Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1134923 razy)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1650 dnia: Kwietnia 25, 2009, 08:24:04 pm »
Sprobuje podsumowac nasze etyczne debaty, moze mi sie uda.
Mysle, ze wszyscy skupilismy sie na fotografii dziecka z sepem. Zestawienie fotografii zalinkowanych przez mazka jest niejednoznaczne i nie pozwala wyrobic sobie obiektywnej oceny, co kazdy przyjal do wiadomosci.
MOIM ZDANIEM sprawa jest prosta - dobrze, ze sa ludzie pokazujacy tragedie innych, bo ci, ktorym sie powodzi lepiej moga zareagowac (wprawdzie osobiscie mam dosc zalewu katastrof, wojen, kryzysow finansowych, dziur ozonowych itd. itp. etc. i chcialbym byc informowanym o czyms innym, ale to odrebna kwestia. Moze zeby nie dostac depresji trzeba po prostu kupowac tylko Scientific American, Nature i pokrewne, nie wiem). Niemniej powinny (dla zdrowej emocjonalnie sredniej ludzkiej) definiowac nas zachowania czlowiecze, a nie jakosc zdjec i tyle. Co innego, gdyby nasz korespondent sfotografowal sytuacje, zeby pokazac jak zle sie dzieje i wzial tego 5-kilogramowego malucha pod pache i zaniosl do punktu zywnosciowego, 10 minut spacerem, ale on spakowal manatki i sobie poszedl. Cywilizowani i wrazliwi ludzie tak nie robia, z reszta tyle razy zostal juz zganiony - moze dajmy nieboszczykowi spokoj, czul sie na pewno skrajnie fatalnie, skoro doprowadzilo go to do samobojstwa i pomimo, ze opinie o jego czynie mam bardzo nieprzystojna, to dla mnie jest rozgrzeszony. Moze gdyby umial analizowac jak Cetarian jeszcze by zyl, kto wie.
Olu - w zwiazku z powyzszym nie proponuje ksztaltu etyki dla zawodu fotoreportera, tylko zachowywanie jakis czlowieczych odruchow niezaleznie od zawodu i tyle. Proste.

PS. skopiowane z linkowanej rozmowy:
ignac#: Czy fotografując wojny, staje Pan przed wyborem: ratować kogoś czy robić zdjęcie?

Najpierw należy ratować kogoś, a potem robić zdjęcie. Taka jest kolej rzeczy. Jeśli jest wystarczająca liczba ratujących, wtedy moja pomoc byłaby przeszkodą, ale jeśli widzę, że ratujący nie potrafią sobie z tym poradzić, to wtedy przejmuję kontrolę nad sytuacją.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1651 dnia: Kwietnia 25, 2009, 09:04:59 pm »
Krótko mówiąc, czy wirtuoz może być świnią? Odpowiedź brzmi tak. Choć wolelibyśmy słuchając, nie wiedzieć tego...
(to tak w przestrzeń, bo sam jestem zdziwiony, że tak się to rozrosło...)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1652 dnia: Kwietnia 25, 2009, 09:27:38 pm »
Krótko mówiąc, czy wirtuoz może być świnią?
Kazdy moze byc. Czesto zyciorysy najwiekszych geniuszy bywaja szokujace (na przyklad Caravaggio nawet mial zabojstwo na koncie - niby w ulicznej awanturze - w tym tez byl zdolny - ale zawsze).
Nie mowie, ze fotografia z sepem zla. Tylko facet sie zachowal niemoralnie. Z reszta sam rozumiesz.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1653 dnia: Kwietnia 25, 2009, 09:54:26 pm »
Ja juz po raz ostatni...obiecuje;)etyka...odruchy czlowiecze...zwal jak zwal mysle ze rzecz w tym samym.Zgoda.

Wydawalo mi sie ze fotografa z sepem dostatecznie duzo razy tutaj juz ocenilam.Wiec zmilcze.

I tylko o to mi chodzilo: czy wirtuoz moze byc swinia?Oczywiscie ze tak.Ale czy to implikuje prosta zaleznosc ze kazdy wirtuoz jest swinia?Nie.Po prostu unikam bezpodstawnych uogolnien.

Po ostatnim poscie przyszlo mi do glowy ze moze sek w tym ze zdjecia takie nie powinny brac udzialu w zadnych konkursach.



Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1654 dnia: Kwietnia 25, 2009, 10:32:37 pm »
A ja stracilam grunt pod...bo liv uciekajac sie do argumentu "moze jestem kobieta" postawil mnie w dosyc podlym swietle.
Bardzo przepraszam panie na tym forum za ewentualne nieporozumienie, wynikające z opacznego odbioru (chyba). Oczywiście to żaden argument - bo i na co? Raczej przerywnik, odgromnik (starałem się zaznaczyć buźką). Jednakowoż wyrażał on moje ogólne przekonanie, że panie są bardziej wrażliwe. Zwłaszcza w temacie dzieci.A już tego "podłego światła" przyznam, nie rozumiem.
P.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1655 dnia: Kwietnia 25, 2009, 10:36:30 pm »
Ale ciekawa sprawa, bo gdyby to było namalowane a nie sfotografowane to tych wszystkich wątpliwości nie było by...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1656 dnia: Kwietnia 25, 2009, 11:33:03 pm »
Ech...To ja przepraszam liv.Uczepilam sie tej babskej strony chyba dlatego ze lilijna odpuscila dyskusje i tylko ja z plci Tobie przeciwnej pisalam.Przez moment odczulam to jako osobisty prztyczek ze nie przyjelam jednoznacznie potepiajacego punktu widzenia.I stad to podle swiatlo;)Przyznaje przesadzilam.Przepraszam.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1657 dnia: Kwietnia 26, 2009, 12:06:15 am »
Hmmm... Każdy (w tym ja) co innego - bez znajomości stanu faktycznego - założył, i z tego różnica zdań powstała. Wojny religijne też tak wybuchały ;).

(A życie, tak czy siak, bywa straszne.)

ps. popatrzmy sobie lepiej w górę:

(full res.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1658 dnia: Maja 14, 2009, 01:49:55 am »
Prezencik z przymrużeniem oka dla Q ;)

&feature=popular

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1659 dnia: Maja 14, 2009, 10:23:52 pm »
Że też ludziom się chce... Ale to ta sama sprężyna, no może nie ta sama, ale jakas sprężyna...

Oto najstarsze (sprzed 35 tyś lat) przedstawienie człowieka przez człowieka: (jestem poprawny politycznie, chodzi o przedstawienie pięknej kobiety widzianej oczami zaślinionego samca myślącego o jednym ;) ) - Wenus z Hohle Fels. Tu tekst z Archeowieści, a tu z BBC NEWS...




Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1660 dnia: Maja 20, 2009, 10:31:46 am »
Czy ta pieknosc nie jest przypadkiem w zebie wyrzezbiona? Troche tak wyglada, jak trzonowiec i rozmiarami by sie zgadzala. A pytam, bo wczoraj wyczytalem (i zgubilem link :-/), ze homo sapiens i neandertalczycy kontaktowali sie ze soba zyjac rownolegle przez jakis czas i znaleziono dowody, ze niektore z tych kontaktow byly wrogie - archeologowie doszli do wniosku, ze "nasi" musieli polowac na tych drugich oraz zjadac ich, a z zebow i kosci wyrabiac ozdoby i trofea. Znaleziono slady obrobki ostrymi narzedziami na neandertalskich kosciach, niektore elementy (szczeka na przyklad) byly tez powylamywane tak, by mozna bylo dobrac sie do miekkich czesci.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1661 dnia: Maja 20, 2009, 02:22:35 pm »
Z zęba, ale mamuta. Znaczy z kła. A owszem o neandertalach było: http://archeowiesci.wordpress.com/2009/05/18/homo-sapiens-jedli-neandertalczykow/
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1662 dnia: Maja 20, 2009, 11:51:11 pm »
Ktoś se Pirxa namalował:

(opis i full res.)

Edit: i jeszcze jeden, niby ten sam, a niepodobny ;D:

(też opis i full res.)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2009, 01:02:11 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1663 dnia: Maja 22, 2009, 05:25:15 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1664 dnia: Maja 24, 2009, 09:06:32 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki