Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 313589 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #495 dnia: Kwietnia 03, 2008, 09:55:12 pm »
Ja Ci powiem. Przeczytaj wszystkie i ciesz się, że masz okazję obcować z prozą tej klasy.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #496 dnia: Kwietnia 03, 2008, 09:58:28 pm »
Cytuj
Mianowice pytanie jest takie (znowu będzie, ze jestem leniem bo nie mam chęci czytać wszystkich bajek) njatrafniej pasowałyby do mojego tematu (futurulogiczna wizja cywilizacji) ?
Żadna. To raczej powiastki filozoficzne niż futurologia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #497 dnia: Kwietnia 03, 2008, 10:19:19 pm »
Cytuj
Żadna. To raczej powiastki filozoficzne niż futurologia.

Pozwolę sobie się nie zgodzić. To i jedno i drugie.

(Choć futurologia występuje tylko jako tło.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #498 dnia: Kwietnia 03, 2008, 10:26:26 pm »
Witam wszystkich!
Jak można się domyślić ja również wybrałam ten oto temat.
Do literatury podmiotu wybrałam:
1. Huxley A. Nowy wspaniały świat,
2. Haldeman J. Wieczna Wojna,
3. Lem S. Kongres futurologiczny,
4. DickP.K. Zapłata
5. Ja, robot,
6. Raport mniejszości,
7. Seksmisja.

Literatura przedmiotu to:
posłowia z nowego wspaniałego świata i wiecznej wojny,
recenzje Ja, robot i Raportu mniejszości z Esensji,
Seksmisja Machulskiego cz.2 Wokół seksmisji,

A teraz czas na problem... mam jeszcze w bibliografii:
Lem S. Fantastyka i futurologia
[z rozdziałów:
Życie płciowe kosmosu [ch8211] (koniec rozdziału) Nowy wspaniały świat
Roboty i ludzie [ch8211] Asimov omówienie 3 praw robotyki]

Niewiadomski A., Smuszkiewicz A. Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej [cyberpunk, futurologia, S-F]

ale... dzisiaj dowiedziałam się że polonistka wymaga żeby podane były konkretne strony z tych książek, niestety ale nijak nie zdobędę ich do jutra do 8 rano... Czy ktoś ma może dostęp do tych pozycji i mógłby podać mi strony na których znajdują się potrzebne mi hasła?

Natomiast po tych trzech nie wiem czego mam się spodziewać, bo nie widziałam ich na oczy, ale może ktoś podpowie?
1. Kowalska A. Od utopii do antyutopii
2. Smuszkiewicz A. Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej
3. Kołodyński A. Dziedzictwo wyobraźni. Historia filmu SF

Byłabym bardzo bardzo wdzięczna:)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #499 dnia: Kwietnia 03, 2008, 10:30:55 pm »
Dziewczyno, z tymi stronami to cudów oczekujesz (albo chcesz cudzymi rękami robotę odwalić).

ps. jeśli zaś o listę chodzi zamieniłbym film "Ja, robot" na jakiś inny (albo na książkę Asimova według której powstał), bo na tle reszty bladziutko wypada...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #500 dnia: Kwietnia 03, 2008, 10:41:44 pm »
Cytuj
Dziewczyno, z tymi stronami to cudów oczekujesz (albo chcesz cudzymi rękami robotę odwalić).
ps. jeśli zaś o listę chodzi zamieniłbym film "Ja, robot" na jakiś inny (albo na książkę Asimova według której powstał), bo na tle reszty bladziutko wypada...

Cudów oczekuje moja polonistka niestety... ja te książki już miałam w ręku, ale jakoś do głowy mi nie przyszło żeby strony zapisywać. Pozostałe mam zamówione w bibliotece i cierpliwie czekam i czekam... a szczerze to z wielką chęcią je przeczytam.

Ja, robot... na początku też chciałam książkę, ale nie... polonistka: za dużo książek, za mało filmów... a ja z nią dyskutować nie będę, bo ona się na tym zna jak ja na silnikach odrzutowych i jej się tego wytłumaczyć nie da. A potrzebne mi są te trzy prawa robotyki.




Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #501 dnia: Kwietnia 03, 2008, 11:08:59 pm »
Jak potrzebujesz Trzech Praw to lepszy już chyba jest TEN film. Choć też hollywoodzki jak diabli, przynajmniej stał bliżej oryginału.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2008, 11:24:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #502 dnia: Kwietnia 03, 2008, 11:41:33 pm »
Cytuj
Jak potrzebujesz Trzech Praw to lepszy już chyba jest TEN film. Choć też hollywoodzki jak diabli, przynajmniej stał bliżej oryginału.

Tyle że ja potrzebuje jakiegoś pesymistycznego ujęcia... bo moja teza tego wymaga. A w Bicentennial Man niestety dla mnie przyszłość rysuje się raczej pozytywnie, niby można by podciągnąć fakt że, robot zostaje uznany za człowieka, jako degradację wartości ludzkiego życia, ale to już mocno naciągane jest...

Najwyżej porozmawiam od serca z polonistką i może poczeka do poniedziałku... wtedy sobie już znajdę te strony wszystkie i będę miała spokój z nią;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #503 dnia: Kwietnia 03, 2008, 11:49:18 pm »
Cytuj
Tyle że ja potrzebuje jakiegoś pesymistycznego ujęcia... bo moja teza tego wymaga. A w Bicentennial Man niestety dla mnie przyszłość rysuje się raczej pozytywnie, niby można by podciągnąć fakt że, robot zostaje uznany za człowieka, jako degradację wartości ludzkiego życia, ale to już mocno naciągane jest...

Pesymizm to ja w tym widzę inny - że robot, który pod wieloma względami stał wyżej od ludzi, musiał się swej doskonałości wyrzec, aby go tzw. ludzkość zaakceptowała.

Jako też, że wcześniej go Trzy Prawa obowiązywały, które pozwalały poniewierać nim byle łachudrze, mimo, że próg rozumności przekroczył...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2008, 11:50:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #504 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:16:24 am »
Cytuj
Pesymizm to ja w tym widzę inny - że robot, który pod wieloma względami stał wyżej od ludzi, musiał się swej doskonałości wyrzec, aby go tzw. ludzkość zaakceptowała.

Jako też, że wcześniej go Trzy Prawa obowiązywały, które pozwalały poniewierać nim byle łachudrze, mimo, że próg rozumności przekroczył...

Jednak, rozpatrując całokształt, to w toku przemian społecznych ludzie zmieniają swój stosunek do niego i sam koniec jest pozytywny. Bo przecież na końcu został zaakceptowany przez ludzkość, wydano mu certyfikat na bycie człowiekiem, pomimo, że nie był na początku akceptowany.
Przynajmniej takie jest moje odczucie.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #505 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:18:03 am »
Ale jaką cenę za to "człowieczeństwo na papierze" zapłacił?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #506 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:37:44 am »
Cytuj
Ale jaką cenę za to "człowieczeństwo na papierze" zapłacił?

Ceną uznania go za człowieka było właściwie stanie się nim, bo przemijalność to przecież jeden z wymiarów bycia człowiekiem.

Nie myślałam nad tym tematem w tą stronę, że my  - ludzkość, możemy być tym złym elementem jeśli chodzi o stosunki robot-człowiek, może dlatego że założyłam sobie inną tezę... piszę o socjologicznej degeneracji społeczeństwa, o rozwoju techniki wpływającym niszcząco na człowieka, o wojnach i ogólnie pojętym źle skierowanym na człowieka.

Ale to ciekawy pomysł, żeby ująć też wątek, że człowiek może być tym złem dla maszyny.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #507 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:41:00 am »
Cytuj
Nie myślałam nad tym tematem w tą stronę, że my  - ludzkość, możemy być tym złym elementem jeśli chodzi o stosunki robot-człowiek, może dlatego że założyłam sobie inną tezę... piszę o socjologicznej degeneracji społeczeństwa, o rozwoju techniki wpływającym niszcząco na człowieka, o wojnach i ogólnie pojętym źle skierowanym na człowieka.

Ale to ciekawy pomysł, żeby ująć też wątek, że człowiek może być tym złem dla maszyny.

Toś Ty ani "Cyberiady" ani "Bajek..." nie czytała?  :o :o :-?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

M-k-a

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • Bo ja z północy jestem;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #508 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:50:19 am »
Cytuj
Toś Ty ani "Cyberiady" ani "Bajek..." nie czytała?  :o :o :-?

Przyłapana zostałam :-[  Ale powoli nadrabiam zaległości :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #509 dnia: Kwietnia 04, 2008, 12:52:53 am »
Wstydź się, Dziewczę, wstydź! ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki