Autor Wątek: Lem i Samotność...  (Przeczytany 34395 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 30, 2010, 09:23:29 am »
wszystkie książki powinno się mieć przeczytane do 20. roku życia,
potem nie powinno się mieć co czytać
Uhm, z tym że wychodzi raczej na to, że potem to się nie ma CZASU czytać. Albo skupić się nie można. A co z tymi napisanymi, kiedy się miało już więcej niż 20 lat?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 30, 2010, 09:05:24 pm »
wszystkie książki powinno się mieć przeczytane do 20. roku życia,
potem nie powinno się mieć co czytać
Uhm, z tym że wychodzi raczej na to, że potem to się nie ma CZASU czytać. Albo skupić się nie można. A co z tymi napisanymi, kiedy się miało już więcej niż 20 lat?
oczywiście są na pewno niewiele warte bo są nowe ;D
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 30, 2010, 09:12:50 pm »
Właśnie, jak sądzicie, czy napisano już najważniejszą książkę świata? Można to sprowadzić do starego pytania - gdyby można było uratować tylko jedną książkę - to którą? Ja bym chyba jednak postawił na Biblię. No ale wykluczając święte księgi i skupiając się wyłącznie na literaturze niesłużebnej - to którą?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 30, 2010, 09:14:35 pm »
Ja chyba postawiłbym na "GOLEMa XIV" lub "Cyberiadę". Serio. Całkiem serio.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 30, 2010, 09:35:09 pm »
Zastanawiałem się nad tym. Kiedyś sądziłem, że to byłaby Wizja Lokalna. Później, że Cyberiada (jako bardziej uniwersalna).  Ale w takich razach nie myśli się o sobie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 30, 2010, 10:56:37 pm »
Pusty zeszyt  :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 30, 2010, 11:47:16 pm »
Ale w takich razach nie myśli się o sobie.

Kiedy naprawdę uważam, że dla ludzkości lepszy byłby zimny prysznic a'la Lem niż wszelkie niekonsekwencje i dwuznaczniki Biblii. "GOLEM..." to solidne dzieło filozoficzne, a "Cyberiada" (z "Bajkami...") znów dobrze nadaje się na mitologię ery kosmicznej.

A Biblia, po co cała? Wystarczą dwie kartki (można złożyć i wetknąć pod obwolutę "GOLEMa..." ;)). Połowa (+/-) dekalogu i ponad 90% kazania na górze, reszta tylko zaciemnia obraz.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #37 dnia: Maja 31, 2010, 04:21:14 pm »
Mały Poradnik Mechanika i teraz nie żartuję w przeciwieństwie do tego kiedy pisałem, że nowe książki nie mogą być dobre,
mam nadzieję, że tamto było dla wszystkich oczywistą bzdurą w ogole ;]
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #38 dnia: Maja 31, 2010, 05:53:14 pm »
Ma być literatura niesłużebna. No chyba, że czytujesz to  dla rozrywki (mi się zdarza takie sprawy czysto belletrystycznie połykać).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #39 dnia: Maja 31, 2010, 10:04:20 pm »
Ma być literatura niesłużebna. No chyba, że czytujesz to  dla rozrywki (mi się zdarza takie sprawy czysto belletrystycznie połykać).

Hm. Na pewno nie biblia, jestem w fazie agresywnego ateizmu, sekta zabezpieczyła się przed interwencją kościoła w ten sposób, że jej członkowie oprócz przekazywania jej pieniędzy przekazują je również księżom parafii do których należą, jeżeli nic nie da interwencja u kurii zamierzam iść do mediów.

z innej beczki.

nie istnieje ścisły podział na książki beletrystyczne i filozoficzne już od starożytnej Grecji chyba?

Więc z beletrystycznych wziąłbym Świat Zofii za zdanie "z pewnej perspektywy jesteśmy [życie na ziemi] jednym wielokomórkowym organizmem o dokładnie tej samej długości życia" aczkolwiek nie czytałem nic z fizyków oraz biologów (
) czy neurologów (
)których oglądam na YouTube.

PS.
znacie TEDtalkers? maksymalny czas na opowieść życia to 20 minut.
Dlatego właśnie nie trzeba czytać po 20. roku życia książek, hm.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #40 dnia: Maja 31, 2010, 10:51:13 pm »
A co ma Biblia do teizmu (czy ateizmu)? ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 01, 2010, 01:33:19 am »
A co ma Biblia do teizmu (czy ateizmu)? ;) .

Biblia jest jako całość mniej więcej takim samym stekiem bzdur jak grafomania mahometa. Chyba że to ja tym razem nie rozumiem myśli przewodniej  ???
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 01, 2010, 08:49:35 am »
Ale mi chodzi o stronę kulturowo-cywilizacyjną a nie tzw. główne przesłanie. Trzeba by tylko jeszcze kilka rozdziałów dopisać bo za wcześnie się urywa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:20:18 am »
Cytuj
jestem w fazie agresywnego ateizmu,
To przechodzi z wiekiem, jak grypa,(przynajmniej agresywny) ;) Zwykły etap w fazie rozwoju emocjonalnego człowieka.
Zresztą, czym byłby twój ateizm, gdyby nie było, różnej maści, wierzących. Tak na to popatrz. ;)
A z tą Biblią, Maźku, problem taki, że jest to kompilacja rożnych tekstów, różnych autorów, zebrana w jednej okładce.
Gdyby sporządzić podobnie grubą "Biblię" Lema, byłaby konkurencja :)
Ja w każdym razie, nie mogę się zdecydować.
 Myślałem o jakimś praktycznym kompendium medycznym, ale wykluczyłeś tą kategorię.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2010, 10:23:07 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem i Samotność...
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:40:18 am »
Jest tu racja w tym, że Biblia to praca zbiorowa. Postawmy inaczej pytanie, bo w obecnym jego kształcie ujawnia się egoizm ;) . Gdybyś miał jedną książkę zachować dla potomności. Ja np. z przykrością Lema chyba bym nie zachował, ponieważ nie wiem, czy jest dostatecznie ponadczasowy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).