Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 [2] 3 4 ... 766
16
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Październik 02, 2021, 09:57:15 am »
Ludzie oczywiscie na nie polowali, ale to w zaden sposob nie dowodzi, ze odpowiadaja za ich wyginiecie.
Teorii dlaczego wyginęły mamuty jest tylko nieco mniej niż tych, które ukuto na temat zniknięcia neandertalczyków. I bez wątpienia klimat miał olbrzymie znaczenie poprzez zmniejszenie siedlisk, ale mamuty przeszły wcześniej wielkie wymieranie, kiedy nie było jeszcze człowieka współczesnego i się odbudowały. Po drugie nie wszystkie odpowiednie siedliska zniknęły - są do dzisiaj. Po trzecie są dowody kopalne na to, że stada koegzystujące z człowiekiem, w porównaniu do takich samych stad żyjących bez ludzi miały się źle - konkretnie oszacowano to na podstawie liczby kości i stwierdzono, że te stada odchowywały znacznie mniej młodych. Na podstawie czego postawiono tezę, że te właśnie padały ofiarą myśliwych, co możliwie najbardziej osłabiało populację. Po czwarte nie trzeba zabijać bardzo dużo mamutów aby je wykończyć w ciągu kilku tysięcy lat - bo te zwierzęta niemal nie miały wcześniej naturalnych wrogów, rozmnażały się wybitnie powoli i nie miały dużego naddatku rozrodczego do "zapychania dziur". Trend, nawet jeśli nikły ale systematyczny, przez tysiące lat robi swoje, zwłaszcza na izolowanych terenach. Po piąte, że ludzie na nie wydajnie (systematycznie, nie okazjonalnie) polowali to fakt dobrze potwierdzony a człowiek ma to do siebie, że umie trudne i złożone zagadnienie rozłożyć na proste czynności (technologia) - co zrobiwszy może np. raz na miesiąc zabijać mamuta jak się poprzedni skończy czy zaśmierdzi ponad miarę. Można pewnie wciąż gdzieś w internecie wyguglać stary film, który widziałem, jak Murzyni polują na słonia metodami sprzed właśnie tysięcy lat (tylko dzidy i kamienie) - i widać, że słoń jest od początku bez szans, mimo, że wygląda to trochę jakby oblazły go mrówki. Tak więc dowody są, kwestia ich zważenia to inna sprawa. Tym niemniej nawet jeśli to natura wpędziła mamuty w wąskie gardło, to być może by się z niego wydostały, gdyby, zakładając że Ty masz rację, nie ten coup de grace.

17
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Październik 02, 2021, 09:24:03 am »
Na pole to raczej krakusy wychodzą a nie ściana wschodnia. Dla mnie wyjście na pole było językowo równie nieoczekiwane jak zakup pagaja w piekarni a nie w sklepie żeglarskim.

18
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Październik 01, 2021, 12:34:56 pm »
Słup stoi. Ale taka jego rola jednak. Stołp.

19
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Październik 01, 2021, 11:06:20 am »
Zaś co do talerza, to u nas na pewno nie stoi (o! - szklanka to tak). Talerz raczej leży (wszak ma to w nazwie 8) ... ta-leż)
Powiemy: położyć talerz na stole, a nie postawić. Tak na czuja i w mym regionie.
Hm, ciekawe, u mnie zdecydowanie talerz stoi na stole. Mnie się zdaje że chodzi o to, że to jest kwestia naturalnej pozycji, talerz stoi na stole, bo ma podstawę do stania i normalnie stoi na tej podstawie, aczkolwiek jest płaski. Ale jakby go odwrócić - to już nie będzie stał, tylko leżał - do góry nogami. Widelec zawsze leży, bo jego pozycja jest bliżej nieokreślona. Wbity widelec nie stoi, tylko jest wbity, czyli zamocowany. Stanie to równowaga a nie sztywne zamocowanie (tak sobie tłumaczę). Raczej też powiedziałbym rozstawić talerze ale rozłożyć sztućce, aczkolwiek rozłożenie talerzy nie gryzie mnie w ucho. Ciekawe z drugiej strony, że sztućce to inaczej stojadła a nie leżadła.

Mnie kobyszcze kojarzy się wizualnie z potworną kobyłą, jakoś przemodelowaną genetycznie, zwyrodniałą, straszną w porównaniu z oryginałem, końskim monstrum, a zupełnie nie ze źrebięciem. Natomiast w ogóle to kobyszcze tłumacze sobie od tego, że prosta kobyła raduje się na widok owsa, kobyszcze zaś raduje się na widok czegokolwiek.

20
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Wrzesień 30, 2021, 12:23:19 pm »
Otóż się nie zgodzę, choć niekategorycznie, gdyż kiedyś wysłuchałem jednego profesora, mówił konkretnie o miejscowości Siedliszcze, że pochodzi z prasłowiańskiego i zawiera rdzeń od osiedlania oraz końcówkę -iszcze, która oznacza większy rozmiar tego czegoś, do czego jest przyczepiana. Tak więc jest siedlisko i siedliszcze - czyli wielkie siedlisko. Nie jestem do końca pewien końcówki -isko (np. psisko, chłopisko) - czy bardziej chodzi o rozmiar czy zabarwienie emocjonalne (czy wielkie chłopisko, czy tylko zwykłe bądź porządne chłopisko) - a może jedno i drugie albo i coś innego, bo na przykład grodzisko nie odnosi się do wielkości (to pozostałość grodu), a grodziszcze owszem - ale w każdym razie jak na wstępie.

21
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 30, 2021, 11:31:32 am »
Mnie tez. Jednym zas z bardziej jej oczywistych przykladow jest ufanie politykom i przypisywanie im czystych intencji  ;) 
Ja w pełni ufam, że zrobią wszystko, aby wprowadzić w życie swoje intencje - w najczystszej postaci.

22
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 29, 2021, 12:45:34 pm »
Maziek, ne daj sie zwariowac. Utrzymuj chlodna glowe, nie daj sie wkrecic w narracje MY vs ONi  :)
Ja w życiu nie dam się w to wkręcić, ale głupota mnie wkurza, jako może jedna z niewielu rzeczy.

Cytuj
Dlatego wlasnie pytalem o placenie.
Na podstawie wpisu, który linkujesz, można wywnioskować, że zależnie od wykonywanej pracy stawki w polskiej służbie zdrowia są zróżnicowane. A także, że istnieją osoby, które próbują poprzez fałszownie dokumentacji wykonywanej pracy zarobić więcej, niż im się faktycznie należy.

Cytuj
Na dzisiaj zaszczepieni vs niezaszczepieni w Posce to ok 50/50. Zeby obraz byl pelniejszy, nalezy tez uwzglednic przedzialy wiekowe i krotki okres czasowy probek do porownania. Wiadomo, ze jesli ilosc zaszczepionych bedzie rosla to proporcjonalnie zwiekszy sie ilosc chorujacych w tej grupie, tu mnie ma zadnej filozofii. Natomiast artykol (pomimo nieodniesienia sie do grup wiekowych i zwiekszania puli zaszczepionych) odnosil sie do tej proporcji 99/1% :
"Niedzielski ogłosił, że „udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc., czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni”. Uwazasz ze tak wlasnie jest?
Nie, co do tak sformułowanego zdania uważam, że te udziały są wyższe o rząd wielkości. Ale jeśli ktoś chce to dobrze oszacować to na pewno nie metodą wzięcia dwóch kolejnych tygodni tylko. Jak możesz przeczytać, od razu napisałem, że nie wiem i nie chcę dociekać, co konkretnie, faktycznie i naprawdę powiedział Niedzielski, bo wychodzi na to, że każdy komentujący był na innym spotkaniu z Niedzielskim. Moim zdaniem Niedzielski mówiąc cokolwiek publicznie powinien publikować równocześnie dla dociekliwych metodologię i surowe dane i jest to jego psi obowiązek. Jego i każdej zasranej władzy. I każda na to, z przeproszeniem dam, sra. Komunikacja ze społeczeństwem wyłącznie za pomocą fiszek na twitterze czy wpisów na fejsie, proto-pismem obrazkowym, o ile już mnie nie zdumiewa, to nie przestałem tego uważać za rzecz poniżej godności jakiegokolwiek publicznego organu. Szczepionka nie zabezpiecza 100% to pewne. Mam właśnie w rodzinie trzy bliskie mi osoby, które mieszkają ze sobą, każda całkowicie zaszczepiona dawno temu (ok. 4 miesięcy, dwie w wieku 80+ pfizer i jedna 50+ johnson) zachorowały wszystkie. Jedna z tych 80+ osób leczy się stale na ciężką chorobę, bywa co 2 tygodnie w szpitalu, za każdym razem jest testowana, czy nie złapała covida, jest bardzo osłabiona przewlekłą chorobą i jedyna nadzieja, że dzięki szczepionce przejdzie covida w miarę lekko i będzie mogła kontynuować leczenie. Covida nie wykryto na ostatnim teście w szpitalu tydzień temu ani nie wystąpił on potem na oddziale, wiec nie wiadomo, gdzie i kiedy złapała (i czy ona w ogóle). Równocześnie kilka innych osób, mających z nimi bezpośredni kontakt, także wszystkie zaszczepione, nie zakaziło się od nich.

Cytuj
Moze ich wykanczasz swoim wplywem?
Gdybymż tylko umiał tym precyzyjnie sterować ;) ...
Cytuj
bo maila od Ciebie nie widzialem... Kolega...
Zdajesz sobie sprawę, jak surrealistyczne jest  pisanie do kogoś "czy żyje"? Jak żyje, to pomyśli, że głupi, a jak nie żyje to jeszcze gorzej wyjdzie. Tym niemniej niepokoiło mnie, że ostatnie odwiedziny były 28 czerwca. Tak trochę żartem to mało już umyślnego nie posłałem do tego całego Gonville & Caius, żeby porównał obsadę z zapodanym kiedyś przez Ciebie konterfektem ;) . Wiadomo, że na tym forum są sami nałogowcy-popaprańcy, a który alkoholik może odstawić wódkę na 3 miechy? Od salt przez kierownice się nie umiera tak łatwo, mam kilka na koncie, choć to stare czasy, teraz to może bym się rozsypał ;) . Mordę na kamieniach też miałem pociętą. Moi znajomi przeszli do krainy wiecznych łowów z różnych powodów typowych statystycznie, jak dotąd żaden z nich na covida, jeśli o to pytasz.

23
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 29, 2021, 09:44:17 am »
Dziekuje za troske :-*  A czego sie obawiales?
Że kopnąłeś w kalendarz, mówiąc szczerze. Mam serię wśród znajomych.

Cytuj
No, nie. Wlasnie wskazuja na to, ze tylko tygodniowe zestawienia maja sens, bo liczba zaszczepionych sie zmienia, zwlaszcza od momentu rozpoczecia szczepien  ;)
Każde zestawienie ma sens, o ile się ten sens prawidłowo rozumie i nazywa, tym niemniej to co piszesz nie bardzo ma sens, bo jeśli prawdziwa jest liczba (łączna, narastająca) tych, którzy zachorowali po drugiej dawce +14 dni, to w tej liczbie są tylko ci, którzy zachorowali po drugiej dawce +14 dni. Gdyby ta zachorowalność była 1% to z pierwszych stu zaszczepionych zachorowałby 1 co daje 1%, a z pierwszego miliona 10 tysięcy, co też daje 1%. Natomiast ten klarowny obraz psują trzy rzeczy - przede wszystkim czas o który pytamy (np. komuś minęło wczoraj 14 dni od zaszczepienia więc jest w mianowniku ułamka, a praktycznie nie miał szans znaleźć się w liczniku - w jakim okresie badamy sprawę? Póki ludzie się gremialnie szczepią szybko puchnie mianownik, natomiast znajdzie to odbicie w liczniku tego ułamka znacznie później, np. po pół roku, czy roku), po drugie zmienność zakaźności wirusa (zjadliwsze szczepy) - oraz po trzecie oczywiście ma negatywne znaczenie możliwe rozluźnienie nawyków zaszczepionych w poczuciu bezkarności.

Cytuj
Smok zostal tu zbesztany za sianie fake newsow, jakoby za covida placono jakos extra. Ja trafilem na takie cos i w zwiazku z tym pytanie, placa w koncu extra za covida, czy nie?
https://www.tygodniksiedlecki.com/t62644-chcialy..dodatek.covidowy.htm#
Czy aby nie wspierasz durnowatych fejków? Nieprawdziwy wpis Smoka (a przynajmniej o ile pamiętam nie był w stanie podać jakiegokolwiek dowodu na jego prawdziwość) dotyczył płacenia szpitalom dodatkowych pieniędzy ZA ZGON z covida na oddziale (rzekomo więcej za trupa, niż za ozdrowieńca), a to co linkujesz to zaszeregowanie personelu zależnie od stanowiska pracy a konkretnie fałszowanie dokumentacji wykonanej pracy. Jedno z z drugim nie ma nic wspólnego, chyba że uważasz, że woźny i dyrektor powinni zarabiać tyle samo. Przy czym w ogóle bym się nie zdziwił, gdyby szpital dostawał dodatkową kasę ze względu na to, że może "obróbka" trupa z covida w kostnicy jest kosztowniejsza niż z innej choroby zakaźnej.

24
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Wrzesień 23, 2021, 12:53:18 pm »
W co się zamieniła nienazwana żona Lota?
W słup soli?
Jak to archeologia  baśnią przeplata... lub odwrotnie
https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3
Świetne, dzięki. Sodoma i Gomora :) .

25
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 22, 2021, 10:03:43 pm »
Nie wiem, co precyzyjnie powiedział Niedzielski, musiałbym to posłyszeć, aby uwierzyć, bo wszyscy wszystkich przekręcają na swoje kopyto.
Obecnie w Polsce jest jak wynika ze strony MZ mniej więcej pół na pół zaszczepionych kompletnie (drugą dawką) i całej reszty (po ~19 mln luda w każdej grupie). Jeśli stron nczas.com dobrze przytacza liczby chorych i zmarłych, to zaszczepionych zakażonych (po 14 dniach od II dawki) w dniu 10 września było łącznie 11398, co należałoby odnosić do ok. 19 mln zaszczepionych II dawką. Co daje prawdopodobieństwo zachorowania 6 promili w grupie zaszczepionych, co nie jest prawdą, ponieważ na początku grupa zaszczepionych była mniejsza, należy więc odnosić do siebie chwilowe liczby więc może wychodzi te 0,9%, które podał Niedzielski, ale jakby nie liczyć wynika tylko z porównania samych rzędów tych liczb, że prawdopodobieństwo zachorowania po zaszczepieniu jest małe - a strona nczas.com pisze o czymś innym - mianowicie z metodologii użytej na tej stronie wyniknie niezbicie, że po zaszczepieniu całej Polski wszystkie nowe zakażenia będą w grupie zaszczepionych i stanowić będą 100% udziału względem niezaszczepionych. Czyli szczepienie będzie odpowiadać wg tej metodologii za 100% zachorowań i zgonów - i wówczas jasnym się stanie, że lepiej się nie szczepić. Jest to podobny błąd myślowy, który był opisany tutaj https://forum.lem.pl/index.php?topic=1974.msg88411#msg88411 . I tak dalej.


Natomiast sytuacja jest dynamiczna choćby z tego powodu, że jest nowy szczep i ogólne wzmożenie wirusa z powodu aury. Ja w każdym razie ucieszyłem się, ze należy mi się 3 dawka, nawet jeśli była to radość przez łzy, bo należy mi się niestety z powodu starości. Ucieszyłem się zwłaszcza z powodu, że mieszkam w rejonie obecnie bezwzględnie przodującym w statystyce zakażeń.

26
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 22, 2021, 11:26:10 am »
@Nex, cieszę się, że jesteś :) . Zacząłem się obawiać.

27
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 22, 2021, 09:06:05 am »
Pokazuję  przyczynę statystycznych wrzutek ministra Niedzielskiego.
Skoro piszesz, potrafisz chyba wyjaśnić krótko i bez uciekania od odpowiedzi i bez zbywania pytającego "że to minister powinien wyjaśnić", o co Ci chodzi. W czym tkwi Twoim zdaniem wada(?) ww. zalinkowanego rozporządzenia i dlaczego Twoim zdaniem ma to wpływ na to, na co sądzisz, że ma.

28
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 04:07:13 pm »
I niezrobiony test nie wykaże covida.
Za prawdę, prawda to. No ale w jakim celu to wklejasz? Bo chyba jakiś cel miałeś, wklejając. Czy tylko chciałeś poinformować, że niezrobiony test nie wykaże covida?

29
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 03:21:35 pm »
I?

30
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Wrzesień 21, 2021, 01:53:32 pm »
Czegóż dowodzi ten porażający w swej wymowie zrzut ekranu?

Strony: 1 [2] 3 4 ... 766