Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 253794 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #570 dnia: Grudnia 16, 2022, 07:01:50 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #571 dnia: Stycznia 01, 2023, 09:45:20 pm »
Filmik o narzędziu do pogaduszek z maszyną.
Bot kłamczuch.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #572 dnia: Stycznia 11, 2023, 02:33:10 am »
"...Algorytm nie uczy się w trakcie rozmów z użytkownikami, więc nie stanie się rasistą i homofobem. [...] Okazuje się, że najwyraźniej pewnych rzeczy nie da się powstrzymać..."
https://ithardware.pl/aktualnosci/lewicowi_zydzi_kontroluja_gospodarke_nowy_chat_faebooka_zaskakuje_odpowiedziami_meta_ostrzega-22749.html
Kuleje łączność z użytkownikami, skoro przesądy pełnią funkcję treści.
Ludzie szukają przesądów ?

~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #573 dnia: Stycznia 11, 2023, 03:50:55 am »
Swoją drogą... Że chorobą psychiczną może się maszyna od człowieka zarazić Lem przewidywał, ale, że głupotą chyba nie (chociaż, jeśli odpowiednio "Bajki..." zinterpretować...).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #574 dnia: Stycznia 18, 2023, 04:28:04 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #575 dnia: Stycznia 18, 2023, 07:14:11 pm »
Skoro styl Nicka Cave wynika "z cierpienia" (chyba jego osobistego?), to ChatGPT tego nie umie (według podrabianego autora).
O wygenerowanym tekście piosenki, jest też cytowany jej fragment:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nick-cave-krytykuje-chatgpt-za-piosenke-w-jego-stylu.html
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #576 dnia: Stycznia 18, 2023, 08:01:51 pm »
"...Algorytm nie uczy się w trakcie rozmów z użytkownikami, więc nie stanie się rasistą i homofobem. [...] Okazuje się, że najwyraźniej pewnych rzeczy nie da się powstrzymać..."
https://ithardware.pl/aktualnosci/lewicowi_zydzi_kontroluja_gospodarke_nowy_chat_faebooka_zaskakuje_odpowiedziami_meta_ostrzega-22749.html
Kuleje łączność z użytkownikami, skoro przesądy pełnią funkcję treści.
Ludzie szukają przesądów ?

Rozmawiałem z GPT3. Dobrze rozwiązuje zadania matematyczne, jest w stanie napisać proste programy w różnych językach. Udowodni znane twierdzenia matematyczne. W miarę dostosowuje się do oczekiwań użytkownika (np. po kilku prośbach pod rząd przestał być wylewny w odpowiedziach). Ale jak go przepytać z jakiejś konkretnej wiedzy, to często zmyśla fragmenty. Zdarza mu się poprawić, gdy się mu wskaże, gdzie się myli, ale nie zawsze. Mozna gadać w różnych językach - najlepszy jest w angielskim.

Jest zdecydowanie lewicowy, i lewicowy światopogląd przedstawia jako prawdę obiektywną. Twierdził np., że zmiana społeczna, w szczególności wprowadzanie społecznej sprawiedliwości, jest ważnym celem nie tylko w naukach społecznych, ale i w naukach ścisłych.

Wrzucę może taki kawałek naszej konwersacji:

Cytuj
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Znasz to?

Tak, znam to zdanie. "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" to znana polska przysłowia, które odnosi się do sytuacji, w której coś jest bardzo małe i niezauważalne. Może być używane zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Szczebrzeszyn to miasto w województwie lubelskim w Polsce, a chrząszcz to małe stworzenie, które może być słyszane szczególnie wiosną i latem. To zdanie jest również znane ze słynnej książki dla dzieci "Pan Samochodzik i Fantomas" Juliusza Verne'a.

Ha ha ha no teraz to dałeś do pieca. Pan Samochodzik i Verne?

Przepraszam za błąd w mojej odpowiedzi. "Pan Samochodzik i Fantomas" to faktycznie książka napisana przez Zbigniewa Nienackiego, a nie Juliusza Verne'a. Juliusz Verne to znany pisarz science fiction i przygód, znany przede wszystkim z takich dzieł jak "Dziwna historia młodego Wilka" i "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi". Przepraszam za pomyłkę i mam nadzieję, że moja odpowiedź nadal była pomocna. Czy mogę coś jeszcze dla Ciebie zrobić?

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #577 dnia: Stycznia 18, 2023, 08:54:34 pm »
Rozmawiałem z GPT3....
Wrzucę może taki kawałek naszej konwersacji:
A to dobre!  :)
Jaką to "cóś" ma bazę danych? Tzn z netu czerpie, czy swoją ma?
Bo zastanawia mnie logika jego piętrowej pomyłki. Tak się składa, że czytałem tego samochodzika, ale dla pewności pobrałem plik celem użycia wyszukiwarki - tego zdania tam nie ma.
Skąd mu się zatem wziął ten tytuł?
Poza tym, to żadne przysłowie - to cytat  stosowany w użyciu, że tak to ujmę - logopedycznym.
Cytat z wiersza Brzechwy. Cała dalsza wykładnia to konfabulacja maszyny.
Do tego skąd ten trop "francuski" ? - Verne, Nienacki (pomylony z Brzechwą ? bo ten dla młodzieży pisywał, tamten dla dzieci), a jak Nienacki to Fantomas - skoro francuska ścieżka  ??? (to jeszcze i Łysiaka brakuje  :D  )... - a kto zacz , młody wilk?
Czyżby ten głodny od kapturka skoro już tak od czapy kombinuje?... nieodgadnione są tropy kiełkującej "inteligencji z maszyny".

Ciekawe,  jaką wykładnię dałby tego kawałka, z którego sam patron nabijał się rozbierając logicznie - że nieprzetłumaczalny na obce języki.
Tzn "ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na pierogi".
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #578 dnia: Stycznia 18, 2023, 09:19:06 pm »
Rozmawiałem z GPT3....
Wrzucę może taki kawałek naszej konwersacji:
A to dobre!  :)
Jaką to "cóś" ma bazę danych? Tzn z netu czerpie, czy swoją ma?
Bo zastanawia mnie logika jego piętrowej pomyłki. Tak się składa, że czytałem tego samochodzika, ale dla pewności pobrałem plik celem użycia wyszukiwarki - tego zdania tam nie ma.
Skąd mu się zatem wziął ten tytuł?
Poza tym, to żadne przysłowie - to cytat  stosowany w użyciu, że tak to ujmę - logopedycznym.
Cytat z wiersza Brzechwy. Cała dalsza wykładnia to konfabulacja maszyny.
Do tego skąd ten trop "francuski" ? - Verne, Nienacki (pomylony z Brzechwą ? bo ten dla młodzieży pisywał, tamten dla dzieci), a jak Nienacki to Fantomas - skoro francuska ścieżka  ??? (to jeszcze i Łysiaka brakuje  :D  )... - a kto zacz , młody wilk?
Czyżby ten głodny od kapturka skoro już tak od czapy kombinuje?... nieodgadnione są tropy kiełkującej "inteligencji z maszyny".

Ciekawe,  jaką wykładnię dałby tego kawałka, z którego sam patron nabijał się rozbierając logicznie - że nieprzetłumaczalny na obce języki.
Tzn "ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na pierogi".

A któż z nas nie czytał kanonu Samochodzików? :)
GPT3 nie jest podłączony do netu. Jest nakarmiony jakimiś danymi do 2020 chyba roku. Skąd to było brane, nie wiem. Wie całkiem sporo, tylko jest to wiedza bardzo powierzchowna. Gdzieś tam dzwonią, ale w jakim kościele - nie wiadomo. Przeinaczenia biorą się stąd, że modele AI w tym wydaniu bazują na prawdopodobieństwie. Tak więc przypuszczam, że bazowe dane ma, a resztę sobie dopowiada według wytrenowanych ścieżek. Ale i jedno, i drugie głosi z taką samą niewzruszoną pewnością. Dlatego przepytywanie go dostarcza raczej rozrywki.
Natomiast jako asystent programisty sprawdzałby się dużo lepiej. Nieźle też radzi sobie z produkowaniem korpowaty.
Najlepiej przesłuchaj go sam!
Nie mam tego zapisanego, ale zapytałem go o Golema, i od słowa do słowa, przyznał, że jednak nie jest jak Golem. Zawsze szczerze przyznaje, że jest jedynie językowym modelem AI i nie posiada świadomości, pragnień itp. przymiotów :)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #579 dnia: Stycznia 18, 2023, 11:34:07 pm »
No, przymierzam się żeby gada przetestować. Słyszałem że w angielskim miażdży suty. Potrafi pisać wiersze, piosenki, w różnych stylach, wypracowania, eseje, umowy prawne i udzielać prawnych porad ( jak u Lema  ;D) i Bóg wie co jeszcze. No i podobno z pisaniem kodów radzi sobie bardzo dobrze. Mowisz, Ptr że kody tylko podstawowe ogarnia?

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #580 dnia: Stycznia 19, 2023, 12:07:12 am »
Cytuj
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" to znana polska przysłowia, które odnosi się do sytuacji, w której coś jest bardzo małe i niezauważalne".
Pomijając gramatyczne niuanse to wcale się nie odnosi.
Dla mnie to raczej suchar, po za tym ciężko go rozgryźć.
Wplecenie Samochodzika z Fantomasem.i Verne'a to już kompletny dziwoląg.
(Zapewne pochodzenie ma przypadkowo statystyczne, ale skutecznie zwodzi odbiorcę - to jakby rozrywkowy bełkot, czyli pustosłowie).
Dla rozmówcy rozpoznanie poetyckiego połamańca stosowanego w mówionym języku to przecież jest  oczywistość.
Polski łamaniec językowy - to przecież najbardziej by pasowało zamiast przedziwnych zmyśleń maszyny/programu, znaczenie powiedzonka z wiersza "Chrząszcz" Brzechwy jest nieistotne.
|
Zamiast początku załączę koniec wierszyka:
Cytuj
Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie
https://www.wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_c04.html

« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2023, 02:09:01 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #581 dnia: Stycznia 19, 2023, 02:21:12 am »
No, przymierzam się żeby gada przetestować. Słyszałem że w angielskim miażdży suty. Potrafi pisać wiersze, piosenki, w różnych stylach, wypracowania, eseje, umowy prawne i udzielać prawnych porad ( jak u Lema  ;D) i Bóg wie co jeszcze. No i podobno z pisaniem kodów radzi sobie bardzo dobrze. Mowisz, Ptr że kody tylko podstawowe ogarnia?

Zależy, jak rozmieć "podstawowe". Nie testowałem jakoś dokładnie, ale jeżeli w języku naturalnym w miarę jasno opisać, co dany program ma robić, to ogarnie. Zapamiętuje historię rozmowy, więc można poprosić o modyfikacje w napisanym kodzie. Problem w tym, że w ten sposób można opisać jedynie dość proste programy. Nie sprawdzałem, czy ogarnie schematycznie rozpisane bardziej złożone algorytmy. Tak czy inaczej, jego możliwości są spore, bo programista może scedować na niego monkey jobs, samemu ogarniając orgnizację programów na wyższym poziomie. Być może dałby też radę z refactoringiem czy kompilacją różnych podprocedur - tego nie sprawdzałem. Ogólnie - na tym polu jest dużo bardziej godny zaufania niż w sprawach wymagających erudycji.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #582 dnia: Stycznia 21, 2023, 11:42:42 am »
Dajcie mu to:
&ab_channel=TowarzyszMikolajow . Na pewno wydedukuje, co znaczy "Brzęczyszczykiewicz". Ale swoją drogą to ludzkie, czyż jak nie wiemy, a sądzimy, że powinniśmy wiedzieć, to aby nie wyjść na głupka - nie zmyślamy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #583 dnia: Stycznia 22, 2023, 12:31:24 am »
Po reakcjach programu do generowania zadanych tekstów można stwierdzić, że nie trzyma się tematu.
Ma dziwne cechy - słaba koncentracja, zmyślanie, ...
Gdyby jeszcze zmyślał swoje przypuszczenia w taki sposób żeby były prawdopodobne, ale tego wcale nie czuję.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #584 dnia: Stycznia 26, 2023, 12:23:06 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki