Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 514754 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #900 dnia: Marca 19, 2021, 12:21:36 pm »

Z tym, że i ja się czepnę, kompletnie obocznej kwestii:

Sienkiewicza, który swoim rodakom głównie kadził
Tak, też zauważyłam.

To nie jest oboczna kwestia, bo na tej oboczności: Sienkiewicz-Gretkowska opiera się dalszy ciąg wykładu.

Technologia porównywalna do siły grawitacji...

Z tą grawitacją to licentia (nazbyt) poetica, ale w istocie Lem zdawał się widzieć w ewolucji technologicznej coś na kształt nieopanowanego żywiołu (do "GOLEM-a..." i "Dwu ewolucji" pętlimy...), kłania się metafora z płynięciem na krze...
Siła grawitacji jest kompletnie niezależna od człowieka - w sensie: nie on dał jej początek. W stosunku do technologii to błędne porównanie...inaczej jak napisałam: Technologia...wszechmocna, sprawcza...i te desenie.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #901 dnia: Marca 20, 2021, 11:03:49 am »
W większości wypadków (eufemizm) kiedy czytam cudze przemyślenia nt. twórczości Lema to mam wrażenie, że musiał istnieć jakiś inny Lem, też przypadkiem mający na imię Stanisław i równie przypadkowo parający się pisarstwem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #902 dnia: Marca 20, 2021, 08:47:36 pm »
W większości wypadków (eufemizm) kiedy czytam cudze przemyślenia nt. twórczości Lema to mam wrażenie, że musiał istnieć jakiś inny Lem, też przypadkiem mający na imię Stanisław i równie przypadkowo parający się pisarstwem ;) .
I dziwić się Dickowi  zza wielkiej wody ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #903 dnia: Marca 21, 2021, 03:22:10 am »
Cytuj
Bardzo dobry artykul o Stanislawie Lemie

W mojej opinii bardzo kiepski.
Po pierwsze, autor nie umie stawiać przecinków. Po drugie, autor jest niezbyt douczonym leniem: G.W. Leibniz to nie Leibnitz, a M. Weber to nie Max Webber. Nawet mu się wyguglać nie zachciało. Wreszcie po trzecie, i najważniejsze, styl i poziom argumentacji to co najwyżej kiepski licencjat. Bałagan myślowy, bylejakość, cytaty powyciągane z kontekstu, kuriozalne zestawienia, groch z kapustą, tromtadracja. To się nie kwalifikuje do merytorycznego komentarza.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #904 dnia: Marca 21, 2021, 12:30:14 pm »
Cytuj
Po pierwsze, autor nie umie stawiać przecinków
Oj!  :D  leżę po całości.
Cytuj
G.W. Leibniz to nie Leibnitz,
To akurat bym wybaczył.
 Gdyżponieważ, różnie stoi, np.
Gottfried Wilhelm Leibnitz (or Leibniz)
https://www.maths.tcd.ie/pub/HistMath/People/Leibniz/RouseBall/RB_Leibnitz.html
Co do meritum... muszę się zgodzić z przedpiścami. Krytyka zasadna, stąd już swoich 3groszy nie dorzucałem, a pewnie byłoby coś o nadużywaniu wielkich kwantyfikatorów etc.
Jednakowoż, szukając dobrych stron, pomimo wymienionych i niewymienionych wad tekstu, lepiej że powstał niż gdyby nic.  :) Jest o czym porozmawiać (lub popastwić, jak kto woli :D ).
W każdym razie -  inne spojrzenie. 
Może jedno zdziwienie... liberał= humanista, a humanista to... no właśnie, kto?
Jakoś intuicyjne rozumiem to pojęcie w duchu tertuliańsko-renesansowym, czyli na sposób otwarty. Mam wrażenie, że autor rozumie je na sposób XVIII wieczny, w duchu Rousseau (czy nawet wcześniejszego - Leibniza) - "człowiek jest z natury dobry". I w takiej sytuacji wszystko mu, autorowi, pasuje.
No, ale fachowcem od filozofów nie jestem.


Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #905 dnia: Marca 21, 2021, 02:59:24 pm »
Cytuj
Po pierwsze, autor nie umie stawiać przecinków
Oj!  :D  leżę po całości.
Chodzi mi tylko o to, że tekst publikowany powinien spełniać pewne standardy. Jeśli autor ma problem z przecinkami, to zawsze może zamówić korektę, żeby nie epatować czytelników niechlujstwem. To w końcu miał być specjalistyczny artykuł, a nie wpis na forum.

Cytuj
G.W. Leibniz to nie Leibnitz,
To akurat bym wybaczył.
 Gdyżponieważ, różnie stoi, np.
Gottfried Wilhelm Leibnitz (or Leibniz)
https://www.maths.tcd.ie/pub/HistMath/People/Leibniz/RouseBall/RB_Leibnitz.html


Nigdy nie spotkałem się z pisownią "Leibnitz", wydaje się niszowa, ale cóż, w tej sytuacji dziękuję i cofam zarzut. "Webber" oczywiście pozostaje.

Cytuj
Może jedno zdziwienie... liberał= humanista, a humanista to... no właśnie, kto?

To jest właśnie jaskrawy przykład bałaganu umysłowego autora, który sam siebie określa mianem "zwolennika metody analitycznej w filozofii" (sic!). Jak można np. lekką ręką utożsamiać "liberalizm" z "humanizmem", nie definiując ani pierwszego, ani drugiego? Taką metodą można dojść do dowolnych wniosków.

Zatem czekam na odważnego autora, który udowodni, że Lem był kryptoendekiem.

Nie wiem, czy zauważyliście, ale pod tekstem jest komentarz dr. Okołowskiego:

Cytuj
Wyśmienity tekst syntetyczny o myśli Lema. Najlepszy jaki ostatnimi laty czytałem, na miarę jego stulecia. Autor powołuje się wprawdzie na mnie, i może pachnieć to kumoterstwem. Ale nim nie jest. Pana Patryka nie miałem przyjemności poznać. Lema, moje i innych myśli są przez autora przetrawione, są jego własnymi myślami. Tak trzymać, Panie Patryku! Przysłuży się Pan Polakom.

Niesamowita ta konwergencja myśli.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #906 dnia: Marca 21, 2021, 07:44:06 pm »
Ale ciekawie się czyta te wywody Patryka Kossowskiego, tylko gdzieś w okolicach Sienkiewicza przysnąłem.

Żeby się nie pogubić powtórzę sobie lekturę od początku na spokojnie i podzielę ją na kilka podejść.

Za jednym razem to nie do ogarnięcia.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #907 dnia: Marca 22, 2021, 08:22:33 pm »
Zostaliśmy zelżeni:
https://ziemkiewicz.info/2021/03/22/miniblog-22-03-1857/
Cytuj
Rówieśnicy Parowskiego też zaczynali od jazdy na Lema – tylko najstarsi pamiętają jeszcze te polemiki „Czy Lem szkodzi polskiej fantastyce?” ze śp. Krzepkowskim i Oramusem w rolach głównych. Lem zresztą, co zabawne, śmiertelnie się za to i na długo obraził wcale nie na Krzepkowskiego, który twierdził, że szkodzi, tylko na Oramusa, który go bronił. „Lemozaur”, jak go w naszym gronie nazywano, w ogóle obrażał się łatwo – gdzieś tak 8 do 9 w 10-stopniowej skali Łysiaka.
przez Ziemkiewicza
Swoją drogą coś pamiętam z tych jazd. W sensie że było coś na rzeczy.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #908 dnia: Marca 23, 2021, 01:09:21 am »
Zostaliśmy zelżeni:

Eeetam... Zelżeni... Po prostu odwołał się do kawałka historii polskiej SF, do którego i W.O. na LemConie nawiązania czynił, i myśmy o nim tu gadali... A że kawałek jaki jest - każdy widzi... I że mentalnie wciąż w nim (najwidoczniej) siedzi...
(Skądinąd ironiczne, że Krzepkowski tak błyskawicznie popadł w zapomnienie. Czas szybko pokazał kto miał rację.)

Nawiasem: cieszę się, że mówiąc o krytyce Kasi B. RAZ zdobył się na względną sprawiedliwość osądu stwierdzając, iż uprawia ją:
występując z pozycji głównie feministycznych, ale także, trzeba przyznać, zdroworozsądkowo-literackich
(Czyli w sumie kawałek dobrej roboty dla rodzimej fantastyki robi.)
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2021, 01:54:15 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #909 dnia: Marca 23, 2021, 06:50:15 pm »
Wojciech Orliński o ekranizacjach Lema:

Konwent Konline, 2021 rok.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #910 dnia: Marca 27, 2021, 03:40:49 pm »
15 lat temu zmarł Stanisław Lem - pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.
https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/15-lat-temu-zmarl-stanislaw-lem-pisarz-futurolog-filozof-patron-roku-2021,133023.html

Poza tym można posłuchać samego Lema w "Głosach z przeszłości":
https://www.polskieradio.pl/8/755/Artykul/2701785
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #911 dnia: Marca 27, 2021, 07:08:28 pm »

Ziemkiewicz o Lemie.
Nie wiem czy nas znowu zelżył bo dopiero odpaliłem.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #912 dnia: Marca 27, 2021, 07:12:49 pm »
Nie zelżył. Złożył hołd. Jakbyś zerknął na stronę obok " 2021 : Rok Lema" zobaczyłbyś, że wisi już tu od kilku godzin.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #913 dnia: Marca 27, 2021, 07:17:17 pm »
Ta?

"Scięce - Fikszion została stworzona przeważnie przez Żydów"

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #914 dnia: Marca 27, 2021, 07:20:22 pm »
Ta?

"Scięce - Fikszion została stworzona przeważnie przez Żydów"
Podobnie jak chrześcijaństwo  :D
To lżenie? Widocznie mam inny system wartości.
Natomiast ciekawsze od felietonu, pod nim jest kilkadziesiąt komentarzy i wszystkie, dosłownie wszystkie (choć oczy  me już nie najlepsze), dobre a  porywach entuzjastyczne. Ani jednego z kierunku, który sugerujesz. To się nazywa właśnie normalność.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana