Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1169577 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3090 dnia: Marca 08, 2023, 04:38:56 pm »
Ale ja się odezwałam właściwie przez Twoja słowa, których nie zacytowałeś:

Cytuj
Tak, czy siak, ocena wczesnego Wojtyły z dzisiejszego punktu widzenia jest równie sensowna co ocena palenia na stosie czarownic z punktu widzenia obecnego KK (PS, dodam dla jednoznaczności - KK - kodeks karny).
W sensie, że "tamte czasy" (wczesnego Wojtyły) to jakaś zamierzchła przeszłość, którą trudno sądzić dzisiejszymi przepisami.
Otóż te przepisy były jednakowe.
Do licha olka, nie załamywuj mnie :) . Więc chodzi o moje kiepskie porównanie sklecone na szybko w pierwszym wpisie między jedną a drugą wkręcaną śrubką przy wciąż przesuwającej się taśmie? Po tym, jak już kilka razy, przywołany, napisałem precyzyjnie o co mi chodzi (i że nie o to, że wówczas to było niekarane w świetle prawa)?
Nie no...odezwałam się z tego powodu, a następnie doszły inne - powiedzmy - nieścisłości :D 8)
Dlatego już sama nie wiem czy pytać co xetras miał na myśli w powyższych postach ???
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3091 dnia: Marca 08, 2023, 07:53:17 pm »
No to - dla zmiany nastroju na luźniejszy - wierszyk dla Arago stworzony przez ChatGPT:
https://deon.pl/po-godzinach/dominikanin-vs-jezuita-odpowiedz-sztucznej-inteligencji-jest-zaskakujaca,2434097
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3092 dnia: Marca 08, 2023, 08:52:44 pm »
Wiersze kłamią i kłamie religia

Jakiś taki był motyw (z cyklu "wejścia i odzywy*") Ziemka Kosmowskiego (łódzka beznadzieja jest w jego formach muzyczno-poetyckich). Dla mnie jego twórczość to legenda podziemia. No i głos -baryton podobny do Maleńczuka, ale akurat nie ma potrzeby zwracania na siebie uwagi i bycia gwiazdą - mniej medialny.
Ad rem:
Polityka medialna też kłamie, zwłaszcza ta globalna.
No a religia realizuje się w realu - to jak się realizuje to wierni tworzą.
Przecież np. Kroloppa, Paetza, Wielgusa  od razu publika pozbawiła funkcji i władzy. Czyli - była jedność miejsca i akcji.
Obecne bicie piany odnośnie miłośnika  wadowickich kremówek to tylko walka o wpływy "atlantyckie".
Teraz to za późno - czyli bez sensu.

*Cykl był publikowany w dwutygodniku "Filipinka" na czarnych stronach przez niejakiego "Filipa" (za czasów PRL)

PS. Przecież w religii i wierzę nie idzie o przedmiot wiary (treść), tylko jak ją uprawiać, czyli formę. To forma jest istotą religii.
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2023, 09:57:39 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3093 dnia: Marca 10, 2023, 12:59:36 pm »
Kabaret czy republika bananowa?  ;D
LINK

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3094 dnia: Marca 10, 2023, 01:08:31 pm »
Cóż można powiedzieć. Niedawno było tu o Jurku Bożyk, który prócz "Zębów w d." i innych songów miał też taką balladę "O rdzawym oku"
.

Jak podmiot piosenki wpadnie w wir to nim zostanie wciągnięty kręci się coraz szybciej jak na karuzeli i miota się - ale już nie wypłynie. No niestety to nie jest prawda. Zwykle wypływa kawałek dalej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3096 dnia: Marca 13, 2023, 09:35:40 am »
Ha proszę, no i co, a może to ja będę kolejnym papieżem? Nie przyszło mi tylko do głowy użycie naukowego i tak stosownego słowa "hermeneutyka". Muszę się jeszcze podciągnąć.

Elisabett Pique przeprowadziła wywiad z głową Kościoła dla argentyńskiego dziennika "La Nación":


W pewnym momencie Franciszek mówi także o swoich poprzednikach, Jana Pawła II określając mianem "wielkiego ewangelizatora". To stało się dla Pique okazją o zapytanie papieża o to, czy wie o dyskusji mającej właśnie miejsce w Polsce po emisji reportażu Gutowskiego i ukazaniu się książki Overbeeka. Dziennikarka zapytała przy tym, czy Jan Paweł II nie został zbyt szybko kanonizowany.

- Należy umiejscowić rzeczy w jego czasach - odpowiada Franciszek.

I kontynuuje: - Anachronizm zawsze czyni zło. W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane. Kiedy wybuchł skandal bostoński, Kościół zaczął przyglądać się problemowi. Od tamtego momentu Kościół był zawsze bardzo wierny temu, aby wyjaśniać sprawy (chyba nie w Polsce? Przyp. mój). Papież powiedział przy tym, że wcześniej rozwiązaniem sytuacji było przenoszenie księdza z jednego miejsca w drugie, ewentualnie zmniejszanie jego kompetencji, bez skandalu. Po czym stwierdza, że "niestety, tak się robi do dziś", mając jednak na myśli sytuacje zachodzące w rodzinach czy sąsiedztwie.

- Pomyślmy, że według danych międzynarodowych mniej więcej w 42 proc. przypadków ma to (nadużycia - przyp. red.) miejsce w rodzinie w sąsiedztwie. Na następnym miejscu jest szkoła. I nawet dziś jest to ukrywane, by nie wywoływać konfliktów, taki jest sposób postępowania. Kościół też tak robił, tuszował, przenosił... czasami nie było innego wyjścia jak tylko wyciągnąć to na światło dzienne, i to definitywnie, ale to oznaczało wysłanie tego gdzieś indziej. Więc epokę trzeba odczytywać zgodnie z hermeneutyką danego czasu - przekonuje papież.

Po czym raz jeszcze mówi, że w Kościele, podobnie jak w rodzinach, gdy jest to wujek, dziadek, czy sąsiad, tego rodzaju sprawy się tuszowało lub gdy nie było innego rozwiązania, odsyłało daną osobę i ukrywało.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3097 dnia: Marca 13, 2023, 11:25:55 am »
Ha proszę, no i co, a może to ja będę kolejnym papieżem?
A Ty się cieszysz z tego, czy się martwisz? :-\
Bo ja bym się martwiła;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3098 dnia: Marca 13, 2023, 12:50:14 pm »
No co TY? Natychmiast bym się zgodził. Trochę trzeba potuszować ale poza tym nieograniczone możliwości :) . Cysorz to ma klawe życie, oraz wyżywienie klawe... Zwłaszcza ten fragment o zakłuciu cichcem stryjca lubię ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3099 dnia: Marca 13, 2023, 01:13:07 pm »
Ha proszę, no i co, a może to ja będę kolejnym papieżem?
W języku ukr/rus słowo "папа" oznacza zarówno tatę, jak i papieża. Stąd dowcip, wręcz nie do przetłumaczenia na polski:

Ona:
- Kochanie, mam dla ciebie dobrą nowinę: niebawem zostaniesz papą!
On, po długim namyśle:
- Nie zrozumiałem... Jesteś w ciąży, czy co?
Ona:
- Nie, skądże, mój bystrzaku? Z Watykanu dzwonili...

 ;)


* korekta błędów ortograficznych :)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2023, 09:31:14 pm wysłana przez Lieber Augustin »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3100 dnia: Marca 13, 2023, 01:26:52 pm »
Ależ u nas jest dokładnie także samo - papa to i jedno, i drugie, aczkolwiek w obu przypadkach jest to żarcik. Nie no, tacy starzy kardynałowie to chyba nie mają już kochanek?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3101 dnia: Marca 13, 2023, 02:23:09 pm »
Zwłaszcza ten fragment o zakłuciu cichcem stryjca lubię ;) .

Ino, że to może w obu kierunkach działać, vide plotki otaczające zgon JPI 8).

Stąd dowcip

A ten, żydowski, znasz?

Spotykają się Goldberg i Rabinowicz:
- W czym pan teraz robisz?
- W papirze.
- W papiże, w Rzimie???!
- I w żimie, i w lecze...
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2023, 03:38:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3102 dnia: Marca 13, 2023, 05:00:37 pm »
A ten, żydowski, znasz?

Spotykają się Goldberg i Rabinowicz:
- W czym pan teraz robisz?
- W papirze.
- W papiże, w Rzimie???!
- I w żimie, i w lecze...

Słyszałem :D
Skoro już przy lecze jesteśmy, to przytoczę jeden z moich ulubionych:

Dwaj w kawiarni.
- Panie Rebsztok, co to będzie w lecie?
- Co ma być? Upał. Zastój w interesach. Rodzina pojedzie na wczasy. Ceny trochę wzrosną.
- Ale ja pana pytam, co będzie w lecie?
- A co jeszcze ma być? Ajzensztub zbankrutuje.
- Pan mnie nie przerywa! Ja się pytam, co to będzie w lecie, jeśli panu już teraz tak nogi śmierdzą?


...darujcie Państwo notorycznemu offtopiście i dywagatorowi... :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3103 dnia: Marca 13, 2023, 05:16:44 pm »
...darujcie Państwo notorycznemu offtopiście i dywagatorowi... :)

A już sądziłem, że chcesz zadać to pytanie obecnemu papiżowi, mając na uwadze i grzechy poprzedników, i jego własną postawę wobec dokonującego się na Waszych terenach ludobójstwa... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3104 dnia: Marca 30, 2023, 04:39:23 pm »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.