Autor Wątek: "Robot" - komiks według opowiadań Lema  (Przeczytany 30777 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Września 05, 2015, 10:35:59 pm »
aaaa...o tym Beresiu na nowej drodze życia. wolno coś jarzę ostatnio.
Cytuj
Widać - to była tylko rozmowa. W robocie.
Jak kolejna - z Sapkowskim. Może ten już też w garażu.
Mi się smutno nie zrobiło, raczej zdziwiło, pomyślało, że może tak na odczepnego zpiwniczył się.
Zerknąłem w na domówkę;
http://www.stanislawberes.pl/Stanislaw_Beres,biografia.html?PHPSESSID=1722590515882b188baf354a3981c302
Ma gość rozmach. Wygląda, że Lem był epizodem w jego działalności. Nośnym, ale jednak epizodem.
Trudno mieć pretensje...mimo wszystko. Robota.
« Ostatnia zmiana: Września 05, 2015, 10:46:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Września 06, 2015, 01:17:00 am »
Ma gość rozmach. Wygląda, że Lem był epizodem w jego działalności. Nośnym, ale jednak epizodem.
Trudno mieć pretensje...mimo wszystko. Robota.
Właśnie wyglądało, że nie jest epizodem.
Pretensje? Niee...nie o to...nie ta kategoria. Nie mam żadnych.

Wracając do komiksów...faktycznie nie da się znaleźć takiej gazety - odwiedziłam dwie główne wrocławskie biblioteki - milczą.
Też myślę, że najbliżej do tych wiadomości temu tygodnikowi:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiadomo%C5%9Bci_%28tygodnik_dolno%C5%9Bl%C4%85ski%29

Ale szukając trafiłam na taki tekst z Orlińskich Sepulek...str. 178 - pod hasłem "Powrót z gwiazd" jest notka bibliograficzna:
Dla prawdziwego kolekcjonera lemianów nie lada gratką będą roczniki 1976 i 1977 tygodnika "Wiadomości Wrocławskie", który drukował wtedy komiksową adaptację powieści rysowaną przez K.Wójcika.
Hm...Gazeta Widmo drukuje komiks za komiksem?;)
Z kolei pod hasłem "Maska" nie ma nic o komiksie z gazety - a przecież ten sam rocznik: 1977. Dlaczego?

Może jednak skrzat coś wie? Albo MarcinieK napisz do pana Orlińskiego - skoro umieścił taką informację...:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Września 06, 2015, 04:08:57 am »
Cytuj
Właśnie wyglądało, że nie jest epizodem.
Dobry pisarz by?
Zdarzało się spotkać we wspomnieniach pisarzy (ale też filmowców o swych filmach) tekst w rodzaju; poświęciłem tej książce kawał życia, cały czas, wszystkie myśli - wypaliła mnie do szczętu. Ale jak już się ukazała nie chciałem jej nawet oglądać, myślami byłem przy następnej.
Cytuj
to ma się wrażenie takiego wspaniałego współgrania, symfonii dusz po prostu
Lem pewnie autoryzował swoje wypowiedzi, ale Beresia...sam Bereś zapewne.
Trzeba by taśmy odsłuchać, jak to naprawdę z ta symfonią...
Cytuj
...faktycznie nie da się znaleźć takiej gazety - odwiedziłam dwie główne wrocławskie biblioteki - milczą.
Też myślę, że najbliżej do tych wiadomości temu tygodnikowi:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiadomo%C5%9Bci_%28tygodnik_dolno%C5%9Bl%C4%85ski%29
Znów archiwum X agentko S?  ;)
Najszybciej ten właśnie, może "wrocławskie" to potoczność od miejsca wydawania, którą ktoś potraktował jako nazwę własną. Powinny być dostępne cyfrowo, skoro jest odnośnik do biblioteki dolnośląskiej. Jak nie cyfrowo, to na piechotę. Wtedy był obowiązek gromadzenia takich druków.
Kto się podejmie misji do Wrocławia? Ozdjęciuje.
Będzie zaszczytnym odkrywcą, laur wawrzynowy...te sprawy.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2015, 04:14:53 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Września 06, 2015, 09:47:54 am »
Racjonalnie to ja rozumiem sytuację (że robota, a także, że doszło tam do jakiegoś zgrzytu w tej symfonii, który okazał się znienacka jej ostatnim dźwiękiem). Tym niemniej na moich oczach nastąpił rozpad tego układu, najpierw wstrząs duchowy, następnie, niestety, rozpad połowiczny, potem jak widać, odłączenie mentalne - a teraz resztę wcinają myszy. Przypuszczam, że jest tam materiału na jeszcze jedno Tako rzecze a wydaje mi się, że spośród wszystkich "wywiadów rzek" ten jest najlepszy, że wyjątkowo dobrze umiał Bereś z Lemem rozmawiać. Nie wiem jak to tak naprawdę wyglądało od kuchni a nawet szczerze powiedziawszy mało mnie to interesuje - ale danie na talerzu było i smaczne, i pożywne. Nie mam tu na myśli niczego złego - po prostu nie byłem w stanie doczytać żadnej książki "o Lemie bez Lema" a wywiad Beresia z Lemem czytałem już ze 2 czy 3 razy i na pewno nie ostatni.

Q, może to i po lemowsku powiedziane (ja tego nie widzę) - ale co z tego, skoro wcinają to myszy?

Ob. Remuszko - o jakie zgliszcza chodzi?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Września 06, 2015, 10:12:10 am »
Cytuj
Nie mogę nawet namierzyć tego tytułu. Wygląda na tygodnik. Teoretycznie powinien zostać zcyfryzowany w bibliotece wrocławskiej...jest taka?
Ale dziwne że moja wyszukiwarka ślepa. Z tej epoki namierzyła tylko "Wieczór Wrocławia".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiecz%C3%B3r_Wroc%C5%82awia
Lub źle szukam...hmmm. I tak dziwne.
A może toto?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiadomo%C5%9Bci_%28tygodnik_dolno%C5%9Bl%C4%85ski%29
Na Allegro natknąłem się na WROCŁAWSKIE WIADOMOŚCI FILATELISTYCZNE, więc raczej to nie to. Sprawdzić nie ma jak, gdyż nie ma tych konkretnych numerów.

Cytuj
który drukował wtedy komiksową adaptację powieści rysowaną przez K.Wójcika.
Gdyby było chociaż wiadomo co to K oznacza. Jedyny rysownik Wójcik o jakim wiem urodził się dwa lata przed publikacją owych adaptacji więc to nie on (poza tym to Dariusz).









Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Września 06, 2015, 10:14:42 am »
Odnoszę wrażenie, że Państwo rozmawiają o książce pt. "Tako rzecze... Lem". Pytam: gdzie ją kupić i ile trzeba zapłacić? Co zaś zgliszcz się tyczy, to te, których ruiny przesłaniają Ci te Twoje "autostrady", pożal się Boże, panie Maciejewski.
R.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2015, 12:08:57 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Września 06, 2015, 11:02:07 am »
Cytuj
Pytam: gdzie ją kupić i ile trzeba zapłacić?
Na teraz 60 ziko i od ręki.
http://allegro.pl/pp-tako-rzecze-lem-rozmawia-s-beres-i5626581372.html
Ale można też za stówę  :)
http://allegro.pl/tako-rzecze-lem-stanislaw-beres-i5374640397.html
Wydanie nieco tylko krótsze, ale pierwsze i dużo tańsze.
http://allegro.pl/stanislaw-beres-rozmowy-ze-stanislawem-lemem-i5589484101.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Września 06, 2015, 11:08:15 am »
Panie, a warte tyle?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #23 dnia: Września 06, 2015, 11:37:01 am »
Panie, a warte tyle?
R.
Sprawa względna.
Grube jest  :)
Widziałem w archiwum za 50 i nikt nie kupił. Ale sądzę, że taniej się nie da.
Chyba, że supertraf w jakimś starym wariacie.
Ja bym kupił, ale mam Rozmowy ze...wiele się nie różnią.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #24 dnia: Września 06, 2015, 12:10:21 pm »
Dzięki za informacje, rady i wskazówki :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #25 dnia: Września 06, 2015, 12:31:56 pm »
Nie no, Tako rzecze... w stosunku do wcześniejszej wersji jest bodaj o jedną trzecią obszerniejsze - i to w kwestiach najbardziej aktualnych. Więc na moje oko różnica jest spora. To wcześniejsze wydanie bez problemu można pewnie w bibliotekach znaleźć. A nowsze, tanio tylko w ebuku, ale Member takich rzeczy chyba nie jada :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #26 dnia: Września 06, 2015, 01:29:44 pm »
Panie Hokusie, z porządnego głodu to zjem nawet rybę, fasolę i kaszę gryczaną, ale tak głodny bardzo dawno nie byłem (niestety).
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #27 dnia: Września 06, 2015, 01:49:55 pm »
Dobry pisarz by?
Tak, gdyby napisał sam z się - biografię. Ale tutaj była rozmowa. Rzeka. Widać pinta i panta rhei.

No właśnie - archiwum X, bo nie ma żadnej wzmianki o takiej gazecie:)
Ciekawe czy Orliński widział ten komiksowy numer, o którym napisał?;))
Na Allegro natknąłem się na WROCŁAWSKIE WIADOMOŚCI FILATELISTYCZNE, więc raczej to nie to. Sprawdzić nie ma jak, gdyż nie ma tych konkretnych numerów.
Ja na Wrocławskie Wiadomości Kościelne - archidiecezja za tym stoi, więc maski raczej by nie założyli;)

Za to trafiłam na zaczontek komiksu Solaris (cóż...Harey rzepnięta na nodze...hm;)))
https://lofix.wordpress.com/tag/solaris/

Nie no, Tako rzecze... w stosunku do wcześniejszej wersji jest bodaj o jedną trzecią obszerniejsze - i to w kwestiach najbardziej aktualnych. Więc na moje oko różnica jest spora. To wcześniejsze wydanie bez problemu można pewnie w bibliotekach znaleźć. A nowsze, tanio tylko w ebuku, ale Member takich rzeczy chyba nie jada :)
Dokładnie. Rozmowy liczą 400 stron, Tako rzecze..575.
Bereś ze wstępu do Tako rzecze...
http://solaris.lem.pl/ksiazki/inne/tako-rzecze-lem/235-wstep-tako-rzecze-lem

Edit: a z trzeciej...lemolog nie miałby tego komiksu? Precedens:)
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2015, 01:57:55 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #28 dnia: Września 06, 2015, 02:17:12 pm »
Cytuj
    Nie no, Tako rzecze... w stosunku do wcześniejszej wersji jest bodaj o jedną trzecią obszerniejsze - i to w kwestiach najbardziej aktualnych. Więc na moje oko różnica jest spora. To wcześniejsze wydanie bez problemu można pewnie w bibliotekach znaleźć. A nowsze, tanio tylko w ebuku, ale Member takich rzeczy chyba nie jada :)

Dokładnie. Rozmowy liczą 400 stron, Tako rzecze..575.
Bereś ze wstępu do Tako rzecze...
http://solaris.lem.pl/ksiazki/inne/tako-rzecze-lem/235-wstep-tako-rzecze-lem
Przekonaliście mnie. Podebrać by, czy jeszcze poczekać? :)
5/6 kasy więcej za 1/3 treści więcej.
Trzecie wydanie poszerzone już raczej się nie ukaże, chyba co Bereś do garażu jednak zajrzy. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Odpowiedź #29 dnia: Września 06, 2015, 02:28:56 pm »
Cytuj
Podebrać by, czy jeszcze poczekać? :)
Jak tak myślę, to właściwie po pomoc w zdobyciu tej książki - się tutaj zalogowałam:)
Prawie się udało. Wtedy nie było żadnych egzemplarzy w sprzedaży.
Ale! Przez Ciebie - czy tam dzięki Tobie;) -  wylicytowałam w końcu  - za chyba coś koło 100zł?
Wiem, że dużo było, ale nie pamiętam dokładnie.
Więc jeśli papierowa i za 60zł - się nie zastanawiaj;)
Bo ebooków teraz dostatek - za 20zł. Hm. Jak tu być głodnym?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)