Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1956515 razy)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2310 dnia: Listopada 24, 2008, 11:37:53 pm »
Tak, są oczywiście całkowicie losowe i co do miejsca wystąpienia i co do momentu. Zdarzają się na tyle często, że można to badać statystycznie. To jest mega skomplikowane (nie żebym do końca rozumiał, ale tak to widzę) - sa różne problemy z rodzaju tych, o których wspominasz: czy zegar tykał równomiernie od początku świata to jest na przykład główny problem. Czy tak samo tykał dla wszystkich gatunków? Czy w obrębie danego gatunku chociaż? A może i zależnie od środowiska tyka różnie?

Od pewnego czasu ściśle pod tym kątem bada się "łatwe" do tego organizmy (bakterie) aby całkowicie doświadczalnie wyskalować zegar. Ogólnie rozumiem, że jako matematyk czujesz się z tym dyskomfortowo, ponieważ akurat na tym polu zupełnie podstawowe sprawy nie są nawet do końca podefiniowane. Sa 32 (trzydzieści dwie) definicje gatunku w obiegu naukowym, niedawno zrobili jakieś sympozjum, aby to uzgodnić, ale doszli tylko do tego, ze w obrębie jednokomórkowców wszystkie je można OKDR. Niewykluczone, że jeśliby inną definicje przyłożyć dżdżownice nie będą innym gatunkiem.

Przesłuchałam ostatnio na powyższe okoliczności przyjaciela, który jest doktorem z biotechnologii. Właściwie potwierdził wersję maźka (razem to uknuli czy co   :o) i trochę mi uściślił.

Zegar "tyka" różnie dla każdego gatunku (a właściwie to się rozważa raczej w większych jednostkach niż gatunki, np. w rzędach), ale za to prawdopodobnie niezmiennie. Nie znaleziono np. śladów radioaktywności w skamielinach (także tych z czasów upadku meteoru, co załatwił dinozaury) ani większej liczby mutacji w zdobytym w nich materiale genetycznym, więc zakłada się stałość prawdopodobieństwa mutacji w czasie. Dla człowieka jest to 10-8, czyli na 100 bilionów "kopiowań" następuje pomyłka, przy czym mamy  3 miliardy par "literek" w naszej helisie DNA (podobno "tylko" ;D). Nie podejmuję się liczyć tych zer, ale zgodnie z tym, co mówił fachowiec, nawet obecnie, mając 6 miliardów ludzi na planecie, w całym pokoleniu może nie pojawić się żadna mutacja. Z tego, co wiadomo, nie zauważono, żeby w ostatnich wiekach mutacje następowały jakoś szybciej... Oczywiście, mocno mutują/mutowali mieszkańcy okolic, które były bliskie Hiroszimie i Nagasaki oraz Czernobyla, ale raczej są to mutacje, które skracają życie i nie są przekazywane.

A z gatunkami to jest tak, że w przypadku zwierząt wyższych (czyli żyraf ;) ) za należące do jednego gatunki uznaje się zwierzaki mogące się krzyżować i dające płodne potomstwo. Natomiast na poziomie bakterii i innych takich małych paskudztw nie bardzo można sprawdzić, czy się krzyżują, czasem też ma się tylko DNA, bez żywych bakterii (np. dotyczy to bakterii żyjących w głębi ziemi, pod ogromnym ciśnieniem i w b. wysokich temperaturach) i wtedy wyłącznie na podstawie różnic w DNA określa się, że są lub nie są innymi gatunkami. Ale ile tych różnic musi być, to oczywiście kwestia dyskusji ;-)

"Starość" gatunku określa się oczywiście porównując jego DNA z DNA skamielin albo też "żywych skamielin" (rekiny, krokodyle - są to gatunki, które w stałym kształcie istnieją od setek tysięcy, jeśli nie milionów lat) - jeżeli dużo DNA jest podobnego zakłada się, że gatunek jest stary. Ewentualnie cecha, którą kodują te geny, jest stara. To jest BARDZO uproszczony opis, oczywiście 

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2311 dnia: Listopada 25, 2008, 01:42:21 am »

Dla człowieka jest to 10-8, czyli na 100 bilionów "kopiowań" następuje pomyłka, przy czym mamy  3 miliardy par "literek" w naszej helisie DNA (podobno "tylko" ;D). Nie podejmuję się liczyć tych zer, ale zgodnie z tym, co mówił fachowiec, nawet obecnie, mając 6 miliardów ludzi na planecie, w całym pokoleniu może nie pojawić się żadna mutacja.

Coś tu chyba nie tak z tymi liczbami... 10-7-10-8 to szansa pomyłki raz na 10/100 milionów i dotyczy ona raczej każdej pary nukleotydów niż całości genomu. W każdym pokoleniu ludzi (6mld) z całą pewnością dochodzi do całego mnóstwa spontanicznych mutacji. W innym wypadku ewoluowalibyśmy znacznie dłużej niż te marne kilka milionoleci... Tak mi się przynajmniej wydaje...


Oczywiście, mocno mutują/mutowali mieszkańcy okolic, które były bliskie Hiroszimie i Nagasaki oraz Czernobyla, ale raczej są to mutacje, które skracają życie i nie są przekazywane.

Chciałbym ponownie zaprotestować przeciw szerzeniu mitu Czernobyla. Nie stwierdzono żadnej specjalnie zwiększonej liczby mutacji u okolicznych mieszkańców, ani związanych z tym zgonów. Poziom promieniowania po awarii był (poza bezpośrednim sąsiedztwem reaktora) mniejszy niż naturalny w wielu rejonach świata, gdzie szczęśliwie i zdrowo żyją sobie normalnie ludzie. Odnośnie tego tematu ponownie polecam program "Przyczyny i następstwa awarii reaktora w Czarnobylu" dostępny na stronie www.atvn.pl .

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2312 dnia: Listopada 25, 2008, 09:35:30 pm »
Apropos zagubionej w kosmosie walizki - mamy nowego sztucznego satelitę: http://tiny.pl/6xtx

Teraz dopiero zajarzyłem, że Lem przewidział. Pamiętacie? Przypomina się zakład Tichego (który zgubił na orbicie zapaloną latarkę) z brodatym naukowcem, który odkrył nową gwiazdę i założył sie o zjedzenie swojej brody, że nie stanie się tak, jak mówił Tichy (że
zaraz zżółknie a potem całkiem zgaśnie). Tylko wyszalni nie mamy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2313 dnia: Grudnia 05, 2008, 03:36:50 am »
http://pl.youtube.com/watch?v=kfNCyZlVTtw

O__o

a tu a propos tego potwora słonecznego Lemowego podążającego po kablu, może to zaboli,
ale piękno historii Lema nie ma nic wspólnego z nauką i można go porównywać do Tolkiena ;]

http://pl.youtube.com/watch?v=6F8gD_f-ZZs
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2008, 03:43:51 am wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2314 dnia: Grudnia 12, 2008, 10:59:51 pm »
Jutro (sobota) 23.30 w "4" Solaris Soderbergha. Chętnych uprzejmie proszę o zweryfikowanie czasu i programu z powodu, że piszę z pamięci.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2315 dnia: Grudnia 13, 2008, 11:48:09 am »
Wczoraj nie mialem jak napisac, ale byla pelnia i ksiezyc byl najblizej ziemi od 15 lat. Wozilem ze soba aparat z teleobiektywem i maly teleskopik i lipa, caly dzien zachmurzone niebo, dzisiaj pada. Moze ktos bedzie mial wiecej szczescia? Jeszcze go tam sporo widac :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2316 dnia: Grudnia 14, 2008, 10:50:43 am »
Ja zrobiłem zdjęcie nieco przed pełnią, kilka dni temu, ale skupiłem się na halo, a nie na Bladym. Zdjęcie zowie się "Oko Proroka".

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2317 dnia: Grudnia 14, 2008, 12:59:54 pm »
Świetne! Jaki czas naświetlania i iso? Wygląda na krótki/średnie. :)
Wyszło Ci genialnie.

Ja się przyłączam z fotką zrobioną w Tatrach około 11.XI. Długi czas naświetlania (widać po gwiazdach).

Pozdrawiam

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2318 dnia: Grudnia 14, 2008, 04:32:59 pm »
E, no widzę że wytrzymałeś prawie półtorej minuty... statyw, czy położyłeś? Dlatego chmury tak boskie, prawie jak zorza. Ja z ręki trzaskałem 1/4, f/4.5, ISO 800.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2319 dnia: Grudnia 14, 2008, 10:10:15 pm »
Moje ze statywu było. Zrobiłem wtedy kilka - następne zobaczysz wkrótce.
Fotka była tragicznie prześwietlona i wyglądała jak słońce nad jasną doliną w pełny dzień - musiałem ściemnić w gimpie by w ogóle było widać gwiazdy :)

Oczywiście z ręki też mi się zdarza. 1/4 sekundy utrzymać - to znaczy że stanowczo pijesz mniej niż draco :)

podrówka

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2320 dnia: Grudnia 14, 2008, 10:18:58 pm »
Mam obiektyw VR  ;D. To co, może odrębny wąteczek foto założymy w hyde? I tak już tylko spamujemy ten sajt ;D. A są wśród nas inni fociarze...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2321 dnia: Grudnia 14, 2008, 11:18:30 pm »
kul! zakładaj :)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2322 dnia: Grudnia 15, 2008, 08:40:01 am »
A są wśród nas inni fociarze...
Jedna fociarke tez znam ;) Zakladaj zakladaj.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2323 dnia: Grudnia 15, 2008, 08:06:00 pm »
to znaczy że stanowczo pijesz mniej niż draco :)
to z braku magnezu tak, a nie =(
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2324 dnia: Grudnia 15, 2008, 08:07:10 pm »
Bo draco trzeba kapslami zagryzać...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).