Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lukasz432

Strony: [1]
1
Zdane świetnie. 19/20 Trochę się przywalili do przekładańca, że nie do końca na temat, ale było jak już pisałem świetnie. Pytania też lajtowe. Zapytali mnie o to czy wynalazki wpływają na charakter człowieka (pomogła mi bardzo strona solaris.lem.pl), zapytali też o znaczenie tytułu przekładaniec (easy), i o to czemu wybrałem fantastykę naukową w temacie (easy). Dziękuję za pomoc :) Dzięki wam zaraziłem się Lemem na dobre. Jutro zabiorę się za Solaris :) Dziękuje jeszcze raz.

2
Dziękuje za porady. Tobie Q też dziękuje, dzięki twoim radom zmieniłem trochę treść. Prezentację mam dzisiaj o 15. Aby zmniejszyć stres chciałbym się dowiedzieć jakie byście mi zadali pytania do prezentacji.
Pomyślałem, że mogę mieć takie pytania:
1. Jakie wizje Lema się spełniły, jakie się nie spełniły ale mogą się spełnić
2.  dlaczego ludzie sięgają po taką literaturę
3. Zagrożenia i miejsce człowieka w rozwoju technologii.
Coś byście dodali?

3
Może tak poetycko, że przez wieki świat był punktem stałym a zmieniał się człowiek, a teraz człowiek przekształca świat tak szybko, że to on stał się punktem odniesienia dla świata.
Bardzo fajne. Dziękuje :)

Niekoherentność świata zapisanego w pamięci i zewnętrznego.  :)
Z powodów podanych przez Maźka.
Wciskająca się szczelinami, szwami i wyrwami w nieadekwatną już świadomość.
Powodując jej rozstrojenie.
Też fajne, ale Maźka jest krótsze i bardziej zrozumiałem. Dziękuje za post.
1. Jak ładnie ująć tezę? Nie mam kompletnie pomysłu. Chyba wiecie co chcę dokładnie opisać, ale nie wiem jak to dobrze "ubrać" w słowa.
Coś na zasadzie: Przy dynamicznym rozwoju technologii/nauki, czasowe pozbawienie człowieka kontaktu ze społeczeństwem  powoduje jego alienację i kłopoty z adaptacją do życia w nowej, zastanej rzeczywistości.
Noo...trzeba to jakoś dopracować i napisać po polskiemu;)
Cytuj
2. Jak tą tezę odnieść do przekładańca?
Hm...Przekładańca podałam, bo myślałam generalnie o wizjach przyszłych możliwości nauki (wizje rzeczywistości zmodyfikowanej przez bio i genetykę). Nie pisałeś, że ma być o bohatyrze, któren traci kontakt z rzeczywistością i wraca do świata po jakowyś zawirowaniach. W Przekładańcu on ciągle jest - tylko jakby zawartość człeka w człeku ulega rozmyciu. To raczej o zagrożeniach i możliwościach nauki w przyszłości. Hm...jak ją odnieść? Eghem...tutaj bohater najpierw musi odnaleźć się w sobie - coś jak cukier w cukrze;) Potem dopada go rzeczywistość w wydaniu prawników, którzy kreują nowy wspaniały świat paragrafów dotyczących własności poszczególnych części jestestwa.

Przekładańca wpisałem bez namysłu. Teraz mam :D
W pierwszych pozycjach masz dosłowny powrót do społeczeństwa, a w tej ciągłe zmiany prowadzące do podobnego zagubienia i kłopotów z adaptacją;)
Naciągane, ale co robić;)
Mam scharakteryzować wizję świata, a nie problemy bohaterów. Więc odpada. Po prostu o przekładańcu napiszę najmniej. Myślę, że najlepszym wyjściem będzie opisać tamtejszy świat po przemianie Foxa (o prawnikach którzy zaczęli kreować nowy świat).
No nic spróbuje raczej tak jak napisałem, chyba, że ktoś ma lepszy pomysł. Dziękuje za odzew.
1. Jak ładnie ująć tezę? Nie mam kompletnie pomysłu. Chyba wiecie co chcę dokładnie opisać, ale nie wiem jak to dobrze "ubrać" w słowa.

Może ewolucyjnie - Lem był wielki piewca Ewolucji - że człowiek jest produktem określonego miejsca i czasu, i wypadnięcie, poza okoliczności, które go ukształtowały, grozi niedostosowaniem? że ewolucja ta gdy wchodzi w fazę naukowo-techniczną przyspiesza jak centryfuga, w której Pirxa przeciążeniom poddawano?

A jak to do "Przekładańca"? Że on produkt takiego przyspieszenia? Że nasze poczucie własnego "ja" dobre, ale tylko na określony odcinek ewolucji?
Byłoby dobre gdybym miał inny temat. Muszę opisać wizję rzeczywistości Lema. Więc odpada. Dziękuję za odzew.

Ma ktoś może skany stron 397-398 (termin science fiction) z słownika terminów literackich, Pod red. Janusza Sławińskiego i słownika pisarzy strona 210-211 (hasło Stanisław Lem)? Właśnie się dowiedziałem, że moja biblioteka nie ma tych słowników. Co prawda mógłbym zastąpić to treścią z internetu, ale nie znalazłem fajnej definicji hasła science fiction

4
Witam. Moja teza to inne pojmowanie rzeczywistości przez bohaterów książek Lema. Na przykład napisałem, że gdy Tichy się obudził po odmrożeniu to zamiast ptaków które wyginęły pojawiły się ptaki sterowane zdalnie, czy lanie pastwiska preparatem przekształcającym trawę w ser. W powrocie do gwiazd przez lata nieobecności przyjaciele, rodzina zginęli, a ludzkość stała się pokojowa i straciła chęć poznania kosmosu za skutkiem betryzacji. Ogółem rzecz biorąc opisałem wizerunek nowej rzeczywistości zastanej przez bohaterów po dłuższej nieobecności.

Moje pytania:
1. Jak ładnie ująć tezę? Nie mam kompletnie pomysłu. Chyba wiecie co chcę dokładnie opisać, ale nie wiem jak to dobrze "ubrać" w słowa.
2. Jak tą tezę odnieść do przekładańca?
Pozdrawiam.

5
Witam. Dziękuje za wcześniejsze porady. Pracę prawie, że napisałem, Został mi tylko przekładaniec. Jednak mam problem z tezą której nie mogę ubrać w słowa. Napisałem pracę która udowadnia inne pojmowanie rzeczywistości. W Kongresie pojmowanie świata przez Tichego po odmrożeniu 100 letnim. W Powrocie z Gwiazd pojmowanie świata po kosmicznym wypadku Bregg'a. W Przekładańcu (trochę mi nie pasował, ale jakoś sobie poradziłem) pojmowanie rzeczywistości po przeszczepie? Pozdrawiam.

6
Trochę już zdążyłem przeczytać Kongres futurologiczny i chcę opisać świat tej książki. Czyli niestabilny politycznie, zamieszki, napady. Nie ma robotyki, a manipulacja ludźmi jest regulowana za pomocą środków odurzających.

7
Jednak zdecydowałem się na schematyczną wypowiedź. Więc mam tak:
1. Lem Stanisław, Dzienniki gwiazdowe, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012, ISBN 978-83-08-04890-0.
2. Lem Stanisław, Kongres futurologiczny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012, ISBN 978-83-08-04894-8.
3. ? Czym zastąpić Powrót z gwiazd?

8
Dziękuje za odpowiedź. Czyli wymieniam Summa technologiae na Kongres Futurologiczny i skupię na nim uwagę. Jakbyś/cie mieli jeszcze jakieś uwagi to chętnie je przeczytam, np. co do zamiany Powrotu z gwiazd.

9
Wizerunek rzeczywistości w literaturze science-fiction. Scharakteryzuj wizję świata  w twórczości wybranego autora.
Witam serdecznie. Mam problem z literaturą podmiotu. Chciałbym czymś zastąpić Summa technologiae. Jak dla mnie ta książka jest za trudna w czytaniu. Co polecacie jako zamiennik? Dziękuje i pozdrawiam.

Moja bibliografia:
 
Literatura podmiotu:
1. Lem Stanisław, Dzienniki gwiazdowe, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012, ISBN 978-83-08-04890-0.
2. Lem Stanisław, Powrót z gwiazd, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999, ISBN       83-08-02957-4.
3. Lem Stanisław, Summa technologiae, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001, ISBN 83-08-03089-0.
   
II. Literatura przedmiotu:
1. Science fiction [haslo], W: Słownik terminów literackich, Pod red. Janusza Sławińskiego, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1976, s. 397-398.
2. Balcerzak Ewa, Stanisław Lem, Warszawa 1973.
3. Lem Stanisław [haslo], W: Słownik pisarzy, Kraków 2006, ISBN 83-7435-045-8,         s. 210-211.

Strony: [1]