Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1956826 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2040 dnia: Września 08, 2008, 01:40:45 pm »
Przypuszczam, że odkrywczy jest sposób przechowywania tej energii, co akurat jest opisane mętnie nadzwyczaj.

Cały tekst jest mętny nadzwyczaj. (Gdybym miał zgadywać kto go napisał, to kierując się zawodowym doświadczeniem rzekłbym, że albo jest to "dzieło" osoby stawiającej pierwsze kroki w dziennikarskim fachu, albo tekst fachowca, pisany "za pięć dwunasta", by zdążyć z terminami, prawdopodobnie pisany w dodatku w stanie wskazującym i pod wpływem.)

Poza tym, zawsze trzeba wziąć pod uwagę, ile energii jest potrzebne, żeby wyprodukować te cudowne ogniwa....

Licząc to trzeba też uwzględnić trwałość takich ogniw i zakładany czas ich bezawaryjnego działania.

ps. w poszukiwaniu ciemnej materii
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2041 dnia: Września 11, 2008, 10:30:14 am »
Googlowe logo przypomina, ze najwiekszy na swiecie akcelerator czastek juz dziala, a swiat sie nie skonczyl. Pewnie trzeba bedzie poczekac, az Murzyn zostanie papiezem.
Ale naukowcy z innego laboratorium wymyslaja eksperyment, ktory ma udowodnic istnienie innych wymiarow, niz znane nam cztery: http://www.sciam.com/article.cfm?id=fermilab-looks-for-visitors.
Najbardziej mi sie podoba z tego wizja wykrywacza neutrino - zbiornika ze 170 tonami cieklego argonu :) A chca budowac jeszcze wieksze, wielkosci boiska pilkarskiego.
News ciekawy, szkoda, ze nie mam dostatecznej wiedzy z fizyki czastek elementarnych, by moc podyskutowac i jakies zajac stanowisko czy cos probowac udowodnic.
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2008, 10:35:56 am wysłana przez Evangelos »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2042 dnia: Września 11, 2008, 11:32:00 am »
Googlowe logo przypomina, ze najwiekszy na swiecie akcelerator czastek juz dziala, a swiat sie nie skonczyl.

Co za pech, a tak ładnie nim straszyli...
http://www.pardon.pl/artykul/6162/rusza_diabelska_maszyna_czy_zniszczy_swiat_glosuj
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2043 dnia: Września 11, 2008, 01:16:20 pm »
Evangelos wrzuć sobie super kamiokande na google to zobaczysz juz istniejące wykrywacze neutrin, co prawda wypelnione ultra-czystą woda ale trochę jej więcej...

Z LHC to dziennikarskie oszustwo, wczoraj wprowadzono jedną wiązkę, która obiegła tunel, nie była przyspieszana ani nie wprowadzono kontrwiązki, z która miała się zderzać. Chodziło w praktyce o test wszystkiego w kupie na raz włączonego - a nie po kawałku. Takie numery, żeby nas Buka zjadła, to za jakies 2 miesiące...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2044 dnia: Września 11, 2008, 01:28:38 pm »
Hee, dzieki! :) Te zdjecia sa gigantyczne, wiec fakt, na forum nie ma co linkowac. Robi wrazenie taka instalacja!
I wyczytalem, ze "The detector is used cooperation with about 120 researchers from 32 collaboration institutes in Japan, United States, Korea, China and Poland".
Nie wiem czy kojarzysz ten wykrywacz w podziemnej kopalni (chyba daaaawno temu byl program na Discovery o nim):
http://www.sns.ias.edu/~jnb/Papers/Popular/Scientificamerican69/scientificamerican69.html

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2045 dnia: Września 11, 2008, 02:23:11 pm »
Takie numery, żeby nas Buka zjadła, to za jakies 2 miesiące...

Ech, szkoda, a myślałem, że mogę spać spokojnie... ;)

A mówiąc poważnie, autorzy paranoi wokół akceleratora mają już trupa na sumieniu:
http://wiadomosci.onet.pl/1823180,12,nastolatka_wystraszona_koncem_swiata_popelnila_samobojstwo,item.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2046 dnia: Września 11, 2008, 02:25:20 pm »
I wyczytalem, ze "The detector is used cooperation with about 120 researchers from 32 collaboration institutes in Japan, United States, Korea, China and Poland".

Polscy naukowcy uczestniczą w pracach CERNu dość aktywnie i to od dobrych paru lat. Co tylko może cieszyć.

ps. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Polscy-naukowcy-zbudowali-cyngiel-jadrowy,wid,9883514,wiadomosc.html?ticaid=1696d
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2047 dnia: Września 11, 2008, 02:49:33 pm »
Polscy naukowcy uczestniczą w pracach CERNu dość aktywnie i to od dobrych paru lat. Co tylko może cieszyć.
Jak widac uczestnicza tez w pracach wykrywacza neutrin w Japonii. Pogratulowac. Odczuwam jednak niedosyt informacji o sukcesach polskich naukowcow. Jak ktos sie wglebia i zacznie szukac po wyspecjalizowanych periodykach, to znajdzie, ale niestety gazety "popularne" pisza mnostwo, tylko glownie o aferach seksualnych i roznych kaczorach. Ech, stara bolaczka, Lem tez sobie narzekal.
 ??? Po co sie samemu zabijac przed koncem swiata? Nie lepiej troche poczekac i skonczyc razem z nim?  ???

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2048 dnia: Września 11, 2008, 03:01:02 pm »
Odczuwam jednak niedosyt informacji o sukcesach polskich naukowcow. Jak ktos sie wglebia i zacznie szukac po wyspecjalizowanych periodykach, to znajdzie, ale niestety gazety "popularne" pisza mnostwo, tylko glownie o aferach seksualnych i roznych kaczorach. Ech, stara bolaczka, Lem tez sobie narzekal.

Niestety, czasem wręcz tęsknię do dzienników telewizyjnych z czasów minionego systemu, przynajmniej informowały (w ramach propagandy sukcesu co prawda) o czymś więcej niż tylko mordy, wojny i skandale...

Po co sie samemu zabijac przed koncem swiata? Nie lepiej troche poczekac i skonczyc razem z nim?  ???

Widać nie mogła znieść oczekiwania na (rzekomo) nieuniknione fatum...

ps. jeszcze trochę o naszych w CERNie:
http://kbn.icm.edu.pl/pub/kbn/sn/archiwum/9506/cern.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2049 dnia: Września 11, 2008, 08:58:01 pm »
I wyczytalem, ze "The detector is used cooperation with about 120 researchers from 32 collaboration institutes in Japan, United States, Korea, China and Poland".
Bo u nas nie ma głupszych ludzi niż gdzie indziej, tylko dziś już nauki nie robi się ołówkiem na ćwiartce papieru. Znam kilku naukowców to mówią mniej więcej to samo - jak się nie podczepisz to będziesz słuzył do weryfikacji danych tym co się podczepili. W końcu Wolszczan - nasz on ci jest!

Cytuj
Nie wiem czy kojarzysz ten wykrywacz w podziemnej kopalni
Nazwa obiła mi się o uszy, ale nie sądziłem, że takie były początki. W sumie jest to spektakularny przykład: cząstkę przewidziano teoretycznie jako bezmasową w latach 30-tych, zaobserwowano poraz pierwszy w 50-tych, a w latach 90-tych (własnie w Super-Kamiokande) udowodniono, że ma, niemal bliską zeru - ale jednak - masę. LHC w parze z GLAST-em mogą posunąć naukę do przodu (GLAST już działa na orbicie i przesłał pierwsze dane - 4 dni jego pracy przy rejestracji rozbłysków gamma równa się rocznej pracy poprzednika, czyli Compton Gamma Ray Obserwatory, a rozdzielczość i zakres długości rejestrowanego promieniowania znacznie większe).

Ta dwójka ma takie znaczenie, bo w zasadzie od daty publikacji Ogólnej Teorii Względności (1916) i okrzepnięcia mechaniki kwantowej (lata 30-ste) wszystko co działo się w fizyce eksperymentalnej działo się w ramach tych dwóch teorii. I LHC i GLAST mają szansę odkryć rzeczy, o których na prawdę nigdy nie śniło się filozofom.

Na dobranoc obrazek pokazujący czterodniowe dane z GLAST-a...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2050 dnia: Września 11, 2008, 09:11:00 pm »
W końcu Wolszczan - nasz on ci jest!

Ech, gdyby wszystkie planety jakie nasi odkryli stały się naszą własnością to byśmy imperium jak z Asimova stworzyli ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2051 dnia: Września 12, 2008, 07:59:53 am »
Ostatnio mi sie o oczy obilo, ze Higgs sie scial z Hawkingiem o istnienie/nieistnienie czastek Higgsa, co to wg. niego maja nadawac materi mase i odpowiadac za istnienie grawitacji. Niebawem sie okaze, kto mial racje.
Z nieco innej beczki, acz poniekad tej samej: Dowiedzialem sie o niejakim Wlodzimierzu Sedlaku. Ktos go kojarzy? Bardzo ciekawe rzeczy prawi. Pamietacie jak Lem napisal (w Bombie Megabitowej napewno i pewnie gdzie indziej tez), ze podejrzewa, ze zycie ma swoje podstawy w kwantowych obszarach materii? Owoz Sedlak za ta koncepcja sie opowiadal, a nawet idzie dalej. Tu strona mu poswiecona:
http://www.sm.fki.pl/Sedlak/x_sedlak.php?nr=22

A to o KAWITACJI i POMPIE KAWITACYJNEJ:
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/cieplo/pk.html
Niesamowite jest to, ze podobno uzyskuje sie wiecej energii niz sie wklada (po uwzglednieniu strat na silniku elektrycznym).
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2008, 08:05:20 am wysłana przez NEXUS6 »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2052 dnia: Września 12, 2008, 08:14:42 am »
Ostatnio mi sie o oczy obilo, ze Higgs sie scial z Hawkingiem o istnienie/nieistnienie czastek Higgsa, co to wg. niego maja nadawac materi mase i odpowiadac za istnienie grawitacji. Niebawem sie okaze, kto mial racje.

O tych cząstkach (a konkretnie bozonach) to najwięcej od Ledermanna się dowiedziałem, z wspomnianiej "Boskiej cząstki". A problem z nimi taki, że ich odkrycie pozwoliło by "dopasowac" grawitację do pozostałych oddziaływań.

Z nieco innej beczki, acz poniekad tej samej: Dowiedzialem sie o niejakim Wlodzimierzu Sedlaku. Ktos go kojarzy? Bardzo ciekawe rzeczy prawi. Pamietacie jak Lem napisal (w Bombie Megabitowej napewno i pewnie gdzie indziej tez), ze podejrzewa, ze zycie ma swoje podstawy w kwantowych obszarach materii? Owoz Sedlak za ta koncepcja sie opowiadal, a nawet idzie dalej. Tu strona mu poswiecona:
http://www.sm.fki.pl/Sedlak/x_sedlak.php?nr=22

Ciekawy facet (a konkretnie ksiądz profesor nawet), ale pozostający na marginesie głównego nurtu Nauki, przez niektórych oskarżany nawet o bycie pseudonaukowcem.

Owszem, czytałem kiedyś jego prace z "Homo electronicus" na czele... Trochę lat temu był nawet modny.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2053 dnia: Września 19, 2008, 08:55:40 pm »
To dlatego że przegapiłeś sedno filmu - żaglowce. ;)
Ha, ha... jedna scena mnie na prawdę urzekła (jeśli to adekwatne). Kiedy kapitan widzi rozbłyski we mgle na horyzoncie i wie, że to salwa burtowa, potem sekundy trwające wieczność i funty żelaza drące poszycie, pokład, takielunek (i ludzi) w strzepy. To było mocne, nie powiem. Nie po kowbojsku, tylko na prawdę. Czytałeś "Okręt"?
Ja ogólnie nic nie czytałem, Okrętu też nie. Ale stwierdziłem że kupię na półkę i przeczytam tej jesieni/zimy. Od paru osób słyszałem że dobra.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2054 dnia: Września 19, 2008, 11:29:09 pm »
A ja się właśnie (dzięki linkowi w linku maźka ;)) dowiedziałem, że mieli rację... Koniec świata faktycznie ma związek z LHC.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki