Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 91213 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #225 dnia: Sierpnia 22, 2007, 01:38:25 pm »
Cytuj
Swoistą realizację quasi-solipsyzmu przedstawia też słynne opowiadanie o skrzyniach profesora Corcorana, choć na codzień Mistrz filozofię solipsystyczną uważał raczej za formę intelektualnej zabawy...
Za takąż uważał też samo pisanie opowiadań, nic więc dziwnego, że zdarzyło mu się zaczepić o solipsyzm...

Co nie zmienia mojego jak najgorszego zdania o tym prądzie filozoficznym...

Q

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #226 dnia: Sierpnia 22, 2007, 02:14:42 pm »
Cytuj
Co nie zmienia mojego jak najgorszego zdania o tym prądzie filozoficznym...

Tą razą ;) polemizował nie będę. Zwłaszcza, że jest to filozofia, którą nie sposób kierować się w życiu, bo zawsze by to do tragedii doprowadziło...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #227 dnia: Grudnia 21, 2010, 09:59:43 pm »
Tak mnie naszło a'propos Startreka, że tamtejsza technologia powinna wymuszać przekonanie o byciu koroną sworznia (co na ekranie bywa) oraz wręcz (czego na ekranie już ni ma) rozwój solipsyzmu.

No bo skoro Warp zakrzywia (czaso)przestrzeń dookoła statku:

to można powiedzieć, że Wszechświat zaczyna się kręcić dookoła np. Entka-D, a ten przecież służy swej załodze - czyli ludziska mogą mieć uzasadnione - pierwszy raz od wieków - przekonanie, że Kosmos (może nie cały, ale względnie spory jego wycinek; zaś w wypadku Warp 10* nawet cały) skacze dookoła nich. I w związku z tym mogą się tym razem uznać za pępek świata bez popadania w myślenie życzeniowe ;).

(Tak mnie naszło trochę a'propos utworów C.J. Cherryh z lubością eksplorującej wpływ warunków bytu na świadomość, trochę zaś a'propos J.L. Borgesa, którego twórczość nazwałbym wręcz "realizmem solipsystycznym" ;).)

* kiedy czasoprzestrzeń zakrzywia się tak mocno, że "statek jest wszędzie", czyli cały Wszechświat ściśnięty jest do jego rozmiarów

(Pomijam, że pewnie człowiek z takiej technologii korzystać nie będzie, może jacy jego następcy, więc jest to takie zwykłe teoretyzowanie...)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2010, 11:59:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki