Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1951441 razy)

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #315 dnia: Stycznia 17, 2006, 12:12:16 pm »
Cytuj
Niż zbadanie Plutka? No nie wiem, kłóciłbym się ::)


Ja mimo wszysko walałbym, żeby się bez kłótni obeszło. Po prostu spodobała mi się idea programu Stardust i chciałem to odpowiednio zaakcentować.  ;) Jakkolwiek sądzę, że rozsądniej byłoby się skupić na badaniu jakichś bardziej osobliwych obiektów, jak Io, Tytan czy Europa, bo na Plutonie według wszelkich dostępnych danych właściwie nic się nie dzieje. A może sonda New horizons udowodni, że jest inaczej? No, to by dopiero było ciekawe.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2006, 12:13:14 pm wysłana przez Macrofungel »

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #316 dnia: Stycznia 17, 2006, 02:06:05 pm »
Wiesz, w obecnych czasach lot bezzałogowy można zorganizować wszędzie, nie wydaje mi się żeby fakt iż wysyła się coś na Plutona (notabene po tej planetce rzeczywiście nie można się wiele spodziewać) miał oznaczaś absolutne zamknięcie drogi dla programów na inne ciała.

Niedawno czytałem w jednym komentarzu we wprost, że ktoś oszacował, iż Amerykanie zamiast lecieć na Marsa (300mld dolarów) mogliby za tę samą cenę zorganizować nawet do stu misji bezzałogowych. Nieprawdaż: to jest dopiero błąd w przydziale priorytetów. Toż o Marsie wiadomo  więcej niż o Księżycu już teraz ::)

Jesli chodzi o księżyce Jowisza to istotnie są bardzo interesujące, szczególnie Io, także bardzo dużo spodziewam się po okolicach Saturna, czyli głównie Tytanie. Dzięki Bogu ESA ma Tytana na talerzu, szkoda że nie mają tyle środków co NASA.

Notabene słyszałem że na Księżyc wybierają się, poza jankesami, także Indyjczycy, Chińczycy i cholera wie kto jeszcze.

Może kupię sobie jakiś kawałek Księżyca, zanim zrobi się tłok.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2006, 02:06:16 pm wysłana przez Terminus »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #317 dnia: Stycznia 17, 2006, 02:45:53 pm »
Jak dla mnie to powinno sie najpierw jakies normalne metody poruszania sie wynalezc. No ale o tym juz rozmawialismy ;)

This user possesses the following skills:

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #318 dnia: Stycznia 17, 2006, 02:45:56 pm »
Cytuj
Wiesz, w obecnych czasach lot bezzałogowy można zorganizować wszędzie, nie wydaje mi się żeby fakt iż wysyła się coś na Plutona (notabene po tej planetce rzeczywiście nie można się wiele spodziewać) miał oznaczaś absolutne zamknięcie drogi dla programów na inne ciała.  


Oj polemizowałbym - Pluton jako jedyna planeta (można się kłócić o to określenie, ale niech już tak zostanie) jest prawdopodobnie pochodzenia pozaukładowego (orbita pod znacznym kątem do ekliptyki). Milcząco przyjmuje się nasz układ za średnią statystyczną innych układów planetarnych, dlatego myślę, że przydałoby się sprawdzić jak naprawdę może być u "sąsiadów".  ;)

pzdr
EDIT: Dzi mógłbyś zapodać linka do tego filmiku z zakrzywianym przez planety torem lotu tej sondy? Bo szukam i szukam i nic...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2006, 02:48:20 pm wysłana przez nty_qrld »

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #319 dnia: Stycznia 17, 2006, 04:20:11 pm »
A ja tam popieram misje załogowe. Jest w nich coś więcej niż czyste badanie przestrzeni. Coś chyba bardzo nam potrzebnego. Z satelitami to trochę jak z podróżowaniem palcem po mapie :) Niby można się wszystkiego dowiedzieć z opisów w przewodnikach ale to nie to samo jak się tam uda samemu (no tutaj też niby udają się inni, ale i tak więcej w tym czegoś z nas niż w przypadku automatów). Zgadzam się jednak, że NASA strasznie trwoni kasę i na pewno udałoby się taką wyprawę zrobić dużo taniej.

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #320 dnia: Stycznia 17, 2006, 04:27:41 pm »
NASA nie trwoni pieniędzy....
Są pewne amrykańskie organizacje, które w znacznie większym stopniu możnaby obarczyć takim osądem... no ale to już zupełnie inna historia.

Ważne jest tylko to, że nie wolno nam nigdy zaprzestać eksploracji kosmosu (w jakikolwiek sposób).

CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #321 dnia: Stycznia 17, 2006, 05:07:26 pm »
Cytuj
EDIT: Dzi mógłbyś zapodać linka do tego filmiku z zakrzywianym przez planety torem lotu tej sondy? Bo szukam i szukam i nic...
No wlasnie nie moglem znalezc. Zapewne jest w jednym z tych 40sto minutowych na ten temat jakas 5cio sekundowa wstawka ale nie ogladalem calych :)

Mam na dysku (chyba jeszcze) taka animacje z rozpedzania voyagera bodajze, zapodam na yousendit.

This user possesses the following skills:

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #322 dnia: Stycznia 17, 2006, 08:17:29 pm »
OK, wrzucilem trzy filmiki ktore mam. W cassinim jest fajnie pokazane grawitacyjne przyspieszanie.


Cassini
Voyager
Mars

To sa exeki ale chyba poprostu jakies flash executable. Zgodnie z moja wiedza nie ma w nich wirusow...

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #323 dnia: Stycznia 18, 2006, 01:09:08 am »
No i fajnie się ogląda. Aż się człowiek cieszy na współpracę z CBK ::)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2006, 01:09:49 am wysłana przez Terminus »

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #324 dnia: Stycznia 18, 2006, 01:40:03 am »
Dzięki - fajne te filmiki !

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #325 dnia: Stycznia 19, 2006, 02:08:27 am »
W ogóle to one chyba pochodzą z JPL a więc są do ściągniecia na stronach NASA może? Może mają tam więcej... takich prezentacyjek...

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #326 dnia: Stycznia 19, 2006, 10:40:46 am »
Co to JPL? One napewno sa z NASA ale nie wiem jak tam ich szukac a chetnie obejrzal bym i inne. Ja znalazlem na jakims P2P, mial typ katalog "space junk" to sciagnalem caly ;)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #327 dnia: Stycznia 19, 2006, 11:47:43 am »
JPL to Jet Propulsion Laboratory.


CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #328 dnia: Stycznia 20, 2006, 02:19:02 pm »
Artykulik o Waszej religii


Uznanie, awans i pieniądze zależą od periodyków naukowych – pod taką presją żyje około 5 milionów badaczy na świecie. Jeśli nie ogłoszą wyników prac w fachowych czasopismach, nie dowiedzą się o nich ani koledzy po fachu, ani tym bardziej szeroka publiczność. Tymczasem wydawcy nie zawsze mogą ustrzec się przed fałszywymi rewelacjami.

Kombinowanie w tej dziedzinie nie jest czymś wyjątkowym – anonimowa ankieta skierowana do trzech tysięcy naukowców z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia pokazała, że jedna trzecia badaczy przyjęła postawę daleką od zawodowych i etycznych powinności naukowca. Zaledwie 0,3 proc. ankietowanych przyznało, że sfałszowało dane, a 6 proc., że nie dołączyło wyników, które kwestionowały opisywane obserwacje!

Tak na marginesie to pomagam wlasnie robic laborki z fizyki... Wiem jak wyglada "doswiadczalne dowodzenie twierdzen" ;)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2006, 11:47:29 am wysłana przez Terminus »

This user possesses the following skills:

dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #329 dnia: Stycznia 26, 2006, 09:58:23 am »
Polscy astronomowie odkryli odległą, podobną do Ziemi planetę!

Lodowo-skalna planeta o temperaturze -220 st. C krąży wokół swojej gwiazdy prawie w samym centrum Galaktyki. Jest mała - ma masę zaledwie 5,5 razy większą od masy Ziemi.
Hehe.

Ale warto przeczytac. :)