Autor Wątek: CYTAT-STANISŁAW LEM-POMOCY  (Przeczytany 82693 razy)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 17, 2011, 10:03:57 pm »
Przejrzałem "Tako rzecze... Lem", a dokładniej trzy ostatnie rozdziały (te z 2001 roku). Przejrzałem "Molocha", a "Bombę megabitową" przeszukałem dokładnie bo mam też w wersji PDF. Wreszcie też wywiady dostępne na tej stronie sprawdziłem... Nigdzie nie ma tego cytatu, są jedynie trochę podobne w "Bombie megabitowej": (w nawiasach podana nazwa felietonu)
"głupstwa i brednie mogą się dzięki Internetowi rozprzestrzeniać błyskawicznie" ("Digitalitis")
"Internet ulega fatalnemu zaśmieceniu, (...) ponieważ pragnących odezwać się na skalę światową w sieci jest nieporównanie więcej aniżeli osób, które mają cokolwiek rozsądnego do zakomunikowania" ("Trzesięnia informatyczne")
"różne banialuki zapaskudzają mi już serwer, jako podłączonemu (NIESTETY) do Internetu" ("Bomba megabitowa")

Skłaniam się ku temu, że ten problematyczny, popularny w Internecie "cytat" nie był wypowiadany, tylko jest wynikiem zebrania różnych zdań Lema w jedno chwytliwe hasło :)
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2011, 10:06:18 pm wysłana przez tzok »

sylwia

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 17, 2011, 10:26:20 pm »
dobre :)
ale jakoś wciąż nie tracę nadziei ...
może jeszcze nie wszystko stracone?
a może w końcu czas skończyć z ludzką niewiedzą i uświadomić Nasz Naród w jakiej niewiedzy żyje :)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 17, 2011, 10:45:50 pm »

Może trzeba poprosić o pomoc P.T. Władze?:) W Tako rzecze...Lem na pytanie o komputery mówi:
(...) oddelegowałem do tego swojego sekretarza, pana Zemka, który broni mnie dzielnie przed informatyką swoją piersią.

stąd: kiedyż to obrona tak osłabła, że aż doszło do skorzystania?:)

Władze są kompletnie bezradne, jak to najczęściej z władzami bywa ;-(

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 18, 2011, 03:26:32 pm »
Władze są kompletnie bezradne, jak to najczęściej z władzami bywa ;-(

Hm...no to karminadel czyli klops! Żeby historia zatoczyła koło trzeba nam zrywu rewolucyjnego - inspirowane Biesami;)

Nie zostawiajmy tego tak: wpisując ten cytat w googla zobaczycie - pewnie już to zrobiliście - że używa się go w totalnym nadmiarze. Pomyślmy gdzie można jeszcze poszukać.
Szczerze bawi mnie myśl, że Lem w ogóle tak nie powiedział a szereg ludzi tym zdaniem "błyszczy" na różnorakich forach:))

Ja ze swej strony spróbuję przesłuchać te części wywiadów, które były udostępnione w wiadomym programie na TVP Kultura. Tzok - może pomożesz?:)
Hm...i tak się zastanawiam: nie mam w domu Rasy drapieżców - tam jest zamieszczony ostatni felieton Lema pt Głosy z sieci. Może ktoś zajrzeć doń?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 18, 2011, 04:01:46 pm »
Lem dyktował ten felieton już w szpitalu, o ile mi wiadomo. Wątpię żeby był wtedy aż taki cyniczny.
Coś mi się wydaje, że ten cytat to nie do końca cytat... Może Twój promotor chciał Ci pokazać jak łatwo można paść ofiarą pewnych mechanizmów...

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 18, 2011, 04:07:13 pm »
Nie ma tego w tym felietonie. W wywiadach pokazanych w TVP Kultura też raczej nie będzie. Szczerze mówiąc skłaniam się ku hipotezie mówiącej, iż słowa te z ust czy klawiatury Lema nigdy nie padły.

Jeśli gdzieś bym szukał jeszcze, to w wywiadach udzielonych różnym czasopismom, być może nawet w ich internetowych wydaniach.

Przyszło mi też do głowy, że słowa te znam też w nieco innej formie, gdzie miast o internecie w ogólności jest mowa o forum onet.pl.

sylwia

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 18, 2011, 11:08:23 pm »
nie poddawajcie się. Wciąż trzymam kciuki :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 19, 2011, 09:33:41 am »
Sylwia, napisz może bezpośrednio do p. Zemka, czyli osobistego sekretarza Lema, który na tym forum ma nick skrzat. Pewnie ma lepsze rzeczy do czytania niż nasze forum ;) ale na priva zawsze odpowiada. Jak on nie wie to mało prawdopodobne, żeby kto inny wiedział.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 19, 2011, 12:34:12 pm »
Robocie mazieju...nie chciałabym natrętnie sugerować,że termin dorocznego przeglądu się zbliża...a może nawet należałoby go nieco przyspieszyć  ::) Wiosenna wymiana oleju, szwankujących części i Robot będzie działał jak nowy - tak obiecują w reklamie zakładu SPA dla Automatów (ciepłe majtki też nie są złym wyjściem - byle założone zgodnie z dołączoną instrukcja;) :)
Słowem 4 posty wyżej skrzat zabrał głos;)

Czyli Rasa drapieżców odpada...
 Ja zrobiłam co mogłam - i nici. Myślę sobie, że Lem mógł to powiedzieć nawet nieoficjalnie - ktoś powtórzył, przekręcił, zanotował, podał dalej i tak się po sieci rozprzestrzeniło. Siła Wikipedii;)
Ale najbardziej podoba mi się wersja, że w ogóle tak nie powiedział  8)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 19, 2011, 12:46:30 pm »
Skrzata locuta causa finita?
Też  zaczynam wierzyć, że ktoś twórczo Lema skompilował. I, choć nieco wcześniej pisałem, że gdzieś to widziałem...hmm... autosugestia?
Bo jest to tak lemowe, że nawet, jak Lem tego nie powiedział, to... mógł, a nawet powinien powiedzieć.
Jeszcze jest cień szansy, że one słowa padły przy zupełnie innym, niż internetowy, temacie.
Co rozszerza zakres kopania.
Może jeszcze spróbuję.

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 19, 2011, 01:06:14 pm »
Kurcze chyba faktycznie czas się zezłomować. Najlepsze, że ja czytałem tą wypowiedź skrzata, ale dlaczegoś mi się zdawało, że to napisał liv...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 19, 2011, 01:34:01 pm »
Jeszcze jest cień szansy, że one słowa padły przy zupełnie innym, niż internetowy, temacie.
Co rozszerza zakres kopania.
Może jeszcze spróbuję.

Też tak pomyślałam - często przy okazji sztucznej inteligencji Lem mówił o rozwoju sieci, o pomyśle łączenia komputerów co miałoby zaowocować Rozumem itp. Przejrzałam parę tekstów o tym - też nic.
Dlatego Bomba... wydawała się mi sensownym miejscem poszukiwań:)

P.S. Nieee...nie złomowanie - jeno mały lifting;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 19, 2011, 03:12:18 pm »
Znalazłem wywiad z Timem Berners-Lee: http://tiny.pl/hdc3c
Są tam słowa: Stanisław Lem powiedział w jednym ze swych ostatnich wywiadów, że nie miał pojęcia, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zaczął używać internetu
Czyli jest wskazówka, że źródłem słów był wywiad, a nie książka, chociaż nie wiem czy można temu zaufać :)

Poszukałem trochę pod tym kątem (wywiadów), ale nic nie znalazłem - mowa była o wspomnieniach, o niewierze Lema, o Czesławie Miłoszu, o polityce, o spełnionych i niespełnionych przewidywaniach, ale o Internecie nic. Albo więc słowa te nie padły w wywiadzie, albo nie ma w Internecie wersji tekstowej i indeksowalnej tego konkretnego wywiadu (np. była to audycja radiowa lub emitowano to tylko w telewizji), albo za słabo szukałem - choć dołożyłem starań by powodem nie było to ostatnie :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 19, 2011, 05:01:36 pm »
Teraz jak to wszystko sylwia napisze to się jej piątka z koroną należy ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

sylwia

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 19, 2011, 07:54:43 pm »
jesteście niesamowici :),  ale potrzebuję 100% pewności - albo Lem, albo nie :)
zaproszę na dobrą kawę - tego/tę, która potwierdzi lub zaprzeczy iż słowa należą lub nie do Lema :)