Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lili

Strony: [1] 2 3 4
1
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Października 22, 2011, 12:01:47 pm »
Ps.Szybkie pytanie.

Podpowiedzcie mi proszę jakiś przykład książkowy dystopii bo granica między nią a utopią nie jest zbyt płynna.

Wielkie dzięki

2
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Października 22, 2011, 11:56:57 am »
Dzisiaj Obrona więc trzymajcie kciuki. Wkrótce opisze Wam wrażenia ;)

3
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Września 28, 2011, 10:20:48 pm »
na tej stronie translit.ru wydaje się ze jednak powinno byc przez "o" hmmmm.
Co do reszty jesteście idealnie zgodni :)

4
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Września 28, 2011, 09:01:18 pm »
Chodzi mi wyłącznie o przełożenie tych słów: По поводу проблемы внеземных цивилизаций, "Проблема CETI"
na polski alfabet (tab by pozostały w jezyku rosyjskim, ale zapis nie był w cyrylicy). :) Nie wiem, czy to jest jasne :)

5
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Września 28, 2011, 09:22:58 am »
Link do tego artykułu otrzymałam właśnie od Lemologa: http://alt-future.narod.ru/Lem/lem_ceti.html
Tak się niestety składa, że potrzebuje w przypisie tytuł artykułu oraz tej pracy w oryginale, ale nie cyrylicą :) <czyli polskie literki>
Niestety nie miałam nigdy styczności z rosyjskim a wstyd ;)

Mam nadzieję, że coś uda mi się wymyślić.

Dziękuję

6
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Września 27, 2011, 09:25:18 pm »
Witam po dłuuuuuuugiej przerwie. Kochani, wreszcie moje pisanie pracy magisterskiej dobiegło końca :). "Zmieściłam się" w 113 stronach i nie ukrywam, że Wasza w tym zasługa, że udało mi się dobrnąć do końca. Na finishu mam tylko jeden malutki problem
z przypisem do artykułu Lema "W związku z zagadnieniem obcych cywilizacji" opublikowanym w zbiorze "Problemy CETI".
Czy ktoś na forum zna na tyle dobrze  rosyjski aby mógłby mi te dwa tytuły ("W związku z zagadnieniem obcych cywilizacji" oraz "Problemy CETI" )przetłumaczyć na ten język, ale z uwzględnieniem polskich znaków? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Kamila

7
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 23, 2010, 05:47:34 pm »
Kochani ja z kolejnym pytaniem. Jak wiadomo Lem "nie wierzył w cuda" i w jego książkach bynajmniej ani razu nie natknęłam się na wypowiedź, w której wspomniałby, że przyszłe stulecia przyniosą sukces w eliminacji zachorowań na nowotwory. Niemniej trudno nie zgodzić się z tezami Theodora Boveri'ego na temat źródeł powstawania tych chorób. To co można niejako potraktować jako sukces w profilaktyce nowotworowej to przede wszystkim pewien poziom wiedzy na temat przyczyn wywołujących nowotwory (są to niejako najogólniej przyczyny fizyczne:promieniowanie np. rentgenowskie, uszkodzenia mechaniczne, chemiczne np azbest, czy wirusowe np wirus brodawczaka). Trudno, pomimo, że to informacje powszechnie znane przytaczać je jako własne wnioski. Stad moje pytanie. Czy z wszystkich Wam znanych czasopism naukowych/ popularnonaukowych któreś można uznać za (pojęcie względne) najbardziej wiarygodne? Lem czesto powołuje sie na Science czy Der Spiegel lecz niestety nie mam dostępu do tych pism. Może coś polskiego jest równie warte uwagi? Konkretnie potrzebuje na piśmie dowodów ze Boveri miał racje ;)

8
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 23, 2010, 03:53:55 pm »
Omg teraz widzę że popadłam w owocologię hahahah  :D

9
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 19, 2010, 09:13:40 pm »
To się nazywa rzeczowa i fachowa odpowiedź :)

Kochani kolejne z serii krótkich pytań. Któryś już raz z rzędu w pracy powołuje się na osobę Jerzego Jarzębskiego i mam pytanie związane z nazewnictwem. Czy można nazywać go <oczywiście kwestia gustu i własnej oceny> najsłynniejszym polskim lemologiem/  lemonologiem/ lemiastą/ lemianem? (jak tak sie rozpędze to może wyjść z tego nawet Leśmian ;)).

10
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 18, 2010, 08:10:08 pm »
Jeśli przedstawicielka płci żeńskiej para sie biologia i genetyką to jak mozemy ją nazwać?
Biolożka i genetyczka?  :D

Konkretny przykład dotyczy Rosalind Elsie Franklin :)

11
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 18, 2010, 07:51:31 pm »
Bardzo dziękuję za pomoc :) Mam nadzieje, że nie traktujecie moich pytań jako próśb o podanie mi wszystkiego na tacy :) Raczej moje częste pytania są wynikiem  zaufania do tego forum, albowiem w informacyjnym potopie trudno (jak to pisał Mistrz) odcedzić informację pożyteczną od informacji błędnej.

W ogóle jestem lekko w szoku bo sądziłam że moja praca będzie zmierzała w zupełnie innym kierunku a tutaj wszystko "wychodzi w praniu" :)
Jestem pewna że po skończeniu pisania, obronie itd będe mogła na spokojnie wrócić do lektury Lema poszerzając ją o pozycje beletrystyczne a wówczas zostanę bywalcem tego forum z czystej i bezinteresownej przyjemności :)

12
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 17, 2010, 08:43:50 pm »
Wydaje mi się, że najogólniej <bo to nie jest wiodącym tematem pracy> udało mi się nakreślić początki genetyki jako nauki. Chciałabym jednakże krotko a rzeczowo zaznaczyć podstawowe różnice miedzy początkami genetyki np. w czasach Mendla (wówczas nawet ten termin nie był znany) a genetyką współcześnie. Czy istnieją jakieś fundamentalne zasady, których tutaj nie powinnam pominąć? Znów dryfuję po morzu informacji i nie wiem którym prądom się poddawać a przed którymi uciekać gdzie pieprz rośnie albowiem ma to być z założenia praca polonistyczna ;)   

13
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 10, 2010, 09:09:57 pm »
... (i wszystko jasne :D)

Kochani rozwijam teraz zagadnienie mutacji (wiem, że brzmi to jak chaos pisarski niemniej po prostu opisując dane zagadnienie czasem EUREKA i przypomina mi się ze w poprzednim mogłam coś dodać :)) Już w Summie Lem podkreśla że mutacje są przyczyną nowotworów, co jak zaznacza nie jest ostatecznie potwierdzone lecz za argument przemawiający na korzyść tej  hipotezy, uznać należy brak dowodów, które by ją obalały. Czy można w takim razie uznać że jest to sprawdzona prognoza? Bo poniekąd faktem jest, że:

„Komórki dzielą się w tkankach na przestrzeni całego życia; ponieważ przy każdym podziale możliwy jest lapsus mutacyjny, szansa nowotworzenia jest proporcjonalna do ilości podziałów, a więc i do długości osobniczego życia" <Summa>

Poszukuje  informacji kiedy mniej więcej naukowo potwierdzono/jeśli oczywiście się nie mylę powyższe spostrzeżenie Mistrza? Czy za okres taki uznać należy ostatnie dziesięciolecie kiedy to poznaliśmy ludzkie DNA? Żródeł jest wiele od internetu po moją uczelnianą bibliotekę oraz bibliotekę wojewódzką lecz nigdzie nie udało mi sie znaleźć informacji która by ostatecznie mogła to potwierdzić. Niestety ze wstydem stwierdzam, że genetyka nie jest moją mocną strona chociaż zagadnienie to szalenie mnie interesuje :)

14
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 09, 2010, 11:02:33 am »
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)

I jeszcze małe sprostowanie skierowane do Q
Moje pytanie odnośnie przypisu pomimo, że wydaje się trywialne wynikało wyłącznie z wątpliwości odnośnie tworzenia przypisów z literatury obcojęzycznej.  Dla przykładu np. Jarzębski własne przypisy konstruuje w "swój" sposób a z kolei już np. Maciej Płaza w swoim studium twórczości Lema operuje zupełnie innym modelem. Jako wzór przypisu z własnej pracy podałam model preferowany przez mojego promotora niemniej do wrześnie nie mam z nim kontaktu toteż wolałam Was zapytać aby sie upewnić czy nie ma różnic w konstruowaniu przypisów do polskich dzieł i literatury zagranicznej :) Amen, a dla niedowiarków Ave  :D (chociaż w sumie to niedowiarki nie wierzą nawet w diabła hehe)  ;)

15
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Sierpnia 05, 2010, 10:09:01 pm »
Chyba wejdzie mi w nawyk proszenie Was o pomoc ;)

Znalazłam w internecie bardzo inspirujący artykuł z czasopisma "Science" (notabene bardzo interesujące pismo) potwierdzający słuszność hipotez Lema w kwestii naszego pochodzenia/ krzyżowania się z Neandertalczykami. Oczywiście zdając się na Waszą pomoc i rady piszę o ewolucji człowieka ogólnie, niemniej chciałabym jakoś podeprzeć swoje wnioski o słuszności tez Lema fachową literaturą.

Oto informacje które znalazłam tuż pod artykułem:
Richard E. Green, et al.
A Draft Sequence of the Neandertal Genome
Science 328, 710 (2010);
DOI: 10.1126/science.1188021

Jako że w rodzinie mam wspaniałą anglistkę całość artykułu udało sie "nam" przetłumaczyc niemniej totalnie nie wiem jak zrobić z powyższych danych porządny przypis (w swojej pracy jeżeli cytuje artykuły z czasopism posługuje się wzorem np.    Jamroziak W., Nie sadźcie, że wiecie wszystko o Stanisławie Lemie, „Nurt”, 1972, nr 8, str. 7)

:)

Strony: [1] 2 3 4