Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tzok

Strony: 1 ... 26 27 [28]
406
DyLEMaty / Re: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Lipca 24, 2009, 12:17:40 pm »
ANIEL-o, a jednak potrafimy odróżnić np. proton od neutronu i nie wynika to z tego, że my, rozumni ludzie sobie to rozgraniczyliśmy, ale dlatego, że te cząstki materii są po prostu różne. W tym sensie posiadają immanentnie jakąś informację, która choćby stanowi o ich istocie, o tym czym są.

maziek, znowu muszę przyznać Ci rację :). Wciąż czuję, że jednak rozmijamy się co do istoty sprawy. Z informacją mogą się dziać przedziwne rzeczy i choćby z zasady nieoznaczoności wiemy, że choć informacja jest pełna, to nie da się jej w pewnych sytuacjach wyłuskać idealnie. Ale wracając do tego co mówiłem - chodzi o to, że informacja jest wprost pochodną materii.

407
DyLEMaty / Re: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Lipca 23, 2009, 11:27:16 pm »
Ja stoję na stanowisku materializmu, a zatem w dużym uproszczeniu "materia <= informacja"? To rozwiązuje problem,

No nie wiem. To skąd ta materia?
Dokładnej odpowiedzi nie podam :). I wiem, że zachowuje się nieelegancko dyskusyjnie, ale pozostawiam tę kwestię do rozwiązania fizykom. Ja chciałem tylko uzmysłowić, że problem pierwszej informacji sprowadza się w moim przeświadczeniu do problemu powstania materii. A ten problem znany jest nauce i możliwe, że znajdziemy na niego odpowiedź

Cytuj
Jak się tak zastanowić, to może istnieć materia bez żadnej informacji,
Polemizowałbym. Każdą ilość materii można scharakteryzowć, nawet w czarnej dziurze.
Hmm... Może masz rację, nie umiem podać teraz żadnego przykładu materii bez informacji. Ale wydaje mi się to nieistotne w tej dyskusji, bo kwestia w tym czy prawdziwe jest, że informacji jest co najmniej tyle ile materii (zgodnie z nierównością podaną przeze mnie w poprzednim poście). Każda cząsteczka posiada jakąś informację, a oddziaływanie między nimi dostarcza nam jeszcze nowych. Zatem informacji mamy więcej niż materii. Informacja wprost z materii wynika.

408
DyLEMaty / Re: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Lipca 23, 2009, 10:32:49 pm »
Z tym pytaniem o źródło pierwszej informacji we wszechświecie to moim zdaniem rozbijamy się o filozoficzny problem - czy istnieje świat niematerialny czy też nie?

Ja stoję na stanowisku materializmu, a zatem w dużym uproszczeniu "materia <= informacja"? To rozwiązuje problem, gdyż pytanie skąd wzięła się ta pierwsza informacja we wszechświecie sprowadza się do pytania, skąd wzięła się materia we wszechświecie, a to już jest problem znany i rozwiązywany. Pozostawmy go fizykom :)

Jak się tak zastanowić, to może istnieć materia bez żadnej informacji, natomiast w drugą stronę już nie. Dlatego też mówi się o tym, że niemożliwe jest pełne przejrzenie stanów gry Go, gdyż liczba 10 do potęgi 720 to więcej niż jest atomów we wszechświecie.

409
DyLEMaty / Re: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Lipca 18, 2009, 12:07:23 pm »
Istnienie jakiegoś planu w ewolucji technologicznej nie wyklucza moim zdaniem lamarkizmu. Zmiany jakie zostają wprowadzane (ulepszenia urządzeń technicznych) są konstruowane wedle obecnej wiedzy i nie ma tu znaczenia czy inżynier zamyśli sobie projekt na najbliższe 5 lat czy wybiega w przyszłość o lat 50. Ulepszenie jakie proponuje jest odzwierciedleniem jego wiedzy obecnej i w tym sensie jest reakcją na obecną sytuację. Poza tym zmiany jakie zachodzą, są w przyszłych "pokoleniach" zachowywane, bo w inżynierii korzysta się z rozwiązań już istniejących na pierwszym miejscu. Mamy zatem pewne celowe zmiany w reakcji na zaistniałą sytuację i zachowanie tych zmian w dalszym biegu technologicznej osi czasu.

A tak w ogóle to witam, to mój pierwszy post na forum :)

Strony: 1 ... 26 27 [28]