Autor Wątek: Biblioteka Narodowa, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory", Oss.. 2022  (Przeczytany 4611 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Zacznę wątek o ostatniej edycji dzieł Lema. Ossolineum sprawiło dużą niespodziankę i może będzie okazja coś o niej napisać?
Nie chodzi nawet o utwory, które wszak wszyscy znamy. Na 1000 stronach z górką pomieszczono tytułowy "Pamiętnik znaleziony w wannie" oraz "Doskonałą Próżnię", "Wielkość Urojoną", "Prowokację", "Bibliotekę XXI wieku" i "Golema XVI".
Chodzi mi bardziej o sto kilkanaście stron wstępu zawierającego, poza szkicem biograficznym, rozdziały "Recepcja"; "Szkic interpretacyjny" i "Wprowadzenie do lektury" w którym wszystkie zawarte utwory są jakoś zanalizowane.
Jak?
Jeszcze nie wiem, mam egzemplarz w rękach dopiero od kilku godzin.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Narodowa, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory", Oss.. 2022
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 02, 2022, 03:23:15 pm »
Chodzi mi bardziej o sto kilkanaście stron wstępu zawierającego, poza szkicem biograficznym, rozdziały "Recepcja"; "Szkic interpretacyjny" i "Wprowadzenie do lektury" w którym wszystkie zawarte utwory są jakoś zanalizowane.
Jak?
Jeszcze nie wiem, mam egzemplarz w rękach dopiero od kilku godzin.  :)
Potwierdzam!
Wszystko wygląda smakowicie.
Wiadomy przypis otwiera nie tylko "Szkic biograficzny", ale całość - gratki!;)
Tomik - pomimo 1200 stron - zgrabny i lekki;) - u mnie wywołał wspomnienie...Nowego Testamentu - gdzieś mam wydanie w zielonej okładce - do dzisiaj pamiętam delikatny i cienki papier na którym został wydrukowany.
Zabieram się więc za lekturę tego - omalże - biblijnego tekstu;)

Edytka: przeczytałam na razie "Szkic biograficzny" - znane fakty...jednak zatrzymało zdanie ze strony IX:
Dzięki fałszywym dokumentom on i jego rodzice uniknęli osadzenia w getcie lwowskim, niemniej żyli w ciągłym zagrożeniu.
A co z Operacją "Dorożka"?
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1726.msg89075#msg89075
 
I jeszcze jeden przypis - 13 - ze strony XI - w kwestii palmy. Pierwszeństwa.
"P. Majewski - Lem fantastyczny czy makabryczny? O możliwym źródle pisarstwa nie-realistycznego, "Przegląd Filozoficzno-Literacki" 2009, nr 1. Artykuł ten jest jednym z pierwszych tekstów, w których postawiono i rozwinięto tezę, że istotny wpływ na twórczość Lema mogły mieć jego doświadczenia biograficzne, w szczególności wojenne."
https://www.poczytaj.pl/ksiazka/przeglad-filozoficzno-literacki-lem-1-22-2009,134614
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2022, 10:20:59 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Narodowa, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory", Oss.. 2022
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 05, 2022, 11:15:45 pm »
Kurczaki, że też ten czasościśk akurat, ale ślimakiem goniąc, czy tam może uciekając eleackim żółwiem "semper primus"
Cytuj
Edytka: przeczytałam na razie "Szkic biograficzny" - znane fakty...jednak zatrzymało zdanie ze strony IX:
Dzięki fałszywym dokumentom on i jego rodzice uniknęli osadzenia w getcie lwowskim, niemniej żyli w ciągłym zagrożeniu.
A co z Operacją "Dorożka"?
Też odnotowane, wybaczone. W końcu to drobiazg.
Cytuj
I jeszcze jeden przypis - 13 - ze strony XI - w kwestii palmy. Pierwszeństwa.
"P. Majewski - Lem fantastyczny czy makabryczny? O możliwym źródle pisarstwa nie-realistycznego, "Przegląd Filozoficzno-Literacki" 2009, nr 1. Artykuł ten jest jednym z pierwszych tekstów, w których postawiono i rozwinięto tezę, że istotny wpływ na twórczość Lema mogły mieć jego doświadczenia biograficzne, w szczególności wojenne."
Zerknąłem do "Zig", palma została oddana, wprawdzie w przypisie, aleć...
5 J. Jarzębski, Kosmogonia i konsolacja [w:] tegoż, Wszechświat Lema, Kraków 2003, s. 90. Wątki biograficzne intrygowały także młodsze pokolenie badaczy, jednak
brak dostępu do informacji na temat życia pisarza sprzed 1945 roku uniemożliwiał im wyciągnięcie na tej podstawie interpretacyjnych wniosków.
Por. K. Bałżewska, Czarny
wariant „Bildung”. O relacjach między „Czarodziejską górą” Thomasa Manna a „Szpitalem Przemienienia” Stanisława Lema, „Pamiętnik Literacki” 2012, z. 1, s. 111–128;
P. Majewski, Lem fantastyczny czy makabryczny? O możliwym źródle pisarstwa nierealistycznego, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” 2009, nr 1, s. 127–153.

Swoją drogą zaciekawiło, jak głęboko Majewski dotarł bez kwerendy źródłowej. Jednak jego artykuł zdaje się być niedostępny w necie.

Edyta;
Doczytałem bio i jest jeszcze jedna mała wpadka: "Opuścili miasto w jednej z ostatnich faz tzw repatriacji".
Już u Orlińskiego jest to wyjaśnione, Lemowie opuścili Lwów jednym z pierwszych transportów "repatriacyjnych. W tym temacie Stanisław "kręcił". Akcja o której mowa trwała od maja 45, do czerwca 46. Lemowie wyjechali ze Lwowa 17 lipca 1945.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2022, 12:05:09 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Narodowa, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory", Oss.. 2022
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 11, 2022, 01:33:05 am »
Zaiste Paweł Majewski wybitnie nas rozpieszcza :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Narodowa, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory", Oss.. 2022
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 15, 2022, 09:42:01 pm »
Zaiste Paweł Majewski wybitnie nas rozpieszcza :)


To tylko kurtuazja, a fandom ułatwia pracę innym. Tym, którzy publikują.