Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - kari91

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 31, 2011, 10:10:58 pm »
Jednak porzucam tezę, że wizja przyszłości jest utopijna, ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedniej adaptacji filmowej. Postanowiłem wykorzystać pomysł liv'a i mam już wstępną wersję, chciałbym was prosić o ocenę i podpowiedzi jakie zmiany powinienem wprowadzić, oraz co wpisać do literatury przedmiotu.

Temat: Scharakteryzuj wizję świata przyszłości przedstawioną w twórczości Stanisława Lema i w filmowych adaptacjach utworów tego autora.

Bibliografia podmiotu:

•   Stanisław Lem Powrót z Gwiazd, Warszwa 1961
•   Stanisław Lem Dzienniki gwiazdowe Podróż XXI, Kraków 2001
•   Stanisław Lem Dzienniki gwiazdowe Tragedia pralnicza, Kraków 2001
•   Reż. Andrzej Wajda Przekładaniec, Polska 1968
Bibliografia przedmiotu:

Teza: Technologia  zmienia świat, czasem nie do poznania.

Argumenty:
•   Betryzacja zmieniła całe społeczeństwo. Zaprowadziła ogólny pokój na świecie ale również ograniczyła wolność ludzi.
•   Inżynieria autoewolucyjna zmieniła całkowicie życie Dychtończyków. Zyskali nieśmiertelność ale stracili formę ciała.
•   Rozwój technologiczny w połączeniu z rywalizacją handlową poszerzają zadania pralek.
•   Technologia operacyjna tworzy jednego człowieka z wieloma osobowościami.

Wnioski:
Każda nowa technologia oprócz skutków oczekiwanych wprowadza również efekty uboczne.

2
Prezentacje maturalne / Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 30, 2011, 06:39:57 pm »
Cyberiadę odrzuciłem ponieważ po przeczytaniu części opowiadania wydaje mi się, że nie potrafie rozwinąć argumentów co do podobieństwa cywilizacji NFR do cywilizacji żyjącej w utopii. Wszysto co ja potrafie o nich powiedzieć to że dzięki najlepszemu rozwojowi technicznemu mogą niczym się nie przejmować, a to wydaje mi się trochę za mało na argument, może ktoś wnikiwszy coś jeszcze by dodał ale ja nie potrafię. Teraz myślę nad taką kombinacją literatury Powrót z gwiazd, z Dzieników gwiazdowych Kongres futurologiczny i Podróż XXI oraz Wizję lokalną, jako adaptację filmową wziąłbym Milczącą gwiazdę, bo nic innego mi nie przychodzi do głowy a ktoś z was już pisał, że to adaptacja Astronautów, w których można odnaleźć wizję utopijną, mogę też przeczytać samą powieść, ale niewiem czy nie będzie tego za dużo jak na 15 minut.

3
Prezentacje maturalne / Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 30, 2011, 05:33:13 pm »
Może utopia to złe słowo, chodzi o podobieństwo świata w przyszłości do utopi, np. w Powrocie z gwiazd, ludzie nie muszą o nic się martwić, nie muszą pracować, żyją wyłącznie rozrywką, ale z kolei proces beatryzacji w jakiś sposób ogranicza ich wolność, nie mogoą uprawiać sportów które narażają ich na obrażenia, ale jeżeli ktoś chce ryzykować wolność mu to zapewnia a proces betryzacji powoduje ograniczenie jego wolności. Chce napisać prace w której napisze podobieństwa i różnice świata przyszłości w utworach Lema do wizji utopijnej. Z innej beczki ma ktoś może Dzienniki gwiazdowe w pdf-ie, bo w mojej szkolnej bibliotece jedyny egzemplarz został wyporzyczony, a chciałbym przeczytać opowiadania które mi poleciliście Kongres futurologiczny i Podróż XXI, zabieram się za pisanie konspektu i jeżeli uda mi się do jutra skończyć chociaż jakąś wstępną wersję, to dałbym ją polonistce do sprawdzenia.

4
Prezentacje maturalne / Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 29, 2011, 09:10:04 pm »
Obejrzałem filmy które mi poleciliście, Przekładaniec i miniserial o Ijonie Tichym, jednak nie znalazłem tam żadniej utopijnej wizji, chętnie wysłucham innych propozycji. Co do literatury, tzok jakie konkretnie byś mi polecił opowiadania? Pozdrawiam.

5
Prezentacje maturalne / Re: Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 28, 2011, 05:05:06 pm »
Tak więc poprawcie mnie jeżeli coś robie źle, załóżmy że jako teze postawie utopijną wizję świata, do literatury podmiotu wpisał bym Powrót z gwiazd, Kongres futurologiczny oraz Dzienniki gwiazdowe, jako literature przedmiotu posłowia Jarzębskiego, co myślicie o książce Tako rzecze Lem? Argumentami będą wizje światów przedstawionych w książkach z literatury podmiotu, a wnioski wyciągne dopiero po przeczytaniu lektury. Jakie filmy byście mi proponowali? Pozdrawiam.

6
Prezentacje maturalne / Re: Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 28, 2011, 12:02:01 am »
Dzięki liv, jeżeli chodzi o bibliografię to już trochę mi pomogłeś ale wciąż jestem otwarty na propozycje, ostatecznie wybiore ze 3-4 książki i ze 2-3 filmy. Ale nie zdąże ich przeczytać do 4 kwietnia, a do konspektu potrzebuje tezy i argumentów, jeżeli miałbyś jakieś propozycje był bym wdzięczny. Jak wiesz z zalecanych prze ciebie książek przeczytałem tylko Powrót z gwiazd i jedyna teza jaka mi sie nasuwa to wizjia świata utopijnego ale nie wiem czy ten motyw się powtórzy, ewentualnie po przejrzeniu tematów które mi podsunąłeś wymóżdżyłem jeszcze antropocentryczną wizję, chodzi o to że Lem skupia się bardziej na wizji człowieka a mniej na wizji świata ale wydaje mi się że to zbytnio odbiega od tematu. Co do ciężkiej lektury nie liczy sie dla mnie liczba stron ( prezentacje mam pod koniec maja ) tylko stopień trudności, jak pisałem wcześniej nie jestem szczególnie uzdolniony w zakresie humanistycznym. Pozdrawiam.

7
Prezentacje maturalne / Re: Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 27, 2011, 06:31:44 pm »
a co myślicie o Summie Technologiae?

8
Prezentacje maturalne / [M] Proszę o pomoc w napisaniu konspektu
« dnia: Marca 27, 2011, 05:06:56 pm »
Witam, jestem jednym z tegorocznych maturzystów. Jako temat prezentacji ustnej wybrałem: "Scharakteryzuj wizję świata przyszłości przedstawioną w twórczości Stanisława Lema i w filmowych adaptacjach utworów tego autora.". Dlaczego to zrobiłem sam niewiem, pewnie dlatego że nie interesuje się literaturą i żaden inny temat nie wydawał mi się ciekawszy od tego. Niestety nie posiadam uzdolnień polonistycznych, jednak muszę zrobić prezentację by zdać maturę. Miałem nadzieję, że sam uporam się z tym tematem jednak nie idzie mi to wcale. Nie proszę Was byście zrobili to za mnie, proszę o pomoc w napisaniu konspektu, ponieważ muszę złożyć gotowy konspekt do 4 kiwetnia, a jak narazie nie mam nic. Dotychczas udało mi się przeczytać 3 książki Lema: Solaris, Powrót z Gwiazd, oraz Cyberiadę, chętnie wysłucham waszych propozycji rozszerzenia mojej bibliografii. Co do filmów nie obejrzałem jeszcze żadnego (dawno temu Solaris ale już nie pamiętam więc obejrze jeszcze raz), rówież jestem otwarty na propozycję. Moja polonistka mówi, że kluczem do dobrej prezentacji jest dobra teza i tu jest chyba największy kłopot(przynajmniej dla mnie), po przeczytaniu tych 3 wyżej wymienionych książek nie moge założyć żadnej tezy, problem może być w źle dobranej literaturze, ale nie jestem pewien. Chetnie wysłucham każdej propozycji bibliografii i każdej tezy. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

Strony: [1]