Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - trx

Strony: 1 ... 15 16 [17]
241
Lemosfera / Re: Lem - Mistrz?
« dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:28:41 am »
Ależ mi nie chodzi o słownikową definicję "mistrza", lecz o drobne niuanse, wynikające raczej z kontekstu użycia i wydźwięku wypowiedzi - choć po tym, co napisał Q, wszystko jest już jasne. :)

242
Lemosfera / Lem - Mistrz?
« dnia: Sierpnia 15, 2009, 07:03:00 pm »
Przeglądając forum, co kilka/naście/dziesiąt linijek natrafiam na zwroty w stylu "Już Mistrz pisał...", "Mistrz Lem...", itd. Przyznam, że trochę mnie to irytuje. Dlaczego? Ktoś stwierdzi, że nic mi do tego - każdy może sobie nazywać Mistrzem, kogo tylko chce. Pewnie ma rację. Owa "deifikacja" wydaje mi się jednak trochę niebezpieczna - jest to właściwie bezkrytyczne uznanie wszystkiego, co powie nasz Mistrz, za pewnik, Świętość Przenajświętszą i kryterium prawdy. Problem jest taki, że Mistrz jest tylko człowiekiem i od czasu do czasu zdarzy mu się popełnić błąd czy dwa. Co oczywiście nie stanowi ujmy dla jego wielkości.

Osobiście nie nazwałbym Lema Mistrzem z dwóch powodów: pierwszy jest taki, że jestem z natury sceptyczny, drugi - po prostu nie rozumiem go w pełni - mam zbyt małą wiedzę, a nie chciałbym niejako a priori uznawać za prawdę czegoś, o czym nie wiem, czym jest. Co nie zmienia faktu, że mi ów autor imponuje.

Chyba, że nie rozumiem pojęcia Mistrz ? ;D

243
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Sierpnia 15, 2009, 06:36:53 pm »

Przynajmniej do czasu przeistoczenia się Homo-sapiens sapiens w nową jakość :P.
Tzn. kiedy wszyscy się wysadzimy w powietrze?

244
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Sierpnia 14, 2009, 01:55:47 am »
Dzisiaj skończyłem ten Proces. Szczerze mówiąc, to niezbyt ładnie się zabawił autor z czytelnikiem. Początkowo czytałem, aby się dowiedzieć, jak brzmiał akt oskarżenia, stopniowo jednak traciłem wiarę w to, że w ogóle go zobaczę. Przez jakiś czas wydawało mi się nawet, że musiałem pominąć kilka stron - oni prowadzili te swoje dyskursy, jak gdyby akt był sprawą nie tylko znaną wszystkim, lecz również najmniej ważną w całej sprawie. Na krótko przed końcem: "definicja granicy ciągu jest o wiele łatwiejsza do zrozumienia, niż to coś". Pierwsza myśl po: "To o czym była ta książka?".
 :D

245
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Sierpnia 03, 2009, 07:21:37 pm »

246
Hyde Park / Re: Czy mogę na coś się przydać?
« dnia: Lipca 13, 2009, 02:08:09 am »
Jako nowicjusz na forum (choć zaglądałem w miarę regularnie od pół roku) mam rozumieć, że ów Pan powyżej, mówiąc lapidarnie, kłamie? Czytając liczne wywiady, artykuły, a wreszcie Wysoki Zamek, nie odniosłem nigdy wrażenia, że Lem był w jakiś sposób wyniosły, oschły, itd. Czy istnieją zatem jakoweś wiarygodne źródła, potwierdzające powyższą tezę?

Ps. Witam wszystkich  ;)

Strony: 1 ... 15 16 [17]