Autor Wątek: [M] Fantasy i Science-Fiction  (Przeczytany 87134 razy)

Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
[M] Fantasy i Science-Fiction
« dnia: Lutego 24, 2006, 04:20:19 pm »
Witam wszystkich użytkowników tego forum i chciałbym się poradzić co do mojej pracy maturalnej z języka polskiego(na maturę ustną).
Mój temat brzmi:
Literatura fantasy i science fiction - analizując wybrane dzieła, wskaż podobieństwa i różnice w kreacji świata przedstawionego.

Wybrałem ten temat ponieważ uważam że daje on pełne pole do popisu, a nie jak inne sztywne tematy nakładające pewną formę którą trzeba wypełnić.
Do mojej pracy wybrałem :
Stanisław Lem : 'Solaris' i 'Bajki Robotów' z gatunku Science-Fiction

oraz

JRR Tolkien : 'Władca Pierścieni'
Ursula K. Le Guin: 'Czarnoksiężnik z Archipelagu'
Robert E. Howard : 'Conan z Cimmerii'
dotyczące Fantasy


Prosiłbym o pomoc w stworzeniu konspektu mojej pracy ale będę wdzięczny za wszelką pomoc :) Pozdrawiam

vego38@wp.pl
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2006, 06:53:33 pm wysłana przez Terminus »

Rachel

  • Gość
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 24, 2006, 06:41:12 pm »
Aaaaaa...jak miło... widać, że się wiosna się zbliża.....

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 24, 2006, 08:37:26 pm »
Udzielić odpowiedzi na jakieś konkretne pytanie - mógłbym spróbować. Ale pisać ponownie maturę ... to przekracza moje umiejętności.

pirxowa

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 24, 2006, 11:21:27 pm »
A jeszcze pisać NOWĄ maturę!? Ooooo...  :P
Maturzystom składam wyrazy współczucia.

Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 24, 2006, 11:25:16 pm »
No to konkretne pytanie :)
Jakie są wyróżniki świata przedstawionego w świecie
a)Fantasy
b)Science Fiction

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 24, 2006, 11:28:14 pm »
Tak w ogóle to zamierzasz swoje wywody uogólnić na fantastykę jako gatunek (podobieństwa i różnice między fantasy i sf), czy też chcesz wyszczególnić tylko te konkretne dzieła?

Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 25, 2006, 12:37:59 am »
Cytuj
Tak w ogóle to zamierzasz swoje wywody uogólnić na fantastykę jako gatunek (podobieństwa i różnice między fantasy i sf), czy też chcesz wyszczególnić tylko te konkretne dzieła?

Dzieła są tylko przykładami. Mam porównać ogólnie fantasy i sf a nie wybrane przeze mnie dzieła.

Terminus

  • Gość
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 25, 2006, 12:41:14 am »
Trzy sprawy.
1. Astharoth pisze się Astharoth a nie Astaroth.
2. Astharoth była nią, a nie nim (nie napiszę, że kobietą, bo w zasadzie czymś w rodzaju demona płci żeńskiej), tj. diablicy.
3. Jak się porównuje gatunki, to aby zrobić to solidnie trzeba to zrobić na przykładach. Dlatego są one jak najbardziej porządane, nieprawdaż.


Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 25, 2006, 12:46:09 am »
Cytuj
Trzy sprawy.
1. Astharoth pisze się Astharoth a nie Astaroth.
2. Astharoth była nią, a nie nim (nie napiszę, że kobietą, bo w zasadzie czymś w rodzaju demona płci żeńskiej), tj. diablicy.
3. Jak się porównuje gatunki, to aby zrobić to solidnie trzeba to zrobić na przykładach. Dlatego są one jak najbardziej porządane, nieprawdaż.



1.Pisze się tak jak ja napisałem bo mój nick dotyczy postaci z gry Soul Calibur (na dreamcasta :P)
2.O tym nie wiedziałem :D
3.Przykłady tych gatunków podałem w swoim pierwszym poście :) (fantasy i sf)

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 25, 2006, 01:13:57 am »
Cytuj
Dzieła są tylko przykładami. Mam porównać ogólnie fantasy i sf a nie wybrane przeze mnie dzieła.

Nie chciałbym być marudny, ale nie wiem czy podane przez Ciebie książki Lema mogą być traktowane jako reprezentatywne dla SF w ogóle. Gereralnie jego twórczość wykracza daleko poza schematy gatunku i trudno na ijej podstawie mówić o jakichkolwiek regułach Ja bym do tej bibliografii dodał jeszcze coś bardziej zbliżonego głównego nurtu SF
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2006, 01:15:09 am wysłana przez Macrofungel »

Terminus

  • Gość
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 25, 2006, 03:41:39 am »
Coś z Clarke'a do SF! (ba... zatrzymywać się na samym Lemie, jak wielki by nie był, to błąd; koniecznie dorzucić Wellsa, Dicka, Asimova, Clarke'a...)

Z Lema jako trzymające się rdzenia gatunku można dać np. Niezwyciężonego (w sumie Obłok Magellana też by się łapał). Takie np. Bajki Robotów to jest raczej parodia SF, z kolei Solaris... hm...

... czytałem opinie, w których Solaris stawiano na równi z wellsowskim Wehikułem Czasu (który, notabene, wraz z Wojną Światów powinien znaleźć się w każdym opracowaniu o SF), zatem myślę że książka na pewno z biegiem lat dołączy do kanonu SF na wieki... choć to chyba już się stało.
Niemniej, jak słusznie zauważył Macrofungel, Solaris bardzo rozwija pojęcie SF, bo choć w zasadzie chodzi o kwestię kontaktu, to sposób podejścia doń jest tu tak oryginalny, że nie umywają się do tej książki zwykłe durne opowiastki o pomykających wśród czerwononiebieskich laserków stateczkach.



Jeśli chodzi o Fantasy, to ekspertem tutaj jest na pewno  Falcor, ja wiem niewiele więcej niż nic.
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2006, 06:35:10 pm wysłana przez Terminus »

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 25, 2006, 10:36:53 am »
  Pomijać Wellsa, Clarke'a czy Asimova to rzeczywiście aż nie wypada. Są to po prostu autorzy, których twórczość od dziejów zarania wytyczała drogę rozwoju dla literatury SF i to im właśnie (między innymi) zawdzięczamy obecny jej kształt. Nie możemy więc mówić o SF jako gatunku bez choćby pobieżnego przeanalizowania ich pisarstwa. Inna sprawa, że jeśli mamy mówić o tendencjach w literaturze, to nieodzowne może okazać się nawiązanie do czegoś, powiem to wprost, bardziej tandetnego (wystarczy rozejrzeć się po pułkach dowolnej większej księgarni by się przekonać, ile miejsca zajmuja tam książki z wszelkiej maści krążownikami i niszczycielami na okładkach) Ale jeśli chcesz zaimponować i mimo wszystko masz zamiar odwołać się do książek nieco ambitniejszych, to zasugerowany przez Terminusa ,,Niezwyciężony" jest tu całkiem na miejscu- książka wprawdzie tylko ,,udaje" typowe SF, ale robi to o tyle dobrze, że można na niej bazować przy omawianiu przynajmniej niektórych tendencji obecnych w tejże literaturze.
  To tyle co na początek z uwag ogólnych, i jeszcze raz radzę, zastanów się nad rozszerzeniem bibliografii. pozdr.    

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 25, 2006, 12:59:35 pm »
Cytuj
Jakie są wyróżniki świata przedstawionego w świecie
a)Fantasy
b)Science Fiction

Na początek dyskusji: :)
a) ciężko mi tu się autorytatywnie wypowiadać, jako że przeczytałem tylko kilka książek z tego gatunku i moje zdanie jest z pewnością nie tylko subiektywne ale i nietypowe (no i pewnie mało wiarygodne :))
Dla mnie fantasy, to po prostu bajki dla starszej młodzieży. Do grzecznych bajeczek dla dzieci, w których były czarownicy, krasnoludki itp., dodano seks i przemoc i zrobiło się fanasy.
Świat pozostał ten sam co w bajeczkach. Nieodzownym jego składnikiem jest świat magii.
b) Jak sama nazwa gatunku wskazuje - punktem wyjścia do jakiejkolwiek powieści SF musi być stan nauki w momencie pisania dzieła przez autora, i dalej jego spekulacja nt. możliwości rozwoju określonej gałęzi nauki. Rozwój ten może spowodować jakieś zjawiska w przyszłości.
Autor w oparciu o tą wiedzę, zakładając pewien jej rozwój, opisuje swoją wizję przyszłości.
Najlepszą przykładem są tu niektóre powieści J. Verna.
Oczywiście to co napisałem dotyczy klasycznej SF, bo niektóre jej mutacje (np. światy alternatywne) trzeba by zdefiniować nieco inaczej.

Astaroth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 25, 2006, 03:02:46 pm »
Co do Lema, wybór jego książek został poparty przez moich nauczycieli a jak wiadomo to na maturze mówi się najpierw to co oni chcą usłyszeć a dopiero potem dodaje się coś od siebie.
Co do innych autorów SF jest bardzo trudno zdobyć jakiekolwiek pozycje w moim małym mieście :(
Napewno dołączę przynajmniej jedną pozycję Asmiova ale procz niej chciałbym dodać jeszcze kilka.
Autorzy książek które chciałbym dodać, Science Fiction:
-O.S.Card
-Strugaccy
oraz do gatunku fantasy:
-Sapkowski
-Wagner
-Gemmell
Jakieś komentarze dotyczące tych autorów?

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: J.polski matura ustna - Fantasy i Science-Fict
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 25, 2006, 03:20:32 pm »
Dziękuję za nazwanie mnie ekspertem od fantasy :) , ale obawiam się, że na ten tytuł nie zasługuję. Owszem przeczytałem kilka książek na ten temat, aczkolwiek za eksperta może uchodzić mój dawny kumpel który miał w swej biblioteczce ponad setkę książek o tej tematyce. Przy nim jestem w tej dziedzinie nikim ;D

Ale do rzeczy. Różnice pomiędzy s-f a fantasy?
Najogólniej rzecz ujmując to oba gatunki mówią o historiach, przynajmniej w danym okresie, nierealnych (ewentualnie mało realnych).

Fantasy jest jednak ograniczona jedynie naszą wyobraźnią i może w niej pojawić się niemal wszystko. Ma też często dużo prostszy, ogólny przekaz (np. walka dobra ze złem) oraz jest opowiadana w sposób bardziej "swojski". Przez to stanowi, jak to zauważył A-cis, coś w rodzaju bardziej dorosłej bajki. W praktyce świat fantasy istnieje tylko w naszych umysłach.

Science-fiction ma z kolei podwaliny w nauce. Bardziej precyzyjnie określa co faktycznie może, lub mogło, się stać.  Język opowieści jest tu często mocno logiczny i mówiący o konkretnych zagadnieniach. Świat sf jest zwykle przekształconym obrazem naszej rzeczywistości.

Co do książek o s-f to padło już sporo propozycji, więc nic nie dodam. W temacie fantasy preferuję oczywiście Tolkiena (on jest w końcu twórcą tego gatunku i książki jakie napisano po nim zawsze nawiązują do wymyślonej przez niego rzeczywistości). Nieco odrębny styl wypracował także Sapkowski (jego fantasy jest dużo mniej bajkowe). Do fantasty można też zaliczyć "Niekończącą się opowieść" (nie trzeba czytać, można obejrzeć film) lub "Gwiezdne wojny". Inne pozycje jakoś szczególnie nie utkwiły mi w pamięci. Ot takie powielanie tego co Tolkien już wymyślił (mój, wspomniany powyżej kumpel, nie darowałby mi tego ostatniego zdania, hehe).

można chyba powiedzieć, że fantasy bardziej tworzy się sercem, a sf rozumem, choć oba gatunki to nasze fantazje.

ps. ostatnio zafascynował mnie Terry Pratchett, ale jego książki są raczej taką mądrą kpina z naszego życia, ukazaną w świcie fantasy, więc nie jest to chyba dobra pozycja do polecenia w tym temacie.

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...