Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Mariusz

Strony: [1]
1
Lemosfera / Słowa francuskiego myśliciela?
« dnia: Marzec 26, 2011, 08:15:47 pm »
Taka jedna kwestia nie daje mi spokoju: otóż w "Kongresie Futurologicznym", czyli - po raz pierwszy - w zbiorze "Bezsenność" z 1971 roku pada taki oto cytat:

Cytuj
Pamięta pan słowa francuskiego myśliciela: “Nie wystarczy, byśmy byli szczęśliwi - trzeba jeszcze, by nieszczęśliwi byli inni!"

I teraz pytanie: czy te słowa zostały wymyślone (wraz z francuskim myślicielem) przez Lema, czy też jakiś francuski myśliciel rzeczywiście wcześniej te słowa wygłosił? Jeśli to drugie - to kto, gdzie, i kiedy?

2
Lemosfera / Film na motywach opowiadania "Przyjaciel"
« dnia: Październik 24, 2010, 06:59:55 pm »
Witam, i mam jedno pytanie...
Otóż jakiś czas temu (mogło być ok. 2000) widziałem w TV film o tym jak to do jakiegoś specjalisty w dziedzinie elektroniki przychodzi jakiś facet i prosi o pomoc przy realizacji jakiegoś tajemniczego i bardzo skomplikowanego projektu...
Niedawno czytałem "Inwazję z Aldebarana" i oczywiście natychmiast zorientowałem się że tamten film musiał być na motywach opowiadania "Przyjaciel". Rzeczywiście, w 1965 roku powstał w Polsce taki film, właśnie go obejrzałem - ale to nie to! Tamten film chyba zresztą nie był polski. Szukając dalej znalazłem następującą wzmiankę:
Cytuj
telewizja bawarska zrobiła "Przyjaciela" po swojemu - czyli nie w konwencji przyszłościowej, ale w "bocznej odnodze czasu"
Być może to właśnie to widziałem - może ktoś podrzucić jakieś konkretniejsze informacje o tym filmie, tak żebym mógł go znaleźć?
A może był jeszcze jakiś inny film na tych motywach?

Strony: [1]