Polski > Lemosfera

Biblioteka Stanisława Lema

(1/31) > >>

skrzat:
Próbujemy na tym etapie stworzyć listę najważniejszych książek, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych kryteriów:

* zostały przez Stanislawa Lema omówione, zarekomendowane bądź w inny sposób wskazane, jako książki wartościowe i ponadczasowe, zasługujące na zaliczenie do górnego królestwa literatury
* mają oczywisty wpływ na twórczość bądź światopogląd Lema
Innymi słowy, próbujemy zrekonstruować bibliotekę Lema, gdyby mogła zawierać tylko kilkadziesiąt najcenniejszych pozycji. Proponuję, aby ograniczyć się do utworów istniejących oraz tych, które Stanisław Lem wartościował dodatnio. Propozycje powinny zostać jakoś uzasadnione, przede wszystkim poprzez podanie, gdzie i kiedy Lem się do nich odwołuje bądź w jakich utworach Lema widać ich wyraźny wpływ. Najważniejsze, żeby to były książki najważniejsze!

Uwaga: na początku posta proszę podawać zawsze tytuł rekomendowanej bądź omawianej (jeśli np. polemizujemy z daną propozycją) książki.

Lista tytułów według nazwiska autora:


* Bellow Saul "Henderson, król deszczu"
* Bellow Saul "Planeta pana Sammlera"
* Borges Jorge Luis "Fikcje"
* Camus Albert "Upadek"
* Dick Philip K. "Ubik"
* Dostojewski Fiodor "Notatki z podziemia"
* Dostojewski Fiodor "Zbrodnia i kara”
* Eco Umberto "Imię róży"
* Gombrowicz Witold  "Dzienniki"
* Hofstadter Douglas "Gödel, Escher, Bach"
* Hofstadter Douglas "Mind's I"
* Kafka Franz "Proces"
* Kafka Franz "Zamek"
* Le Guin Ursula K. "Czarnoksiężnik z Archipelagu"
* Le Guin Ursula K. "Lewa ręka ciemności"
* Leśmian Bolesław "Gad i inne wiersze"
* Mann Thomas "Czarodziejska góra"
* Mann Thomas "Doktor Faustus"
* Mickiewicz Adam "Dziady"
* Nabokov Vladimir "Lolita"
* Popper Karl "Logika odkrycia naukowego"
* Popper Karl "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie"
* Prus Bolesław "Lalka"
* Russell Bertrand "Dzieje zachodniej filozofii"
* Stapledon Olaf "Odd John"
* Strugacki Arkadij, Borys "Piknik na skraju drogi
* Swift Jonathan "Podróże Guliwera"
* Uniłowski Zbigniew "Wspólny pokój"
* Wells Herbert George "Wojna światów"
* Wilk Mariusz "Wilczy notes"
* Witkiewicz Stanisław Ignacy "Nienasycenie"
* Żuławski Jerzy "Na srebrnym globie"
Lista tytułów w porządku alfabetycznym:


* "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula K. Le Guin
* "Dziady" Adam Mickiewicz
* "Dzieje zachodniej filozofii" Bertrand Russell
* "Dzienniki" Witold Gombrowicz
* "Fikcje" Jorge Luis Borges
* "Gad i inne wiersze" Bolesław Leśmian
* "Gödel, Escher, Bach" Douglas Hofstadter
* "Henderson, król deszczu" Saul Bellow
* "Imię róży" Umberto Eco
* "Lalka" Bolesław Prus
* "Lewa ręka ciemności" Ursula K. Le Guin
* "Logika odkrycia naukowego" Karl Popper
* "Lolita" Vladimir Nabokov
* "Mind's I" Douglas Hofstadter
* "Na srebrnym globie" Jerzy Żuławski
* "Nienasycenie" Stanisław Ignacy Witkiewicz
* "Notatki z podziemia" Fiodor Dostojewski
* "Odd John" Olaf Stapledon
* "Piknik na skraju drogi" Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
* "Planeta pana Sammlera" Saul Bellow
* "Podróże Guliwera" - Jonathan Swift
* "Proces" Franz Kafka
* "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie" Karl Popper
* "Ubik" Philip K. Dick
* "Upadek" Albert Camus
* "Wilczy notes" Wilk Mariusz
* "Wojna światów" Herbert George Wells
* "Wspólny pokój" Zbigniew Uniłowski
* "Zamek" Franz Kafka
* "Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski

skrzat:
"Dzieje zachodniej filozofii" Bertrand Russell


--- Cytuj ---— Ongiś był w telewizji program pt. „Bezludna wyspa”, w którym Nina Terentiew zadawała wybitnym postaciom naszej kultury m.in. pytanie o to, jaką książkę zabraliby ze sobą na bezludną wyspę. Naszą rozmowę o pańskich gustach literackich, czy może szerzej — estetycznych, pragnąłbym zacząć od tego właśnie pytania.
— Jedną? Tylko jedną? Zapewne byłaby to bardzo gruba, potężna historia filozofii. Mówiąc jednak o historii filozofii, nie mam na myśli książki najlepszej, ale konkretną: "A History of Western Philosophy" Bertranda Russella. Spyta pan zaraz oczywiście, dlaczego. Po pierwsze jest to pozycja znakomita, a po drugie napisał ją człowiek, który nie kryje swoich sympatii i antypatii, dając im jawny wyraz i posuwając się do tego, że kłóci się nawet z Platonem. Przyzna pan, że jest coś zabawnego w kłótni z filozofem, który nie żyje od dwudziestu kilku wieków, ale ta intensywność zaangażowania w problematykę ontyczną, epistemiczną, a także moralną jest mi doprawdy bliska. Dzięki temu jego książka nie jest dla mnie martwą literą, ale czymś organicznie żywym. Za to na przykład Arystoteles pozostawia mnie zupełnie obojętnym. Nigdy nie mogłem wyczuć tego człowieka. Nigdy nie udało mi się wymacać jego duchowej ektoplazmy, w przeciwieństwie do Platona, który był bardzo mądrym, a zarazem niesympatycznym człowiekiem.

"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dysgusta", str.164

--- Koniec cytatu ---

--- Cytuj ---Czytam właśnie Innego B. Mądrego faceta, "History of Western Philosophy" Russella mianowicie, którą b. lubię, gdyż on tam niszczy sukinsyna Hegla, którego nie znoszę, nadętego bęcwała, i innych filozofów; jest to przednia robota, toteż nic dziwnego, że wielu filozofów Russell książką tą Rozwścieczył, ponieważ on filozofię traktuje z humorem, co ekspertów do Szału doprowadza...

"Sława i Fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla", list z dnia 7 grudnia 1972

--- Koniec cytatu ---


--- Cytuj ---czytam wciąż po kawałku, jak Biblię — History of Western Philosophy Russella

"Sława i Fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla", list z dnia 28 lutego 1973
--- Koniec cytatu ---

Stanisław Remuszko:
Czy na takim poziomie wypada pytać o rzeczy dla znawców elementarne?
[Dla mnie: czy ta pozycja została (gdzie, kiedy) wydana po polsku?]
R.

liv:
"Lalka" Bolesław Prus

--- Cytuj ---Z przyjemnością czytam znów Lalkę, która czytałem już ze czterdzieści razy.
--- Koniec cytatu ---
"Świat na krawędzi' T. Fiałkowski s.148
Chyba podobny trop co do "Wspólnego pokoju" Uniłowskiego. Pieczołowite odtworzenie minionego plus parę innych. Dużo innych, bo to też moja ceniona.
Tak naprawdę, to chciałem wrzucić "Upadek" Camusa. Pamięta mi się spory fragment zachwytów, zazdrość, że nie on to napisał i zalecenia dla adeptów aktorstwa by spróbowali zagrać taki monolog....trudniej niż krzesło.  ???
Jak znajdę to wrzucę, chyba, że ktoś uprzedzi z cytatami.

olkapolka:
Najpierw przekopiuję wczorajszego: "Henderson, król deszczu" S. Bellow

--- Cytuj ---- (..)Bardzo dobrą książką jest Mr Sammler's Planet Saula Bellowa...
- Nie Herzog?
- Herzog mi się w ogóle nie podobał. Za to dość przypadła mi do gustu Henderson the Rain King - znakomita książka, może nawet najlepsza! Jeśli chodzi o takie drobne różnice odczuwania pomiędzy poszczególnymi pozycjami, to nie mogę powiedzieć już nic więcej. To się może wiąże z następującą rzeczą: Bellow należy do wielkiej triady utalentowanych pisarzy amerykańskich pochodzenia żydowskiego, do których należy także Bernard Malamud i Philip Roth. Ja tego po prostu nie znoszę - te nieustanne erekcje, spermy, kobiece piersi i problemy dojrzewających młodzików żydowskich. W tym składzie chemicznym jest to dla mnie okropne.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dysgusta", str. 172/173
--- Koniec cytatu ---
Motto do Biblioteki?;) I w ogólności o wymienionych autorach: Russell, Kafka

--- Cytuj ---Istnieją, jak wiadomo, książki, które lubimy i szanujemy, takie, które lubimy, ale których nie szanujemy, takie, które szanujemy, ale których nie lubimy, oraz na koniec zarówno nie lubiane i nie szanowane. (Dla mnie należą do 1. kategorii książki, NIE WSZYSTKIE, Bertranda Russella; do drugiej Simeona, do trzeciej Kafki, do czwartej np. książki typowe science fiction). To samo dotyczy naszego stosunku do innych ludzi.
"Listy albo opór materii", list do Michaela Kandla z dnia 9 lutego 1975, str. 235
--- Koniec cytatu ---

Nasuwa się pytanie co z Kafką, którego szanujemy, ale nie lubimy?:)

Dostojewski:

--- Cytuj ---(...) a tuż po nim Dostojewski, któremu Lem siedzi na plecach na barana (huckepack, mówią na tę pozycję Niemcy).
"Listy albo opór materii", list do Michaela Kandla z dnia 18 kwietnia 1977, str. 255
--- Koniec cytatu ---

P.S. 
--- Cytuj ---czy ta pozycja została (gdzie, kiedy) wydana po polsku?]
--- Koniec cytatu ---
Tak, ja mam z 2012, wydawnictwo Aletheia (to chyba zresztą jedyne polskie wydanie :-\) - z notką na okładce, że to książka, którą Lem zabrałby na bezludną wyspę - jak w skrzatowym cytacie:)
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=bertrand+russell+dzieje+zachodniej+filozofii&sourceid=Mozilla-search&bmatch=base-relevance-uni-1-1-0229

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej