Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447830 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1125 dnia: Marca 27, 2020, 09:29:26 pm »
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2020, 01:14:36 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1126 dnia: Marca 27, 2020, 10:36:44 pm »
O ile kroków stąd była meta?

A. Jeden      B. Dwa      C. Trzy      D. Cztery

R.

Co tak wymiotło?

A. Dali se w żyłę      B. Zachlali      C. Zaspali      D. Zarazili się
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2020, 09:48:16 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1127 dnia: Marca 28, 2020, 10:31:34 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1128 dnia: Marca 28, 2020, 11:51:35 pm »
Mówią, że w necie nic nie ginie.
Dam dużą wedlowską z całymi orzechami za wskazanie linku do tego kawałka radiowego z lat sześćdziesiątych lub siedemdziesiątych ubiegłego wieku:

Dobranoc, dobranoc
Lecz ani waż się spać
Ktoś nie śpi żeby spać mógł ktoś
Więc w nocy musisz trwać

Dobranoc, dobranoc
W zasadzie spać byś mógł
Ktoś nie śpi żeby spać mógł ktoś
A przecież nie śpi wróg!

Jutro wróg twój wstanie niewyspany
Po nocy zaś przespanej - ty
Przekroczysz plany, kochany, tak
Że wroga trafi szlag!

Dobranoc, dobranoc
Więc śpij spokojnie - lecz
Przed snem wysiłki wrogich sił
Od siebie odrzuć precz
Od siebie odrzuć precz!

Wyśpiewać mogę przez telefon: +22 641-7190

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1129 dnia: Marca 31, 2020, 08:56:38 pm »
Uprzejmie informuję P.T. zainteresowanych, że przed chwilą usiłowałem zamieścić spokojny kulturalny absolutnie regulaminowy (jak to od lat mam we zwyczaju) komentarz pod tekstem red. Czuchnowskiego na forum "Gazety Wyborczej"
[ https://wyborcza.pl/7,75398,25833632,zamkniete-parki-wojsko-na-ulicach-jakie-nowe-ograniczenia.html#sortBy:Popularity-Descale ], ale redakcja anonimowo odpisała (przeklejam), że "Z uwagi na naruszenie regulaminu nie możesz zamieszczać komentarzy do 12 kwietnia 2020, 21:13". Jakie "naruszenie regulaminu" ? ? ? Próbowałem dowiedzieć się o co chodzi, ale ŻADNEJ odpowiedzi mi nie udzielono...
Prenumeruję "GW" od zawsze (prenumerata daje prawo do komentarzy), zawsze - jako JEDYNY na forum "GW" !!! - podpisuję się imieniem i nazwiskiem, z podaniem adresu mejlowego i numeru telefonu, ale taki ban (chyba tak to się nazywa?) zdarzył mi się po raz pierwszy.
Kupa mięci :-)

R.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2020, 02:28:00 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1130 dnia: Kwietnia 01, 2020, 03:05:02 pm »
Jeśli to już było, to chętnie wykasuję, ale przed chwilą zobaczyłem te rewelacje pierwszy raz:

https://lemolog.livejournal.com/9194.html 

i pierwsza kwestia, jaka mi się nasunęła po obejrzeniu tych kilkudziesięciu fotogramów, to GDZIE MIESZKA (żywi się, śpi, je, odpoczywa itp.) Wiktor Jaźniewicz, skoro w swoim mińskim mieszkaniu ma taki zaciszny skromny gabinet?

Mówiąc zaś najpoważniej: pan prezydent Łukaszenka pospołu z panem prezydentem Putinem i panem prezydentem Dudą powinni ufundować w Mińsku oficjalne uroczyste Lemuzeum, uhonorować Wielkiego Lemologa stosownymi orderami i obdarować go międzynarodową dożywotnią rentą!!! 

R.

pjes: Lemologu, czy to prawda, że pan Lem opisał zabójcze wirusy w "Obłoku Magellana" wydanym w 1954 roku?

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2020, 11:28:13 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1131 dnia: Kwietnia 01, 2020, 06:13:07 pm »
@ maziek

Cytuj
Toż to z pół litra trzeba duszkiem obalić.

Jako stary pijus-degenerat spytam z ciekawością: co  masz na myśli? Spirt czy wódkę?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1132 dnia: Kwietnia 01, 2020, 07:00:27 pm »
Wódkę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1133 dnia: Kwietnia 01, 2020, 07:44:22 pm »
Masz słabą głowę lub/i wątrobę. W każdym razie na filmie w TVP (Kurscy nawet nie zostali jeszcze poczęci) było inaczej. Gościu wypił z gwinta pół litra wódki na siodle, rozpędził konia i pokonał przeszkodę bez przeszkód :-)
Ale to był Rumun chyba. A może Cygan? Ja bym skonał po połówce połówki...

R.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2020, 06:36:34 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1134 dnia: Kwietnia 02, 2020, 02:21:56 pm »
Wg wiki [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy ], definicja wirusa Andrégo Lwoffa z 1957 zwykle uważana jest za pierwszy wyczerpujący ich opis. Mistrz musiał być bardzo na bieżąco, skoro - jak donosi sławny statysta Stefan Kruczkowski (syn Leona) oraz słynny lemolog Wiktor Jaźniewicz - o wirusach Lem pisał już w "Obłoku Magellana" wydanym w roku 1954!!! Strona 355-56.

R.

pjes: mniej więcej ile wirusów (liczba) przeciętnie potrzeba, by kogoś zarazić, niechby powszednią grypą? Czy w sprzyjających wirusowi okolicznościach do skutecznego zarażania wystarczy jeden?

pjes II. Analogie są doskonale wojenne. Gdy żołnierz naszej armii wbije bagnet w serce nieprzyjacielskiego żołnierza - mamy jeden zero. Wówczas ten, kto ma liczniejszą armię (przy założeniu równosprawności) oczywiście pokona wroga.
Mamy stan wojenny, jak w 13 grudnia 1981, albo jeszcze bardziej: mamy wojnę, jak II WŚ. Koronawirusową.
Trzeba podpytać Tzoka :-)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2020, 09:59:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1135 dnia: Kwietnia 03, 2020, 10:17:00 am »
Wg wiki [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy ], definicja wirusa Andrégo Lwoffa z 1957 zwykle uważana jest za pierwszy wyczerpujący ich opis. Mistrz musiał być bardzo na bieżąco, skoro - jak donosi sławny statysta Stefan Kruczkowski (syn Leona) oraz słynny lemolog Wiktor Jaźniewicz - o wirusach Lem pisał już w "Obłoku Magellana" wydanym w roku 1954!!! Strona 355-56.

pjes: mniej więcej ile wirusów (liczba) przeciętnie potrzeba, by kogoś zarazić, niechby powszednią grypą? Czy w sprzyjających wirusowi okolicznościach do skutecznego zarażania wystarczy jeden?

Pierwszego wirusa opisano w 1892 roku jako patogen mniejszy od bakterii. Nazwy wirus użyto w 1898 roku. W 1935 roku rozwiązano krystalograficznie strukturę tego wirusa, a pracę tę nagrodzono Noblem w 1946 roku. (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tobacco_mosaic_virus)

Co do drugiego pytania to nie da się na nie odpowiedzieć. Wg pracy [1], kaszlnięcie osoby chorej na grypę wypuszcza 38.3 pl (pikolitrów = 10-12 litra) objętości zawierającej średnio 75.400 cząsteczek, z czego 63% jest wielkości zdolnej do dotarcia do płuc osoby postronnej. Można by się zastanawiać czy takie jedno kaszlnięcie wystarczy by zarazić, ale na pewno nie "jeden wirus". Poza tym, jest mnóstwo innych zmiennych: czy wirusy już są w płucach, czy w powietrzu po kaszlnięciu, czy na rękach kogoś kto chce się podrapać po nosie, itp. Jedyna odpowiedź na Twoje pytanie: to zależy.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4676262/

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1136 dnia: Kwietnia 03, 2020, 12:51:25 pm »
Tomku, dzięki za fachową odpowiedź. Podkreślę tylko, że mój "problem" był źle sformułowany. Grypa była złym przykładem, bo - przypuszczam - praktycznie/statystycznie każdy Ziemianin już ma w organizmie dostatecznie sprawny wojskowy wywiad (typu AW, CIA, GRU itp.), by samotnego wirusa grypy rozpoznać, oraz dość żołnierzy, żeby przebić bagnetem jego zgnite wirusie serce kwasowe albo pożreć jego kapsyd (ple-ple).
Natomiast co w przypadku nie istniejącego wcześniej na Ziemi COVID-19?, jeśli położymy jedną sztukę na błonie śluzowej sprawnego immunologicznie zdrowego człowieka, i on się natychmiast weżre?
Z jaką szybkością on się mnoży w maksymalnie sprzyjających (mu) warunkach?

R.

pjes: na mój nos, po Wielkiej Nocy będzie już z górki :-)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2020, 09:01:18 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1137 dnia: Kwietnia 03, 2020, 01:15:11 pm »
W tym rzecz, że nie da się badać ani niczego konkretnego powiedzieć o "jednym wirusie". To trochę jakby rozważać ekosystem lasu analizując czy jedna mrówka skręci akurat w lewo czy w prawo.

Procesy biologiczne opisuje się czasami w postaci scenariuszy - wirus wiąże się z receptorem X, itd. Ale to nie znaczy, że ktoś obejrzał jednego wirusa łączącego się z jednym receptorem X, tylko np. (1) z teoretycznej analizy wynikała taka możliwość i (2) ktoś wykonał szereg testów in-vitro w różnych warunkach co dało (3) statystycznie istotny wynik np. na poziomie 80% wirusów przyłączonych do zmodyfikowanego receptora X, który "nie puszcza" wirusa (i tylko wtedy da się to zmierzyć). Taki wynik jest statystyczny, dotyczy zmodyfikowanego nieco receptora i w warunkach in vitro, więc w warunkach in vivo prawdziwy może się zachowywać nieco inaczej (znowu, w sensie statystycznym).

Edit: Staszku, w krajach, w których nie zastosowano od razu zasad zostawania w domu, liczba przypadków podwajała się nawet dziennie (później co 2-3 dni). To daje obraz, że praktycznie każdy kto spotkał się z wirusem i "dostarczył" go dotykając oczu, nosa czy ust zachorował. To chyba najbliższa odpowiedź na Twoje pytanie czy jeden wirus wystarczy do infekcji ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2020, 01:40:16 pm wysłana przez tzok »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1138 dnia: Kwietnia 03, 2020, 01:51:15 pm »
Jeśli dobrze rozumiem Pana Profesora, taka wiedza o mnożeniu się inkryminowanego wirusa ma charakter wyłącznie doświadczalno-statystyczny. Rosnąca krotność liczby zarażonych w czasie jest praktycznie jedyną twardą miarą mnożenia się wirusa, tak?
Dzięki :-)

A nie da się tej paskudy hodować in vitro, na jakichś stosownie odżywianych szalkach Petry'ego?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1139 dnia: Kwietnia 05, 2020, 03:19:11 pm »
Tyle samo co na odnawialne przybory do golenia - chętnie wydałbym na krem usuwający zarost raz na zawsze. Krem na wyłysienie męskiej twarzy, żeby była taka jak u kobit.
Golenie jest niezbędne, żeby człek nie wyglądał jak dzik bagienny, ale żmudne i męczące. Uważam, że wynalazca takiego preparatu szybko zbije na nim światową fortunę.

R.

pjes [06.04.20]: Polska z marną niespełna setką okołokoronawirusowych śmierci (0,0002%) wciąż jest na dwudziestym którymś miejscu na świecie, wobec prawie 16 000 we Włoszech (0,026%), ponad 13 000 w Hiszpanii (0,027 %) i ponad 8 000 w USA (0,002 %). W liczbach bezwzględnych czwarta jest Francja, piąci Brytowie, szósty Iran, a Chiny siódme. Na dziesiątym miejscu są Niemcy z niespełna półtora tysiącem zgonów.
Sprawdź liczbę ludności, policz procenty, znaj proporcją mociumpanie, i tak czy inaczej nie wychodź z domu.

pjes II: przeczytałem gdzieś, na pewno dzisiaj (a dziś w rękach miałem tylko rzeczoną "Sławę i chwałę", czyli listy L-K), że kilkadziesiąt lat przed Mistrzem ktoś napisał recenzje z nieistniejących książek, ale teraz nie mogę znaleźć, gdzie była ta informacja.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2020, 01:20:23 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )