Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 121
1
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Sierpień 13, 2022, 11:22:31 pm »

2
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Sierpień 12, 2022, 01:06:55 am »
A na nim?
Ci -


Trzy grosze: na moje ucho, to jedna z nieśmiertelnych inwencji wielkiego Niemca, mianowicie B-dur nr 14:


Nicht Bach, sondern Meer sollte er heißen...

3
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Sierpień 08, 2022, 02:04:26 pm »


Szef wojsk obrony radiacyjnej, chemicznej i biologicznej sił zbrojnych FR, dowódca garnizonu wyzwolonej elektrowni atomowej w Zaporożu, generał major Walerij Wasiljew przemówił do żołnierzy. Przekazujemy fragment apelu do garnizonu. Jako odpowiedź na panikę, którą wywołują finansowane przez Zachód "międzynarodowe" organizacje, takie jak MAEA.

"Wy wszyscy rozumiecie, że toczy się wojna o prawo do istnienia narodu rosyjskiego. O nasze prawo do życia w pokoju i harmonii ze wszystkimi. Ale jeśli kolektywny Zachód odmówi nam tego prawa, jeśli amerykańska broń, najemnicy i instruktorzy będą wykorzystane do zajmowania terytoriów, które myśmy już wyzwolili - jesteśmy gotowi na różne scenariusze.
Elektrownia ta została zbudowana przez Rosjan dla wszystkich braci Słowian. Teraz naziści postanowili zdekomunizować naszą wspólną przeszłość. Dlatego będzie tu albo rosyjska wolna ziemia - albo wypalona pustynia. A wy, żołnierze wielkiej armii rosyjskiej, musicie być gotowi do wykonania ważnego rozkazu.
Jak wiecie, zaminowaliśmy wszystkie ważne obiekty Zaporoskiej elektrowni atomowej. I nie ukrywamy tego przed wrogiem. Ostrzegliśmy ich. Wróg wie, że stacja będzie albo rosyjska, albo niczyja. Jesteśmy przygotowani na konsekwencje tego kroku.
A wy, żołnierze-wyzwoliciele, musicie zrozumieć, że nie mamy innej drogi. I jeśli zostanie wydany najsurowszy rozkaz, musimy go spełnić z honorem."

https://focus.ua/voennye-novosti/524694-tut-budet-russkaya-zemlya-ili-vyzhzhennaya-pustynya-komandir-okkupantov-na-zaporozhskoy-aes


Na razie opinie analityków co do powyższego są podzielone. Większość uważa, że to kolejny szantaż jądrowy Putina, nic więcej. Ale nie wykluczono, że ruscy mają zamiar wysadzić w powietrze reaktor, by następnie oskarzyć Ukrainę o stworzenie "zagrożenia nuklearnego", a tym samym uzyskać casus belli - pretekst do zastosowania taktycznej broni jądrowej.
Wszystko może się stać. W każdym razie nie zaszkodzi mieć pod ręką jodek potasu. Na wszelki wypadek... ::)

5
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Sierpień 01, 2022, 04:29:59 pm »
Pal sześć Tajwan, lepiej daj rzucik sytuacyjny, jak tam u was? Taki ze środka, bo u nas jakby wszyscy się już przyzwyczaili, i włożyli różowe okulary (może poza jednym Wyrwałem)
Cóż mam powiedzieć? Nie widzę szczególnych powodów do optymizmu.
Na froncie trwa na razie pauza operacyjna.
https://www.youtube.com/watch?v=vvFN6oGXALQ

Ukraińskie dowództwo zapowiada kontrofensywę w rejonie Chersonia, ale coś mi się wydaje, że przygotowania zanadto się przeciągają w czasie. Tymczasem przeciwnik przerzuca na prawy brzeg Dniepra coraz więcej swoich wojsk. Podobno chodzi o 20..30 tys. żołnierzy. Najprawdopodobniej ma zamiar bronić Chersoń.
Niepokoi mnie jednak drobny szczegół: ukazały się informacje, że wśród tych 20..30 tys. znaczną część stanowią jednostki wojsk powietrznodesantowych (WDW). To faktycznie lekka piechota, bez ciężkiego uzbrojenia, bynajmniej nie przeznaczona do działań obronnych. Narzędzie ofensywy.

Hm. Niektórzy analitycy całkiem serio straszą, że ruscy chcą, omijając łukiem od północy stawiający opór Mikołajów, uderzyć na Odessę, zdobyć miasto, a następnie przebić korytarz do Naddniestrza.
Nie wiem. Acz nie jestem optymistą, i tak nie bardzo w to wierzę. Zdaje mi się, że z punktu widzenia sztuki wojennej taki śmiały "marsz na zachód" to szaleństwo, równoznaczne z wkładaniem głowy w potrzask.
Nacierać małymi siłami, prawie bez broni ciężkiej, w głąb wróżego terytorium? Bez zaopatrzenia? Mając nieosłonięte skrzydła i zaplecze? Nu, nu. Przy odrobinie szczęścia - ładny będzie "kocioł"... 8)


LA,
orientujesz się może, jakie stosunki z ukraińskimi władzami miał ten oligarcha od zboża, co go Rosjanie  odstrzelili?
Cóż, o zabitym wczoraj na skutek ostrzału rakietowego Wadaturskim wiem tyle, co wiedzą wszyscy. Utalentowany przedsiębiorca, właściciel holdingu Nibulon. W ubiegłym roku zajmował 24. miejsce w top 100 najbogatszych ludzi w Ukrainie. Podobno od lat sponsorował ukraińskie bataliony ochotnicze na Donbasie. Bohater Ukrainy.
https://amp.tvn24.pl/swiat/ukraina-zboze-oleksij-wadaturski-i-jego-zona-zgineli-w-wyniku-ostrzalu-mikolajowa-bohater-ukrainy-i-przedsiebiorca-mial-74-lata-6008278

Doradca Zełeńskiego Mychajło Podolak uważa, że śmierć Wadaturskiego to nie przypadek, lecz dobrze obmyślone i zorganizowane morderstwo z premedytacją:
https://t.me/M_Podolyak/98
"Denazifikacja w akcji", według naczelnej rosyjskiej propagandystki Margarity Simonian:
https://nikvesti.com/news/politics/253014

6
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Lipiec 31, 2022, 08:38:08 am »
Napięcie rośnie?
Jak wiadomo, spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiada swoją wizytę na Tajwan. W odpowiedzi Chiny ogłosiły wczoraj "ćwiczenia wojskowe" ChAL-W z użyciem ostrej amunicji w cieśninie Tajwan, a nawet grożą strąceniem samolotu Pelosi. Z kolei grupa uderzeniowa z lotniskowcem USS "Ronald Reagan" na czele wpłynęła na sporny akwen w Morzu Południowochińskim.
https://www.theguardian.com/world/2022/jul/30/china-taiwan-military-exercises-nancy-pelosi-visit
https://tvn24.pl/swiat/chiny-zapowiadaja-cwiczenia-wojskowe-z-ostra-amunicja-w-zwiazku-z-zapowiedzia-wizyty-nancy-pelosi-na-tajwanie-5995806

Trochę pachnie Trzecią światową, co?
Zresztą myślę, że tym razem do konfliktu zbrojnego między Chinami a Stanami nie dojdzie. Obstawiam, że w ostatniej chwili Stany się cofną, a zapowiedziana wizyta spikerki zostanie odwołana. Co z kolei może imho sprowokować rychlejszy najazd Chin na Tajwan...

Zobaczymy.
W ciekawych czasach żyjemy, nie ma co ::)

7
Mlassgrack – brygandier
Och, coś mi podpowiada, że brygandier to bynajmniej nie brygadier. Tak samo jak krętyn (pokrętny robot) nigdy nie jest kretynem :)
A kto? Może dowódca brygantyny?
Ze względu na szybkość i zwrotność była ulubionym okrętem piratów śródziemnomorskich, a nazwę swą zawdzięczała włoskiemu słowu „brigantino” (zbójecki).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygantyna_(żaglowiec)
https://context.reverso.net/tłumaczenie/włoski-polski/brigante

Zatem - zbój? :-\


Notabene, u Lema jest dwóch Mlassgracków:
- To oni mają i opozycję.
- Tak, ale na jej czele też stoi Kalkulator. Profesor Mlassgrack przypuszcza, że on ma, oprócz elektrycznego, także polityczne rozdwojenie jaźni. Słuchaj pan dalej...

8
Bo ja wiem? Ganzmirst - Zbrodzień?
"Mirst" wyskakuje jako umrzeć, morderstwo - tak po "ganz" całości? To zbrodniarz?
Nie wiem dlaczego, ale ten "mirst" kojarzy mi się z niemieckim mären - zwlekać, ale też pleść bzdury, bajdurzyć.
"Normalna", że tak powiem, współczesna odmiana czasownika: ich märe, du märst, er/sie/es märt, itd. Lecz w konjugacji słabej, dość powszechnej w języku staroniemieckim, całkiem na miejscu mogłaby być forma du mirst - ty bajdurzysz.

Więc co? (Arcy)pleciuga?
Klituś-bajduś? :)

9
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Lipiec 29, 2022, 09:58:48 pm »
Niemcy nie wiedzą. Wygasili dotąd 3 elektrownie i zgodnie z planem w tym roku wygaszą ostatnie 3. To moim zdaniem najgroźniejszy zwiastun, że może się szybko pojawić chęć dogadania z Rosją.
Nie wykluczono, że okres eksploatacji ostatnich trzech elektrowni jądrowych w Niemczech zostanie przedłużony:
https://www.handelsblatt.com/politik/energiekrise-unter-diesen-bedingungen-koennten-atomkraftwerke-laenger-laufen/28442392.html
https://www.dw.com/pl/niemcy-energetyka-jądrowa-na-rozdrożu/a-62610280

Może zdrowy rozsądek weźmie w końcu górę? Oby, oby...

10
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 28, 2022, 04:36:41 pm »
Prawie niewykrywalny bierny radar w pakiecie z patentem na namierzenie go - a wszystko to naszych robota...
Co za niewyczerpalna kreatywność :)
Cały sekwens idei i wynalazków. Pomysł na PCL jest polski:
W praktyce oznacza to, że polski system jest niemal niewykrywalny dla przeciwnika. Może prowadzić nadzór przestrzeni powietrznej bez zdradzania zarówno samego faktu nadzoru, jak i swojej obecności, a także lokalizacji. W rezultacie wykrycie i namierzenie radaru PCL jest niezwykle trudne.
https://tech.wp.pl/polska-ma-wyjatkowy-radar-mocarstwa-beda-ustawiac-sie-w-kolejce,6794925584415584a

...i na counter-PCL - też polski:
Trudne nie oznacza jednak niemożliwe, bo na pomysł, jak wykrywać polskie "niewidzialne" radary, wpadli… sami Polacy...

...i dalej na counter-counter-PCL - również polski:
The topic of the real implementation of a C-PCL system should also contain an analysis of possible counter-action from further improved versions of PCL systems. For example, a countermeasure in the form of detecting the sounding signals by a PCL and switching off the power supply of the system (going to standby mode) does not protect a PCL from being detected. Then, the bias point of LNA will be changed but the transistor still keeps its nonlinear behavior allowing it to be detected, likely giving a substantially lower power of IMD signals, but still with a non-zero value. The other possibility of countermeasure is to deploy a kind of decoy device that would mimic a real PCL system.
https://www.mdpi.com/2079-9292/10/14/1625/htm


Coś mi to przypomina:

TARANTOGA: Wykombinował pan dalsze usprawnienia?
SZYBKI: Owszem, lecz poniekąd na kontrę..
TARANTOGA: Jak proszę?
SZYBKI: No, dla przeciwnej strony. Jak wiadomo, metal nie przepuszcza fal radiowych. Aby udaremnić porwanemu sygnalizację, najprościej zapakować go do bagażnika samochodowego. Ale jeśli porwany jest znacznej tuszy, mogą powstać trudności. Więc wtedy porywacze winni posłużyć się tą oto estetyczną peleryną, która jako pokryta folią metalową, doskonale ekranuje fale radiowe. Mężczyzna porywacz może nosić moją pelerynę w kieszeni, a porywaczka — w torebce. Człowiek, owinięty w ten sposób, nie daje znaku życia. Proste, co?
TARANTOGA: Wybaczy pan, ale to jakieś… dziwne. Najpierw wymyśla pan środek przeciw terroryzmowi, a potem oferuje pan antyśrodek, dzięki któremu interesy porywaczy znów będą prosperowały? To po prostu nieładne!
SZYBKI: Nie wiem, czy to ładne czy nieładne, bo się tym nie interesuję. Prędzej czy później i tak ktoś wpadłby na ten pomysł z owijaniem porwanego folią metalową i zarobiłby na tym ładny grosz, więc po co ktoś inny ma zarobić jeśli ja mogę?
/.../
SZYBKI: I na to mam kontrśrodek, ale nie mogę go panu wyjawić, bo nie jest jeszcze opatentowany. Za pięć dni będę już mógł.
TARANTOGA: Ale i na ten kontrśrodek ma pan pewnie jakiś superkontrśrodek, co?
SZYBKI: Jasne. Powiem od razu, bo nie lubię tracić czasu — mam ich czterdzieści siedem w tej walizce.

;)

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Lipiec 23, 2022, 11:44:08 pm »
na to wygląda...chociaż...w tle może być Naddniestrze. W ostatnich dniach były tam jakieś ruchy separatystów, ogłaszali, że chcą przyłączenia do Rosji...ale sednem i tak chyba możliwa blokada Naddniestrza, którą grozi Mołdawia.
https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8497661,separatystyczne-naddniestrze-ponawia-chec-przylaczenia-sie-do-rosji.html

Wobec takich planów Odessa jest solą w oku...
Tak, ostatnio temat przyłączenia się Naddniestrza do R. jest aktywnie rozdmuchiwany. Tamci separatyści na polecenie Kremla nawet wyciągnęli z naftaliny dawne fejkowe referendum z 2006 roku. Ja osobiście na razie nie widzę w tym większego sensu, bo Naddniestrze nie ma połączenia lądowego z terytorium R. Po co Moskwie jeszcze jedna enklawa?
Inna rzecz, gdyby udało się im stworzyć takie połączenie, czyli zdobyć całą strefę przybrzeżną, od Chersonia, poprzez Mikołajów i do Odessy...

Hm. Oczywiście wszystko się może zmienic w dowolnej chwili, ale na razie bezpośredniego zagrożenia dla Odessy - w sensie jej zajęcia - imho raczej nie ma. Mikolajów trzyma się mocno, mimo codziennych bombardowań miasta. A i pod Chersoniem podobno nie wszystko jest aż tak różowo dla okupantów.
Odpukać w niemalowane :)

Ze strony morza... po utracie krążownika Moskwa i strategicznego punktu - Wyspy Węży, przy zamkniętych dla rosyjskich okrętów cieśninach, poważnego niebezpieczeństwa, dajmy na to, desantu morskiego, ja nie widzę.

A i ze strony Naddniestrza nie ma co oczekiwać zbrojnej inwazji, bo cały kontyngent składa się tam z zaledwie 2..3 tys. rosyjskich wojskowych, główne zajęcie których od lat stanowi przemyt i nielegalna ochrona przemytników. A więc, jak podejrzewam, kompletnie niezdolnych do walki.

12
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Lipiec 23, 2022, 08:06:47 pm »
LA co dzieje się w Odessie? Złe wiadomości o bombardowaniu portu ze zbożem...
Cóż, mieliśmy dziś atak rakietowy na port handlowy w Odessie:
https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8497784,odessa-atak-rakietowy-na-port-rosja.html
Wideo:
https://drive.google.com/file/d/1GbZ5CEVdbJ8a4gMHs2q41YZeTzLUiDe1/view?usp=sharing

Taaa, w niebie nad Odessą było dziś dość głośno, nie ma co. Podobno dwie rakiety "Kalibr" zostały zestrelone przez obronę plot, a dwie spadły właśnie tam, gdzie znajdują się magazyny zboża, przeznaczonego na eksport, zgodnie z podpisanym wczoraj porozumieniem.
https://www.gospodarkamorska.pl/zboze-turcja-ukraina-rosja-i-onz-zawarly-porozumienie-dotyczace-odblokowania-eksportu-z-ukrainskich-portow-65501
Co prawda, nie trafili.

Szczerze mówiąc, niezupełnie rozumiem logikę Rosjan. Po co był potrzebny ten atak? By zerwać porozumienie? By po raz kolejny potwierdzić reputację R. jako kraju, który zawsze łamie obietnicy? :-\
Czy nie lepiej byłoby, z ich punktu widzenia, udając "troskę o losy przymierających głodem Afrykańczyków", bla-bla-bla, postarać się o obustronne zawieszenie broni w czasie operacji transportowej? Przynajmniej na południu. A tymczasem naprawić uszkodzony i znajdujący się obecnie "na celowniku" Sił Zbrojnych Ukrainy, kluczowy dla armii FR most Antonowski w obwodzie Chersońskim. Przerzucić rezerwy, uzupełnić zapasy, itd, i w taki sposób zniwelować pewną przewagę SZU na południowym teatrze działań wojennych.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/trwa-ukrainska-ofensywa-ciezkie-walki-w-obwodzie-chersonskim/vx2818f,79cfc278

Zamiast tego - ślepy obłęd.
Cóż, quos Deus perdere vult prius dementat... ::)

13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Lipiec 16, 2022, 05:51:16 pm »
A niechby i zwykły T-72. Nie zmienia to istoty rzeczy.
Dziękujemy Wam, Polacy!
Friend in need is a friend in di... indeed ;D

14
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipiec 15, 2022, 10:03:08 pm »
To humanistyczne bajanie.
Cytuj
Dla mnie to naiwność każąca mi się zastanowić, czy autor wie, o czym w ogóle pisze.
Taaa... gdybym wiedział, że autor dostanie takie "lanie", najprawdopodobniej nie przytaczałbym cytatu z "Godziny przyjęć..." ;):)

Cytuj
Na niemieckich okrętach podwodnych facet, który obsługiwał diesle zwał się "palaczem silników spalinowych". Co powiedzmy jeszcze miało jakąś tam nikłą łączność z palaczem kotłów parowych, poprzez proces spalania, który i tu, i tu zachodził. Nawet jeśli ten pierwszy szuflował węgiel, a ten drugi odkręcał kraniki. Natomiast że facet, który doglądał silników elektrycznych, zwał się "palaczem silników elektrycznych" to już trudno wytłumaczyć inaczej, niż - zależnie od podejścia - brakiem lub nadmiarem fantazji w Kriegsmarine.
Czy Ty przypadkiem nie czytałeś "Twierdzę" (Die Festung) Lothara-Günthera Buchheima?
https://www.empik.com/twierdza-rozkaz-wyjazdu-buchheim-lothar-gunther,prod46310209,ksiazka-p
Autor akurat wspomina o tych etatach w załodze U-bootu: Dieselheizer i Heizer von E-Maschinen.
Cytuj
Czy skoro tak - to można też kręcić śrubą okrętową - a z paleniska kotła będzie się wtedy wysypywał węgiel ;) ?
:))))
Węgiel nie węgiel, a przypuszczam, że pewną część energii cieplnej węgla w taki sposób otrzymać można. Ale tylko część: nie należy zapominać o sprawności maszyny cieplnej i wzorze Carnota. Wszak energia cieplna jest energią "drugiego gatunku" w porównaniu do mechanicznej albo, dajmy na to, elektrycznej...

15
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipiec 14, 2022, 09:56:51 pm »
To humanistyczne bajanie. Pożar ma tyle wspólnego z gwiazdą, co z termoforem - względnie wysoką temperaturę...
Hm. A to przypadkiem nie kwestia nazewnictwa i dopuszczalna licentia poetica? :-\
Pożar, spalanie, reakcja chemiczna z udziałem paliwa i utleniacza ma imho dużo wspólnego z tym co zachodzi we wnętrzu gwiazdy lub w reaktorze jądrowym. I tam, i tu mamy przecież do czynienia z samopodtrzymującą się reakcją egzotermiczną. Nic więc dziwnego, że utarły się wyrażenia: "gwiazdy spalają wodór w hel", "paliwo jądrowe", itp...

Strony: [1] 2 3 ... 121