Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 696231 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #780 dnia: Maja 15, 2012, 07:52:59 am »
http://www.universetoday.com/95099/engineer-thinks-we-could-build-a-real-starship-enterprise-in-20-years/
Tytuł mylący, chodzi o statek wewnątrzukładowy, mający kształt wiadomego omletu z rurami, ale oparty na znacznie mniej zaawansowanych, realnych technologiach (np. ciążenie ma symulować ruch obrotowy talerza):
http://www.buildtheenterprise.org/
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2012, 09:50:06 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #781 dnia: Maja 15, 2012, 08:59:26 am »
Pod tym adresem jest tylko 404-ka:)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #782 dnia: Maja 15, 2012, 09:51:17 am »
Mnie działa. Może światowe Trekerstwo rzuciło się akurat oglądać i serwer chwilowo przeciążyło?

Edit: faktycznie, teraz wiesza się jak cholera, przed chwilą 503 mi wywaliło...
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2012, 10:41:16 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #783 dnia: Maja 15, 2012, 03:15:04 pm »
Jeśli ktoś to za mojego życia zbuduje, to zjem z keczupem "Cyberiadę" w twardej okładce.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #784 dnia: Maja 15, 2012, 03:55:45 pm »
To już lepiej marynuj, żebyś nie musiał na sucho wciągać, jak ja pewnie będę musiał krawat ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #785 dnia: Maja 18, 2012, 11:55:46 pm »
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2012, 12:50:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #786 dnia: Maja 19, 2012, 12:27:04 pm »
Wstydziłbyś się ;) Q linkować artykuł napisany przy tak oczywistym braku zrozumienia, co znaczą słowa, których się używa. Faktycznie natomiast, działający (co prawda dość krótko) silnik na antymaterię bardzo łatwo sprokurować ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #787 dnia: Maja 19, 2012, 01:36:53 pm »
Doedytłem co trza, by bzdurę przykryć i nią nie świecić... a tymczasem SpaceX start Dragona (znów) odłożyło. Nie dziwota, miał wieźć Doohana prochy ;).

A filmik taki fajny:
Dragon Flight Test Aims for Station Success
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #788 dnia: Maja 19, 2012, 01:51:19 pm »
Doedytłem co trza, by bzdurę przykryć i nią nie świecić... a tymczasem SpaceX start Dragona (znów) odłożyło. Nie dziwota, miał wieźć Doohana prochy ;).

Trochę zrehabilitujemy  "moje" polskie radio?;) Oni chyba najwcześniej podali tego newsa - czekałam czy na stronce SpaceX coś się pojawi, ale nie chwalą się nieudaną próbą. Podobno było zbyt duże ciśnienie w silnikach:
http://www.polskieradio.pl/5/267/Artykul/607779,Start-Dragona-nieudany-Kolejna-proba-we-wtorek

Należący do prywatnej firmy SpaceX miał startować dzisiaj rano. Do ostatniej chwili wydawało się, że się uda. Jednak nie - komputer pokładowy zatrzymał start.

Wszystko dlatego, że moment po odpaleniu silników urządzenia pomiarowe zarejestrowały zbyt duże ciśnienie w silnikach.


Tylko (aż?) 3 dni na poprawki:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #789 dnia: Maja 20, 2012, 01:05:58 pm »
No to albo błąd programu, albo totalna kompromitacja. Bo przeciez jak się samemu skonstruowało silniki, to wie się o nich "wszystko". A już na pewno zna się "ciśnienie w silnikach" - piszę w cudzysłowiu, bo nikt nie wspomina w którym miejscu, czy w komorze spalania, czy ciśnienie gazów wylotowych, czy statyczne czy dynamiczne, etc. Ale próby silników robili pewnie z 10 lat temu, stąd moje zaskoczenie faktem.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #790 dnia: Maja 20, 2012, 06:59:42 pm »
Pojawiła się notka na stronie SpaceX:
Cape Canaveral, Fl -- Today SpaceX Exploration Technologies, (SpaceX) issued the following statement on today’s launch attempt.

Today’s launch was aborted when the flight computer detected slightly high pressure in the engine 5 combustion chamber. We have discovered root cause and repairs are underway.

During rigorous inspections of the engine, SpaceX engineers discovered a faulty check valve on the Merlin engine. We are now in the process of replacing the failed valve. Those repairs should be complete tonight. We will continue to review data on Sunday.

If things look good, we will be ready to attempt to launch on Tuesday, May 22nd at 3:44 AM Eastern.


http://www.spacex.com/press.php?page=20120519

O ile zrozumiałam: to uszkodzony zawór zwrotny. Nie wiem czy to "złośliwość rzeczy martwych", czy możliwe zaniedbanie? W sumie ciekawe jak przebiegają testy przed startem, że zawór go przeszedł...hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #791 dnia: Maja 20, 2012, 07:12:08 pm »
A co właściwie, jaki statek startuje konkretnie i po co, bo albo ja jestem ślepy, albo ta strona nieczytelna...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #792 dnia: Maja 20, 2012, 07:22:37 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #793 dnia: Maja 20, 2012, 07:27:30 pm »
O, dzięki. Ale to test tylko? Czy wałówka jakaś leci?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #794 dnia: Maja 20, 2012, 07:32:02 pm »
W chwili obecnej trwa załadunek statku Dragon. Tym razem wyniesie na orbitę tylko próbny ładunek - zaledwie 530 kg. Będą to głównie ładunki niskiej wartości, których utrata (na wypadek niepowodzenia misji) nie odbije się negatywnie na działalności Stacji ISS. Co poleci na Dragonie? Woda, żywność oraz ubrania. Polecą także niektóre eksperymenty, np. prywatny sprzęt naukowy dla znajdującej się na Stacji ISS platformy NanoRacks. Podczas normalnych startów Dragon ma zabierać niemal 2 tony ładunku.

SpaceX ma na razie umowę na 12 misji zaopatrzeniowych do Stacji ISS, podczas których dostarczy około 20 ton ładunków.
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/586754,To-przelom-ISS-szykuje-sie-do-przyjecia-komercyjnego-statku
Czyli stała dostawa:)

http://www.spacex.com/dragon.php
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2012, 07:36:38 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)