Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Andrew89

Strony: [1] 2 3 4
1
Prezentacje maturalne / Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« dnia: Styczeń 04, 2009, 12:45:57 am »
hej, dawno nikt się tutaj nie odzywał... może od marca (matur) będzie większy ruch :P

2
no i zdana. 20 pkt. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomagali mi na tym forum. Szczególne podziękowania kieruje do Q, dzi oraz havoca. Jestem bardzo wdzięczny za rady jakie od was otrzymałem i oczywiście pozostanę w tym forum. Jutro mam anglika, więc jeszcze nie świętuję.

3
Nie jestem w stanie rzec nic mędrszego ponad to, co w "GOLEMie XIV" jest zawarte...
już nie mogę, i tak za dlugo mówię. A jak było z tą obcą cywilizacją w Obłoku ?? Bo już nie wiem teraz.

4
No toś dwa wyciskacze łez wybrał ;), ale nie będę się czepiał - mocne sceny (możesz je zresztą wykorzystać zwracając uwagę na tematykę SI).

A Ty mógłbyś coś powiedzieć na temat SI ?

5
jaki sie monopol w tym watku zrobil :)
już nie ;-

teraz mam gotową prezentacje, ale caly czas ulepszam, praktycznie już jutro jakbym musiał to bym odpowiadał, ale nie muszę ;-) dopiero w poniedziałek. Mam już drugi fragment filmowy z Odyseji - odłączenie HAL 9000 i jego słowa - mój umysł odchodzi ...

6
Podkreśliłbym za to, że wszystkie te wizje wywodzą się ze światopoglądu właściwego dla określonej epoki i, że optymistyczna SF ("Obłok...", "Odyseja...") stanowi  sumie małą wysepkę w morzu prognostycznego czarnowidztwa*.

bardzo ładnie zdanie. Dziady zaliczam do pozytywnych wizji przyszłości, w Pamiętniku jest taki końcowy akcent optymistyczny, ale nie wiadomo czy to tylko przemyślenia autorki, więc zwrócę jedynie na to uwagę.
Wybrałem już fragment filmu Blade Runner dla komisji. Dostaną, żeby się troszkę "popłakali" śmierć Roya i jego ostatnie słowa. W tym jedno minutowym fragmencie pokaże aż trzy punkty z mojego planu. Zaraz zabieram się do ponownego oglądania Odyseji. Jak coś znajdę to dam znać ;-) 

7
Kłopot tylko w tym, że takie ukierunkowanie musiałoby być b. precyzyjne, żeby odnieść skutek... A to już de facto oznacza odwalenie sporej części roboty...

liczyłem na Twoje luźne pomysły, potem coś z tego skleić i poszło. Np. w przeszłości (w starożytności) ludzie nie zwracali uwagi na realistyczne podejście do wizji przyszłości (Apokalipsa), Mickiewicz w Dziadach - mesjanizm łączy umiejętnie dwa sposoby widzenia przyszłości - realistyczny i ten duchowy; Witkacy nadzwyczaj realnie, pomimo tego że mu nie wierzą podchodzi do swoich proroctw, Lem stara się popierać wszystkie swoje wizje jakimiś przemyśleniami naukowymi, nawet zmyślonymi; a Lessing wskazuje nam to co będzie później (trochę taka klamerka pomiędzy Apokalipsą) odyseja bardziej bliższa będzie obłokowi, a Blade runner szewcom.
Zgań, krzycz i popraw jak namotałem, bo nie wiem jak to zapisac w punktach ;-(

8
Ty lepiej powiedz, że chciałbyś bym odwalił to za Ciebie  ;D.

pytałem tylko, to nie odwalanie za mnie tylko jakieś ukierunkowanie, ale jeżeli nie to wystarczy powiedzieć.... ;-(

9
W sumie nie wiem czy filmów też nie należałoby wpakować w jeden chronologiczny porządek z powieściami....

tyle że filmy mam wycięte w osobnym pliku i nie mogę wrzucić ich do prezentracji multimedialnej bo pp nie czyta divX ;/, chyba że tylko same zdjęcia ale wtedy to nie będzie to samo. a gdybyś wstawiał filmy to wtedy po chmurce ;-).... a przed pamiętnikiem bym powrzucał, więc mała różnica, zaledwie jedna książka. A zastawiałeś się nad pierwszym pytaniem w poprzednim poście ?

10
Hehe, z chęcia przeczytam...

to może masz jakiś pomysł jak zapisać na jednej stronie prezentacji w power pointcie  - wizje przyszłości w ujęciu wizjonerów z dziedziny literatury i filmu na przestrzeni epok.

kiedyś coś podobnego tłumaczyłeś, myślałem żeby zrobić to w punktach ...

zaczynam chronologicznie od Apokalipsy, potem Dziady - mesjanizm, następnie Szewcy, potem Obłok.... i na koniec Pamiętnik przetrwania. Następnie przechodzę do Blade Runnera i później szybki skok do Odyseji kosmicznej 2001.

11
Wyciągnij stąd logiczny wniosek, że bohater pozostał bezimmienny przez cały czas trwania powieści.

no tak, myślałem, że nie dokładnie przeczytałem książkę... Osobiście uważam, iż Pamiętnik przetrwania jest ciut lepszy od dzieła Mistrza, co nie znaczy, że tego dzieła nie szanuję. Prezentacja zbliża się do punktu kulminacyjnego - już w poniedziałek. Myślę, że umieszczę na jakimś serwerze prezentację jak tylko zrobię do jakichś poprawek może.... ;-)

12
A choćby tu ;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=332.0

i tu:
http://www.lem.pl/polish/dziela/oblok/oblok/oblok.htm
 ;D

A wiesz może jak ten bohater się nazywał, ja się nie dopatrzyłem i n forum jak na razie też nie widać, żeby wiedzieli

13
Ależ to dość proste: Mistrz w latach młodzieńczych założył, że dzięki ułatwiającej życie technologii i racjonalnemu (hehe) urządzeniu stosunków społecznych ludzie (zamiast zabijać się o miskę zupy) będę żyć w szczęściu i w spokoju, spełniając się poprzez samorealizację przejawiającą się w bezinteresownej aktywności artystycznej i - zwłaszcza - naukowej. Najwyższą zaś formę tej aktywności miało być badanie Kosmosu.

dzięki, a nie masz jakiegoś opracowania tej pozycji przez "mądrych ludzi" ;-)

14
z tekstem do czytania to jak najbardziej prawda, smutna prawda ;-( WOS na rozszerzeniu trochę głupkowaty, historię też mam na rozszerzeniu, więc po tym co ostatnio pokazała CKE to czekam tylko na wyrok ;p Z ustnych to ten polski jeszcze muszę dopracować i będzie spokój, tylko mam problem z Obłokiem Magellana, w poprzednim poście pisałem o co chodzi. Jakby ktoś mógł zerknąć ....

15
Zwykle się chwaliłem co czytałem.... Tym razem się "pochwalę",że nawet nie słyszałem o takowej książce...

no właśnie, ale licealista też o takowej nie słyszał, a nawet w informatorze maturalnym, gdzie niby są wszystkie lektury wskazane jakie mogą być tej akurat nie było ;/ Oczywiście do tego porównać trzeba było wiersz Różewicza "Słowa" - to był 2 temat. W pierwszym było opowiadanie Mrożka "Lolo" ;-)

Strony: [1] 2 3 4