Autor Wątek: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"  (Przeczytany 13222 razy)

Double Helix

  • Gość
Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« dnia: Stycznia 29, 2006, 05:42:54 pm »
Ano własnie - jak w tytule.
Wedle danych bibliograficznych, pierwszym wydaniem powieści "Człowiek z Marsa" drukiem zwartym, było wydanie z 1985 - klubowe, czyli mówiąc po ludzku pirackie.
Dopiero w 1994 NOWA wydaje tą powieść legalnie.

Moje pytanie dotyczy wydania pirackiego - czy ktoś je widział/ma?
Jak wygląda?
Spodziewam się, że stopki wydawniczej w nim nie znajdziemy, ale moża okładka jest charakterystyczna?
Może jakieś podejrzenia o wielkość wydania?
Sposób wydania (fotopowielacz?)?
Skoro wymieniają je źródła bibliograficzne, zapewne nie ma ono cech "kserówki spiętej spinaczem".

Za wszelkie informacje na ten temat z góry dziekuję.

Terminus

  • Gość
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2006, 05:44:51 pm »
Niestety nie miałem okazji widzieć tej rzeczy.

A-cis

  • Gość
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 30, 2006, 09:34:16 pm »
Wydania pirackiego nie widziałem (nawet o nim nie słyszałem). Czytałem wydanie w twardej oprawie z obwolutą, choć mam wrażenie że to nie była Nowa.

Double Helix

  • Gość
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 31, 2006, 12:52:10 am »
Moze tzw "Srebrna seria"? Ale juz nie pamietam daty wydania w tej edycji. Napewno duzo po 1994.

incipit

  • Gość
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 07, 2007, 06:32:18 pm »
Tak opisałem posiadane anonimowe wydanie w swojej bibliografii:

Lem Stanisław: Człowiek z Marsa.
B.m.: b.w., b.r. [ok. 1989].
20 cm, okł.kart. niezadr., obw. ksero, 100 s., off. ze skł. komp.
Z biblioteki smoka.
Okładka niezadrukowana, obwoluta ksero ksero wydrukowana na ładnym papierze ze wzoru wydrukowanego na drukarce komputerowej. Treść drukowana offsetem na ładnym papierze, druk dość blady (oszczędność, bądź rozcieńczona farba drukarska). Publikowane wspomnienia mówią o r. wyd. ok. 1985, jednakże technika druku wskazuje na lata 1989-1990. Później trudno byłoby bez rozgłosu rozkolportować nakład.


Być może było jeszcze inne parę lat wcześniejsze wydanie.

Ciekawostka:
w: Bibliothek der Ludwig-Maximilians-Universität München; Sign. 1208/Kh LEM 113
notuje się wydanie tak opisane:
Lem Stanisław: Człowiek z Marsa. [Katowice]: Nowy Świat Przygód, 1946. 103 S. Maschinenschr.

i ciekawe - rzeczywiście maszynopis, czy powielone wydanie skryptowe z czasu publikacji w tygodniku Nowy Świat Przygód 1946 nr 1-31 [to był pierwodruk]

« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2007, 06:35:09 pm wysłana przez incipit »

Q

  • Gość
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 07, 2007, 06:42:26 pm »
Oczarowały mnie zwłaszcza te AT-AT dumnie kroczące na okładce ;).

(A serio: informacja b. ciekawa.)
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2007, 07:10:51 pm wysłana przez Q »

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 06, 2013, 02:53:00 am »
Witam, posiadam wydanie Człowieka z marsa(prawdopodobnie klubowe) tylko że nima kroczącego AT-AT  ::) Ciekaw jestem czy możecie mi pomóc rozwikłać zagadkę, wydanie true or false?  Interesuje się jeszcze ktoś tym tematem? ;)   Książka kupiona mniej więcej pod tym linkiem  http://www.antykwariatnws.pl/oferta-477-18941-czlowiek_z_marsa_%5Bwydanie_klubowe%5D+lem_stanislaw_.html     Jest też zdjęcie.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 06, 2013, 06:19:26 pm »
Icipt pisze, ze było kilka wydań. Pewnie miłosniki powielały tekst a okładkę/obwolutę każdy dorabiał własnym  sumptem. Zwłaszcza, że ksero. Może nawet później.
Cytuj
Okładka niezadrukowana, obwoluta ksero ksero wydrukowana na ładnym papierze ze wzoru wydrukowanego na drukarce komputerowej. Treść drukowana offsetem na ładnym papierze, druk dość blady (oszczędność, bądź rozcieńczona farba drukarska). Publikowane wspomnienia mówią o r. wyd. ok. 1985, jednakże technika druku wskazuje na lata 1989-1990. Później trudno byłoby bez rozgłosu rozkolportować nakład.
Drukarka komputerowa w 1985?
Coś mi nie gra.
To zadanie dla Lemologa  8)

Na marginesie, te roboty bardziej z Wellsem się kojarzą. :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2013, 06:22:23 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 06, 2013, 11:36:38 pm »
U mnie cały druk wygląda jak napisany ręcznie na maszynie do pisania, czcionka, nierówne literki itp. (alee ja się na tym nie znam ;))
Papier rodem z PRL-owskiej przetłaczarni srajtaśmy na papier do druku, a chyba używano by lepszego w razie druku/ksera fanowskiej książki w iluś tam egzemplażach?

Ogólnie dziwna sprawa...
Dołączę parę zdjęć delikwenta, dla ciekawych;D

http://imageshack.us/g/1/9952533/

Pozdrawiam

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 04, 2013, 08:00:45 pm »
No więc wygląda na to że posiadam wszystkie wydania Człowieka z Marsa, w dodatku w genialnym stanie.
Pochwalę się i rozszerzę trochę wiedzę innych Lemofilów na temat wydań i unikatów, oto one:


I reszta zdjęć:
http://imageshack.us/g/1/10225006/

Jeśli jest ktoś jeszcze w posiadaniu egzemplarza ze Smoka to proszę o kontakt, jestem ciekaw czy każda książka ma na rancie cyfrę "1", czy mój to jakiś wyjątek i nie muszę już pracować?:d
PS. na Wydaniu Biblioteki Smoka w imieniu jest błąd, ciekawe czy ktoś zauważył;>   STANTSŁAW
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2013, 08:09:42 pm wysłana przez tomaszk667 »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 05, 2013, 12:54:31 pm »
No więc wygląda na to że posiadam wszystkie wydania Człowieka z Marsa, w dodatku w genialnym stanie
Masz na myślii te dwa klubowo - pirackie? Czy wszystkie, bo...wszystkie?;) Chyba jednak myślisz o każdym możliwym, skoro pokazujesz wydanie Nowa 1994.
Pytam, bo chciałam ewentualnie uzupełnić braki w Lemopedii. Są tam wklepane 4 polskie wydania:
http://lem.pl/lemopedia/Category:Man_from_Mars,_the
Ile wydań Ty masz? Ze zdjęć wynika, że 3. Gdybyś podał dokładne info - jakie da się wyciągnąć z tych kserówek - to mogłabym uzupełnić te braki:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 06, 2013, 03:36:01 pm »
Eh no, mój błąd. Mówiąc "wszystkie" miałem na myśli wydania pierwsze, bo takie zbieram, generalnie pierwsze wydanie "masowe" to Nowa z 1994, ale w tym tytule jest wyjątek bo są jeszcze wyd. pirackie. Więc wszystkie, to nie konkretnie wszystkie...bo masło nie jest maślane ;)
Ciężko wyciągnąć jakiekolwiek informacje z kserówek, bo takowych nie zawierają.

Na stronie "Encyklopedia fantastyki" widnieje informacja o wydaniu z Biblioteki Smoka - 1991r. Zaś na stronie "Fantasta.pl" przy obu wydaniach mamy podany rok 1985...
Na stronie antykwariatu w którym kupiłem "Bibliotekę smoka" było podane jakieś wydawnictwo...Wraz ze zdjęciem książki z dostępnych, informacja znikła. Wysłałem pytanie, zobaczę co odpiszą, a póki co, nadal jest to spora niewiadoma :-\

PS. Jest informacja o innej książce wydanej przez Bibliotekę smoka, jest to Fredric Brown  Mózg wyd w 1985r.
Automatycznie, jeśli chodzi o to wydanie, chyba mamy jakiś trop. Tylko 2 wydania, małe klubowe wydawnictwo,  domyślam się że z tego samego roku.
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2013, 03:43:02 pm wysłana przez tomaszk667 »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Człowiek z Marsa - wydanie "klubowe"
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 08, 2013, 11:28:06 pm »
Mówiąc "wszystkie" miałem na myśli wydania pierwsze
Teraz sprawa jasna:) A ja się z tym wpisem do Lemopedii zawahałam, bo zajrzałam do notki wydawniczej z wydania Wyborczego "Człowieka z Marsa" i tam jest wzmianka o gazetowym  "Nowym Świecie Przygód" z 1946. Następnie Nowa, Interart,  WL - o tych smoczych - czynniki oficjalne milczą (czyt. nie uznają takiej wersji) ;) Stąd chyba pozostanie to ciekawostką, ale z drugiej: nie każdy autor może wpisać w swój dorobek takie zaokładkowane smocze wydania - to może jednak zaznaczyc, że coś takiego wyszło?:) Żeby chociaż rok wydania był pewny, to wpiszę - najwyżej Czynniki wyrzucą;)
Na marginesie: coś uboga ta Smocza Biblioteka;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)