Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1944532 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 23, 2005, 12:24:37 pm »
No piękna sprawa z tym MIT, bardzo mi się podoba.
A Cosmos1 szkoda... myślałem, że zobaczę go na niebie, bo ponoć miał być widoczny.

Deckert

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 23, 2005, 12:26:59 pm »
Tak, szkoda że się niepowiodło. Widziałem w TV prezentację tej "żagłówki". Nowatorski pomysł.

dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 23, 2005, 01:12:15 pm »
Tyle pieniedzy! <olaboga>
;)

Macrofungel

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 23, 2005, 05:26:21 pm »
A to ci dopiero- słyszałem już o idei napędzania statków kosmicznych światłem, ale nie przypuszczałem, że kiedykolwiek coś z tego wyjdzie. No i chyba nie wyszło. Ale zapytam znawców tematu, o ile takowi tu są: czy faktycznie można uzyskać mierzalny ciąg tylko przy pomocy żagla "łapiącego" światło słoneczne? I czy taki żagiel nie musiałby mieć przypadkiem powierzchni Stanów Zjednoczonych?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2005, 05:27:06 pm wysłana przez Macrofungel »

nty_qrld

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 23, 2005, 08:03:44 pm »
Cosmos mial mieć przyspieszenie 1mm/s^2 . Dzięki temu po 12stu dniach osiągnąć miałby prędkość = 3700 km/h. Więcej na ten temat jak już wspominałem na
http://news.astronet.pl/news.cgi?4897

pzdr

Macrofungel

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 23, 2005, 09:21:15 pm »
A więc nie chodziło o światło, tylko wiatr słoneczny.  To zasadnicza różnica. Swoją drogą, co powiecie na to: http://byk.oa.uj.edu.pl/apodmain/apod/ap030720.html
Jak na razie nic więcej na ten temat nie znalazłem, ale jeszcze poszperam.

Macrofungel

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 23, 2005, 09:25:02 pm »
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2005, 09:25:18 pm wysłana przez Macrofungel »

dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwca 23, 2005, 10:59:33 pm »
Cytuj
A więc nie chodziło o światło, tylko wiatr słoneczny.  To zasadnicza różnica.
Jaka? Znowu sie nie znam. W metrze pisali ze fotony, czyli jak dla mnie swiatlo :)

Macrofungel

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwca 23, 2005, 11:43:21 pm »
Zgadza się- jak fotony, to światło, ale wiatr słoneczny, o ile mi wiadomo, nie jest strumieniem fotonów, lecz cząstek korpuskularnych, a ściślej protonów i elektronów. A na owej stronie wspomniano właśnie o wietrze słonecznym jako źródle napędu statku.

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwca 23, 2005, 11:59:34 pm »
Jak piszą na Astronecie (fajna strona, ale ich system rejestracji do newslettera to ruina, nigdy nie zadziałał i newslettera nie uświadczyłem), każdy może mieć kawałek Cosmosa 1 w swoim ogródku ::)


dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwca 28, 2005, 12:48:56 pm »
Pierwszy na swiecie reaktor termojadrowy
Co to jest reaktor termojadrowy?
To o czym mysle?  :o

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwca 28, 2005, 03:45:01 pm »
Tak, to ITER, zimna fuzja w toroidalnym tunelu pod wpływem spiralnego pola matnetycznego; pisaliśmy o tym kiedyś; dużo energii potrzebuje i na rozruch i do pracy, więc daje mały (stosunkowo) zysk energetyczny, ale to na pewno pierwszy krok.

Ale nie można mówić o rewolucji - raczej o pierwszym stadium ewolucji.

paszta

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwca 28, 2005, 03:52:00 pm »
Piszą tam o wietrze słonecznym a zaraz dalej o napędzie pod wpływem ciśnienia fotonów.
To jak to w końcu jest?

dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwca 28, 2005, 03:59:57 pm »
Ej to w koncu zrobili termojadrowy!!!!!!! Nie wiem jak to przegapilem ale bardzo sie ciesze! Jest szansa ze za chwile zaczniemy normalny rozwoj w takim razie (i nie bede sie musial smiac z naszych prob "podboju" kosmosu ;) )

Bladyrunner

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwca 28, 2005, 06:08:04 pm »
Cytuj
]Piszą tam o wietrze słonecznym a zaraz dalej o napędzie pod wpływem ciśnienia fotonów.
To jak to w końcu jest?


Chodzi raczej o ciśnienie fotonów, być może zjawisko wiatru słonecznego jest tutaj wspomagające. Gdyby chodziło o sam wiatr, żagle mogłyby być z materiałów przeźroczystych, a dotąd czytałem zawsze o mniej lub bardziej lustrzanych (a więc odbijających światło) powierzchniach żagli.
Cały bałagan zdaje się wynikać z mylenia pojęć, sam do niedawna żyłem w przeświadczeniu, ze strumień fotonów=wiatr słoneczny  :-[ Zresztą żaglowiec kojarzy się z żaglem i tu pewnie jest pies pogrzebany.