Autor Wątek: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY  (Przeczytany 82728 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 19, 2011, 08:37:55 pm »
Daj większy konterfekt ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

sylwia

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 21, 2011, 10:11:50 pm »
Pisałam do P. Zemka ... cisza
a jak tam poszukiwania? Filologia na UMK rozkłada ręce. Też są bezradni.
Już opadam z sił ...

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 21, 2011, 10:40:02 pm »
Takie najbardziej zbiorcze zdanie Lema o Internecie w jednym miejscu znajdziesz w tym felietonie

Niestety szukanego cytatu w nim nie ma.

Przejrzałem już moją "biblioteczkę" i przeszukałem w Internecie co się dało, bo bardzo mnie zaciekawiła ta sprawa. Lem przecież potrafił jak mało kto tworzyć chwytliwe hasła, miał złe zdanie o Internecie i jeszcze gorsze o ludzkiej głupocie. Chyba dlatego nikt wcześniej nie podał w wątpliwość źródła cytatu - jest takie lemowski! :) Ale chyba jednak tylko lemowski, a nie Lema niestety.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 22, 2011, 06:11:17 am »
hahaha ;]
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 22, 2011, 12:52:59 pm »
Czy lemowski, czy Lema, to będzie mógł powiedzieć ten, kto przejrzy wszystkie felietony z "Tygodnika" i "Odry", a może i jeszcze te pisane kiedyś dla jakiegoś czasopisma komputerowego, nie pomnę, co to było. Dwa tygodnie w bibliotece  ;D

sylwia

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 31, 2011, 10:37:50 pm »
Nie wiem, ale p. Zemek  nie odpisał .... może nie przeczytał/nie dostał mojej wiadomości?
Może ktoś z Was spróbowac?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 31, 2011, 10:50:50 pm »
Pan Zemek odpowiedział stronę wcześniej:

Władze są kompletnie bezradne, jak to najczęściej z władzami bywa ;-(

Raczej beznadziejna sprawa...chyba, że ktoś przez przypadek gdzieś na to trafi:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 20, 2012, 01:09:54 am »
Cytuje z "Molocha" (Wydawnictwo Literackie 2003 str. 312-3): Internet to sieć, która nic nie rozumie, jeno informacje przesyła i ze sobą łączy, zaś wzrastajaca na świecie ilość "ekspertów", ktorzy chcąc sie "wykazać", produkują mało albo nic nie warte wyniki swoich przemyśleń jako "nowe hopotezy naukowe", jest tym samym czym pasek i muł, który z wielkich zbiornikow wodnych kieruje się ku turbinom, i gdyby nie specjalne urządzenia filtrujące, wnet by by wszyskie turbiny "zatkał".
Takze polecam "Ryzyko internetu" - oryginalnie w "Bombie Megabitowej" (Wydawnictwo Literackie 1999) oraz "Logorhea" z "Okamgnienie" (Wyd. Gazety Wyborczej 2010 str. 359-361) - choc Lem tam wyraznie tych slow nie wypowiedzial, ale sa one logiczna kontynuacja jego mysli tamże wypowiedzianych.
Swoja droga, jeśli ktoś by znalazł bardziej dokładny cytat, to proszę o kontakt na lech.keller@gmail.com.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 04, 2012, 08:28:52 pm »
Ciekawa sprawa, dziś jechałem sobie samochodem a w Trójce obgadywali internet (czy można z nim żyć, czy wypacza charakter i tak dalej, psycholog, psychiatra, redaktor wiodącego pisma komputerowego i vox populi oczywiście też...). No i vox populi zadzwonił był i powiedział, że S. Lem powiedział, że "dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". Nawet przez krótkie zetknięcie synaps miałem zadzwonić i powiedzieć, że a wcale że nie, ale jechałem przez odcinek przebudowywany i na następnym dołku jak Majmaszowi Samosynowi mika mi się spod cewki wysunęła i prąd miast przez synapsę popłynął na obudowę, szczególnie że ta nielepniaczym upałem była rozgrzana... A że synapsy mam dość rzadko to ciężko było temu prądu na powrót się nakierować i utrafić - no i zapomniałem.

Śmieszna rzecz w sumie, ta niezwykła popularność prawdopodobnie fałszywego cytatu jako najczęściej obecnie przytaczanej myśli Lema. Trochę to jak z papieżem naszym, nasz ci on był ale mało kto go czytał ;) ... Troszkę szkoda, że tyle mniej więcej z Lema w narodzie zostało - cytat fałszywy, aczkolwiek nawet udatny.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #40 dnia: Lipca 05, 2012, 01:51:56 pm »
Tym bardziej że nigdy nie "skorzystał z internetu", a na pewno nie w obecnym rozumieniu tego słowa.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #41 dnia: Lipca 23, 2012, 10:28:56 pm »
cytat fałszywy, aczkolwiek nawet udatny.

Aż za bardzo... Jeden z "moich" forumowiczów rozważając tematy całkiem pokrewne temu o czym swego czasu mówiliśmy w "Faktach medialnych" (tzn. o bezkrytycznym przyswajaniu rozmaitych beztreściwych treści przez - nazwijmy rzecz po imieniu - idiotów), przytoczył taki oto kfiatek (jakże mi miło i radośnie, że o nijakiej Grażynie Żarko dotąd nie słyszałem,  dowiedziałem się o n/w sprawie z przytoczonej linki ;), bo to znaczy, żem od sporego pasma bzdur skutecznie odseparowany):
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/grazyna_zarko_to_klamstwo_sytuacja_zaczela_wymykac_sie_238237.html
Ci grożący - o ile też nie nagrani - b. udani. Miotać karalne groźby publicznie, własną gębą świecąc... Zaiste to nawet na mafijnego operatora kija baseballowego za durne.

(Gorzej, że teraz linkując i komentując sam wpisuję się, nolens volens, w dalszy łańcuszek krążenia bzdury i meta-bzdury - czyli brania bredni pod lupę, bawienia się nimi koprofilnego, etc.)

Zatem: aby już więcej ani dłużej nie ryzykować, niezwłocznie postanowiłem wystartować w drogę powrotną, gdyż na wszystkich razem wziętych Księżycach Kasjopei nikt nawet o Internetach nie słyszał, a co do kanibali, to wprawdzie ludożerstwo kwitnie tam intensywnie, lecz człowieka ziemskiego nikt nie tknie, ani rosołu na nim nie upichci, ponieważ po pierwsze ich liturgia kulinarna tego nie zezwala, a po wtóre uważają ludzi za jadowitych, a zatem stuprocentowo niejadalnych. Być może ujrzę jeszcze kiedyś któregoś z kuzynów profesora Tarantogi, ale tylko wtedy, gdy on się na Kasjopei pojawi.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2012, 10:55:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #42 dnia: Lipca 24, 2012, 12:54:24 am »
Panie Terminusie, internet pojawił się w Polsce praktycznie na przełomie tysiącleci. Ale Mistrz odszedł w 2006. Czy Pana słowa należy rozumieć dosłownie? Pan Lem osobiście nigdy nie zadawał się z Siecią? Nie serfował? Nie klikał? Nie mejlował? Nie logował się?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #43 dnia: Lipca 25, 2012, 04:08:06 pm »
Z tego co wiem chodził tylko obok komputera obsługiwanego przez W. Zemka. Maile czytywał (albo mu czytywano) z wydruków. Nieźle był ustawiony, bo między nim a ęternetem był zatem jeszcze szkrzat, jako ostatni filtr:)
Dodam, że o ile mnie pamięć nie myli to co najmniej raz była okazja, że coś z forum przebiło się przez owe filtry i zapory i zostało mu odczytane. Eh, były czasy!

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 04, 2013, 10:27:47 pm »
Tytułem podsumowania:

::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki