Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 252869 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #195 dnia: Stycznia 29, 2008, 11:51:25 pm »
Sporo na Forum filozofujemy, to może coś o filozofach:


"Ludzie, którzy nie używają rozumu, chcieli zniesławić tych, którzy się nim posługują: zrównali filozofa z sofistą i pomylili się bardzo. Prawdziwy filozof może czasem zirytować się na oszczerstwo, które go ściga, może okryć wieczną pogardą podłego sprzedawczyka, który znieważa dwa razy na miesiąc rozum, dobry smak i cnotę, może nawet mimochodem ośmieszyć tych, co lżą literaturę w sanktuarium, w którym czcić ją winni. Obce mu są jednak intrygi, potajemne praktyki i mściwość. Umie, jak mędrzec z Montbard i mędrzec z Voré, czynić ziemię bardziej urodzajną, a jej mieszkańców szczęśliwszymi. Prawdziwy filozof uprawia pola leżące odłogiem, pomnaża liczbę pługów, a przez to samo i liczbę mieszkańców, daje zajęcie ubogiemu i wzbogaca go, zachęca do zawierania małżeństw, opiekuje się sierotą, nie szemrze przeciwko koniecznym podatkom i sprawia, że rolnik jest w stanie płacić je ochoczo. Nie żąda niczego od ludzi, a daje im wszystko, co dać jest zdolen. Pała wstrętem do obłudników, ale żałuje zabobonnych. Na koniec, umie być przyjacielem."

Francois-Marie Arouet de Voltaire
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #196 dnia: Stycznia 30, 2008, 05:35:22 am »

"Można powiedzieć, że człowiek w niebezpieczeństeie boi się tylko rzeczy nieznanych, i to będzie prawda. Można również powiedzieć, że człowiek prześladowany boi się, ponieważ wie, co go czeka. I to też będzie się zgadzać. Istnieje również trzeci wariant: człowiek boi się po prostu wszystkiego, jeśli żyje w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Ten wariant jest najgłupszy. Ale jest także najprawdziwszy."



"A zresztą czas jest ideą, którą zajmują się głupcy. Ważne jest tylko najbliższe pięć minut, w czasie których nie wiadomo, co z sobą począć."



Autor ten sam co wcześniej.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #197 dnia: Stycznia 30, 2008, 08:54:13 am »
Hehe to ostatnie fajne.

This user possesses the following skills:

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #198 dnia: Stycznia 30, 2008, 01:01:59 pm »
Cytuj
Hehe to ostatnie fajne.



Tak. To jedna z mądrości Wuja Józefa, chociaż nie wiem czy do końca się z nią zgadzam[ch8230]




 [ch8222]Pamiętam, że ktoś tam umarł, a ja z nudów poszedłem na pogrzeb, aby popatrzeć na wdowę rzucającą się do grobu ukochanego męża. Staliśmy wszyscy w deszczu słuchając kolejnego mówcy; nagle pędem nadbiegł zdyszany Zelenay i wręczył oniemiałej wdowie pudełko czekoladek. [ch8222]Nie mogłem dostać kwiatów,[ch8221]  oświadczył. W kilka lat później przeglądając stare roczniki Przekroju, zobaczyłem identyczny dowcip, tak, że nie wiem, czy to Zelenay naśladował genialnego Mariana Eile; czy też Eile zastosował practical joke.[ch8221]



Autor jak wyżej.



Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #199 dnia: Stycznia 30, 2008, 06:39:56 pm »
Cytuj
Cytuj
Q,
a jak myślisz, ilu ludziom to zdanie można by przypisać, nie posądzając ich jednocześnie o nieszczerość?

Ludziom "raczej" się nie da. Dlatego stawiam na jakis utwór SF...


Niestety, Q, znowu wpadłeś...  ;D To Lem i to w pisaniu jak najbardziej nie-sf...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #200 dnia: Stycznia 30, 2008, 09:37:11 pm »
Cytuj
Hehe to ostatnie fajne.

No jak kto lubi myśleć 5 min. do przodu... :P
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #201 dnia: Stycznia 30, 2008, 09:42:17 pm »
Cytuj
Niestety, Q, znowu wpadłeś...  ;D To Lem i to w pisaniu jak najbardziej nie-sf...

Kto powiedział, że mam obowiązek znać wszystkie cytaty z Mistrza? :P

ps. a to kto rzekł?

"Rewolucja, wojny, kataklizmy [ch8211] cóż znaczy ta pianka w porównaniu z fundamentalną grozą istnienia."
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #202 dnia: Stycznia 30, 2008, 10:03:19 pm »
Cwaniaku, zżynasz z internetu :). Jak sie to wpisze do googla to...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #203 dnia: Stycznia 30, 2008, 10:41:32 pm »
Cytuj
Cwaniaku, zżynasz z internetu :)

Mam niejasne obawy, że nie ja jeden ;).


To jeszcze jeden:

"Istnieje gatunek zjawisk, których dżentelmen nie może znać z tej przyczyny, że gdyby je poznał, przestałby być dżentelmenem"

Witold Gombrowicz, "Iwona księżniczka Burgunda"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2008, 10:44:03 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #204 dnia: Stycznia 31, 2008, 10:55:51 am »
A ja dalej będę wałkować swoje:


"Argument przeciw egzekucji był tego rodzaju,że człowiek, który przesiedział dwanaście lat w więzieniu, zmienił się, i jeśli nawet nie może zacząć na nowo życia w społeczeństwie, to należy go pozostawić przy życiu. Kontrargument był prosty: egzekucję należy wykonać. Nie zabijamy go za to, kim jest dzisiaj, ale za to, kim był niegdyś."




Ps.: ja na przykład nie zżynam ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #205 dnia: Stycznia 31, 2008, 11:03:05 am »
Cytuj
ja na przykład nie zżynam ;)

A ja zżynając, nie wynieram na chybił-trafił, a poznaję nowe interesujące myśli interesujących autorów, lub przypominam sobie cytaty z ksiażek, które kiedyś przeczytałem z wielka przyjemnością :). Takich jak ta n/w:

"Gdyby wszystkie kawałki krzyża znajdujące się w różnych kościołach były prawdziwe, Pan Nasz nie byłby umęczony na dwóch skrzyżowanych belkach, ale na całym lesie."

Umberto Eco, "Imię róży"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2008, 11:04:11 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #206 dnia: Stycznia 31, 2008, 11:59:59 pm »
Czytanie z ołówkiem w ręce też może być całkiem przyjemne, a do tego, na dłuższą metę przydatne, bo, idąc dalej, nie trzeba potem wertować całej książki albo szukać w internecie tylko po to, żeby znaleźć jeden fragment. Poza tym w internecie, jakby na to nie patrzyć, mimo, że jest dużo nie ma wszystkiego.



A wiecie skąd jest to? (może mało charakterystyczne ale powinno być łatwe):


[ch8222]Świat nigdy niczego mi nie dał, po cóż więc miałbym tam wracać?[ch8221]

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #207 dnia: Lutego 01, 2008, 01:04:45 am »
A ja dalej pojadę tym samym autorem ;):

"...istnieje tajne stowarzyszenie, które ma odgałęzienia na całym świecie i które uknuło spisek polegający na tym, żeby szerzyć pogłoskę, ze istnieje spisek powszechny"

"Wahadło Foucaulta"


ps. lilijna: tamto to chyba z "Lalki"...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #208 dnia: Lutego 01, 2008, 01:45:49 am »
Q: eee, nie! Bliżej tematyki tego forum.



[ch8222]Młodzieńcze, co wahasz się jak żyć,
Nie namyślając się wzór ci podam bliski.
Pamiętaj i nie zapomnij o tym,
Żyj, jak żył towarzysz Dzierżyński[ch8221]


W. Majakowski
 ;D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16105
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #209 dnia: Lutego 01, 2008, 01:49:56 am »
Cytuj
Żyj, jak żył towarzysz Dzierżyński[ch8221]

Dobra, kogo by tu jutro rozstrzelać?  :D :D :D


ps.

"Czy utrzymywanie, że Bóg jest absolutnie wszechmocny, nie jest tym samym, co utrzymywanie, że Bóg nie istnieje?"

znów "Imię róży"

Jak dla mnie tak filozoficzne, że aż nie rozumiem... ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2008, 01:50:27 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki