Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 17, 2022, 10:15:30 pm »
2
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Sierpień 17, 2022, 07:00:02 pm »
(z wyjątkiem jednego, zniszczonego przez załogę po unieruchomieniu i wyczerpaniu amunicji, żeby nie wpadł w ręce zbliżających się Rosjan) są na chodzie, w przeciwieństwie do niemieckich Panzerhaubitze 2000, których 70% czeka na części zamienne - podobno za dużo i za szybko z nich strzelali.

tak, zniszczonego przez załogę...  8)
tu jest kilka słów na ten temat
https://www.youtube.com/watch?v=8mIn-vOWV-k

gdy usłyszałem o tym po raz pierwszy, raczej przychylałem się do hipotezy, że go Rosjanie trafili, ale jak pojawiły się te informacje o niemieckich działach, psujących się, wg Niemców dlatego, że Ukraińcy za ostro strzelali, pomyślałem, że druga hipoteza też jest równie prawdopodobna i Krab też się popsuł. Tyle że z tego wynikałoby, że Kraby psują się w sposób znacznie bardziej spektakularny, toteż po zepsuciu pierwszego Ukraińcy zaczęli bardzo rygorystycznie przestrzegać instrukcji obsługi...  ::)
4
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 17, 2022, 05:22:53 pm »
Spece rządowi planują, ach jak planują...

No, wiadomo, że jak nie przeszkadzają to już jest sukces, więc tu doceńmy, że niektórzy nie przeszkadzali ;). Aczkolwiek bardziej doceniać należy tych, którym nie przeszkodzono, zwł. inż Józefa Kwiatkowskiego, o którym z nieministerialną szczerością Szeremietiew napisał tak:

"W jednym z artykułów napisano, że było to „działo Szeremietiewa”. Tak je rzeczywiście potocznie nazywano. Dla mnie jednak „Krab” był zawsze działem inżyniera Kwiatkowskiego. To dzięki Niemu powstała ta broń, a także wiele innych typów uzbrojenia, wytwarzanych przez HSW"
https://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=27119

Szeremietiew przepchnął kupno licencji na wieżę. A to jest jądro Kraba.

Że przepchnął to i owo? Sądząc z dostępnych danych - tak. Zresztą wystarczy popatrzeć na same daty (i doniesienia medialne) - był wiceministrem gdy zaczynano o Krabach myśleć, był - jako się rzekło - wiceministrem za Buzka, Siemoniak zrobił go szefem Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej - możliwości miał, i wszystko to się ładnie zgrywa w czasie z paroma istotnymi okolokrabowymi przełomami. (Potem Macierewicz zauważył, że temat nośny i przejął go jak swój, podobnie zresztą jak koncepcję WOT, ale to dla R.Sz. raczej gorzki tryumf:
https://www.salon24.pl/u/szeremietiew/823548,dzialo-macierewicza)

Jądro? Nie, jądrem jest raczej Topaz:
https://pl.wikipedia.org/wiki/ZZKO_Topaz
5
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Sierpień 17, 2022, 01:34:07 pm »
Szeremietiew przepchnął kupno licencji na wieżę. A to jest jądro Kraba.
2. W Korei ruska agentura wpływu jest relatywnie niewielka dlatego państwo to jest interesującym partnerem zbrojeniowym:


Cytuj
" Dlaczego więc nie rozbudować HSW pod Kraby, "

Bo przy istniejącym zapotrzebowaniu trzeba by rozbudować HSW ponad czterokrotnie – minimum dziesięć lat i pierdyliony dolarów. Sprzęt jest potrzebny na wczoraj i ani tego czasu ani tych pieniędzy nie ma.  Zresztą Krab to jest akurat taka sama polska haubica jak koreańska K9 Thunder, z tym, że Krab ma na koreańskim podwoziu od Thunder brytyjską licencyjną wieżę AS 90, z licencyjnym działem L131, którego początki sięgają 1963 roku – obecnie już przestarzałym i jako takie wycofanym z produkcji w UK.

Przygotowania do produkcji Kraba 2 niech idą swoją drogą, ale K9 Thunder też trzeba kupić, bo haubice są potrzebne w dużej liczbie i na cito. Chwalony polski system kierowania Topaz można założyć również do K9, jest uniwersalny, a nie dedykowany wyłącznie do Kraba.

Reputacja Kraba nie będzie zależała od biurokratycznych tańców żyrafy z nosorożcem w MON, tylko od osiągów na polu walki na Ukrainie, a tam Ukraińcy wydają się póki co dosyć zadowoleni - wszystkie Kraby (z wyjątkiem jednego, zniszczonego przez załogę po unieruchomieniu i wyczerpaniu amunicji, żeby nie wpadł w ręce zbliżających się Rosjan) są na chodzie, w przeciwieństwie do niemieckich Panzerhaubitze 2000, których 70% czeka na części zamienne - podobno za dużo i za szybko z nich strzelali.

Klasyczna taktyka sabotażowa MON, uniemożliwiająca wyposażenie WP w jakąkolwiek broń skuteczną przeciwko Rosji, zawsze polegała na tym, żeby nic nie produkować teraz, tylko poczekać do święty Dygdy  na super-duper polską konstrukcję, która wszystkim pokaże i będzie produkowana w ilości 5 sztuk rocznie. Inna taktyka sabotażowa MON polegała na dodawaniu do specyfikacji przetargowych importowanego sprzętu ultra-ambitnych i wyłącznie polskich wymagań, całkowicie wyjętych z dupy (czołg ma pływać, latać, tańczyć walca, pokonywać Bałtyk po dnie i wspinać się w przewieszonym terenie). Dla MON nic nigdy nie było wystarczająco dobre, z  ewentualnym wyjątkiem Gwiazdy Śmierci z "Gwiezdnych Wojen". Obecne zakupy w Korei wynikają m.in. z politycznej konieczności obejścia MON - kupujemy tam, gdzie nie ma takiego nasycenia prorosyjską agenturą wpływu jak w kraju.

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1245626,krab2-nasze-plany-artyleryjskie#comment-23120124

2. Kaczor do tego doprowadził:
https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1559224652337119238?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1559224652337119238%7Ctwgr%5Ed81bdf3a00cb79daacf4a4343ede6d166dcde9a3%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2Ftr1Svz-Vq%2F
6
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Sierpień 17, 2022, 01:08:21 pm »
Spece rządowi planują, ach jak planują...... i podobnie jak bohater sceny dostają za to słuszne i należne wynagrodzenie ;) .
7
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 17, 2022, 09:53:10 am »
Jest to pomysł Romualda Szeremietiewa i jako taki był potem blokowany. Poczytajcie sobie Wikipedię

Z Wikipedii wynika, że idea była może i Szeremietiewa, ale działający prototyp zbudowany został za Buzka (dla którego rządu - owszem, R.Sz. dla niego też pracował - był to jeden ze sztandarowych projektów). Prace kontynuowano za Millera. Blokada, o której mówisz, pojawiła się za rządów Belki - co ciekawe wbrew rekomendacji ówczesnego ministra ON, śp. Szmajdzińskiego, i budząc kontrowersje w samym SLD:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/40FEBA07
Potem na dobre się ruszyło w sprawie za rządów PiS-u i PO (gdy mówimy o zapadaniu poważniejszych decyzji - najpierw za Siemoniaka, potem za Macierewicza i Błaszczaka). W sumie budujące, że gabinety się zmieniały a Kraby dość konsekwentnie wymyślano, budowano... Niemniej, trudno mówić o samotnym osiągnięciu jednego człowieka...
8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Sierpień 17, 2022, 09:21:28 am »
Tutaj, względem odeskiego filmiku. Że u was grają po ulicach polskie hity weselne, zdumiewające!  :)
:)
Taaa... Odessa - miasto szczególne.
Skoro już mowa o rosyjskich śpiewakach/bardach:


Tłumaczenie acz niezbyt wierne, za to piękne :)
9
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Sierpień 17, 2022, 02:26:35 am »
Krab 2
Nasz Krab to rozwiązanie wywodzące się jeszcze z zeszłego tysiąclecia. Jest to pomysł Romualda Szeremietiewa i jako taki był potem blokowany. Poczytajcie sobie Wikipedię, która niejasno podaje termin umowy na 120 sztuk. Nie jest do końca wiadome czy pierwsze podwozie „Kalina” było wadliwe. Może prototypy były wykonane wadliwie? No były. W każdym razie zaorali zakłady PZL Wola które produkowały przestarzałe chyba poradzieckie silniki wywodzące się jeszcze z czasów czołgu T-72. Pojawiły się problemy z zabudową niemieckich diesli MTU. Pomysł wykorzystania podwozi czołgów T-72 trzeba uznać za paranoiczny bo jest w nich za mało miejsca.
Wskutek tych perturbacji trwających dekady krab dostał koreańskie podwozie stosowane w haubicy K9, które zostało unowocześnione u nas. Jest też transfer technologii. Pora zatem rozważyć kwestię drugą:
Dlaczego prezes Huty Stalowa Wola (HSW) doznał wzmożenia i wyleciał?
Jak już tłumaczyłem Krab ma być produkowany z maksymalnym możliwym natężeniem nawet przez 10 lat jeszcze. Na nasze zamówienie i na zamówienia Ukrainy. Ukraina dostała od nas sporo Krabów i zamawia kolejne. HSW będzie zawalona zamówieniami od nich przez kilka lat. Cała produkcja armatohaubiczna będzie szła na Ukrainę w tym okresie. Po 24 lutym 2022 zmieniły się też nasze potrzeby. Z 120 sztuk się zrobiło 600. Ten fakt pomijają liczne trolle i były prezes. Skąd szybko wziąć tyle tego?

Na szybko dostaniemy z Korei 48 haubic K9, które mają podwozia takie jak Krab. Tzn nie takie fajne bo brakuje im naszych innowacji. Potem dalsze dostawy od 2024 roku. Tu chyba jest niejasności bo ok 600 sztuk to chyba jest łącznie import i produkcja u nas?
Docelowa K9PL ma mieć automat ładowania który zwiększa szybkostrzelność krótkotrwałą. I to będzie główna różnica względem Kraba: bezzałogowa wieża. Z wynurzeń szpeców rządowych wynika że nowy pojazd ma łączyć najlepsze cechy Kraba i K9. Podwozie będzie takie same jak w Krabie. Pojawia się kwestia samego działa. Działo składa się z lufy i reszty: zamka, oporopowrotników itp. Krab miał lufy angielskie, francuskie, niemieckie i nasze. Reszta (obsada?!?) jest robiona u nas. Nie ma  powodu aby działa nie zachować w nowym wozie. W praktyce różnicą jest nowa wieża i automat ładujący. Więc czemu ów prezes przyczadził na Tłiterze? HSW nie jest w stanie wyprodukować 600 pojazdów w jakimś sensownym czasie. Zwiększenie zdolności zajmie parę lat chyba? Czy oświadczył on że może w rok wypuścić 150 haubic? No nie. O co mu poszło nie wiem zupełnie?

Nie da się zrobić full automatu w starej wieży Kraba
10
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 16, 2022, 11:20:59 pm »
Możemy robić rocznie 30 Krabów i moce przerobowe są zajęte.

Hmm... Tu mam trochę inne informacje:
https://defence24.pl/przemysl/polska-sprzedala-kraby-ukrainie-rekordowy-kontrakt
Zacytuję:

maksymalne zdolności produkcyjne dla tego sprzętu to dzisiaj prawdopodobnie 20-30 egzemplarzy rocznie, choć Wojsko Polskie otrzymywało dotąd rocznie po 8-16 Krabów

Aczkolwiek jest też pod w/w tekstem komentarz, który - jeśli zgodny z prawdą - tłumaczyłby ruch z K9:

Problemem nie jest pospawanie choćby i 100 kadłubów, problemem jest elektronika. Kilka komponentów składających się na ECU silnika naszego Kraba było zbudowanych z użyciem scalaków klasy automotive od NXP (zwykłe ARM Cortex-M1). Tych scalaków od maja 2021 po prostu NIE MA na rynku. Samo NXP przewiduje, że będą dostępne w ograniczonej ilości w Q1 2023. Kod jest portowany na Cortexy-M4 produkcji Infineona ale testy i certyfikacja oznacza, że pierwsze ECU będą gotowe gdzieś we wrześniu albo październiku. Można się śmiać, że silniki Wola w układzie V12 używane w agregatach i czołgach T-72/PT-91 wywodzą się jeszcze z czasów T-34 ale do ich odpalenia wystarczyło ręcznie nabić ciśnienie oleju i podać sprężone powietrze bo wszystko tam było mechaniczne. Mógłbyś choćby metr od silnika postawić generator zakłóceń EM a ten będzie działać niewzruszony.
Strony: [1] 2 3 ... 10