Autor Wątek: kłopoty z globalnym ociepleniem  (Przeczytany 120639 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #285 dnia: Lipca 22, 2022, 08:04:20 pm »
Z ciekawości spytam - próbowałeś to zweryfikować czy klepiesz w ciemno?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #286 dnia: Lipca 23, 2022, 10:04:59 am »
Z ciekawości spytam - próbowałeś to zweryfikować czy klepiesz w ciemno?
Nie napisałem czyja propaganda.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #287 dnia: Lipca 23, 2022, 11:12:47 am »
Nie pytałem czy napisałeś czyja, tylko czy sprawdziłeś fakty. Np. czy to ta sama stacja, czy inna, czy może ta sama, ale w każdej prognozie pokazują obie mapy albo może już od dawna raz pokazują jedne, raz drugie, zależnie od fazy Księżyca itd. No ale skoro już poruszyłeś tę sprawę - to Twoim zdaniem czyja, o ile nadal uważasz, że to propaganda?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #288 dnia: Lipca 23, 2022, 11:51:16 am »
A jakie to ma znaczenie. Albo ci puszczają mapki śmierci albo ci robią fejkowe kolaże. Tak czy siak jest to propaganda globciowa.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #289 dnia: Lipca 23, 2022, 01:11:21 pm »
Mapki śmierci? To kolejne bezpodstawne twierdzenie. To mapa temperatur. Kolorowa mapa wysokościowa lub baryczna to też "mapki śmierci" Twoim zdaniem?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #290 dnia: Lipca 23, 2022, 10:11:41 pm »
Mapki śmierci? To kolejne bezpodstawne twierdzenie. To mapa temperatur. Kolorowa mapa wysokościowa lub baryczna to też "mapki śmierci" Twoim zdaniem?
Mapa wysokościowa lub baryczna nie ma sprawić wrażenia rychłej zguby.

poprawiłem Ci tagowanie - Q
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2022, 10:31:46 pm wysłana przez Q »

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #291 dnia: Lipca 24, 2022, 12:50:11 pm »
To mogłoby być do kategorii "co mnie ostatnio bardzo rozbawiło", ale tu też będzie jak ulał...  :)

https://techcrunch.com/2022/07/22/climate-vc-world-fund-quantum-computing-iqm/

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #293 dnia: Lipca 26, 2022, 10:45:06 am »
Tymczasem na MIT pracują nad dość ciekawym sposobem walki z ociepleniem (który nie niesie ryzyka typowego dla tradycyjnej geoinżynierii):
https://senseable.mit.edu/space-bubbles/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #294 dnia: Lipca 28, 2022, 12:57:27 pm »
Q,
też śmiszne. Ciekawe, czy oni wierzą, że to realne, czy tylko mają nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto im sypnie groszem na dalsze teoretyzowanie  :)

Tu praktyka
https://quillette.com/2022/07/27/green-dreams-inflationary-realities/


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #295 dnia: Lipca 28, 2022, 01:44:39 pm »
Ciekawe, czy oni wierzą, że to realne

Realność realnością, ale spodobało mi się, że podchodzą do tematu od nietypowej strony..

Tu praktyka

A że musimy przeprosić się z atomem to chyba wszyscy racjonalnie myślący wiedzą (szkoda, że liczni decydenci, z politykami na czele, nie należą do tej grupy).
(Wojna religijna Kap-Eh-Thaal - Gaja? Coś w tym jest, choć - jak sami autorzy zauważyli - na krucjacie w imię starszej bogini czciciele XIX-wiecznego bóstwa też jakoś ;) się bogacą.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #296 dnia: Lipca 28, 2022, 04:29:18 pm »
Niemcy nie wiedzą. Wygasili dotąd 3 elektrownie i zgodnie z planem w tym roku wygaszą ostatnie 3. To moim zdaniem najgroźniejszy zwiastun, że może się szybko pojawić chęć dogadania z Rosją.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #297 dnia: Lipca 28, 2022, 09:23:42 pm »
No ale zgadzamy się chyba, że politykę naszego zachodniego sąsiada (i - miejmy nadzieję - partnera w budowaniu silnej Unii; oby słowa Schäublego stały się ciałem, choć widać, że będzie to wymagało sporych mentalnych zmian po obu stronach) w przedmiotowym zakresie można nazwać wieloma - nie zawsze cenzuralnymi - słowami, ale wyrazu dalekowzroczna nie znajdziemy wśród nich...

U nas zresztą są też - niestety - myślący podobnie (nie wiem w szczerym hołdzie czy na żołdzie, a może z racji zaangażowania w projektowanie konkurencyjnych rozwiązań), nawet z profesorskimi tytułami:
https://www.gramwzielone.pl/trendy/4282/prof-popczyk-elektrownia-atomowa-w-polsce-nie-powstanie-trzeba-promowac-gaz-i-oze
https://www.wnp.pl/energetyka/polska-nie-zbuduje-elektrowni-atomowych-za-5-lat-zabraknie-nam-energii,504396.html
(Nawiasem: nie dziw się więc Cet., ze gdy słyszę o rachubie ekonomicznej jako czynniku mającym nas powstrzymać przed robieniem czegoś cywilizacyjnie ważnego, to to czy owo w kieszeni mi się otwiera.)
« Ostatnia zmiana: Lipca 28, 2022, 10:05:42 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #298 dnia: Lipca 29, 2022, 09:13:32 am »
No ale zgadzamy się chyba, że politykę naszego zachodniego sąsiada (i - miejmy nadzieję - partnera w budowaniu silnej Unii; oby słowa Schäublego stały się ciałem, choć widać, że będzie to wymagało sporych mentalnych zmian po obu stronach) w przedmiotowym zakresie można nazwać wieloma - nie zawsze cenzuralnymi - słowami, ale wyrazu dalekowzroczna nie znajdziemy wśród nich...

U nas zresztą są też - niestety - myślący podobnie (nie wiem w szczerym hołdzie czy na żołdzie, a może z racji zaangażowania w projektowanie konkurencyjnych rozwiązań), nawet z profesorskimi tytułami:
https://www.gramwzielone.pl/trendy/4282/prof-popczyk-elektrownia-atomowa-w-polsce-nie-powstanie-trzeba-promowac-gaz-i-oze
https://www.wnp.pl/energetyka/polska-nie-zbuduje-elektrowni-atomowych-za-5-lat-zabraknie-nam-energii,504396.html
(Nawiasem: nie dziw się więc Cet., ze gdy słyszę o rachubie ekonomicznej jako czynniku mającym nas powstrzymać przed robieniem czegoś cywilizacyjnie ważnego, to to czy owo w kieszeni mi się otwiera.)

Hmm, ale o co chodzi? I przeciw komu ci się otwiera ten scyzoryk?

Popczyk powiela oficjalną linię  lobbystów OZE.

„Profesor dodaje, że jeżeli te pieniądze zostaną „wyprowadzone” do energetyki atomowej, to zabraknie ich na rozwój tej odnawialnej, jak farmy wiatrowe, biogazownie czy panele fotowoltaiczne. A to te ostatnie, obok działań na rzecz efektywności energetycznej, są rozwojowymi technologiami.”

A że robi to profesor politechniki
https://www.iesu.elektr.polsl.pl/kierownictwo-i-kadra/pracownicy-samodzielni/104-jan-popczyk
to jest dodatkowy poziom żenady.

OZE tzn. wiatraki i PV, są nierozwojowe, bo istniejące technologie magazynowania energii są tak drogie, że „zeroemisyjność” nie jest możliwa (ani nawet zbliżenie się do niej).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Odpowiedź #299 dnia: Lipca 29, 2022, 09:31:35 am »
przeciw komu ci się otwiera ten scyzoryk?

Zasadniczo przeciw każdemu, dla kogo "nie stać nas" to ostateczny argument, podczas gdy - IMHO - po takim (owszem, czasem mogącym robić za cenny kubeł zimnej wody) dictum powinno raczej następować pytanie "co zatem trzeba zrobić, by było nas stać?" i drugie, nawet ważniejsze - "czy stać nas na zaniechanie?".

A że robi to profesor politechniki
/.../
to jest dodatkowy poziom żenady.

Mielczarski też niezły - ojciec polskiego rynku energii elektrycznej w jego obecnym kształcie:
https://www.eeinstitute.org/participating-professors/w-2.html
...deklaruje grożącą zapaścią niewydolność stworzonego przez siebie systemu. Chciałoby się go zapytać: to za coś wziął pieniądze, kochasiu?
« Ostatnia zmiana: Lipca 29, 2022, 10:02:00 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki