Autor Wątek: Ateizm Lema?  (Przeczytany 179493 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #345 dnia: Maja 30, 2009, 07:08:37 pm »
Kwarki można sobie wyindukowac z obserwowalnych faktów. Pytanie (które juz stawiałem): czy z obserwowalnych faktów daje się w sposób logiczny wyindukowac istnienie owej istoty nieułomnej wielkomocnej? (I to nawet odwiesiwszy na chwilę Brzytwę Ockhama.)
Ale tu problemem było wyobrażanie a nie indukowanie.
2. Pewnie że się da, ale najpierw trzeba by se ją wyobrazić porządnie.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #346 dnia: Maja 31, 2009, 10:12:19 am »

To ja mam pytanie: ile jest takich bliźniąt?
I drugie - czy aby badanie nie zakłóciło ich?



Czasem pewnie i zakłóciło, a i okazywało się nieraz, że badający widzieli to, co chcieli widzieć - stąd część "nadzwyczajnych" przypadków, w których tacy rozdzielenie bliźniacy nosili takie same krawaty i mieli w domu takie same sedesy (co zresztą samo w sobie też nie musi byc niczym nadzwyczajnym, bo przy dostatecznie dużej liczbie badań w grę wchodzi statystyka). Ale to tak zawsze jest. Temat był swego czasu dość popularny i takich badań zrobiono sporo, ile dokładnie, nie wiem, ale zbieżności charakterologiczne wykazano w sposób przekonujący. Literatura na ten temat jest dość obszerna i w zasadzie w każdej grubszej książce o psychologii się o tym wspomina  :)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #347 dnia: Maja 31, 2009, 04:04:15 pm »

Czasem pewnie i zakłóciło, a i okazywało się nieraz, że badający widzieli to, co chcieli widzieć - stąd część "nadzwyczajnych" przypadków, w których tacy rozdzielenie bliźniacy nosili takie same krawaty i mieli w domu takie same sedesy (co zresztą samo w sobie też nie musi byc niczym nadzwyczajnym, bo przy dostatecznie dużej liczbie badań w grę wchodzi statystyka). Ale to tak zawsze jest. Temat był swego czasu dość popularny i takich badań zrobiono sporo, ile dokładnie, nie wiem, ale zbieżności charakterologiczne wykazano w sposób przekonujący. Literatura na ten temat jest dość obszerna i w zasadzie w każdej grubszej książce o psychologii się o tym wspomina  :)

I w nich jest napisane, ile tabunów naukowców dręczyło bachorów?
I ile jest takich par na świecie i czy przypadkiem nie 8?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #348 dnia: Czerwca 01, 2009, 12:50:04 am »
Pewnie że się da, ale najpierw trzeba by se ją wyobrazić porządnie.

Zatem Smoku drogi, oświeć nas jakie jest owo jedynie słuszne porządne wyobrażenie, a nastepnie je wyindukuj.

Będę miał trochę intelektualnej rozrywki ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #349 dnia: Czerwca 01, 2009, 02:14:01 am »
Pewnie że się da, ale najpierw trzeba by se ją wyobrazić porządnie.

Zatem Smoku drogi, oświeć nas jakie jest owo jedynie słuszne porządne wyobrażenie, a nastepnie je wyindukuj.

Będę miał trochę intelektualnej rozrywki ;).

Nieuwaznie czytasz:

O wiele gorzej idzie nam wyobrażenie sobie istoty nieułomnej, a nieułomnej wielkomocnej to już w ogóle.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #350 dnia: Czerwca 01, 2009, 04:13:26 am »
Nieuwaznie czytasz

Dość uważnie, by spytać skąd twierdzenie, że coś czego nie można sobie z sensem wyobrazić, da się  logicznie wyindukować?

(I nie chowaj się, z łaski swojej, po nijakich Czajniczkach, na czas udzielania odpowiedzi.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #351 dnia: Czerwca 01, 2009, 12:42:13 pm »
Nieuwaznie czytasz

Dość uważnie, by spytać skąd twierdzenie, że coś czego nie można sobie z sensem wyobrazić, da się  logicznie wyindukować?

(I nie chowaj się, z łaski swojej, po nijakich Czajniczkach, na czas udzielania odpowiedzi.)
No to masz tego kwarka. Ni w ząb nie da się wyobrazić a ponoć się da wyindukować.
Oczywiście zakładając, że da się wyindukować wyjście ze skrzyni Corcorana.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #352 dnia: Czerwca 01, 2009, 01:11:19 pm »
No i wlazłeś do tego Czajniczka, że Ci nawet ogona nie widać...  Jakże teraz będziesz niósł nam ten oświaty kaganek? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #353 dnia: Czerwca 01, 2009, 01:24:09 pm »


No to masz tego kwarka. Ni w ząb nie da się wyobrazić a ponoć się da wyindukować.
Oczywiście zakładając, że da się wyindukować wyjście ze skrzyni Corcorana.

Kwark to raczej wynik dedukcji niż indukcji.

A co do "bachorów" to badano dorosłych ludzi, a nie dzieci.


Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #354 dnia: Czerwca 03, 2009, 04:11:50 am »
No i wlazłeś do tego Czajniczka, że Ci nawet ogona nie widać...  Jakże teraz będziesz niósł nam ten oświaty kaganek? ;)

słucham?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #355 dnia: Czerwca 03, 2009, 05:38:50 pm »
Czajniczek Russella to pojęcie z zakresu filozofii, a kaganek - aluzja do prehistorii Forum, i jednego takiego, co też miał monopol na rację.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #356 dnia: Października 05, 2011, 08:14:24 pm »
Linkowalem już Obirka, tedy raz jeszcze:
http://przeglad-tygodnik.pl/pl/node/9747

Mamy tam tez taki cytat z S.L.:
"moje przekonanie o nieistnieniu konfesyjnego wymiaru transcendencji niejako zarodkowo narzuciło mi się jakieś siedemdziesiąt lat temu, w postaci swego rodzaju zobojętniania na treści religijne, zaś owa dość prymitywna i naiwna zrazu obojętność chłopięca przyoblekła się w trakcie następnych lat siedemdziesięciu mego życia w informacje (wiadomości), które potwierdzały ją, pogłębiały i umacniały"

ps. może przydałoby się wątek stricte lemowski rzeźbionej dyskusji rzeźnej przenieść tu? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #357 dnia: Października 05, 2011, 08:54:08 pm »
Może, ale obawiam się że dyscypliny nam brakuje by się potem tego rozdziału trzymać. Więc może nie :)

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #358 dnia: Maja 21, 2018, 11:14:32 pm »
Na Twitterze istotną furorę robi ten oto cytat: Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył.

Ja sobie coś ubzdurałem, czy Lem przedstawiał się również w ten sposób: Jestem racjonalnym agnostykiem. Nie jestem w stanie zebrać myśli i przypomnieć, gdzie ja to przeczytałem/usłyszałem. Być może nawet pomyliłem go z kimś innym i błędnie przypisuje te słowa Lemowi (?).
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ateizm Lema?
« Odpowiedź #359 dnia: Maja 22, 2018, 12:00:11 am »
Cytuj
Ja sobie coś ubzdurałem, czy Lem przedstawiał się również w ten sposób: Jestem racjonalnym agnostykiem. Nie jestem w stanie zebrać myśli i przypomnieć, gdzie ja to przeczytałem/usłyszałem. Być może nawet pomyliłem go z kimś innym i błędnie przypisuje te słowa Lemowi (?).
He  :D
Owszem, ktoś to powiedział, ale czy Lem? Niewykluczałbym. Tymczasem wygląda to tak;
Opowiadać i wspominać, to mógłbym godzinami, ale przeczytałem różne opinie o wierze naszego Mistrza, i ze swojej pamięci przywołuję Jego deklarację, którą był łaskaw przynajmniej dwa razy odpowiedzieć na moje bardzo konkretne pytanie: jestem racjonalnym agnostykiem . Nie ateistą i nie indyferentykiem, lecz właśnie tak.
Stanisław Remuszko

http://forum.lem.pl/index.php?topic=615.0
Nooo...masz pamięć  8)
Ten temat poruszany był dość często i niewykluczone, że jeszcze gdzieś tak powiedział, co zostalo zapisane. W sumie z Obirkiem sporo o tym rozmawiali - tu jakiś wybór o wierze.
Z różnych bajek.. ale tego dosłownego - tam nie ma.
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1560
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana