Autor Wątek: "Śledztwo" i inne ekranizacje.  (Przeczytany 46347 razy)

Terminus

  • Gość
"Śledztwo" i inne ekranizacje.
« dnia: Kwietnia 02, 2004, 01:08:01 am »
Mam pytanie. Czy ktoś z szanownych Czytelników Forum zetknął się z jakimikolwiek informacjami na temat możliwości ekranizacji ,,Śledztwa''? Pewien jestem, że coś takiego obiło mi się o uszy... Jednakże konkrety umknąć mi jakoś musiały.

Byłbym wdzięczny za informacje o jakichkolwiek zamiarach ekranizacji... I za opinię na temat szans ich powodzenia :)

Osobiście uważam, iż nie byłbym odosobniony mnimając, że ekranizacja "Śledztwa", jakkolwiek wymagająca maestrii reżyserskiej, byłaby cokolwiek łatwiejsza niż miało to miejsce w przypadku "Solaris" (bo jakże po ekranizatorach tej ostatniej nie oczekiwać najszlachetniejszej wirtuozeri?).  
Nie chciałbym tu żadnym sposobem ujmować "Śledztwu"; tylko zupełnie abstrahując od gustów zauważyć, nakreślone w tej powieści spektrum postaci nie zawiera spersonifikowanego (nie par excelance) oceanu :)

Pozdrawiam...


bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 02, 2004, 10:56:40 am »
"Śledztwo" nakręcono jako widowisko teatralne. Było transmitowane w telewizorni któregoś poniedziałku kilka miesięcy temu. Niestety roztargnienie pozbawiło mnie przyjemności obejżenia go w całości :(

Terminus

  • Gość
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 05, 2004, 12:22:11 am »
 :-X Ah... rozumiem. Widowisko mogłoby być ciekawe :)
Tak czy inaczej czytałem po prostu kiedyś, że ktoś (jacyś Niemcy? nie pamiętam...) wykupił prawa do Śledztwa...
A możesz to samemu p. Lemowi się kiedyś rzekło ?
Taki młody jestem, a RAM mój wysoce jest ulotny.

bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 05, 2004, 09:50:40 am »
Zapomniałem dodać, że widowisko jest jak najbardziej polskiej produkcji  :)

Darth_Skunk

  • Gość
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 07, 2004, 11:31:20 pm »
Ekranizacja 'Sledztwa' bylaby zadaniem karkolomnym, chocby z techniczo - warsztatowych, tak mi sie zdaje. Byloby piekielnie trudno zmiescic tak zlozona historie w scenariszu zwyklego filmu (ok. 2h), bez ciecia watkow i 'kompresji' akcji. Szkoda dobrego materialu. Nie zjedzcie mnie ale wydaje mi sie, ze dobrym pomyslem bylby 4 - 5 odcinkowy serial  ;D z duza iloscia 'filmowej ciszy', scen w ktorych by sie nic nie dzialo, tylko narastal by ten klimat pelzajacej grozy, jak w powiesci. W kazdym odcinku lokalna kulminacja ( sen sledczego, na przyklad ). Jestem pewien, ze co wrazliwsi widzowie mogliby zaliczyc niemalze zejscie smiertelne  ;)
Do czegos takiego najbardziej nadawal by sie D. Lynch, ale z siedzacym mu na karku producentem, ktory by pamietal o komercyjnej stronie przedsiewziecia, zeby Lynch kompletnie nie odjechal ;D
pzdr,
D_S

Socrates

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 209
  • I shall become the world's best fencer.
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 08, 2004, 09:25:12 pm »
Zgadzam ze Lynch by sie nadawal.  A scenariusz mogl by byc napisany przez Kaufmana (Being John Malkovich, Eternal Sunshine of the Spotless mind, etc).  To by dopiero byl film!
Socrates

bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 09, 2004, 11:43:24 am »
No tak :)) ta radosna drużyna napewno zrobiłaby film godzien uwagi. Dla urozmaicenie dodam jeszcze jednen duet, który moim zdaniem zrobiłby coś ciekawego: David Cronenberg i Darren Arnofsky
Mniam , mniam   :)))

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Terry Gilliam i "Kongres futurologiczny"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 09, 2004, 05:41:04 pm »
a co myslicie o Gilliamie (Monty Python, Brazil, Dwanascie Malp, Las Vegas Parano) w roli rezysera "Kongresu futurologicznego"? Co skadinad wcale nie jest tak nieprawdopodobne, jakby sie na pierwszy rzut oka wydawalo  ::)

bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 11, 2004, 12:20:19 pm »
Uwielbiam Terry'ego Gilliam'a  :D Chętnie zobaczyłbym jego wersję.

Terminus

  • Gość
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 11, 2004, 01:01:20 pm »
Terry Gilliam jest Bogiem! A co to znaczy, że ekranizacja "Kongresu" nie jest "nieprawdopodobna"? Czyżby były jakieś szanse ?

A jeśli chodzi o klimat śledztwa, to rzeczywiście serial nie byłby złym pomysłem :P Po co wycinać to, co najlepsze...

Socrates

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 209
  • I shall become the world's best fencer.
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 14, 2004, 01:11:50 am »
Widzialem wszystkie filmy Cronenberga, a takze zamienilem pare slow z nim jak byl na wykladzie na moim Uniwesytecie.  Terry Gilliam tez jest wspanialy.  Moze ci dwaj mogli by byc aktorami w tym filmie?
Socrates

bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 14, 2004, 10:56:54 am »
Jak widać towarzystwo lubiące świetne książki Lema na dodatek zachwyca się nietuzinkowymi filmami (co naturalnie było do przewidzenia)  ;)
Socrates: jakie wrażenia po spotkaniu z Cronenbergiem, bardzo lubię twórczość tego pana  :)
pozdrawiam

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2004, 01:31:17 pm »
Cytuj
Terry Gilliam jest Bogiem! A co to znaczy, że ekranizacja "Kongresu" nie jest "nieprawdopodobna"? Czyżby były jakieś szanse ?


Gilliam był bardzo zainteresowany adaptacją "Kongresu futurologicznego". Niestety, wszystko zależy - jak zawsze - od pieniędzy, a Terry nie jest na tyle kasowym twórcą, aby ewentualni inwestorzy pchali się drzwiami i oknami ;>

Terminus

  • Gość
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 15, 2004, 02:33:36 am »
Cytuj
Niestety, wszystko zależy - jak zawsze - od pieniędzy


A niech to, z tymi pieniędzmi to się wściec można (cóż, pobrzmiewa to tęsknotą za komuną, ale niechże pobrzmiewa:) ).
Muszę kiedyś zebrać jakąś ekipę i nakręcimy ten kongres stosując dekoracje w piwnicach i efekty zrobione na 3dsmax i photoshopie. Skoro ekipa maniaków potrafiła nakręcić xiii epizod Star Wars....  

A może zrobić film animowany? Albo we flashu? O! To jest pomysł:)

Albo będę kwestował dla Terry'ego Gilliama !!



bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 15, 2004, 10:49:51 am »
Może Terry G. odkuje się na ekranizacji dzieła swojego imiennika T.Pratchet'a i..... (chciałoby się)