Forum) mnie rozbawił.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 23, 2019, 04:36:29 pm »
Cytuj
Ja, na miejscu moderatorki olkipolki,
Ale nie jest.
Kto to lubo powtarzać? Jak to leci...nie wierzgaj przeciw ościeniowi...
Może przyda się adres do niedrogiego dostawcy szpilek? -  Berdyczów 18.

Kwestie homoseksualizmu są odwieczne, ideologia LGBT stosunkowo świeża. Posługuje się płciowością ale na głównym miejscu stawia równość. Nie darmo tak nazywa swoje parady. W tym sensie jest  mutacją idei komunistycznej po wyczerpaniu zasobów proletariatu (Marks), studentów (Marcuse)...chyba taka była kolejność.
Znaczna część rzeczywistych a nie urojonych gejów i lesbijek jest jej przeciwna, osobiście takich znam; a działacze LGBT często są hetero lub zwyczajnie lubią być modni.
Stanisława Lema bym do tego nie mieszał, choć jak widzę popełnił felieton o antygłowie, a jak już musi mieszać, to ostatecznie tutaj.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 23, 2019, 04:55:59 pm »
To nie są słowa pana Lema? Te wypowiedzi "nie są ściśle związane z patronem"?
Są. Gdyby każdy wątek z jego słowami miał być w tamtym dziale to ten nie byłby potrzebny.
Wątek LGBT nie jest wątkiem wiodącym w twórczości Lema. Jest?
Forum po polsku (jako zbyt ogólny)  mieliśmy przemianować na jakąś "lemotekę" i inne wątki stamtąd poprzenosić do HP.
Ale pomysł na razie zszedł...więc stare tam tkwią siłą przyzwyczajenia, a nowe  - a nowe mogą się zagnieżdżać tam, gdzie ich miejsce.
To żadna degradacja.

Cytuj
uważam, że trudno  orzekać kto był za czym 20 lat temu..
Ja, na miejscu moderatorki olkipolki, wystąpiłbym do właściciela i zawiadowcy forum po prostu o zbanowanie Remuszki, raz i na zawsze.
Widzisz jakiś związek? Orzekanie i banowanie? Hm.
Poza tym - ja Cię nie obrażam:)

Kwestie homoseksualizmu są odwieczne, ideologia LGBT stosunkowo świeża. Posługuje się płciowością ale na głównym miejscu stawia równość. Nie darmo tak nazywa swoje parady. W tym sensie jest  mutacją idei komunistycznej po wyczerpaniu zasobów proletariatu (Marks), studentów (Marcuse)...chyba taka była kolejność.
Znaczna część rzeczywistych a nie urojonych gejów i lesbijek jest jej przeciwna, osobiście takich znam; a działacze LGBT często są hetero lub zwyczajnie lubią być modni.
Dlatego napisałam o tych wykorzystujących politykach i zmianie nastawnic.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2019, 05:00:01 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 23, 2019, 04:57:41 pm »
Autocytat z najpopularniejszej liberalnej polskiej gazety:
 
Po pierwsze: marsze mogą się nazywać tak jak chcą ich organizatorzy, ale nie ma równości. 5% nie równa się 95%. 5% jest dziewiętnaście razy mniejsze od 95%.
Po drugie: masowa tolerancja – tak, indywidualna akceptacja lub odrzucenie – jak komu podchodzi, masowa promocja – nie.
Po trzecie: partnerstwo – tak, małżeństwo i adopcja – nie.
Po czwarte: cenzura - nie, wolność słowa - tak.
Po piąte: anonimowość - nie.
Po szóste: nie cudzołóż.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 23, 2019, 04:58:39 pm »
@Remuszko
- co rozumiesz przez "LGBT" w swoim pytaniu - fakt, że istnieją homoseksualiści, transwestyci itp. czy fakt, że część tych osób nie ukrywa swej odmienności od wzorca chłop-baba?
- co rozumiesz przez "być za LGBT" - akceptację istnienia obiektywnego zjawiska jako takiego, czy osobiste uczestnictwo w nim, chodzenie na parady itd?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 23, 2019, 06:20:02 pm »
@ maziek
A co wolisz, żebym rozumiał? Chętnie tak odpowiem dla szybkości.
Jeśli natomiast wolno mi wyjść poza zakreślone przez ciebie człony alternatyw - to intuicyjnie nie podoba mi się ich ostatnie panoszenie się, zwłaszcza uliczno-medialne. Jak masz kilka procent, to się miarkuj wobec reszty przechodniów i wobec sejmowo-cebosowej większości. Pan liv ma słusznego, gdy pisze:
Cytuj
Kwestie homoseksualizmu są odwieczne, ideologia LGBT stosunkowo świeża. Posługuje się płciowością ale na głównym miejscu stawia równość.
Notabene, równość - to może i będzie, ale raczej po moim (dosłownym) trupie.

@ olkapolka
Przejrzałem swoje posty i nie znalazłem w nich nic obraźliwego. Gdybyś wskazała mi jednak, co uważasz za takie, przyjrzę się jeszcze raz, jeszcze raz ocenię i, jeśli zmienię zdanie, chętnie przeproszę jako urodzony koncyliator kulturowy.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 23, 2019, 06:47:59 pm »
Przed chwilą wydrukowałem sobie piękną kolorową nalepkę "Strefa wolna od nienawiści", jutro z obrzydzeniem kupię "Gazetę Polską" dla wiadomej wklejki, i obie powieszę sobie na zewnętrznych drzwiach swego ursynowskiego mieszkania.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: LGBT
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 23, 2019, 07:16:45 pm »
Nie było pytania.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).