Autor Wątek: Poradnia językowa  (Przeczytany 164223 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #510 dnia: Października 03, 2021, 12:07:42 am »
Koleżance ufam, bo dała dowód prawdomówności, mówiąc żem nader gładki 8) ;D A co, myślisz że może chciała mnie wyprowadzić w pole z tym polem?
Muszę się dopytać o jej korzenie. Zdecydowanie ma taki trochę zaciągający wschodniawy akcent. A może te pole to skądś pomiędzy Suwalkami  a Lublinem?
Co do szlachty, to zapewne łączy się znaczeniowo z czymś szlachetnym, ale co było pierwsze: Szlachta, czy szlachetność? Z tymi pochodzeniami wyrazów, to cholera wie, bo czy brzmienie, czy znaczenie? I w jakich językach? Toc to wszystko się przenika. Np. Słowianie:  Slavs. Jedni mówią, że z łaciny, sclave, sclaveni, że niby od słowa niewolnik. Ale zdaje się, że w czasach rzymskich niewolnik to był servus. Z drugiej strony, slowianie to od tego że się ludzie spokrewnieni słowem zrozumiałym posługiwali, w przeciwieństwie do Niemców, co to psim językiem szwargotali, jako ci niemi, niezrozumiali. A inni twierdzą że Niemiec od plemiona Nemete się wzięło, czy jakoś tak. A z kolei Słowianie od sławy... Groch, Panie z kapustą.
O, podobnie z Caiusem, refundatorem mojego college: Gość się Keys nazywal, ale Caius używał, bo było to bardziej modne, z łaciny. Że niby Keys - klucz(e), Caius - klucz, ale łaciński klucz to clavis, tak że ten, tego...
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2021, 12:18:27 am wysłana przez NEXUS6 »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #511 dnia: Października 03, 2021, 12:56:52 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #512 dnia: Października 03, 2021, 02:40:28 am »
Cytuj
Koleżance ufam, bo dała dowód prawdomówności, mówiąc żem nader gładki
To definitywnie zamyka temat  ;D
Cytuj
ale co było pierwsze: Szlachta, czy szlachetność?
Chyba jednak prościej wywieść szlachetność od szlachty, niż odwrotnie - taksiak, rdzeń podobny.
A tu masz jeszcze klasyka
https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/szlachta
Cytuj
Jedni mówią, że z łaciny, sclave, sclaveni, że niby od słowa niewolnik. Ale zdaje się, że w czasach rzymskich niewolnik to był servus.
A to się wyklucza?
Łacina średniowieczna jednak mocno różni się od wersji klasycznej. Ktoś tu zabawnie wyjaśnia jak dla mnie ignotum per ignotum  :)
akceptacji szczególnego zniewalania Słowian w Europie Zachodniej i Południowej w średniowieczu, w którego efekcie etnonim Słowianin w języku łacińskim, greckim i arabskim oraz w językach germańskich i romańskich ulegał deonimizacji, a następnie apelatywizacji, stając się potocznym określeniem niewolnika, a w końcu wyrazem pospolitym znaczącym niewolnik.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_S%C5%82owian
Także, jak to Q podlinkował...
A patrząc na proceder (zaiste, jeszcze będą tu kiedyś klękać) od A strony
https://pl.wikipedia.org/wiki/Saqaliba
Głowy szlak biznesowy, "Rzeka Niewolników", czyli Don
We wczesnym średniowieczu dorzecze Donu zamieszkane było przez Słowian, którzy na początku VIII wieku zależni byli od państwa Chazarów. Od tego też czasu datuje się masowy wywóz pojmanych niewolników do krain kalifatu. Kroniki arabskie, wszystkich niewolników zarówno Słowian, oraz grup pochodzenia ugrofińskiego i prawdopodobnie skandynawskiego wymieniają pod wspólną nazwą Saqaliba, zaś korytarz wodny wzdłuż dorzecza Wołgi i Donu nazywają «Nahr-as-Saqaliba» rzeki Słowian, stanowiący główną oś skąd przybywali niewolnicy. Kaganowie chazarscy władali wówczas obszarami nad dolną Wołgą,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Don
Cytuj
O, podobnie z Caiusem,
Co do Gajusza, to przecież imię - może i coś oznacza?  :-\ Na pewno jest elementem słynnej ślubnej przysięgi Ubi tu, Caius, ibi ego, Caia i w tym sensie poniekąd kluczyk  ;)
https://imperiumromanum.pl/spoleczenstwo/malzenstwo-i-zycie-intymne-rzymian/
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2021, 02:48:05 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #513 dnia: Października 08, 2021, 01:50:55 am »

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #514 dnia: Października 09, 2021, 12:18:56 pm »
Mam wrażenie że ze Słowianami najpierw Bizancjum miało kłopot, a nie łacinnicy.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #515 dnia: Listopada 26, 2021, 12:57:35 pm »
LA, dobrze kombinuję, że najnowszy pretendent do do miszcza wszechszach, po polsku Jan Aleksandrowicz Niepomniaszczij, po rosyjsku ma na nazwisko "Niepamietający", czy wręcz "Zapominalski"? Jeśli tak, to jak na genialnego szachistę genialnie anegdotycznie się nazywa :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #516 dnia: Listopada 26, 2021, 01:34:05 pm »
LA, dobrze kombinuję..?
W punkt :)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #517 dnia: Grudnia 16, 2021, 09:02:14 am »
Z wątku obok:
LA nadamy tytuł Doktora Honoris Causa Academiae Offtopis (czyjakośtakoś - może sam Doktor mnie poprawi?;) za szczególne kompetencje lingwistyczne:)
Gratias tibi, Regina fori :D
Honoris caudae ;D

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #518 dnia: Grudnia 16, 2021, 09:42:09 am »
Z wątku obok:
LA nadamy tytuł Doktora Honoris Causa Academiae Offtopis (czyjakośtakoś - może sam Doktor mnie poprawi?;) za szczególne kompetencje lingwistyczne:)
Gratias tibi, Regina fori :D
Honoris caudae ;D

Doktor Honoris Caruso Academiae Bene Off-to-Pic
Przykładam pieczęć klakową z godłem
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #519 dnia: Grudnia 16, 2021, 09:43:36 am »
Czy "klakowa" to od kłaków ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #520 dnia: Grudnia 16, 2021, 12:07:38 pm »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #521 dnia: Grudnia 16, 2021, 06:38:20 pm »
Czy "klakowa" to od kłaków ;) ?
Nie, od klaki  :)
Cytuj
Cieszę się, że nie Off-to-Pick-Up ;)
Po Off-to-Pic dorzuciłbym "z podwiązką" czyli ludzkimi słowy  "za wysługę lat", oraz koniecznie z wykończeniem et tutti frutti.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #522 dnia: Stycznia 06, 2022, 05:01:26 am »



NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #523 dnia: Stycznia 06, 2022, 05:03:19 am »

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #524 dnia: Stycznia 15, 2022, 09:26:49 pm »
Mam pytanie do Państwa w sprawie niedawniego ataku hakerskiego na ukraińskie strony internetowe:
https://tvn24.pl/polska/ukraina-cyberatak-na-strony-rzadowe-komunikat-w-trzech-jezykach-w-tym-po-polsku-jest-sledztwo-cyberpolicji-5558757


Jak Szanowni Państwo uważacie, czy tekst po polsku nie budzi wątpliwości? Bo moim zdaniem tak. Czy rodowity Polak napisałby "przesłane do wspólnej sieci"? Ja bym na ich miejscu użył słów "sieć publiczna", "opublikowane w sieci" lub coś w tym rodzaju.
A "Ukrainiec!" zamiast "Ukraińcu!"? "dane są niszczone"? "stały się publiczne"?
Hmm... :-\