Autor Wątek: CHŁOPSTW  (Przeczytany 12502 razy)

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
CHŁOPSTW
« dnia: Sierpnia 16, 2018, 12:51:10 pm »
(triumfalnie:)
Haaaa!



Tak że tego, ten.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 16, 2018, 12:57:20 pm »
No OK, ponieważ ten od Muzy mi nie odpisał to idę zjeść swój krawat ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 16, 2018, 01:13:37 pm »
Nono, gratulacje :). A liv chyba będzie musiał zmienić definicję "większej głupoty" ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 16, 2018, 02:33:44 pm »
Cytuj
No OK, ponieważ ten od Muzy mi nie odpisał to idę zjeść swój krawat ;) .
Maziek, może jednak się wstrzymaj - w tej branży na jedno  zdanie Pana z Tytułem jest inne zdanie Pana z Tytułem,  a nawet Pani. Przeciwne.
Może tak jest już w każdej branży?
Cytuj
Wszystkie rzeczowniki mają liczbę mnogą, tylko niektórych się nie używa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Singulare_tantum
O, tu młoda krew
http://okiem-filolozki.blogspot.com/2013/02/singulare-tantum.html

Jak teraz patrzę - niejasność wynika z użycia różnych zwrotów;
nie ma takiej formy/ jest taka forma tylko nieużywana (z pominięciem skrablistów rzecz jasna).
W sumie dylemat filozoficzny - czym jest słowo?
Tym niemniej, jak na polonistów-językoznawców spory rozjazd semnatyczny.
Ja trzymam z Panią Nagórko ponieważ doktoryzowała się z rzeczowników..i z zdrowym rozsądkiem.
http://www.klks.polonistyka.uj.edu.pl/alicja-nagorko
No, chyba że wikipedysta coś przeinaczył, czego nie można wykluczyć...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2018, 03:05:30 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 16, 2018, 03:10:32 pm »
Ja i tak nie powiem "chłopstw" bo bym język złamał - ale kudy mi do profa Bralczyka... To mniej więcej napisałem na początku, że są takie słowa jak woda, masło itp, które liczbę mnogą ewentualnie mają jako potoczne określenie >1 sztuki opakowania (no i jeszcze można pojechać do wód - zdrojowych). I mój słownik też pokazuje to blm. No ale stary on... Nie dalej jak wczoraj posłyszałem w tv, że po zawaleniu się wiaduktu we Włoszech zostały tylko zgliszcza. Dla mnie zgliszcza to efekt działania ognia. I tak też, wyłącznie mówi Słownik Języka Polskiego z 1983 r. Ale tu jest już inaczej: https://sjp.pwn.pl/sjp/zgliszcza;2545777.html . Innym razem zauważyłem, że coraz częściej słowo "kocher" oznacza jakąkolwiek kuchenkę - a dla mego pokolenia tylko spirytusową. A użycie w stosunku do benzynowej spotkałoby się z zabiciem śmiechem. I co z tego ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 16, 2018, 03:16:40 pm »
Cytuj
I co z tego ;) ?
Nic - świat się zmienia. Ja ten słownik obfotografowałem nawet  i tu gdzieś wisi. Widać dziś takie sprawy załatwia się mailami.  ;)
Ale ja tylko chciałem powstrzymać Cię od wcinania krawatki, jeszcze byś się przy tym udusił i kto by pomagał nam "produktom kolektywnego poklepywania się po plecach" fałszować obecne i przyszłe ankiety  ::)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 16, 2018, 03:35:48 pm »
To mnie zainteresowało - a co fałszujemy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 16, 2018, 04:27:27 pm »
To mnie zainteresowało - a co fałszujemy?
Jeszcze nic.
Nie przyszło mi takie coś do głowy (do dziś) ale komuś przyszło (a co, organizacyjnego nie czytasz?) i skoro jest taka możliwość, to pewnie grzech nie skorzystać - a może...może jest to wyższy poziom moderacji dostępny tylko dla forumowej arystokracji a nie takich chłopstw i plebstw jak ja z olka? hunoł.  8)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2018, 04:29:13 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 16, 2018, 04:56:10 pm »
A, to. Raczej rzadko (czytam) ale już doszły mnie słuchy. A już myślałem, że pieniądze i bogaci będziemy...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 16, 2018, 06:01:26 pm »
A po co fałszować? Zróbcie sobie złoto w akceleratorze metodą Seaborga. ::)

ps. Stara pierwszokwietniówka a propos:
https://bullion.directory/cern-scientists-create-230m-dollars-gold-in-lab/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 17, 2018, 12:17:43 am »
Cytuj
(triumfalnie:)
Haaaa!
Wkręcił mnie ten chłop/ chłopstwa. Zaglądam tu, tam i nijak nie mogę znaleźć potwierdzenia Bralczyka.
Lub czegoś nie rozumiem.
Oto; Andrzej Markowski, Wielki słownik poprawnej polszczyzny, PWN 2004.
A w nim o tych singulariach t.

Wśród rzeczowników nie mających liczby mnogiej wyróżniamy:
a) nazwy przedmiotów niepoliczalnych — azot, miedz, mosiądz, platyna, powietrze, tlen,
złoto;
b) nazwy pojęć abstrakcyjnych — duma, gehenna, honor, uznanie, zazdrość;
c) nazwy zbiorów osób lub przedmiotów — bohema, duchowieństwo, igliwie, inteligencja,
listowie, mieszczaństwo, młodzież, pierze, studenteria, szlachta, żołdactwo;
d) nazwy geograficzne — Czomolungma, Kilimandżaro, Monako, Mont Blanc, Narew, Pa-
ryż, Ren, Sahara, Tybet.


Ale kawałek dalej taki passus
Singularia tantum mają zdolność przybierania form liczby mnogiej, ale nie można tego
nazwać odmianą przez liczby.

Czyli nie mają jej, ale mają zdolność przybierania form tej co jej nie mają  - hm.  :-\

To już wolę ludztwo LA.
Przynajmniej ma potencjał kreacji ciekawych wyobrażeń.
Inaczej wychodzą takie potworki słowne, bo w internecie wszystko już odmieniają - jak odmiana słowa "ludzkości"
http://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-ludzko%C5%9B%C4%87
Ludzkościach brr...
Podobnie jak z matematyką, a może "tym bardziej" - rozwiązania językowe powinny być ładne i eleganckie.


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2018, 12:20:13 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 17, 2018, 09:29:27 am »
Zaglądam tu, tam i nijak nie mogę znaleźć potwierdzenia Bralczyka.

Zajrzyj do mojej skrzynki pocztowej, tam je znajdziesz ;)

A tak na serio, język ewoluuje. Jakiś czas temu usunięto z sjp.pl wszystkie czasowniki w pierwszej i drugiej osobie czasu przeszłego, rodzaj nijaki ("zrobiłoś", "przeczytałom", "grałoś" itd). Szkoda, bo fajnie się na nie łapało początkujących literakowców, ale żałoba była krótka i zaraz wszyscy się oswoili z ich brakiem. Może wkrótce usuną "chłopstw" (i pokrewne), a może nie.

Bralczyk jest jednym z wielu autorytetów, nie znam się aż tak bardzo na polszczyźnie, żeby stwierdzić, lepszym czy gorszym od innych. O ile to się w ogóle da stwierdzić.

Jeżeli jednak "chłopstw" wyleci, będzie mi smutno. Nie dlatego, że próbuję udowodnić rację najmojszą (lubię, kiedy ktoś mi wskazuje czarno na białym kiedy tej racji nie mam, naprawdę lubię), ale dlatego, że jest to jedyne ośmioliterowe słowo polskie z literkami poustawianymi według analfabetu. Szkoda by było takiego unikata.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 17, 2018, 09:41:13 am »
Rozumiem tok Twego rozumowania, ale wszystko wskazuje, że nawet jeśli to słowo jest, przynajmniej wg niektórych językoznawców, jak prof. Bralczyk, polskie - to jest nim maksymalnie jakieś 30 lat dopiero ;) . Bo masz w dwóch porządnych słownikach z roku ok. 1980, że takie słowo nie występuje w przyrodzie. Tak więc żal, jakby znikło, jednak będzie mniejszy niż gdyby zniknął powiedzmy naparstek, który ponoć z prasłowiańskiego prst - palec się wzięło.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 17, 2018, 10:30:24 am »
Rozumiem tok Twego rozumowania, ale wszystko wskazuje, że nawet jeśli to słowo jest, przynajmniej wg niektórych językoznawców, jak prof. Bralczyk, polskie - to jest nim maksymalnie jakieś 30 lat dopiero ;) . Bo masz w dwóch porządnych słownikach z roku ok. 1980, że takie słowo nie występuje w przyrodzie. Tak więc żal, jakby znikło, jednak będzie mniejszy niż gdyby zniknął powiedzmy naparstek, który ponoć z prasłowiańskiego prst - palec się wzięło.

Lorens, fern czy kaliforn też nie występują w przyrodzie, nie znajdziesz ich też w żadnym porządnym słowniku z 1980.

Język to żywe bydlę jest.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 17, 2018, 10:49:54 am »
Cytuj
Zajrzyj do mojej skrzynki pocztowej, tam je znajdziesz ;)
:) Nie zaglądam do cudzych skrzynek pocztowych.
Cytuj
Język to żywe bydlę jest.
Jasne.
Jedne słowa wypadają, powstają nowe - naturalna kolej rzeczy.
Natomiast w tym wypadku chodzi o co innego, - nie o kolejne słowo - a zasadę, która bez uzasadnienia  :) (przynajmniej nie spotkałem) pozwala giąć słowa wcześniej niezginalne z definicji.
Bo skoro 30 lat temu wymienione kategorie nie miały liczby mnogiej, to co się takiego przez te lata wydarzyło, że teraz ona nagle jest? Przecież zmiany cywilizacyjne nie mają w tym wypadku nic do rzeczy.
Ta nowa zasada nie dość, że jest brzydka gdyż produkuje koszmarki słowne, w dodatku alogiczna a jedynym uzasadnieniem jej jest chyba to - że można.
W tym sensie fakt - to zmiana cywilizacyjna.
Jest ona sprzeczna z singulare tantum, tu przecież wyraźne albo/albo;  i widać, że sami filolodzy pocą się by te liczby mnogie tam gdzie ich definicyjnie nie ma, uzasadnić - tyko mnie frapuje pytanie - a po co to wszystko?
Próbuję sobie wyobrazić trzy ludzkości - to trudniejsze niż przestrzeń 11-wymiarowa.  ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2018, 10:54:51 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana