Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 78399 razy)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 14, 2010, 08:11:33 pm »
Ja oczywiście z kolejnym pytaniem bo niestety czuje się bezbronna wobec kopalni materiałów o Lemie w internecie.
Udało mi sie poszukując literatury przedmiotu natrafic na coś takiego:
http://www.wkajt.republika.pl/acta/left.htm
Większość nazwisk jest mi tam znajoma toteż chciałam zapytac Specjalistów czy "Acta Lemiana Monashiensis" sa dobrym i wiarygodnym źródłem? I mam jeszcze dość trywialne pytanie bo nie udało mi sie tego ustalić: czym są owe Acta? Czy to jakieś czasopismo bądź artykuł z jakiegoś czasopisma? Mam skojarzenia z Acta Polonica Monashiensis...

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 14, 2010, 08:56:18 pm »
Do olkapolka (mam nadzieje, że nie przekreciłam nazwy):
Mam jeszcze jedno pytanie w zwiazku z moją literaturą podmiotu. Czy gdyby wykluczyc z niej Fantastyke i futurologie która zaiste mogłaby być paszkwilem na science fiction powinnam jeszcze uwzględnić jakiś być może mi nieznany esej Lema traktujacy o wizjach przyszłości?
Chciałabym po prostu by to wszystko miało "ręce i nogi" i tym samym abym ie pominęła jakiś istotnych dla tematu tekstów...
Z góry dziekuje za pomoc
PS. Apropo pozycji bardziej "aktualnych" czy "Lube czasy" pasowałyby tez do tematu?
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2010, 10:03:02 pm wysłana przez Lili »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 14, 2010, 10:06:23 pm »
toteż chciałam zapytac Specjalistów czy "Acta Lemiana Monashiensis" sa dobrym i wiarygodnym źródłem? I mam jeszcze dość trywialne pytanie bo nie udało mi sie tego ustalić: czym są owe Acta?

Widzisz, tu dotykamy niełątwej kwestii. Z jednej strony do powstania owych Akt przyczyniło się sporo znanych nazwisk z zakresu "lemologii" i ich teksty są z pewnością źródłami wartymi i uwagi, i polecenia. Z drugiej jednak inicjatorem ich powstania była osoba conajmniej kontrowersyjna - Lech Keller znany na tutejszym Forum jako Kagan; i z jego tekstami trzeba już ostrożniej.

(A nazwa pochodzi od Uniwersytetu w Monash (Australia) na którym ów gentleman wówczas pracował.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 14, 2010, 10:15:46 pm »
Hmmm to teraz mam dylemat ;)
Czy w takim razie dobrze byłoby sie powołać na znajdujace sie tam teksty poza "opiniami" Kellera?
Ps. Skoro inicjatora "zbioru" juz znam, tytuł jest juz jasny zapytam dla pewności : Czy wspomniane akta zostały wydane jako coś w rodzaju kompendium czy jest to po prostu tytuł artykułu z innego pisma?
Wstyd ale po prostu jeszcze większym wstydem byłoby sie powołac na owe Akta i popełnic błąd w kwestii nazewnictwa....

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 14, 2010, 10:56:30 pm »
Czy w takim razie dobrze byłoby sie powołać na znajdujace sie tam teksty poza "opiniami" Kellera?

Tak sądzę. (Przy czym z rozkładu statystycznego wynika, że i w/w panu mogła się, np. przez przypadek, trafić jakaś celna myśl, więc i jego wynurzenia bym dla porządku przeczytał.)

Czy wspomniane akta zostały wydane jako coś w rodzaju kompendium czy jest to po prostu tytuł artykułu z innego pisma?

Jako wydawnictwo w/w Uniwerku. (Jako wydawca figuruje Leros Press, Monash University. Czyli można sądzić, że Uniwerek zlecił to na zewnątrz.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2010, 11:06:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 14, 2010, 11:53:15 pm »
Olekpolek;) sobie mysli ze to nie kwestia kolejnej lektury do przeczytania (hm...a FiFy nie odradzalam a wrecz przeciwnie...).Dla mnie wizja przyszlosci to proba kompletnego przedstawienia swiata za np 127 lat;)(czyli raczej pozycje beletrystyczne o ktorych wspomniala ANIEL-a).Ksiazki ktore wybralas  czesciowo pokazuja  jak moze przebiegac rozwoj technologii i jakie miec konsekwencje etyczne, spoleczne itp...ale czesc tekstow to reakcja Lema na aktualna dlan sytuacje, doniesienia z prasy, telewizji.Tym tropem to i w beresiowych Rozmowach i np w Swiecie na krawedzi Lem przedstawia swoje poglady na rozwoj nauki i zwiazana z tym przyszlosc swiata. Jesli Rozwazania sylwiczne to pasuja rowniez  Okamgnienie i Dylematy...czyli konca nie widac.W tym zestawie najbardziej chyba kompletna ksiazka jest Summa T.
Trudno Lili wybierac tytuly za Ciebie poniewaz nie wiem jaka masz wizje ;) tej pracy tzn jak ma byc skonstruowana...w jaki sposob chcesz omowic owe przewidywania Lema.Czy to ma byc dyskusja nad sprawdzalnoscia owych wizji?Czy ich prezentacja?W porownaniu do czego?Lema z okresu Summy do Lema piszacego w pozniejszym okresie eseje i felietony do gazet? Bez porownan?
Po prostu z wymienionych przez Ciebie pozycji wylania sie mi niezwykle techniczna (tematycznie) praca.A przeciez Lem mial blizsze komparatystyce wizje przyszlosci...literatury;)
Nawiasem: ciekawa jestem efektu.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 15, 2010, 08:25:39 pm »
Raz jeszcze do olkipolki (teraz chyba lepiej odmieniłam mimo iż wcześniej miałam świadomość, że jesteś/jest Pani kobietą) :)
Hmmm jak by tu trochę przybliżyć to o czym zamierzam pisać... Chciałabym się skupić na prognozach Lema nie tylko w kwestiach technologicznych ale również społecznych itd Na problemach związanym ze "zbliżajacym" się końcem wieku (kryzys demograficzny,skażenie środowiska, epidemie, wyczerpanie surowców), na kwestii porównania ewolucji technologicznej z biologiczną i na tym kiedy mozemy mówic o ewolucji a kiedy o antyewolucji człowieka, o tym czy istnieją  i jeśli tak to jak wygladać by mogły obce cywilizacje. Na jego prognozach w związku z internetem, telewizją , ogólnie środkami masowego przekazu.  Oczywiście na pewo bedzie tez bardziej technicznie (AI,wirtualna rzeczywistość)...
Na razie powolutku rodzi mi sie konspekt i nie ukrywam temat ten jest dla mnie duzym wyzwaniem
PS. Nie ukrywam tez ze zamierzam podjać sie wyzwania sprawdzenia sprawdzalności owych wizji i tu niestety będą zapewne kolejne schody w poszukiwaniu literatury dyskursywnej i fachowej a zarazem zrozumiałej ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2010, 08:29:16 pm wysłana przez Lili »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 16, 2010, 02:07:03 pm »
Jak juz zauwazyl chyba Hoko...nie da sie oddzielic kwestii technologicznych od spolecznych.Lacza sie, przenikaja, wynikaja z siebie.Po prostu technologia nie jest jakims oderwanym od swiata bytem.Praktycznie wszystkie wymienione przez Ciebie tzw problemy konca wieku sa tego przykladem.Przy AI i VR dojda konsekwencje etyczne i prawne...
Hm...sucha prezentacja pogladow Lema wg mnie nie ma sensu...zeby rece i nogi byly na wlasciwym miejscu trzeba by omowic kazde zagadnienie i skonfrontowac z tym wizje Lema a nastepnie zweryfikowac ich sprawdzalnosc...czyli doktorat?;)Ale nie ma co panikowac w koncu chyba wiekszosc z nas zdaje sobie sprawe ze praca magisterska to...praca magisterska;) (od lat sie zastanawiam dlaczego uczelnie nie odchodza od tego systemu na rzecz jakichs(?!;) egzaminow sprawdzajacych poziom rzeczywistej wiedzy przyszlego magistra).
Niemniej Lili Twoja praca zaczyna wychodzic poza tytul i nabierac ksztaltu;)Pozostaje zyczyc zeby nie wyszla nadto pesymistyczna...moze uda Ci sie znalezc w lemowych rozwazaniach cien nadziei dla swiata;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 16, 2010, 06:04:56 pm »
Lili
Jak już napiszesz, nie zapomnij o egzemplarzach autorskich dla klubowiczów. :D
Powodzenia
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 16, 2010, 07:15:41 pm »
Trochę się boję że dla lemonologów bedzie to reprezentowało uwłaczający Wam poziom wiedzy <oczko> ;)

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 16, 2010, 07:44:51 pm »
Oj tam... Opinią badaczy cytryn w tej sprawie nie warto się przejmować. ;)


Edit:
Swoją droga, jest na stronie lem.pl zawieszone takie ogłoszenie:
http://solaris.lem.pl/o-lemie/prace/prace-dyplomowe

Ktoś wie może, czy jakieś prace się już ukazały i gdzie ta "ogólnodostępna baza danych" jest dostępna? ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2010, 07:57:09 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 21, 2010, 09:00:35 pm »
Witam,
Czy ktoś mółby mi polecic jakąś wartościową pozycje na temat AI ale tez taką która bedzie choć troche dla mnie zrozumiała :)?
Mam jeszcze jedno pytanie: czy powstała może jakas ksiażka traktujaca typowo o eseistyce Lema i jego prognozach?
Spędzam godziny w czytelni i przeważa literatura o beletrystyce Lema itd.
I jeszcze jedno pytanie bo się troche pogubiłam w związku z nazewnictwem gatunkowym moich pozycji z literatury podmiotu:
Dialogi, Summa Technoogiae, Biblioteka XXI w, Sex Wars (w tym rozważania sylwiczne),Bomba megabitowa.
CZy wszystkie te pozycje to eseje? Spotkałam sie z opiniami ze felietony i zupełnie sie pogubiłam. Niestety ni w ząb nie rozróżniam esei od felietonów ...

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 21, 2010, 09:34:03 pm »
No właśnie, też mam ten problem :)
Wydaje mi się przystępna ta stronka, ale czy kompetentna?
Jest też tam podana literatura tematu
http://www.open-mind.pl/Ideas/AI.php
Także na tym forum sporo towarzystwo pisało.
http://forum.lem.pl/index.php?topic=562.0
Cytuj
CZy wszystkie te pozycje to eseje? Spotkałam sie z opiniami ze felietony i zupełnie sie pogubiłam. Niestety ni w ząb nie rozróżniam esei od felietonów ...
Jak pierwodruk w gazecie to felietony, a jak w książce to eseje hehe...
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2010, 09:42:56 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 22, 2010, 09:00:22 am »
Czy ktoś mółby mi polecic jakąś wartościową pozycje na temat AI ale tez taką która bedzie choć troche dla mnie zrozumiała :)?

Ogólnie to z literaturą o AI jest ten ból, że sprawa wartościowości tejże literatury jest sprawą mocno subiektywną, z braku działającej AI, po prostu.

Warto w każdym razie wiedzieć, że czołowym piewcą AI jest Marvin Minsky - po polsku mało go wydano (jakiś artykulik w "Świecie Nauki", jakieś cytaciki w "Końcu Nauki" Horgana, pozycji zresztą mało wartej), w związku z czym wypadnie polecić powieścidło SF "Opcja Turinga", które napisał do spółki ze starym rzemiechą H. Harrisonem. Wszystkie wstawki teoretyczne są jego autentycznymi przemyśleniami.

Z kolei czołowym krytykiem AI, przynajmniej tej nie bazującej na efektach kwantowych ;), jest Roger Penrose, a jego opus magnum stanowi "Nowy umysł cesarza".

Przy czym pierwszy z w/w panów bywa oskarżany o ślepy entuzjazm, a drugi jest podejrzany już z samej racji wiary w platonizm ;), ale to są ogólnie czołowe nazwiska debaty o Sztucznej Inteligencji.

Poza nimi są jeszcze panowie V. Vinge i R. Kurzweil, ale jedyne co można, na trzeźwo, powiedzieć dobrego o ich wizjach to "malownicze".
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2010, 06:24:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 22, 2010, 08:32:15 pm »
Rzeczywiście trudno czasem esej od felietonu rozróżnić, ale generalnie: krótsze, lżejsze formy, opierające się bardziej na wiedzy autora "z głowy" (bez poparcia źródłami), to felietony. Bardzo często są to teksty pisane co tydzień, do gazet, nieprzekraczające strony-dwóch maszynopisu.

Esej powinien być poważniejszy, dotyczący jednego tematu (felietonista ma prawo do dygresji, choć u Lema np. cała FiFa to poemat dygresyjny  ;)), powinien też opierać się na jakichś źródłach naukowych.

I teraz tak - Dialogi to... dialogi ;) (tak, jest taka forma literacka, mało popularna, ale znana od Platona), Summa Technologiae - można ją zdecydowanie potraktować jako zbiór esejów, dotyczących przewidywanego rozwoju nauki, z solidnym oparciem na wiedzy, Biblioteka XXI to specyficzna forma literacka, zawiera recenzje książek nieistniejących, nie są to na pewno eseje ani felietony, prawdę mówiąc nie ma chyba gatunku dla "tego czegoś", można podciągnąć pod pewną formę groteski (ale ponieważ nie piszesz pracy na polonistyce myślę, że hasło "recenzje książek nieistniejących" starczy), Sex Wars, Bomba M..., Okamgnienie - zdecydowanie felietony

Jeszcze Fantastyka i futurologia - to książka teoretycznoliteracka - zajmuje się ogólną rozprawą ze strukturalizmem (taki modny w latach 60-tych prąd umysłowy w teorii literatury), zawiera ogólne rozważania czy jest i czym być powinna literatura, a szczególnie literatura SF. Książka zawiera liczne przykłady złych i bardzo złych (w oczach Lema) utworów SF, dokładnie pokazujących czym nie powinna być ta literatura ;) Swego czasu narobiła sporo szumu, zwłaszcza, że opinie w niej zawarte dotarły do autorów, także tych zaoceanicznych.

Ja tam bardzo ją lubię, przecudnie jest napisana (zdania na kilkadziesiąt pare stron, zbudowane z dziesiątków zdań podrzędnych, wtrąceń i antynomii oraz zawierające wyłącznie co najmniej 4-sylabowe słowa  ;D) ale rozrywka to specyficzna. Nie zawiera też wizji przyszłości wg Lema, co najwyżej drwiny Lema z wizji przyszłości innych pisarzy, więc - bazując na temacie Twojej pracy - myślę, że jest niekonieczna. Do przeczytania w wolnej chwili - polecam szczerze