Polski > Hyde Park

Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem

<< < (272/272)

maziek:

--- Cytat: Lieber Augustin w Września 24, 2023, 03:31:58 pm ---Tym niemniej, odbieram Twoje pytanie jako komplement ;D

--- Koniec cytatu ---
I słusznie. Generalnie prawdopodobnie mało kto by się skapował nie wiedząc o tym, że nie piszesz po polsku od dziecka, posiadając przy tym bogate słownictwo i trafnie formułując myśli. Czasem są drobne wskazówki ale w krótszej wypowiedzi to raczej niemożliwe ;) . Tak że tak, komplementuję teraz otwarcie ;) .

Lieber Augustin:
A dziękuję :)

Dywagacja na marginesie: na moje cudzoziemskie ucho, słowo "komplementować" bardziej się kojarzy z dopełnianiem i uzupełnianiem, niż z pochwałą :)
https://polszczyzna.pl/komplementarnosc-co-to-jest-definicja-synonimy/

maziek:
Chyba słowo "komplement" weszło do nas z obcych języków (stawiam, że francuskiego) - od razu dokładnie w tym znaczeniu (uprzejmie chwalić kogoś). Natomiast komplementarność czy inne tego typu (jak komplementariusz - rodzaj wspólnika w spółce, komplementator - monter, komplementacja - zbieranie do kupy) pochodzą z literatury fachowej czy naukowej i wydaje mi się, że znaczeniowo nigdy na komplement w Polsce nie nachodziły, ani z niego nie pochodzą, pominąwszy dawny źródłosłów, od którego jednakże oddzieliły się zanim zawitały na ziemie polskie. Takie mam wrażenie, że kiedy komplement był już dawno "nasz", to te inne słowa wchodziły dopiero jako neologizmy lub żargon techniczny.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej