Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 251859 razy)

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #210 dnia: Lutego 01, 2008, 10:18:37 am »
"Nie możemy żądać od nich moralności, gdyż dostarczyliśmy im tylko wiedzę o tym, jak należy myśleć - ale nie rozum."


Autor dokładnie ten sam co zazwyczaj.



Podpowiedź do powyższej zagadki: Comarre. To już właściwie jest odpowiedź...Koniec. Dziękuję.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #211 dnia: Lutego 01, 2008, 07:17:00 pm »
A to już wiem - Clarke. Ładnie mnie na moim ulubieńcu (po Mistrzu) "zaginać"? >:( ;)


A tak straszył Howard P. Lovecraft:

"Wydaje mi się, że największym dobrodziejstwem na tym świecie jest fakt, że umysł ludzki nie jest w stanie skorelować całej swej istoty. Żyjemy na spokojnej wyspie ignorancji pośród czarnych mórz nieskończoności i wcale nie jest powiedziane, że w swej podróży zawędrujemy daleko. Nauki — a każda z nich dąży we własnym kierunku — nie wyrządziły nam jak dotąd większej szkody; jednakże pewnego dnia, gdy połączymy rozproszoną wiedzę, otworzą się przed nami tak przerażające perspektywy rzeczywistości, a równocześnie naszej strasznej sytuacji, że albo oszalejemy z powodu tego odkrycia, albo uciekniemy od tego śmiercionośnego światła przenosząc się w spokój i bezpieczeństwo nowego mrocznego wieku."


(I z tego co - nawet na Forum - widzę, niektórzy faktycznie tak myślą... :P.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2014, 07:32:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #212 dnia: Lutego 03, 2008, 08:38:24 pm »
Cytuj
jednakże pewnego dnia, kiedy połączymy rozproszoną wiedzę



Połączymy? W jaki sposób? W umyśle jednego człowieka? Jeśli do tego odnosi się cytat to raczej mało prawdopodobne[ch8230]W starożytności pojedynczy człowiek mógł posiąść całą wiedzę dostępną światu, ale teraz[ch8230]



I kolejny cytat:


[ch8222]I wierzyli, że aby obiekt istniał, musi mieć określoną pozycję w czasie i przestrzeni. Ludzkość pojawiła się zatem jako paskudny szok. Ludzkość praktycznie bowiem była elementami, które nie mają pozycji w czasie i przestrzeni [ch8211] takimi jak wyobraźnia, litość, nadzieja, historia wiara. Gdyby je odebrać, pozostałyby tylko małpy, które często spadają z drzew.[ch8221]

[ch8222]Złodziej czasu[ch8221] T. Pratchett


[ch8230]

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #213 dnia: Lutego 03, 2008, 08:59:14 pm »
Cytuj
Połączymy? W jaki sposób? W umyśle jednego człowieka? Jeśli do tego odnosi się cytat to raczej mało prawdopodobne[ch8230]W starożytności pojedynczy człowiek mógł posiąść całą wiedzę dostępną światu, ale teraz[ch8230]

A cuś takie jak marzenia o GUT? ;)


I kolejny cytat:

"Była kiedyś podobna sprawa, w której adwokat uciekł się do metafizyki i udowodnił, że zamordowany nigdy nie istniał. Słuszność dowodu była pozorna, ale morderca został uniewinniony."

Henry Kuttner, "Ex machina"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #214 dnia: Lutego 03, 2008, 09:18:16 pm »
Cytuj
A cuś takie jak marzenia o GUT? ;)

No właśnie marzenia. Jeśli o to Ci chodzi (jak nie to mnie popraw) cytat z Wikipedii: [ch8222]Żadna z dotychczasowych teorii wielkiej unifikacji nie została potwierdzona doświadczalnie.[ch8221] Czyli musimy jeszcze teochę poczekać...


[ch8222]Zrezygnujcie, brzmiał odwieczny przekaz. Wróćcie do egzystencji grudek w oceanie. Grudki są łatwe.[ch8221] :D


Tam T. Pratchett  


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #215 dnia: Lutego 03, 2008, 09:31:56 pm »
Cytuj
No właśnie marzenia. Jeśli o to Ci chodzi (jak nie to mnie popraw) cytat z Wikipedii: [ch8222]Żadna z dotychczasowych teorii wielkiej unifikacji nie została potwierdzona doświadczalnie.[ch8221] Czyli musimy jeszcze teochę poczekać...

Akurat Lovecrafta by to ucieszyło... :P

ps. kolejny cytacik:

"-Miguel, powiedz mi, jak się rozpoczęła wasza wojna?
[ch8211] Fernandez chce mnie zabić, a z mojej rodziny zrobić swoich niewolników.
[ch8211] A dlaczego miałoby mu na tym zależeć?
[ch8211] Bo to zły człowiek [ch8211] odparł Miguel.
[ch8211] A skąd wiesz, że on jest zły?
[ch8211] Stąd [ch8211] logicznie uzasadnił Miguel [ch8211] że chce mnie zabić, a z mojej rodziny zrobić swoich niewolników."

Henry Kuttner, "W przeciwnym razie"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #216 dnia: Lutego 05, 2008, 10:56:37 am »
"Dlaczego przed oryginałem zbiera się nabożny tłum, a kopii nikt nie podziwia? Tamten obraz dostarczał niebiańskich wzruszeń póki był uważany za "dzieło Leonarda", ale dziś nikt nań nie spojrzy ponieważ analiza farb wykazała, że to dzieło ucznia."


"Dzienniki" Witolda Gombrowicza

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #217 dnia: Lutego 05, 2008, 12:15:46 pm »
"[ch8211] Istnieje tylko Bóg [ch8211] rzekł David [ch8211] i Jego testament.
[ch8211] Mam nadzieję, że jestem wspomniany w jego testamencie [ch8211] powiedział Kevin [ch8211] i że otrzymam więcej niż jednego dolara."

Philip K. D.ick "VALIS"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #218 dnia: Lutego 05, 2008, 12:44:23 pm »
"Zaden człowiek nie widział żywego okazu dorosłej wielkiej kałamarnicy i chociaż mają one ponoć oczy wielkości jabłka, którymi zgłębiają ciemności oceanu, żyją w wielkiej samotności, ponieważ mogą nigdy nie spotkać osobnika należącego do tego samego gatunku."

"Brzemię rzeczy utraconych" K. Desai


Smutne.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #219 dnia: Lutego 05, 2008, 01:38:57 pm »
A ja wrzucę kolejny cytat z tego samego źródła:

"Rzeczywistość jest wszystkim co nie znika, kiedy przestajemy w to wierzyć."
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #220 dnia: Lutego 05, 2008, 02:20:58 pm »
Cytuj
A ja wrzucę kolejny cytat z tego samego źródła:

"Rzeczywistość jest wszystkim co nie znika, kiedy przestajemy w to wierzyć."


Oj, to chyba zależy od konkretnego człowieka i od rzeczywistości, w której on żyje...


.....


"Nie ma mnie w Warszawie
Nie ma mnie w Krakowie
ale tuta jeste."

Johan Kupsztal

 ;D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #221 dnia: Lutego 05, 2008, 02:30:18 pm »
Cytuj
Cytuj
"Rzeczywistość jest wszystkim co nie znika, kiedy przestajemy w to wierzyć."


Oj, to chyba zależy od konkretnego człowieka i od rzeczywistości, w której on żyje...

Nie wierzysz w istnienie prawdy obiektywnej (abstrahuję od tego na ile możliwej do poznania)?  :o :o :o

ps. to może taki cytacik:

"Jestem poszukiwaczem prawdy, spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy."

Tadeusz Konwicki, "Mała Apokalipsa"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #222 dnia: Lutego 05, 2008, 03:18:26 pm »
A jeśli nawet istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość to i tak będzie postrzegana przez każdego w sposób subiektywny (na co wpływ mogą mieć wychowanie, wykształcenie, doświadczenia[ch8230]itp., itd.). I to chyba zakrawa na błędne koło. Zależy też co rozumieć przez obiektywną rzeczywistość. Czy to, że tak samo jak inni widzę drzewo, którego liście szumią na wietrze, że ulicą biegnie pies[ch8230]TO widzą wszyscy ale JAK to widzą to już całkiem inna bajka[ch8230] Zresztą nie wiem czy się nie powtarzamy i czy już gdzieś tutaj nie było rozmowy na ten temat[ch8230]A poza tym, zazdroszczę Ci Q, że potrafisz się dziwić, bo ja już chyba nie  :P

...

" Zdziwisz się, ile można zobaczyć, jeśli masz oczy otwarte."

T. Pratchett

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #223 dnia: Lutego 05, 2008, 03:33:35 pm »
Cytuj
A jeśli nawet istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość to i tak będzie postrzegana przez każdego w sposób subiektywny (na co wpływ mogą mieć wychowanie, wykształcenie, doświadczenia[ch8230]itp., itd.). I to chyba zakrawa na błędne koło. Zależy też co rozumieć przez obiektywną rzeczywistość. Czy to, że tak samo jak inni widzę drzewo, którego liście szumią na wietrze, że ulicą biegnie pies[ch8230]TO widzą wszyscy ale JAK to widzą to już całkiem inna bajka[ch8230] Zresztą nie wiem czy się nie powtarzamy i czy już gdzieś tutaj nie było rozmowy na ten temat[ch8230]

Ha... Najlepiej o takich sprawach i tak Mistrz Bezprzymiotnikowy ;) mówił ustami Sekułowskiego w "Szpitalu Przemienienia"... Lecz przecie mimo całego swego sceptycyzmu pozostawał Lem zwolennikiem poglądu, że prawda obiektywna istnieje, bo jeśli nie (cytując z pamięci): "bełkot szaleńca trzebaby zrównać z równaniem Einsteina"... A to by (choćby z praktycznego punktu widzenia) było arcyniemiłe...

ps.

"Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi."

Kurt Vonnegut, "Kocia kołyska"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #224 dnia: Lutego 05, 2008, 03:47:27 pm »
Prawdę obiektywną proponuję odłożyć na bok...

Cytuj
"Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi."
Kurt Vonnegut, "Kocia kołyska"

...i bardziej świadomymi swojej niewiedzy, której świadomość dodatkowo pogłębia się z każdą kolejną, zdobytą przez nas informacją...