Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 76559 razy)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #30 dnia: Grudnia 16, 2009, 08:03:02 pm »
W Szpitalu przemienienia tez  ???

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #31 dnia: Grudnia 16, 2009, 08:37:39 pm »
No pewnie. Nie ma ani jednego, ani drugiego.  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #32 dnia: Grudnia 16, 2009, 09:47:52 pm »
JAk nie, jak jednego chyba prundem leczyli?a
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #33 dnia: Grudnia 16, 2009, 10:03:30 pm »
I Niemcy wkroczyli, to dosc duza przemiana cywilizacyjna. Tylko jak prund ma sie wprost proporcjonalnie do Giermancow?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #34 dnia: Grudnia 16, 2009, 10:14:00 pm »
Giermańcy od nadmiaru prundu padają, nasi zaś odwrotnie - muszą mieć odpowiednie stężenie krwi w prundzie, żeby działać!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #35 dnia: Grudnia 16, 2009, 10:32:03 pm »
Tylko jak prund ma sie wprost proporcjonalnie do Giermancow?

Nie pomijajmy faktu, że German jest półprzewodnikiem ;)*.



* fakt upamiętniony - autentyczną jak się zdaje - anegdotą o pionierskich komputerowych przekładach krażącą do dziś w różnych (1, 2, 3) wersjach
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2009, 11:50:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #36 dnia: Grudnia 16, 2009, 10:35:45 pm »
Panie, Panowie, odrobina moderacji, nie piszcie o Lechu Kaganie Kellerze albowiem mawiali przodkowie - nie wywołuj wilka z lasu.
Jeśli chodzi o temat 'magisterki' (tudzież w przyszłości doktoratu...:), nie będę zarzucał tytułami, chciałbym jednak uwrażliwić na fakt, iż Lem jako pisarz to zagadnienie wysoce nieproste (ale mi szpetne zdanie wyszło :). O co chodzi - otóż to był naukowiec w skórze pisarza. Komparytystyczne badanie jego literatury mogłoby, jak się domyślam, skupić na odnajdywaniu czynionych przez Lema nawiązań, zapożyczeń, etc. Przeanalizowanie tego to chleb nielekki... Jednakowóż treści, jako takie, w zakresie na przykład przewidywań 'futurologicznych' były - w moim odbiorze - niczym innym niż dogłębnymi przemyśleniami faceta który prenumerował zachodnie pisma naukowe... Wyciągał z nich wnioski, i w miarę ostrożnie - owszem nie bez wrodzonego cynizmu i sceptycyzmu - pozwalał sobie na prognozy, jednakże raczej konstruowane czysto jako wywody logiczne, niż wizje fantazją malowane. Tak właśnie odbieram Lema, jego 'futurologia' była skrajnie logiczna i realistyczna, bo taki był jego umysł; wyobrażam sobie go daleko bardziej jako realistę niż artystę.
Miej to zatem na uwadze pisząc/planując pracę. A przed inicjatywą oczywiście chylę czoła.
Pozdrowienia
T

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #37 dnia: Grudnia 21, 2009, 08:50:06 pm »
Hej,
Czy ktos mógłby mnie wesprzeć i wskazał gdzie mogłabym znaleźć szersze informacje na temat CETI?
Czy faktycznie miały miejsce w 1971r sesje w Biurakanie?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #38 dnia: Grudnia 21, 2009, 09:10:13 pm »
Google, tylko wpisz Communication with ExtraTerrestrial Intelligence a nie CETI. Co za czasy, CETI=wszystko tylko nie CETI... Na drugie pytanie w ten sposób też znajdziesz odpowiedź :) .
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2009, 09:12:18 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #39 dnia: Grudnia 21, 2009, 09:30:41 pm »
Czy faktycznie miały miejsce w 1971r sesje w Biurakanie?
Sesja (czyli I miedzynarodowa radziecko-amerykanska konferencja na temat kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami) w Biurakanie (Armenia, ZSRR) odbyla sie we wrzesniu 1971 r.
Meterialy z tej konferencji zostaly opublikowane w ksiazce:
Problemy CETI. - Moskwa: Mir, 1975, 352 s.
s.329-335 - Lem S., W zwiazku z zagadnieniem cywilizacji pozaziemskich.

« Ostatnia zmiana: Września 23, 2018, 08:34:02 pm wysłana przez lemolog »

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #40 dnia: Grudnia 21, 2009, 09:49:46 pm »
Bardzo dziękuję za pomoc, to forum to istna kopalnia diamentów wiedzy o Lemie :)
A czy ta ksiażke można gdzies nabyć, skserować potrzebny rozdział itd? :)


lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #41 dnia: Grudnia 21, 2009, 10:23:12 pm »
A czy ta ksiażke można gdzies nabyć, skserować potrzebny rozdział itd? :)

Nie wiem, czy ta ksiazka jest w polskich bibliotekach.
Tresc ksiazki - jest w://lnfm1.sai.msu.ru/SETI/koi/knigi.html
Tekst Lema po rosyjsku: http://alt-future.narod.ru/Lem/lem_ceti.html

Fragment z tekstu Lema (samy poczatek, ale wiecej po polsku nie ma):
«Zagadka kosmicznych cywilizacji na podobieństwo matrioszki zawiera w sobie problematykę wszystkich dyscyplin naukowych. Kiedy istnienie choćby jednej obcej cywilizacji ziemskiego typu będzie już stwierdzonym faktem, można oczekiwać dużych zmian w licznych dziedzinach wiedzy. Ale skutki nawiązania międzygwiezdnego kontaktu wydają mi się nieprzewidywalne (…)»

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 11, 2010, 12:34:30 am »
No cóż, Lil, życzę powodzenia, choć wydaje mi się, że Twój promotor nieco się rozkręcił... Osobiście przymierzałam się do doktoratu i jedno wiem - tematyka i lista zagadnień, którą podałaś, to nawet na doktorat jest grubo...

Jeżeli mogę radzić - spróbuj uzgodnić ograniczenie do tekstów tylko beletrystycznych albo nie-beletrystycznych, albo z jakiegoś okresu (w końcu młody optymistyczny Lem i zgrzytliwy mizantrop z ostatnich lat - to chwilami sprzeczne tezy!) lub też zawęzić tematykę.

Może ograniczyć się tylko do wizji różnych cywilizacji - materiałów opór (właściwie cała Cyberiada, wędrówki Tichego, Wizja lokalna, Pokój na ziemi, Powrót z gwiazd - i w tonacji serio i groteskowo), dużo wypowiedzi niebeletrystycznych, oczywiście o zagrożenia się też zahaczy. Sztafaż technologiczno-wynalazkowy zostawiłabym na boku, zwłaszcza że to akurat najbardziej uległo ząbkom czasu - to czyszczenie bucików na stacji kosmicznej, to liczenie kursu na papierze, te taśmy odczytów komputerowych...

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #43 dnia: Lutego 14, 2010, 02:29:06 pm »
Witam po przerwie :)
Udało mi się przeczytac ksiażki na których chciałabym sie skupic w mojej pracy, są to:
„Dialogi” ,“Summa technologiae", „Biblioteka XXI wieku” , „Rozważania sylwiczne”  (drukowane w Odrze w latach 1993-2003), „Sex wars” , „Bomba megabitowa".
Chciałabym  jednak skupić się na eseistyce Lema bo zagłebiajac sie w opowiadania, powieści itd moge utonąć w morzu informacji. Nie zdążyłam jednak poznac lepiej "Fantastyki i futurologii" i stad moje pytanie czy książka ta nadaje sie do tematu mojej pracy?


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #44 dnia: Lutego 14, 2010, 03:04:08 pm »
Cytuj
Nie zdążyłam jednak poznac lepiej "Fantastyki i futurologii" i stad moje pytanie czy książka ta nadaje sie do tematu mojej pracy?
Dziwne to dla mnie wszystko:)Wg mnie FiFa pasuje najbardziej do kierunku Twoich studiow;)...ale wybralas temat o  "Wizjach przyszłości na przykładzie wybranych dzieł Lema".Z tym ze wybralas eseje...a FiFa wlasciwie analizuje jak literatura SF (czyli czesc beletrystyczna ktora odrzucilas) radzi sobie z tymi wizjami i jakie jest jej miejsce w literaturze.Mysle ze moglaby Ci ta ksiazka nieco uporzadkowac wiadomosci.Bo z mojego pkt widzenia przymierzasz sie do wlasnej Fantastyki i futurologii wiec korzystaj z dobrych wzorow;)
Pozdrawiam i zycze powodzenia:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)