Autor Wątek: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon  (Przeczytany 17132 razy)

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 19, 2018, 08:46:05 pm »
Tylko ne wiem czy czuje sie dosc kompetentny

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 19, 2018, 08:55:41 pm »
Odwagi. Myślisz, że my tu tacy znów kompetentni? Dobrze udajemy, po prostu ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 19, 2018, 10:58:18 pm »
To pomysle. Moze cos skrobnę

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 26, 2018, 09:02:33 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 27, 2018, 10:45:55 pm »
Staramy się :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 28, 2018, 02:39:57 pm »
:) To może w ramach tych starań opowiesz nam trochę o sobie, o Was, o tym jak zrodziła się inicjatywa Lemconu, i skąd w ogóle Wasze zainteresowanie Lemem (pomijając ten drobiazg, że to genialny pisarz, po prostu ;)) i chęć uczczenia Go? ;)

Jakaś relacja z zeszłorocznej edycji imprezy też mile widziana.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2018, 05:09:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 31, 2018, 12:01:17 am »
Humm humm hummm
No to tak - My to jest krakowska Sieć Fantastyki jesteśmy stowarzyszeniem działającym w Krakowie już od jakiegoś czasu. Były okresy mniejsze i większej aktywności, ale wciąż w jakimś stopniu staramy się coś robić. Teraz z reszta zarządu chcemy wrócić do nieco większej aktywności/widoczności itd. Zasadniczo nasza imprezą "flagową" jest Lajconik. To mały kameralny zjazd fanów gier RPG 9i planszowych). Przez dwa dni pojawia się coś około 200 osób. Chociaż nigdy Lajconika nie organizowałem to uwielbiam go i jak tylko mogę to się pojawiam.
Pomysł na Lemcon pojawił się w rozmowie z KBFem i impreza wpisuje się już drugi rok w miejskie obchody urodzin Lema. Można by rzec więc, że Lemcon powstał poniekąd przy okazji. A czemu lubimy Lema? No to pytanie chyba do każdego z osobna. Ja się absolutnie nie uznaję za znawcę Lema. Z przyjemnością czytałem jego dzieła, ale nie znam ich nawet połowy. Niemniej już jako dziecko polubiłem Bajki robotów i Pirxa. A jak byłem starszy to i inne utwory do mnie trafiły. Teraz przy okazji Lemconu (pewnie po nim) zapewne sięgnę po kolejna książkę.

A o mnie - fantastyka interesuje się od ponad 20 lat. A jeszcze zanim się nią interesowałem to i tak lubiłem wszelkie przejawy fantastyczności w literaturze. Potem z czasem zacząłem jeździć na konwenty wciąż czytając fantastykę. No i teraz w sumie bardziej czuję się fanem fandomu niż tylko fanem fantastyki.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 31, 2018, 06:05:49 pm »
Ja się absolutnie nie uznaję za znawcę Lema. Z przyjemnością czytałem jego dzieła, ale nie znam ich nawet połowy. Niemniej już jako dziecko polubiłem Bajki robotów i Pirxa. A jak byłem starszy to i inne utwory do mnie trafiły. Teraz przy okazji Lemconu (pewnie po nim) zapewne sięgnę po kolejna książkę.

Wymień może, które czytałeś, to jest szansa, że zdołamy Ci coś jeszcze polecić ;)*.

* Ja najchętniej wszystko, łącznie ze "Sknoconym...", acz uważam, że najlepiej jest zaczynać od tytułów najwybitniejszych, resztę zostawiając na później. I choć nie zgodzę się z S.R., że:
"Cyberiadę", "Golema XIV" oraz "Wizję lokalną".
należy uznać za
najbardziej różniące się między sobą
czyli takie jakby wierzchołki figury, w której zbiór Lemowych utworów się zamknie, to sądzę, iż stanowią godną polecankę licząc się do dzieł Mistrza najwybitniejszych (przy czym jak "Cyberiada" to tylko z "Bajkami...", które już znasz), acz dorzuciłbym do tej listy mustreadów (nie mylić z musztardami) jeszcze "Głos Pana" i "Katar".
...choć niewykluczone, że wszystkie w/w tomiki już czytałeś, a ja tu się wygłupiam, wyważając otwarte drzwi...
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2018, 01:43:56 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #23 dnia: Września 01, 2018, 07:27:35 pm »
Niestety nie czytałem wszystkich ;) Ale coś w tym roku nadrobię ;P

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #24 dnia: Września 07, 2018, 11:18:16 pm »
To ja się troszkę pochwalę 9a moze ktoś zechce się wybrać). We współpracy z Instytutem Książki przygotowaliśmy na Lemcon wystawę obcojęzycznych wydań Lema. Nie mogłem się pwostrzymac i o tym skrobnałem na fp mojego bloga: =68.ARDo_Q6j2MXAWhRfNlBvfiN0_Pu2g8GBjJ9D0bbaF0weSL-V1V3jcZIb1hSwJrB7TXn0U8pBhbK6hqw8TrVqdI2HznnVQK4c-2S89ZNRTp54UkEKCKca3A7-0ccr8mpqb7EfYKc6f0YWKz1OmHQNG9GWP6bjj543fyirtB8H_CEy7vKdzQ_S&__tn__=-R]https://www.facebook.com/FandomRover/posts/461942504300474?__xts__[0]=68.ARDo_Q6j2MXAWhRfNlBvfiN0_Pu2g8GBjJ9D0bbaF0weSL-V1V3jcZIb1hSwJrB7TXn0U8pBhbK6hqw8TrVqdI2HznnVQK4c-2S89ZNRTp54UkEKCKca3A7-0ccr8mpqb7EfYKc6f0YWKz1OmHQNG9GWP6bjj543fyirtB8H_CEy7vKdzQ_S&__tn__=-R
A kto nie przyjdzie ten zapewne będzie mógł przyjśc - najpewniej jakieś zdjecia powrzucam po imprezie :)
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2018, 11:22:10 pm wysłana przez Q »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #25 dnia: Września 07, 2018, 11:24:33 pm »
najpewniej jakieś zdjecia powrzucam po imprezie :)

Liczę na to :).

ps. Nie dziw się śladowi edycji, pozwoliłem sobie poprawić Ci link.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #26 dnia: Września 08, 2018, 12:34:17 am »
O dziękuję. Myślałem, że będzie działał.
Nie ukrywam, że wystawa to coś co mnie bardzo cieszy. Pierwszy raz w życiu miałem okazję coś takiego organizować. Książki co prawda wybrał nam Instytut Książki, ale już pomysł, nazwa i ułożenie książek zależało od nas.
Sam zapewne wybrałbym tytuły/kraje trochę inaczej (mając pełen przekrój do wyboru). Niemniej to co dostaliśmy jest absolutnie super (i tylko jedna książka po angielsku) i pokazuje jak bardzo Lem był tłumaczony. Wiem, ze to tylko część z języków, na które są przekłady. I wiedziałem wcześniej że jest ich mnóstwo, ale dopiero przeglądając książki i próbując przypasować je do listy naprawdę zrozumiałem co to znaczy.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6890
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #27 dnia: Września 08, 2018, 12:46:19 am »
Niemniej to co dostaliśmy jest absolutnie super (i tylko jedna książka po angielsku) i pokazuje jak bardzo Lem był tłumaczony. Wiem, ze to tylko część z języków, na które są przekłady. I wiedziałem wcześniej że jest ich mnóstwo, ale dopiero przeglądając książki i próbując przypasować je do listy naprawdę zrozumiałem co to znaczy.
Jeśli ta lista jest pełna - a raczej tak - to książki Lema były tłumaczone na 44 języki:
https://lem.pl/lemopedia/Category:Editions


Pss...
Cytuj
Myślałem, że będzie działał.
Bo działał - na takiej krótszej wersji;)
https://www.facebook.com/FandomRover/posts/461942504300474?__xts__[0
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2018, 12:49:29 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #28 dnia: Września 08, 2018, 02:12:53 am »
Książki co prawda wybrał nam Instytut Książki, ale już pomysł, nazwa i ułożenie książek zależało od nas.
Sam zapewne wybrałbym tytuły/kraje trochę inaczej (mając pełen przekrój do wyboru).

Parę słów o kryteriach selekcji i porządku układania? ;) Ciekaw jestem...

Zresztą jakimiś informacjami nt. paru punktów Waszego programu (chodzi mi zwł.  o to, czego spodziewać się po prelekcjach Huberatha i pozostałych dwóch panów z doktoratami, oraz Górskiego*, i po panelu "Fantastyka a futurologia") też nie pogardzę.

* Domniemywam, że tego: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Piotr_Górski (czytało się "Wycieczkę" ;)).

ps.
Myślałem, że będzie działał.
Bo działał - na takiej krótszej wersji;)
https://www.facebook.com/FandomRover/posts/461942504300474?__xts__[0

W sumie dałoby się go przyciąć jeszcze bardziej, i działałby nadal ;):
https://www.facebook.com/FandomRover/posts/461942504300474
Ale nie chciałem ingerować w treść ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Alqua

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Odpowiedź #29 dnia: Września 08, 2018, 10:59:55 pm »
Cytuj
Parę słów o kryteriach selekcji i porządku układania? ;) Ciekaw jestem...
To było bardzo nieproesjonalne układanie. Zasadnicoz wybór miał być "by było ciekawie". Przeglądając co dostalismy wyboru dokonałem tak:
1) Gablota najbardziej zaskakująca:
Solaris – j. chiński
Wielkość urojona i Golem XIV – j. japoński
Opowieści o pilocie Pirxie – j. japoński
Solaris – j. arabski
Solaris – j. hebrajski
Niezwyciężony – j. turecki

2) Gablota cyrylica i nie tylko
Golem XIV – j. ukraiński
Opowieści o pilocie Pirxie – j. bułgarski
Cyberiada – j. macedoński
Solaris – j. macedoński
Bajki robotów – j. rosyjski
Dzienniki gwiazdowe – j. grecki

3) Gablota "relatywnie blisko nas"
Bajki robotów – j. fiński
Niezwyciężony – j. litewski
Sex wars – j. czeski
Głos Pana – j. słoweński
Listy albo opór materii – j. niemiecki
Doskonała próżnia – j. włoski

4) Gablota "iberyjska"
Maska – j. hiszpański
Solaris – j. portugalski
Pamiętnik znaleziony w wannie – j. hiszpański (wyd. Argentyna)
Pamiętnik znaleziony w wannie – j. portugalski

5) Gablota "co zostało"
Cyberiada – j. francuski
Cyberiada – j. węgierski
Cyberiada – j. angielski
Cyberiada – j. szwedzki
Solaris – j. rumuński

Rzecz jasna zamiast włoskiego do "bliżej nas" mogłem zaliczyć szwedzki czy węgierski, ale stwirdziłem, ze te czery wydania Cyberiady obok siebie bedą lepiej wyglądać. Finalnie błedem było, że nie zamieniłem Solaris po rumuńsku z włoską Próznią doskonałą, ale cóż - teraz już za póxno.

Cytuj
* Domniemywam, że tego: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Piotr_Górski (czytało się "Wycieczkę" ;)).
Nie - to inny Piotr Górski :)

Cytuj
Zresztą jakimiś informacjami nt. paru punktów Waszego programu (chodzi mi zwł.  o to, czego spodziewać się po prelekcjach Huberatha i pozostałych dwóch panów z doktoratami, oraz Górskiego*, i po panelu "Fantastyka a futurologia") też nie pogardzę.
Smutna prawda jest taka, że głównie biegałem i robiłem rzeczy więc nie umiem powiedzieć w jakim kierunku szły te punkty programu. mam tylko ich opisy które poniżej wklejam.

Dwa różne spełnienia nienapisanej przepowiedni
Tekst dzisiejszego mojego wystąpienia to rozdział do książki Wladimira Borisowa z serii Proroctwa pisarzy Science-Fiction wydawnictwa AST, która wkrótce ukaże się w języku rosyjskim. Próbuję w nim przyjrzeć się skali wizji Lema, a w mojej ocenie, górnej granicy ich odwagi. 

Motywy conradowskie w utworach fantastycznych Stanisława Lema
Twórczość Josepha Conrada miała wpływ na wielu wybitnych pisarzy XX wieku; należał do nich również Stanisław Lem – filozof, eseista, autor powieści i opowiadań fantastycznonaukowych, w których pojawiają się postaci takie jak Ijon Tichy, Profesor Tarantoga czy też niezapomniany Pilot Pirx. Chociaż w swoich utworach, poza kilkoma wyjątkami, Lem nie odnosił się bezpośrednio do dzieł Josepha Conrada, motywy conradowskie, takie jak funkcjonowanie załogi i ich dowódcy na ograniczonej przestrzeni okrętu czy też przekraczanie przysłowiowej „smugi cienia” pojawiają się w jego powieściach w nader wyraźny sposób. Autor omawia to zagadnienie, odnosząc się w szczególności do utworów Conrada, takich jak Murzyn z załogi Narcyza, Tajfun oraz Smuga cienia.

Lem i rozum transcendentalny
Stanisław Lem całe życie przypisywał się do tradycji empiryzmu krytycznego. Pytany o najważniejszych dla siebie filozofów współczesnych, wskazywał na Quine’a i Poppera. W swojej twórczości – zarówno prozatorskiej, jak i eseistycznej – często poruszał zagadnienia należące do filozofii umysłu. Teza, którą chciałbym przedstawić i uzasadnić w moim referacie brzmi, że filozofia umysłu Lema jest w istocie krypto-transcendentalna przynajmniej w tym sensie, że zakłada on istnienie uniwersalnych praw rozumu.

Mistrzowie Lema
Lem był geniuszem, ale i on stał na ramionach gigantów. Kim byli mistrzowie Lema? Co pisali? Czy możemy odnaleźć ich ślady w twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza SF?

Fantastyka, a futurologia
Pionierzy fantastyki naukowej wierzyli, że literatura, którą piszą, potrafi przewidywać przyszłość, rozpoznawać kierunki rozwoju cywilizacji i w porę ostrzegać przed zagrożeniami. Co zostało z tych aspiracji w pierwszej połowie XXI wieku? Czy SF spełniła oczekiwania swych twórców?