Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 886
1
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Październik 17, 2021, 09:08:44 pm »
Poniekąd pozostając przy Zahnie i jego bohaterach. Szykuje się (aktorski) fanfilm o Thrawnie:

2
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Październik 17, 2021, 06:51:45 pm »
O tzw Stolinach Ziemkiewicza.

Facet jest lepszy niż ja, tj. dogrzebał się tam do tzw. sensów głębszych, nawet jeśli tylko po to by potępić ich niesłuszność. Obokpodpisany ;) pamięta bowiem te "Skarby..." tak: wspomniane "Uwagi tłumacza" - dość zgrabne wprowadzenie w fikcyjny świat, trochę w manierze Le Guin (wtedy mi się to podobało, teraz - jak w wątku dukajowym widać - mam mniej uznania dla takich abstrakcji) i doklejone do tego dwie fabułki, przez które trudno było w ogóle przebrnąć. Najprościej je chyba podsumować słowami, że R.A.Z. tak chciał zostać polskim Tolkienem, że został... Tolkienem-w-przekładzie-Łozińskiego.
(Dodam dla równowagi, że są utwory Ziemkiewicza, które uważam za napisane b. sprawnie, w kategoriach SF, i czytałem je z przyjemnością. Stojąca za nimi refleksja polityczna i futurologiczna... to inna sprawa.)

4
Sam autor dość kpiarsko potraktował dążenie do powszechnego rozbrojenia.

Mam wrażenie, że nie tyle kpiarsko (choć, owszem, jest to powieść z nurtu humorystycznego, nie da się ukryć), ile zgodnie ze sformułowaną gdzie indziej zasadą "Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować.". Tzn. jest tam zawarta autorska sugestia, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyplątać się z tego, co naszymi - jako gatunku, cywilizacji - rękami powstało (w tym wypadku: wyścigu zbrojeń połączonego z automatyzacją). A - powieściowy - kierunek, w którym możemy, że tak powiem, zostać z niego uwolnieni (nie z własnego wyboru, a dlatego, że tak się sprawy potoczą) to też nie jest żadna zachęcająca alternatywa - albo pędząca technologia, albo regres z wszystkimi tego przykrymi konsekwencjami. Przy czym jest to krok dalej w pesymizm w stosunku do "Wizji..." - tam Encjanie mieli w/w niezbyt zachęcający wybór, tu za Ziemian dokona się on sam. Przy czym ów regres jest kwestią bardzo względną, bo - owszem - ludzkość cofnęła się do czasów przedkomputerowych, ale - paradoksalnie - technologia wcale istnieć nie przestała, acz bytuje już poniekąd sama sobie, od homosapów ;) oderwana, bo wszechobecne selenocyty są jak wszechobecne bystry (czyli - mimo glinianych tabliczek - krajobraz pozostał technologiczny, nawet bardziej niż dotąd).

Tytuł wydaje się dziś dość oczywisty a wtedy, jak wynika z przytoczonego listu, taki nie był.

Jeśli weźmiemy alternatywną, odrzuconą, propozycję, czyli "Desaster", to znaczy ona kompletnie co innego, ale jest przecież określeniem tego samego stanu, tej samej sytuacji. Tylko na inne jej aspekty kładącą nacisk.

Szczerze powiedziawszy nie wiem o jakie oczywistości chodzi:))

O to, że wynikająca z listu oczywistość nie jest "oczywistością" domyślną dla kogoś, kto treści listu nie zna ;). (Czyli: oczywiście myślisz, że to sam Lem, a okazało się, że kto inny.)

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Październik 16, 2021, 04:41:14 pm »
Takie tam gdybania o terminie końca świata pandemijki:
https://portal.abczdrowie.pl/w-tych-krajach-pandemia-dobiega-konca-mamy-wplyw-na-to-co-sie-bedzie-dzialo-to-co-zrobimy-moze-przyspieszyc-koniec-pandemii
(Niby tok rozumowania wypowiadających się jest czytelny, i widać z czego wynika, ale przypomina to wszystko z fusów wróżenie. Więc wrzucam nie jako tekst coś wartościowego do debaty wnoszący, a jako dowód, że - choć za dzień i miesiąc dwa lata stukną - wciąż nie wiemy w jakim punkcie jesteśmy.)

6
Tzn. oczywisty (u Ciebie) - w sposób oczywisty wiadomy.
Nieoczywisty (u mnie) - nie ten autor tytułu, którego by się człowiek spodziewał sięgając po książkę Lema.
(Znaczy: śmiem twierdzić, że nie ma tu między nami rozbieżności, choć inne daliśmy rzeczy słowo ;).)

Natomiast co do znaczeń tytułu samego to - IMHO - są nieistotne w świetle (cennej) wiedzy zakulisowej, którą się z nami (przed chwilą) podzieliłaś, bo nie wyrasta ten tytuł organicznie z dzieła (chociaż pasuje do niego jak najbardziej), tylko został mu dodany (bo coś się na okładce, poza nazwiskiem autora musi znaleźć) przez osobę trzecią (a nawet i czwartą, bo pani z wydawnictwa - jak z przytoczonego wynika - też wpływ miała).

7
No, to się nazywa z pierwszej ręki :). Czyli kierunek (sakralny) najpewniej słuszny, ale autor (tytułu) nieoczywisty.

ps. To chyba jedyny wypadek, gdy kto wyręczał Patrona w wiadomej materii (pomijając - wspominane po sąsiedzku - stalinowskie kwestie mysio-czasowe)?

8
DyLEMaty / Odp: Oramus
« dnia: Październik 16, 2021, 12:04:35 pm »
Ciekawostka - tekst, który zapowiadał powstanie "Bogów Lema":
https://dziennikpolski24.pl/dom-oramusa-czy-bieli/ar/1978426

9
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Październik 16, 2021, 11:49:07 am »

10
Hyde Park / Odp: LGBT
« dnia: Październik 16, 2021, 11:37:20 am »
Nonono...Superman dokonał coming outu. Z tym, że nie Clark, jego syn - Jon:
https://variety.com/2021/film/news/superman-jon-kent-bisexual-1235086193/

11
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Wizja lokalna]
« dnia: Październik 16, 2021, 11:20:32 am »
Powtórzę się ;), ale sądzę, że dobrze by ta informacja i tu się znalazła. Wątek wizyty Tichego w szwajcarskim Instytucie Maszyn Dziejowych wygląda na echo odwiedzin samego Autora w - zlokalizowanym w austriackim Laxenburgu - International Institute for Applied Systems Analysis:
https://iiasa.ac.at/web/home/about/whatisiiasa/history/history_of_iiasa.html
Przy czym zaglądając za kulisy tamtejszych pierwowzorów BIM-BAM-BOM-u (czy BEM, BALSECT, i SIMBAL nie brzmi jakoś... podobnie? ;)):
http://pure.iiasa.ac.at/1862/1/RR-83-07.pdf
Warto odnotować, że nie tylko NASA, ale i IIASA ma swojego LEM-a (ten ichni to - dotyczący Balatonu - Lake Eutrophication Model) ;).

12
Lemosfera / Odp: Z Lema cytaty
« dnia: Październik 16, 2021, 03:08:49 am »
"Być może, w niejakim sensie kardynał du Sauterne wie, że prawdziwy kardynał nie tak się zachowuje, że on pewno wierzy w Boga i raczej nie gwałci indiańskich chłopaczków, służących w komżach do mszy, lecz ponieważ w promieniu czterystu mil nie ma na pewno żadnego innego kardynała, refleksja taka nie doskwiera mu wcale."

"Doskonała próżnia"
"Gruppenführer Louis XVI"

Wydaje się a propos ujawnianych dziś skandali. Ciekawe... Lem przewidział mimo woli McCarricka z Groërem (a poniekąd i Wesołowskiego), czy słyszał coś o jakichś podobnych - wcześniejszych, a nieznanych opinii publicznej* - sprawach? (Bo niektórzy - np. pewien komentator bloga W.O. - znajdują to "raczej" znaczącym.)

* Przynajmniej nieznanych jej wówczas... Przy takim założeniu za ew. pierwowzór mógłby robić Maciel, który - co prawda - hierarchą nie był, ale nie wierzył, gwałcił i molestował na potęgę, i działał w Ameryce Łacińskiej, stanowiąc znaczącą postać tamtejszego K.K.. Pytanie - skąd Mistrz mógłby słyszeć już wtedy o jego winach?

13
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Październik 16, 2021, 02:52:38 am »
Interesujące, że jednego dnia pojawiło się to - i to:

14
Wyszalnia / Odp: kaganajama
« dnia: Październik 14, 2021, 05:19:36 pm »
Kagan (bo jestem pewien, że to ty), miałem tego nie pisać, ale dowiedziałem się, że kuzynka (matka polska - przynajmniej na poziomie samoidentyfikacji - szlachcianka, ojciec Rosjanin, pułkownik Armii Czerwonej, ona sama deklaruje się jako Białorusinka i wykłada na uniwersytecie w Mińsku; ciekawe czy znają się z lemologiem?) zapadła na COVID, dotąd przechodzi lekko, lecz świadomość wiszącego nam wszystkim nad głowami fatum nastraja życzliwiej do bliźnich, przynajmniej mnie. Lem ma już swoje miejsce w historii, i gdyby nawet któraś z bzdur, jakie na Jego temat głosisz okazała się przypadkiem prawdą (choć, rzecz jasna, się nie okaże, i przypuszczam, że wiesz to nie gorzej niż ja) tego miejsca by Go to nie pozbawiło, jest na to za wielki. Ty, tymczasem, robisz wszystko by nie tyle zostawić swój ślad w dziejach, ile zapisać się w pamięci - pamięci raczej krótkotrwałej - obecnej tu lemowskiej garstki jako ziejący nienawiścią na tle urojonych krzywd małostkowy troll. Nie wiadomo kto z nas pierwszy w kolejce (choć wiek nie gra na twoją korzyść, zwł. gdy koroniak kosi), ale może byś - skoro tak uznania jesteś spragniony - zamiast paskudzić na stopy cudzego pomnika (wyżej nie doleci) zadbał - tak na wszelki wypadek - o to, by zapisać się w pamięci Przytomnych i potomnych jakoś wdzięczniej, czego ci - mimo wszystko - życzę. (Tak jak i - również mimo... - życzę ci dożycia w dobrym zdrowiu końca wirusowej zawieruchy.)

15
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Październik 13, 2021, 11:11:24 pm »
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Shatner* wcielił się w Kirka do końca ;):
https://www.bbc.com/news/science-environment-58885555

...stając tym samym najstarszym człowiekiem, który wzleciał tak wysoko.

* Jego przodkowie, skoro przy tożsamości żydowskiej i Kresach Wschodnich jesteśmy, przybyli do Kanady z Litwy (Wyłkowyszek/Vilkaviškis) i Galicji/Ukrainy.

Edit:
Jak już na styku kina i kosmonautyki się poruszamy - taka ciekawostka jeszcze:
http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/2021/10/11/kosmiczne-kino/

Strony: [1] 2 3 ... 886