Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 ... 790 791 [792] 793 794 ... 806
11866
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Lipiec 25, 2006, 09:41:33 pm »
Cytuj
Wiem, tez na skróty, wybaczcie to przez upał.

Terminusie wybacz Word, będą krzaki

Cytuj
Duza pewnosc siebie, pewnie ladna dziewczyna ;)


Chrzanie to forum. Po raz trzeci sobie klawiature kawą zaparskałem >:(

11867
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Lipiec 25, 2006, 09:07:47 pm »
Cytuj
Miazku co mam tłumaczyć „… nasza obecność jest nie wytłumaczalnym przypadkiem… „
Heidegger był autorem tej tezy wiec tylko on … przytoczyłam ją tylko, aby zestawić
Jak coś jest niewytłumaczalne to jest cudem a nie przypadkiem. Ja w cuda nie wierzę stąd to pytanie implikujące sobą taką oto alternatywę: czy uważasz że niezależnie od wszystkiego a w szczególności od możliwości docieczenia tego istnieje jakiś porządek czy nie (tzn dzieją się stale lub przynajmniej od czasu do czasu cuda).  Istnienie porządku nie wyklucza przypadku, to jest zjawisk losowych wg zasady nieoznaczoności. Jednak przypadek w obrebie tej zasady jest całkowicie wytłumaczalny. Jest to też najbardziej przypadkowy przypadek, jaki znamy. Wiekszość przypadków z którymi się stykamy to zwykle prosty determinizm i prawo wielkich liczb. Nie mam zaufania do myślicieli, którzy oderwali sie od fizyki, ponieważ wydaje mi się, że niestety jest to bajdurzenie (dobra Sokratoides, nałożyłem sobie największy garnek z kuchni na głowę, możesz rzucac czym tam masz pod ręką). Zaufania w sensie wiary, że choć troche przyblliża to rozumienie świata. Co nie znaczy że z czysto literackiego punktu widzenia lub logiki wywodu to czy tamto mi sie podoba. Wydaje mi sie, ze teoria Snerga nie jest falsyfikowalna, podobnie jak np. istnienie aniołów czy diabłów. Ot co.

11868
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Lipiec 25, 2006, 04:33:53 pm »
Cytuj
a nasza obecność   jest niewytłumaczalnym przypadkiem
Jak dla mnie na początek mogłabyś roztłumaczyć to jedno zdanie. W zasadzie chodzi mi o zbitkę słowną "niewytłumaczalny przypadek".

11869
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Lipiec 24, 2006, 01:55:21 pm »
Cytuj
Właśnie wróciłem z męczącego  weekendu nad jeziorkiem i mam pewne problemy ze zrozumieniem tego o czym napisałaś

Z tego co mi się jednak zrozumieć udało, stoisz tutaj ostro w opozycji ... do stanowiska traktującego świat fenomenalny jako stricte rzeczywistą przestrzeń operatywną ... nie istnieje "czystość poznawcza", myślenie odbywa się właśnie w oparciu o pewną wiedzę (niezależnie od jej definicji) nabytą, a dowolność (nie mylić z indywidualną kategoryzacją) wprowadza tylko niepotrzebny zamęt...


Mi sie zdawało, że jestem wypoczęty, ale jak to przeczytałem, to też się zmęczyłem ;D. Ach te filozofy, one to jednak potrafia namieszać...

11870
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 18, 2006, 05:15:51 pm »
wchodzę w to!

11871
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 18, 2006, 09:15:15 am »
Cytuj
Przecież to się aż prosi : kujon, oferma, ryl, ryjec, ofiara losu, mól kujonek, łysek truchlejko etc. Ale nie, nie można. Trzeba ,,nerd''. Rany...
Co Ty Terminus wyjeżdżasz z jakimis zatęchłymi ksywkami z pierwszej połowy ubiegłego wieku (a niektóre to jeszcze z zaborów). Przecież żadna nie pasuje do tego zjawiska. Zjawisko jest nowe i trzeba by zgrabny neologizm ukuć. A Lema brak :( . Moze zrobimy konkurs? nocnik-samotnik np?

11872
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 16, 2006, 01:02:06 pm »
Cytuj
Szczerze się uśmiałam z tego jednego zdania ;D
Ekhmm, byłby to wówczas co prawda nieskoordynowany, ale jednak TYLNY ciąg ;D

11873
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipiec 15, 2006, 08:31:14 am »
A ja widziałem jeszcze Szulkina O-bi, o-ba, chwała bohaterom, też w tym stylu, mroczno-smutne, surrealistyczne i paranoidalne, a także - jak Wojna Światów - o manipulacji władzy. Zmienić możesz wszystko w merlin.com.pl gdzie wszystkie trzy pozycje są po 19,50 na dvd ;D.

11874
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 14, 2006, 10:34:42 pm »
Cytuj
A opis Apolla toś waść wyciął tak zmyślnie, żem się nogami nakrył i z emocyj rozlicznych serdecznie rozbeczał. Piwa! ::)
Dzięęęki. Zaczynam się czerwienić. A piwo się właśnie skończyło. :(  A film jest jutro - sobota 15 lipca w TVN o 21.35. Puszczam info również w wątku o filmach  SF.

11875
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipiec 14, 2006, 10:32:21 pm »
A mi sie przypomniały dwa świetne filmy SF w dodatku polskiej prodakszyn: "Ga-Ga chwała bohaterom" i "Wojna Światów" obydwa Szulkina. Szczególnie "wojna..." z Wilhelmim i Jandą jest tip-top. Choć w Ga-Ga występuje z kolei "za młodu" jedna taka fajna aktorka z największymi w Polsce walorami. Rozlicznymi... A główna rola to jeśli pamiętam Majchrzak chyba. ;D

A jutro - sobota 15 lipca w TVN o 21.35 "Apollo 13 - utracony Księżyc"

edit: choć w zasadzie w tym wątku nie powinno sie o tym pisać bo to nie sf a dokument fabularyzowany i to o wysokiej zgodności z realiami.

11876
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 14, 2006, 06:51:32 pm »
W nagrodę że żyjecie mam taką anegdotke o LEMie. Mam nadzieję, że jeszcze jej tu nie puszczano. Niestety nie mogę jej dokładnie przepisać z książki, bo chałupa w remoncie a książki w paczkach.

Słyszeliście pewno o misji Apollo 13? Teraz zresztą chyba ma być powtórka filmu o tym tytule, zrealizowanego na podstawie książki autorstwa głównego bohatera wydarzeń - dowódcy misji Jima Lovella. Książka jest oczywiście lepsza, bo więcej w niej smaczków. Dla tych co nie są zorientowani: W trakcie misji Apollo 13, w której trakcie miało mieć miejsce trzecie lądowanie na Księżycu, już po starcie, kiedy Apollo 13 nieodwołalnie oddalał sie od matki Ziemi, modułem załogowym targnął wybuch. Z początku astronauci sądzili, że to jeden z nich robi kawały, bo już parę numerów wykręcił, jednak rzut oka na przyrządy - ucieka życiodajny tlen! Wtedy właśnie padły te słynne słowa, które wielu powtarza, choć niewielu wie kto je powiedział pierwszy: HUSTON, MAMY PROBLEM!

W centrum kierowania lotem w Huston postawiono wszystkich i wszystko na nogi, okazało się że eksplodował jeden ze zbiorników z tlenem, powodując duże zniszczenia w Module Dowodzenia a także wyrywając dziurą w jego burcie, powodując w dodatku nieskoordynowany boczny ciąg (kojarzycie z Rozprawą i Calderem?). Moduł Dowodzenia był na szczęście dalej hermetyczny i astronautom nie groziło bezpośrednie niebezpieczeństwo, jednak zostali pozbawieni części akumulatorów (a więc ogrzewania, a na dworze zimno trochę), tlenu no i w ogóle było do d...

Zapadła decyzja, że wszyscy trzej mają się przenieść do dwuosobowego LEMa (Lunar Excursion Module), który był doczepiony na czubku Modułu Dowodzenia i miał służyć - jak sama nazwa wskazuje - do wycieczki i lądowania na Księżycu. Oba moduły były połączone hermetyzowana klapą. LEM miał własne zasilanie z własnych akumulatorów, własne układy podtrzymania życia, własne zasoby tlenu itd. Co prawda miał być ciasną łupiną dla dwóch astronautów, a musiało się w nim zmieścić trzech, ale jakoś sobie radzili - choć utkwiło mi w pamięci, że pod koniec misji wszędzie walały się "próbki" w torebkach foliowych - jak astronauci nazywali własne ekskrementy. Dzielni astronauci pokonali te i inne trudności (kubatura Modułu wynosiła 6,5m3), dygotali z zimna (klapa została otwarta, bo gdyby w Module Dowodzenia wszystko zamarzło nie zdołali by powrócić na żiemię) etc itd itp... Dość, że po bodaj trzydniowej eskapadzie Apollo 13 okrążył Księżyc, a siła jego grawitacji zakręciła statkiem i pchnęła go w objęcia (grawitacyjne) matki Ziemi, do której doleciał po następnych trzech dniach. Korygując nieskoordynowany boczny ciąg astronauci tuż przed wejściem w atmosferę przeszli do Modułu Dowodzenia, włączyli na resztkach akumulatorów elektrykę, zaśrubowali klapę, odrzucili LEMa i ustawiwszy się osłoną ablacyjną w kierunku lotu odbyli "ognisty rajd" prosto w fale Pacyfiku, spadochrony zadziałały, zostali wyłowieni i wszystko się dobrze skończyło.

A teraz anegdota o LEMie.

Kiedy napięcie w Huston opadło i wszyscy już wszystkim rzucili się trzykrotnie w objęcia, ktoś komuś wetknął kartkę:

Rachunek za holowanie pojazdu.
Holownik: LEM
Holowany pojazd: CSM (Command/Service Module - Moduł dowodzenia)
Wystawca: Grumman (Grumman Aircraft Engeneering)
Odbiorca: NAA (North American Aviation)

Kilometrów: 800 000
Cena za kilometr: 5$
Razem: 4 000 000$

Oczywiście kwoty wziąłem z sufitu, bo ich nie pamiętam.
NAA wykonała dlan NASA Moduł Dowodzenia, a zainteresowani na pewno znają takie samoloty ich produkcji jak P-51 Mustang, B-25 Mitchel (ostatnio był film o odwetowym nalocie na Tokio po Pearl Harbour, to właśnie na tych maszynach) czy X-15 (samolot rakietowy, pułap 80km, ich pilotów wg niektórych standardów zalicza się do osób, które były w przestrzeni kosmicznej)

Grumman z kolei sfabrykował LEMa, a znany jest z F-14 Tomcat, A-6 Intruder czy eksperymentalnego X29-A...

11877
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 14, 2006, 09:31:29 am »
Ide dać na msze żem zwątpił grzeszny... ;D

11878
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 14, 2006, 08:39:47 am »
dzizus, to Wy jednak żyjecie? A ja myślałem, że się samiuteńki zostałem  :'(

11879
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lipiec 10, 2006, 07:33:02 pm »
Marudny jesteś! :P. A zapisz to sobie i zrób dopełnienie (negatyw) - to dopiero niebiańska bajka...  :o

Strony: 1 ... 790 791 [792] 793 794 ... 806